Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
2006 Yılında Dağ Bisikletinde Yaşananlar
2006 Dağ Bisikleti Sezonunun Değerlendirmesi

2006 Yılında Dağ Bisikletinde Yaşananlar

Yazar: Mustafa Özyılmaz
15.12.2006

Tüm bisiklet severlere merhaba,

2006 yılının son günlerindeyiz. Sene boyunca sayısız antrenman,birçok yarış yaptık. Bıkmadan usanmadan her hafta yollara düştük, il il gezdik. Uzun ve yorucu bir yarış sezonunu geride bıraktık.

2006'nın son yazısında, bu sezon yapılan yarışlara genel bir bakış ve yorumlarla bir nokta koyalım istedik.

Kemer Yarışı - Kamil AKALP
Kemer Yarışı - Kamil AKALP
Büyük boyut için tıkla!

Emin Müftüoğlu'nun başkanlığında Dağ Bisikleti Türkiye'de çağ atladı diyebiliriz. 2006 yılında 14 adet resmi yarışla dağ bisikletinde bir rekor kırıldı (Adana, Kemer, Polonezköy, Konya, Göreme, Ürgüp, Bolu, Büyükada, Ankara, Yalova, İzmir, Bozcaada, Alanya). UCI ile kurulan sıkı ilişkiler sonucu neredeyse tüm yarışlarımız UCI puanı veren yarışlar oldu. Bu sayede yarışlara ayrı bir hava ayrı bir heyecan geldi.

Bu durum en çok sporculara yaradı. Sporcularımız dünya çapında geçerli puanlar alıp dünya sıralamasında adlarını üst sıralara yazdırdılar. 2006 sezonunda en iyi türk sporcumuz 218 puan ile Bilal Akgül oldu.

Kapadokya Yarışı
Kapadokya Yarışı
Büyük boyut için tıkla!

Türkiye'deki yarışların hemen hemen tümünde Bilal en iyi türk oldu. Geçen sezon çoğu yarışı 1. olarak tamamlayan Bilal, bu sene yarışlarımızın UCI puanı vermesinden dolayı ülkemize akın eden sporcular sayesinde biraz altlarda kaldı. Sezonun ilk yarısında Ukranya'lılara karşı liderlik mücadelesi veren Bilal sezonun ortalarına doğru farklı ülkelerden gelen 22 yabancı ile yarışmak durumunda kaldı(Kapadokya yarışı).

Ancak Bilal'i Türkiye Şampiyonası'nda bir süpriz bekliyordu. Kaçkar kış yarışlarında kendisini gösteren ve her geçen yarış biraz daha performansını arttıran, biraz daha üst sıralara yükselen Muammer YILDIZ, Bilal'in teknik aksaklık yüzünden zaman kaybetmesi sonucu Büyükada'da Türkiye Şampiyonu oldu ve Türkiye Şampiyonu formasını bir yıl süreyle giymeye hak kazandı.

İzmir Yarışı - Muammer YILDIZ
İzmir Yarışı - Muammer YILDIZ
Büyük boyut için tıkla!

Türkiye Şampiyonası ile ilgili bir olayı söylemeden geçemeyeceğim. Master yarışında Nevzat KIRAL ile Bora TİRKİ'nın birincilik mücadelesinde parkurun şeritlerinden kaynaklanan bir hata ile kestirme yapma durumu yaşandı. Bu olayı artık sorgulamanın faydası yok. Umarız gerekli dersler alınmıştır ve umarız 2007 sezonunda çok daha sıkı kontrol ve daha çok hakem ile güzel organizasyonlara imza atılır.

Her yarışta liderlik için ciddi mücadele eden bir diğer isim de Halil KORKMAZ dı. Halil yaptığı antrenmanlar sayesinde yokuşlarda çok iyi performans sergiledi. Ancak henüz inişlerde istediği performansı sergileyemediğini söyleyebiliriz. Kendisi spor akademisi seçmelerini kazanmış. Buradan kendisini tebrik ediyoruz. Eminiz hem yarışçı kimliği için hemde yaşantısı için bu okul çok hayırlı olacaktır.

Büyükada - Mehmet Silahşör
Büyükada - Mehmet Silahşör
Büyük boyut için tıkla!

