Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
Scott Türkiye ve Kaptanı Bora Tirki İle Röportaj
Tirki: Takım Olarak Biz Bir Aileyiz

Scott Türkiye ve Kaptanı Bora Tirki İle Röportaj

Yazar: Alptekin Başkır
10.11.2006

Bora merhaba,  takımın eski adıyla Pitbull ile ilgili bir röportaj yayınlamıştık.  Bu röportajı yayınlamamızın üzerinden dört sene geçmiş. MTBTR olarak sizleri tanıyor ve takip ediyoruz. Okuyucularımızdan sizi takip etmeyenlerinde olacağını düşünerek bu dört senede neler yaptığınızı genel olarak anlatır mısınız?

Röportaj yaptığımız günlerde Belgrad ormanında antrenman yarışları düzenliyorduk. Pitbull takımı olarak hep örnek olmaya çalıştık. Takım olarak hareket ettik. Her geçen sene kendimizi geliştirdik. Cesur bisiklet’ten Malzeme (kadro) sponsorluğu aldık ve takımımıza yeni sporcular ekledik. Sporcularımızda Muammer YILDIZ, 2006 Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonu oldu. 

Şu anki takım kimlerden oluyor ve ne işlerle uğraşıyorlar?

Scott Dağ Bisikleti Takımı
Scott Dağ Bisikleti Takımı
Büyük boyut için tıkla!

Bahadır İŞSEVEN; Planet Spor Center’da spor eğitmeni ve Fenerbahçe kürek takımının başantrenörlüğünü yapıyor. Cüneyt EVİNER; serbest meslekle uğraşıyor. Muammer YILDIZ; kendi bisiklet imalat işinde çalışıyor. Mustafa ÖZYILMAZ; Kocaeli Üniversitesi Elektrik öğretmenliği bölümünü okuyor. İbrahim KÜÇÜKDOĞAN; kendi ailesine ait tekstil firmasında çalışıyor. Erol ÖZBEY; Marintek firmasının bisiklet bölümünden sorumlu. Bülent TOPÇUĞLU; Marintek firmasının dalış bölümünde teknik danışmanı ve bende Bike & Outdoor mağazasının başındayım.

Artık bir sponsorunuz var. Scott / Marintek gibi bir sponsor hayatın(ız)da ne değiştirdi? Yani sen PitBull takımının kaptanı olarak gene bu takım işlerinin içindeydin. Bu bağlamda bir Scott öncesi ve sonrası karsılaştırması yapabilir misin?

Sözleşme İmzalarken
Sözleşme İmzalarken
Büyük boyut için tıkla!

Evet, daha öncede söylediğim gibi hep örnek bir takım olmaya çalıştık, sadece performansımızla değil, hal ve hareketlerimizle bunu belli ettik ve Pitbull Takımı’nı kurulduğundan beri hayal ettiğim takıma, Marintek sayesinde ulaştım. Hayatımda başarmak için inanmanın ve bu doğrultuda çalışmanın ne kadar önemli olduğunu gördüm. Sponsorumuzu  bulmadan önce giysi konusunda sıkındı çekiyorduk, herkes kendi imkanları dahilinde malzeme alıyordu, maddi imkanlardan dolayı sporcularım bazı yarışlara gelemiyordu ve takımı motive etmekte zorlanıyordum.

Bahadır İŞSEVEN ( Antrenör)
Bahadır İŞSEVEN ( Antrenör)
Büyük boyut için tıkla!

Şimdi sponsorumuz MARİNTEK bize yarışlara rahat ve kolay gidebilmemiz için yeni bir araç aldı. Her sporcunun altında SCOTT Scale 20 karbon bisiklet var, yol ve konaklama masraflarımız karşılanıyor. Giysilerimiz tam takım, sporcularımızı takım antrenörü; Bahadır İşseven’le beraber daha iyi motive ediyoruz. Herkes takım içerisinde daha disiplinli ve  takımı için ne gerekli ise tüm sporcular bunu yerine getirmeye çalışıyor. Takımımı çekemeyen arkadaşlar oldu, bunun haricinde yeni takımımız için çok tebrik aldık. Bu tebriklerle beraber ne kadar örnek bir takım olduğumuz ortaya çıktı. Herkese teşekkür ederiz. Scott Türkiye Mtb Takımı olarak biz bir aileyiz.

Sponsorunuzdan ne gibi bir destek alıyorsunuz? Takımın sponsorluk bütçesi hakkında neler söyleyebilirsin?

Anlaşma çerçevesinde gerekli donanım ve malzeme ile antrenman ihtiyaçlarımızın yanı sıra, beslenme, yol ve konaklama giderleri yer almakta.  Yaptığımız anlaşmada her bir sporcu ile gerçekleştirilen sponsorluk anlaşmasının büyüklüğüsporcu başına 2. 5 yıl için tam 30. 000YTL

 Bora TİRKİ ( Takım Kaptanı)
Bora TİRKİ ( Takım Kaptanı)
Büyük boyut için tıkla!

