Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Şubat . 2020  
Alanya Yarışı
Hedef; Zincir de Lastik de Kopsa, Bitişe Varmak!

Alanya Yarışı

Yazar: Mustafa Özyılmaz
7.11.2006

Maceramız bayramın ilk günü başladı. Scott Türkiye Dağ bisikleti takımı elit grubu ve master ekibinden Bora Tirki ile sezonun son yarışı için Alanya yollarındaydık. Çoğu insan doğal olarak bayramı ailesi ile geçirmek istemişti. Biz ise yollardaydık. Yarışta en iyisini yapabilmek için.

Büyük boyut için tıkla!

Değişik bir antrenman planı uygulayacaktık. Nitekim daha iner inmez antrenmanlara başladık.

Büyük boyut için tıkla!

Başta yol yorgunu olduğumuz halde bu antrenmana çıkmamıza her ne kadar anlam veremesemde sonradan kaptanımın ne kadar haklı olduğunu görecektim.

Alanya maceramız çok iyi başlamıştı. Otelimiz merkeze 6 km uzaklıkta olsa da oldukça güzel bir oteldi. Bu otelin adını, restorant girişindeki fotoğrafları, yemekteki muhabbetleri, oda partisini hiç unutmayacağım.

Yeni bisikletime her geçen gün daha da alışıyorum. Parkuru dolaşmaya başladığımızda Scott kullanmanın farkları hemen ortaya çıkıyordu. Nitekim yaptığımız antrenmanlarda Türkiye Şampiyonumuz ile inişleri kafa kafaya yapıyordum. Hatta bazı noktalarda parkuru bildiğimden dolayı öne geçiyordum :).

Bu bana çok moral vermişti. Muammer Yıldız ile bisiklete binmek gerçekten büyük bir mutluluk benim için.

Tabii ki tüm gün bisiklete binip durmuyorduk. Antenmanlar harici kaptanımız sürekli bişeyler buluyordu bizim için.

Bunlardan biri kumsalda amerikan futbolu oynamaktı. Elit ve master sporcularla karışık yaptığımız bu maç bu sene oynadığım en zevkli oyunlardan biriydi. İlk aldığımız topun çağrı ve muammerin hırsıyla iki tarafından çekilerek ordan ikiye ayrılması, hiç tahmin etmedikleri çelimsiz bir tazı olan benim ortaya çıkmam :), defansta geleni indiren Hakan Yazman'ımız, kaleye hızla giden Bora abiye "gelmeee!" diye bağıran Duygun'umuz, Gökhan'ın havada uçuşları, ibo. . . gerçekten görülmeye değerdi.

Tabii ki bununla da yetinmedik. Hergün deniz sefası, artık meşhurlaşan ateş yakma methotlarımızla sucuk partilerimiz, 1. 5 saatte tırmandığımız Alarahan Kalesi bunlardan sadece birkaçı. . .

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Cuma günü takımın geri kalanı aramıza katıldı ve bugünü tamamen parkura yazı yazma üzerine ayırdık. Parkurun her asfalt yerinde takımımızın adı ve üyeleri yazıyordu. Ayrıca yazdığımız sloganlarla da hem eğlenceyi hem motivasyonu en üst seviyeye taşımaya çalıştık. Bunu yaparken de çok hoş bir görüntü çıkardığımıza inanıyorum.

 Ekip İş Başında
Ekip İş Başında
Büyük boyut için tıkla!

Tekrar yarışa dönelim. Antrenman turları atarken çok az sporcu ile karşılaşmıştık. Katılımın çok olmayacağı hissine kapılmıştık ancak teknik toplantıdaki talep bizi mutlu etti.

Bu yarışa gelirken son ana kadar yeni açılan Elit B kategorisine girmek vardı aklımda. Sezonu bir birincilik ile kapatmak benim için oldukça moral dolu ve mutlu edici bir sonuç olur diye düşünüyordum.