Bu ikilinin arasında zaman zaman Mehmet KURT'u da gördük. Mehmet bu sene inişli çıkışlı bir performans izledi. Sezon içinde bazı yarışlarda Muammer YILDIZ'ı geçerken bazı yarışlarda alt sıralarda kaldı. Tekniği oldukça iyi olan Mehmet eminiz 2007 sezonunda da üst sıralarda yerini almaya devam edecektir.

Sezon içinde bu lider grubu izleyen ve genelde ilk on içinde yer alan diğer sporcuların Kamil AKALP, Oğuz ÖZÇELİK, Mehmet SİLAHŞÖR, Mehmet SEVİNÇ, Serkan ÇALICI ve Volkan KARACAN olduğunu görüyoruz.

Bu grup içinde de çetin bir mücadele var. Yarışlarda genelde lider grubun çekişmesi ön planda oluyor ancak onların hemen ardında da çok iyi bir mücadele oluyor. Sonuçlara baktığımızda bu grubun kendi arasında değişken bir sıralamaya sahne olduğunu görüyoruz.

Alanya Yarışı - Bora TİRKİ
Alanya Yarışı - Bora TİRKİ
Büyük boyut için tıkla!

Master kategorisine baktığımızda ise sezon boyu liderlik için sıkı bir yarış içinde olan Lassa takımından Nevzat KIRAL ile Scott Türkiye takımından Bora TİRKİ'yi görüyoruz.Nevzat KIRAL hem kilosu hemde kondisyonu ile bu sene bir adım ilerideydi. Yol bisikletinden geldiği için yarışlarda teknik yerlerde oldukça zorlanan Nevzat bu farkı çıkışlarda yüklenerek kapattı.

Adana Yarışı - Nevzat KIRAL
Adana Yarışı - Nevzat KIRAL
Büyük boyut için tıkla!

Junior kategorisine baktığımız zaman sezon boyunca üstünlük kuran Lassa takımından Mustafa SAYAR'ı görüyoruz. Mustafa 7. sezonuna girdiği 2006 yılında rakiplerini açık ara farkla geçerek lider oldu. Onu geçen tek sporcu Konya yarışında Konya bölgesinden Eyüp KARAGÖBEK oldu. Eyüp sezon içerisinde yarışlara devamlılığı sağlayamadı ve performansı düştü. Böylece Mustafa'nın ardında yarışlarda genel olarak Hüseyin Ballı'yı ve Esbike takımından Abdurrahman DANDAL'ı gördük.

Bu sene dikkati çeken bir da nokta 2005 yılında yarışan ancak 2006 yılında yarışlara katılmayan isimler oldu. Örneğin Kıbrıs bölgesi geçen sene hemen hemen her yarışa gelirken bu sene (federasyonlarıyla yaşadıkları problemlerden ötürü) bu sezon azyarışa katıldılar ve bazı yarışçıları hiç gelmedi.

Bir diğer grupta Bursa ekibi. 2005 ve önceki sezonlarda 4-5 sporcu ile yarışları takip eden ekip bir anda kayboldu. Onların arasında en istikrarlı olan sporcu Yavuz KİLİM oldu ancak o da Haziran ayında vatani görevini tamamlamak üzere askere alındı.

2006 sezonunda yarışlardan çekilen en önemli iki isim ise Yunus YETKİN ile Hasan KANDEMİR oldu. Genellikle hep lider grupta başarıyla yarışan bu sporcular iş yaşamı dolayısı ile aramızdan ayrıldılar. Onlar ayrılınca lider grup tamamen değişti.Yeni sporcular artık onların yerini aldı.

Bu ikili seneler boyu yarışlara katılımları ve başarıları ile bu sporun gelişmesinde önemli rol oynadılar. Buradan kendilerine teşekkür ediyoruz. İş yaşamlarında kendilerine başarılar dilerken mümkün olan en kısa sürede onları tekrar aramızda görmek istiyoruz.

Bu durum sonucu, dağ bisikletinde yarışlara katılan yeni sporcu sayısı artmasına rağmen bu kayıplar yüzünden bu gelişme start listelerine yansımadı. Genelde Elit kategorisine ortalama 50 kişi katıldı.