Scott/Marintek takımın yönetimi ve islerin yürüyüşünde ne kadar söz sahibi? Parayı veren düdüğü çalar durumu mu hakim?

Hayır, biz takım için gerekli donanımları ve ihtiyaçları onlardan istiyoruz. Onlarda bizim isteklerimiz doğrultusunda temin ediyorlar. Marintek bu konuda tam destek.

Önümüzdeki dönemde Scott Türkiye Takımı'nın hedefler ve yarışlar neler? (Planlandıysa isimleriyle birlikte!) Yurt içi ve yurt dışı olarak ayırarak listeleyebilir misin?

Bahadır İŞSEVEN ( Antrenör)
Bahadır İŞSEVEN ( Antrenör)
Büyük boyut için tıkla!

Türkiye Federasyonun 2007 yarış sezonundaki tüm yarışlara hazırlanacağız. Hedeflerimizin içinde Türkiye Şampiyonası, Milli sporcumuzun ülkemizde yapılacak olan Avrupa Şampiyonası olacak. Yurt dışında ise takım içinden bazı sporcularımızı ülke dışındaki yarışlara gönderip UCI sıralamasında gerekli olan puanları almasını sağlamak. Şu an yurtdışı hedef yarışlarını belirlemedik. 

Takım ve bireysel olarak rakiplerinden bahsedebilir misin? Yani mastırlar acısından sen önde gelen sporcularındansın Türkiye'nin. Yeni şampiyon Muammer Scott formasıyla yarışıyor. Bu bağlamda Türkiye'deki en dişli rakiplerinizi kimler olarak görüyorsun?

Benim yarıştığım kategoride bu sene en güçlü rakibim Brisaspor’dan Nevzat kıral’dı. Yokuşları ve kilosu gerçekten iyi. 2006 sezonuna kendimi tam olarak hazırlayamadım. Türkiye Şampiyonası'ndaki haksızlık beni çok demorelize etti. Bu yüzden 2006 sezonunda kendimi gösterdiğime inanmıyorum. Muammer’in rakipleri ise ; Bilal Akgül, Halil Korkmaz ve Mehmet Kurt. Muammer’in ilk senesi olmasına rağmen çok iyi bir performans çıkardı ve 2006 Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonu oldu.

Scott Türkiye Takımına katılmak mümkün mü? Bununla ilgili bir kriteriniz var mı?

Takım sporcuları ile 2008 sezonu sonuna kadar bir anlaşma imzaladık. Bu bağlamda 2008 sezonu sonuna kadar bir sporcu alımı söz konusu değil.

 Bora TİRKİ ( Takım Kaptanı)
Bora TİRKİ ( Takım Kaptanı)
Büyük boyut için tıkla!

Takımınızda mastır kategorisinde yarışan çok fazla sporcu var.  (Acaba bir takımı yeni başarılar elde etmesi için bu gerekli mi?) Sen de hak verirsin ki sporda uzun vadeli varlık göstermek alt yapıya destek vermekle ilgili.  Scott olarak bu konuda bir projeniz var mı? Takımın alt yapısı hakkında söyleyeceklerin neler?

Evet, öyle gözüküyor. Biliyorsun Pitbull Takımı 6 kişiden oluşuyordu. 3 master, 3 Elit sporcu. Pitbull Takımı olarak bize teklif geldi. Marintek firmasının isteği doğrultusunda Erol Özbey ve Bülent Topçuoğlu ağabeyle beraber yeni bir takım olduk. Pitbull’a giren son sporcu ise İbrahim Küçükdoğan oldu. Daha sonrası için takım elemanları değişebilir. Bunu zaman gösterecek. 

Daha önce kış sezonunda Pitbull olarak Antrenman yarışları hazırladınız? 2007 için böyle bir düşünceniz var mı?

Takım olarak böyle bir düşüncemiz var. Önümüzdeki günlerde kesinlik kazanır. Siz MTBTR aracılığı ile herkesi haberdar ederiz.

Scott Türkiye Mtb Team kaptanı olarak siz MTBTR ekibine takımım ve şahsım adına teşekkür ederim. Yayın hayatınızda başarılar dilerim.

Bülent TOPÇUĞLU
Bülent TOPÇUĞLU
Büyük boyut için tıkla!

Cüneyt EVİNER
Cüneyt EVİNER
Büyük boyut için tıkla!

Erol ÖZBEY
Erol ÖZBEY
Büyük boyut için tıkla!

İbrahim KÜÇÜKDOĞAN
İbrahim KÜÇÜKDOĞAN
Büyük boyut için tıkla!

Muammer YILDIZ
Muammer YILDIZ
Büyük boyut için tıkla!

Mustafa ÖZYILMAZ
Mustafa ÖZYILMAZ
Büyük boyut için tıkla! 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 11609 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015