Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
Kışın Alternatif Antrenman
Spinning

Kışın Alternatif Antrenman

Yazar: Cüneyt Kazokoglu
13.11.2006

Kış mevsimi dağ bisikletçileri için biraz zor gecen bir mevsim. Yağışlı, soğuk, çamurlu bir ortamda haliyle ne kadar zorlansa da yazın alınan keyfi almak biraz güç. Kışı performans kaybına uğramadan geçirmek için çeşitli alternatifler var. Bunlardan bir kısmı farklı spor dallarına kaymaksa, bir kısmı da bir şekilde pedal çevirmeye devam etmek. Makara vb. ürünlerin yanında pedal çevirmeye devam etmenin bir yolu da özellikle son 10 yıldır giderek yayılan spinning antrenmanı.

Spinning 1991 yılında –başka bir sürü spor dalında olduğu gibi- Amerika’dan yayılan bir spor dalı. „Spinning“ ismi iki defa „Race Across America“’ya katılan Johnny G. Spinner’dan geliyor. 1990 yılında Spinner bisiklet üreticisi Schwinn ile birlikte Amerika’da özel olarak kendi tasarladığı bir bisiklet tipi oluşturuyor. Bu bisikletin özelliği sıradan kondisyon bisikletlerinden farklı olarak geometrisinin selesinin ve gidon boğazının ayarlanabilmesi sayesinde binicilerin vücuduna uydurulabilmesi. Triatlon gidonlarına benzeyen “aerobarlar” toplamda üç ayrı tutuş konumu sunuyorlar ve bu sayede oturarak ya da ayakta bisiklete binmeye imkân tanıyorlar. 18 kilo ağırlığında ve sıcağa dayanıklı yün-çuha karışımı fren pabuçlarıyla frenlenen ve pedallara zincir aracılığı ile doğrudan arada bir serbest düzenek olmaksızın bağlı olan metal disk akıcı ve düzenli pedal çevirmeyi sağlıyor.

Spinningin kişinin tek başına yollarda kilometre saymasından ya da evde televizyon başında kondisyon bisikleti üzerinde oflayıp puflamasından farkı spor salonlarında gruplar eşliğinde yapılması ve bu sayede motivasyon unsurunun öne çıkarılması. O kadar ki düzenli olarak spinning şampiyonaları düzenleniyor.

Büyük boyut için tıkla!

Antrenörlerin ortalama 45 dakika ile 1 saat arasında değişen idman birimlerini değişik kondisyon seviyelerine göre ayarlamaları bir kenara, temel hareketler ve temel amaçlar ayni. Sürekliolarak oturulan bir kondisyon bisikletinin aksine birden ayağa kalkmalar (Jumps), sürekli ve hızlı bir şekilde bir oturup bir kalkma arasında değişimler spinning antrenmanını farklı kılıyor, buna ek olarak grup içinde yapılması motivasyon eksikliğinin önüne geçiyor.

Sürekli olarak yapılan pozisyon değişiklikleri bel ve üst vücut kaslarını çalıştırıyorlar, elbette bacaklar da kesinlikle ihmâl edilmiyor.

Yüksek devirle yapılan spinning akıcı ve düzenli pedal çevirmeyi öğrenmek konusunda bir eğitim olarak da görülebilir. farklı çalışmaların kombinasyonu güç ve mukâvemeti arttırmakla kalmıyor, koordinasyon yetisini ve vücudu genel olarak hissedip kullanma kâbiliyetini de geliştiriyor. Antrenör eşliğinde aerobik ve anaerobik aralıkları dengeli bir şekilde kullanmak aslında bir interval antrenmanı ile de karşılaştırılabilir. Dolayısıyla hobi olarak dağ bisikletini yapanların haftada iki spinning antrenmanı yapmaları yaz kondisyonunu kisin kaybetmemeleri için fazlasıyla yeterli. Buna ek olarak yapılan germe çalışmaları ve antrenman sonlarında özel olarak düşünülmüş nefes alıp vermeler kasların gevşeyip dinlenmelerini sağlıyor.

Büyük boyut için tıkla!

Genel olarak bisikletten hiçbir farkı olmadığı için spinningde bisiklet taytı, ayakkabıları, mayosu temel donanımda olması gerekenler. Spinningde çok fazla terlendiği için havlu bulundurmak şart. Eğer mümkünse dağ bisikletinden SPD pedalları söküp spinning bisikletine monte etmek pedal çevirme alışkanlığını birebir spinning bisikletine taşımak için yardımcı olacaktır. Kezâ antrenmanda nabız saati vb. donanımla antrenmanı kontrol etmek de önemli.

Elbette karlı bir patika üzerinde çivili lastikler ile hızla ilerlemek koordinasyon ve bisiklet tekniği açısından daha faydalı olabilir, ancak kişi antrenmansız geçirmek ya da sıkıcı antrenmanlar söz konusuysa spinning kesinlikle dikkate değer bir alternatif sunuyor.

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 10477 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015