Unutulmaması gereken diğer bir konuda 2006 sezonunda federasyon bünyesinde kurulan teknik komitedir. Bu ekip var gücüyle yarışları organize etmeye çalıştı. Yarışları bizlere sorunsuz bir şekilde sunmak için elinden geleni yaptı.Tabii ki aksaklıklar oldu ancak onların açısından bakıldığında da birçok değişkenin olduğu bu organizasyonlarda kendilerine bağlı olmayan bir çok aksaklıkta yaşandı. Ama genel olarak bakıldığında bir önceki seneye göre bariz bir iyileşme olduğu söylenebilir.

Benim şahsi fikrim komiteye yardımcı insan sayısı arttırılmalı. Emre YILDIRIM'ın Yalova yarışını hem organize edip ,yarışı anlattığını hem de sonuçlarla ilgilendiğini, Birol TOROMAN'ın İzmir yarışında hem parkura tehlikeli noktalara yastık taşıdığını hem de teknik toplantı ile uğraştığına bizzat şahit oldum. Gerçekten hepsi ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı.

Sporcu gözünden bakıldığında federasyonun en çok tepki aldığı konu son 3 yarışta dağıtılmayan harcırahlar oldu. Kredi kartlarına yüklenen, borç alarak yarışlara gelen insanlar harcırahlarını alamayınca zor duruma düştüler. Ancak geçte olsa (Kasım ayında) harcırahların hesaplara yatırılması sevindiriciydi.

Göreme Yarışı
Göreme Yarışı
Büyük boyut için tıkla!

Madem sporcuların maddi zorluklarına değindik sponsorluklardan da bahsedelim. 2006 sezonunda destek anlamında bir devrim daha yaşandı. Dünyaca ünlü Scott marka bisikletlerin distiribütörlüğünü elinde bulunduran Marintek Doğa Sporları Scott Türkiye Dağ Bisikleti Takımı'nı kurdu. Sporcu başına 30 bin YTL ile dağ bisikletine destek veren şirket dağ bisikletinde daha önce eşi yaşanmamış bir olaya imza atmış oldu.

Ayrıca Aslı bisiklet iki başarılı sporcumuz Oğuz ÖZÇELİK ve Mehmet KURT'a, CESUR Bisiklet Duygun YURTERİ ve Eskişehir takımı Esbike'a malzeme desteği vererek yardımcı oluyor.

Bu gelişmelerin tüm camiaya örnek olmasını, artık dağ bisikletinde de klüpleşmenin öneminin anlaşılmasını temenni ediyoruz. Şuanda yüzde yüze yakın oranla dağ bisikletçileri yarışçıları kendi imkanlarıyla, ailelerinin desteği ile bu sporu sürdürmeye çalışıyorlar. Başarılı olan sporcularımızın büyük şirketler tarafından fark edilmesini ve televizyon yayınlarının artmasını bekliyoruz.

Televizyon yayınları demişken TRT den bahsetmemek olmaz. 2006 sezonunda Türkiye'de ilk kez bir dağ bisikleti yarışı televizyondan canlı yayınlandı. Alanya'da yapılan yarışta TRT gerek sabit gerek hareketli kameralarla başarılı bir çekim yaptı. Bizim izlenimlerimize göre bu yayınlar 2007 sezonunda da devam edecek.

Bu yayınlar bu sporun kitlelere yayılmasında çok önemli bir rol oynuyor. Aynı zamanda biz sporcuların yakın çevremize sözlerle anlatmaya çalıştığımız ama yeterince anlaşılamayan yarış ortamını evlerinden izleyerek daha iyi anlamalarını sağlıyor.

Bunca şeyden bahsetmişken FOTOHASAN'dan bahsetmemek olmaz. Hasan YILDIZ sene boyunca tüm yarışlara gelerek profesyonel çekimler yaptı ve internet sitesinde bize çekimlerini anında yayınladı. Yarış sonralarında herkes merakla onun fotoğraflarını bekler hale geldi.

Fotohasan'ın çekimleri odamızı süslüyor ve o günleri anıyoruz. Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ederiz.

Bahsettiğimiz üzere 2006 sezonu bir çok yeniliği dağ bisikletine kattı. 2006 sezonu dağ bisikleti için adeta bir sıçrama oldu. Dileriz 2007 sezonunda bu ivme devam eder ve 2007 aralık ayında bunları sizlerde mutluluk içinde paylaşmak kısmet olur.

Ayağınız pedaldan eksik olmasın. Sevgiler. 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 6950 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015