İlk olarak Elit B kategorisine yazıldım. Ancak kayıt esnasında Emre Yıldırım'ın Elit B kategorisinin açılma nedeninin "Amatör olan, yarışlarda ilk turlarda %80'e takılanlara rahat rahat yarışma imkanı" olduğunu söyleyişi ile birlikte fikrim anında değişti. Bu kategoride 1. olmak beni mutlu etmeyecekti. Hemen kaydımı değiştirdim. Ama numaram 100 olarak kaldı. Elitler arasında tek 3 haneli numara benimdi :).

Büyük boyut için tıkla!

Sonradan sakin kafa ile düşününce rakiplerimin arasında yer almamın benim için çok faydalı olacağını açıkca gördüm. Üstelik 1 haftalık hazırlanma aşamasını da çetin bir mücadele için harcamalıydım.

Yarışa birgün kala herkes parkurdayken biz yine takım halinde hareket ediyor, dışarıda yemek yiyor, sohbet ediyor ve eğleniyorduk.

Takım içi koordinasyonumuz iyice oturmuştu artık. Yarıştan birgün önce çadırımızı hep birlikte kurup tüm herşeyi hazırlıyorduk. Ayrıca Feed Zone'da kimler duracağı kimin parkuda koşarak destek vereceği de belliydi. Geriye tek kalan yarışa konsantre olmaktı.

 Nimmo
Nimmo
Büyük boyut için tıkla!

Yarış öncesi kaptanımız Bora Tirki ve antrenörümüz Bahadır İşseven deneyimlerini bizlerle paylaşarak etkileyici anlatımları ile bizi motive etmeye çalıştılar.

Benim eksiğim olan lastik patladığında moralimin alt üst olması ve genelde yarışı bırakmam da konu olmuştu. Onların etkileyici konuşmaları sayesinde o an yarın "ne olursa olsun" zincir de kopsa, lastikte kopsa hedef olan bitişe var gücümle varmaya çalışmak üzere kendime söz verdim.

Son taktikleri aldıktan sonra sonunda starta dizildik. Puansız olmanın verdiği dezavantaj ile yine en sondan start alıyordum. Bu sezon bu sondan start alma olayı beni yarış başlangıcında baya yıpratıyordu.

Start verildiği anda start loop ta kendime iyi bir yer bulmak için saniyelerle yarışıyordum. Neyse ki son 3 yarışta olduğu gibi yine iyi bir yerde Oğuz Özçelik ile yan yana başlangıçtan geçebildim. Ancak tabii ki tırmanma başladığında sıralama oluşmaya başladı. Ben biraz geride kalmış olsam da yarışın uzun olduğunu düşünüp moralimi bozmadım. Genede rakibim olan, yarış sonunda 26. olacak olan Aram Tabar'ı uzaktan görebiliyordum.

 Er Kapısı
Er Kapısı
Büyük boyut için tıkla!

Kalenin içinden geçtikten sonra S şeklindeki merdivenlere gelirken olan oldu. Er kapısındaki sert taşlara çok hızlı girdiğim için arka teker janta değdi ve iç lastiği "hayırrr" derken 2-3 virajı jant üzerinde döndüğümü fark ettim. O an ne yapacağıma karar veremedim ve geçmek üzere olduğum Aram Tabar'ın peşinden alacaklı gibi bisiklet elimde koşmaya başladım. Merdivenlerin bittiği yerde asfaltı gördüm. Bu esnada dün kaptanımın söyledikleri aklıma geldi. Saniye kaybetmeden hemen hırsla bisikleti ters çevirip arka tekeri söktüm. Aceleden ellerim titriyor ve iç lastiği cebimden çıkaramıyordum. Sonra bir hışımla iç lastik ve dış lastiği aynı anda janttan aldım ve iç lastiği değiştirdim.

Bu esnada yanımdan geçenleri gördükçe artık moralim bozulmuyor kendimi güçlü hissetiğim için biran önce bisikleti sürmeyi düşünüyordum. Daha sonradan polar saatin bilgilerine baktığımda 3. 5 dakika gibi bir zamanda lastiği değiştirdiğimi gördüm.

Ayrıca yarış sonrasında lastiği yaparken TRT kameralarının beni canlı olarak yayınladığını ve Abdurrahman Açıkalın'ın yaptığı yorumları duyduğumda çok gururlandım.

Lastik patlaması sonucu 36. lığa kadar düşmüştüm. Bundan sonra önümde benden yavaş süren onlarca sürücü vardı. Dar sokaklarda onları geçemeyeceğim bir an aklıma geldi ama moral bozmayacağıma dair söz vermiştim kendime bir kere.

Adeta uçarcasına inmeye başladım. starta gelmeden birilerini geçtim. Artık kimi geçtiğimi kaç kişi geçtiğime hiç dikkat etmiyordum. Sadece yol vardı aklımda. Olabilecek en yüksek hızda girip dönüyordum virajları. Gerçektende bu hızın sonucu sürekli birilerini geçtikçe moralim kat kat yükseliyordu. Tekrar dik yokuş başladığında Gökay Konuk'u geçtiğimi hatırlıyorum. Artık sürekli birileri gelip geçiyordu. Kimi geçtiğimi kaçıncı olduğum hiç aklımda değildi.

İnişlerde yavaş olan arkadaşların peşinde yavaşlamak zorunda kaldım bazı yerlerde ama sağolsunlar mümkün olan yerlerde hep yol verdiler.

Bir ara gözümü kararttığım bir yerde yeni yapılan parke taşlı yol üzerinde gizli bir sağ çıkışa girerken Gökhan Ayal'ın lastiğine hızlıca çarptığımı hatırlıyorum. Buradan kendisinden yine özür diliyorum.

4. Tura saniyelerle girmeye hak kazanırken onca yüklenmenin sonucunu aldığım için daha da mutlu oldum. Dik asfalt çıkışta yalnızdım. Bu turda yukarıdaki en zorlu dik toprak çıkışta lider grup bana tur bindirdi. Tempoyu korudum ve önümde tekrar rakiplerim belirmeye başladı. Aram'ı ve Serkan Çalıcı'yı ve bir yabancıyı görüyordum. İnişe başladığımızda artık zaman gelmişti. İnişin ilk bölümünde aramı yakaladım. Er kapısına giden asfalt yokuşta yüklenerek geçtim. Sonrasında S çizen merdivenli inişte Yunan rakibi yakaladım. Orada asfalt bağlantı noktasında beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim. Onlarında desteğiyle hırslanıp sokak arasındaki virajlardan birinde virajı içten alarak Yunanı da geçtim. Hatta Kızılkule'ye geldiğimizde bana tur bindiren 003 numaralı yabancıyı da yakaladım ama artık zaman dolmuştu benim için. %80 masasında sezona son noktayı koymuş olduk.

 Paul
Paul
Büyük boyut için tıkla!

Sonucu değerlendirirsek 36. lıktan 24. lük kötü değil benim için. Lastiğim patlasa da çok zevk aldığım bir yarıştı. Yarışma ruhunu uzun bir aradan sonra tekrar derin bir şekilde hissettim. Tabii TRT nin yayını ve yorumlarda beni çok mutlu etti.

İyi ki Elit A yarışına girmişim. İyi ki böyle bir kaptan, antrenör ve takım arkadaşlarım var. İyi ki bu takımdayım. Bu ruhu yeniden duymayı onlara borçluyum. Belki kürsüye çıkamadım, listenin ortalarında bir çekişmeydi ama benim için 2006 nın en unutulmaz yarışı oldu.

Yeni sezonda yeni yarışlarda görüşmek dileğiyle.

Fotoğraflar: Foto Hasan.

Alanya videosunu bu adresten indirebilirsiniz.

Ayrica kask çekimlerini de buradan indirmek mümkün (28MB).

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   5.Adana Dağ Bisikleti Yarışı  

  Bu yayın 5528 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015