Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Şubat . 2020  
geziyorum.net
Bisikletli Gezgin

geziyorum.net

Derleyen: Cüneyt Kazokoglu
22.12.2006

Genel olarak MTBTR’de haliyle bir spor olarak dağ bisikleti ile ilgilensek de aslında bisikleti genel anlamda kucaklamaya çalışıyoruz (ne kadar basarili olduğumuz ayrı soru). Şüphesiz bisikletin en güzel yanlarından biri uzun süreli bir gezi aracı olarak da kullanılması. Türkiye’de bu tarz kullanım çok da fazla değil. Bundan iki yıl önce Suat Akdemir'in “Sınırlar ve Kıyılar” projesini tanıtmıştık, düzenli olarak etap etap yazılar sayfamızda yayınlanmıştı. Arada Erden Eruç gibi bisikleti uzun yol aracı olarak kullananlardan da bahsettik.

Emre Tok ismini ne zaman duydum hatırlamıyorum. Hafızam beni yanıltmıyorsa geçtiğimiz haftalarda bisiklet üzerinde film çekmek için tasarlanmış kameralarla ilgili haberimize yorum olarak kendi kullandığı Samsung kamerayı hatırlatmıştı. Akabinde ben “kimdir nedir yahu” diye geziyorum.net sayfasına ilk girdiğimde birkaç saat sayfadan çıkamadım ve Türkiye’de bu tip bir uğraşısı olan birine rastladığım için bu memleketin sürprizlerle dolu olduğuna bir defa daha inandım. Diğer taraftan da Evliyâ geleneğini devam ettirenlerin olmasıyla sevinç duydum.

Emre Tok
Emre Tok
Büyük boyut için tıkla!

Emre Tok 31 yaşında bir endüstri mühendisi. İstanbullu, biri 18, diğeri 26 yaşında iki kardeşi var. Bugüne kadar bisiklet üzerinde Türkiye’den (herhalde) Kıbrıs’a, İzlanda’dan Londra’ya, Prag’a kadar 14 ülke gezmiş, binlerce km yapmış. Geziler haricinde en ilgimi çeken 85’ model Renault Fuego kullanması oldu. Renault’un Alpine gibi fazla sportif kaçabilen çok güzel bir spor arabası dışında “coupe” türü ender modellerinden biri olan Fuego’ya ilk defa 1992’de binmiştim, bayağı hoşuma gitmişti. Sanırım Türkiye’de fazlasıyla yedek parça sıkıntısı çekmektedir.

Neyse konuya dönelim, Emre’nin bisiklet üzerinde vakit geçirmediği zamanlarda uğraştığı hobileri de var elbette. Kendi ağzından okuyalım: “Klasik arabalar, futbol, gezi kitapları, eski dergi ve eski BMW reklamları koleksiyonu, Fenerbahçe, gezdiğim yerlerle ilgili topladığım tüm kağıt parçalarından kolaj yapmak, eski pul ve ilk gün zarfı koleksiyonu yapmak, müzik, tenis, rafting...Küçükken kaykay ve BMX bisikleti yazları çok severdim...Tango dansı yaptım bir süre...Yüzmek, CMAS 1 yıldız dalgıç'ım 20ye yakın dalışım var...” Yani toparlamak gerekirse Emre hayata onlarca kösesinden yaklaşan günümüzde hobi deyince verecek cevabi olmayan ya da haftada bir gittikleri sinemayı tek hobileri olarak görenlerin gitgide yayıldığı ülkemizde maalesef ender bulunan çok yönlü ve hayata birçok köseden yaklaşan biri.

Emre cadirda
Emre cadirda
Büyük boyut için tıkla!

Geziyorum.net sitesi aslında fikir olarak belki bir blog türevi diyebiliriz ama sayfa bildiğimiz bir blogla alâkalı değil, almış başını gitmiş, kendi başına bir portal olmuş resmen. Ek modüllerle genişletilmiş sayfada yorum yazılabiliyor, anket eklenebiliyor, özel bir foto galeri modülüne resim yüklenebiliyor, reklam yönetimi yapılabiliyor. Sayfayı elbette bu şekilde tanıtmak olmuyor, okuyucularımızın mutlaka gezip bakacaklarını biliyoruz. Üstüne üstlük sayfada kask kamerası görüntüleri ve 1.400’den fazla gezi fotoğrafının bulunduğu düşünülürse saatler boyu gezilecek bir sayfa olduğu anlaşılır. Sayfanın “Paylaşımlar” bölümünde şehir içi konser ve gezi etkinlikleri hakkında bilgiler bulunuyor. Sayfa dergi ve gazetelerde en son yapılan 450km’lik Hırvatistan gezisinden sonra yer bulmaya başlamış. SkyTurk Cafenet programına davet edilmiş, Altın Örümcek yarışmasında geziyorum.net ilk defa finale kalan gezi ve bisiklet blogu.

Emre "kokpit"
Emre "kokpit"
Büyük boyut için tıkla!

Fakat hoş bir mizâhî tavrı da ifâde edecek bir şekilde Emre sayfası hakkında kendisiyle röportaj yapmış, ona kulak verelim:

Nereden çıktı bu site?

Siteyi hep yapmak istedim.. Kolay yönetilebilir .. Sürekli çalışan 20 dakikadaistediğini ekleyebileceğim bir yapıyı Joomla ile buldum.. İnsanları yaptığım gezilerden, gözlemlerden mahrum bırakmamak istedim...Hayata bir kere geliyoruz. Beynimizdekileri, gözümüzün kaydettiklerini, çektiğimiz fotoları neden sadece kendimize saklayalım ki...

Biraz kendinden bahseder misin? Sürekli sorular geliyor sizi daha yakından tanıyalım diye...

1975 , İstanbul doğumluyum.. Endüstri Mühendisiyim, Pazarlama Yüksek Lisansını bitirdim, finans doktorası yapmaktayım... Yukarıda bahsettiğim gibi 18 yaşında erkek kardeşim, 26 yaşında kız kardeşim var. İstanbul Anadolu yakasında oturuyorum.Telekomünikasyon sektöründe iş geliştirme konularında çalışıyorum..14-15 civarı ülke gezdim..Daha fazlasını görmek istiyorum...Bu dünya gezginlere daha çok fırsat sunuyor...

Bence olayın en güzel yanlarından biri sayfaya destek verenler olması. Geziyorum.net sayfası Tesciltürk ile ücretsiz olarak servis sağlayıcısına sahip. Emre’nin seyahatlerinde Liya Sigorta sigorta işlemlerini üstlenmekte, Mapist.com harita ve GPS konusunda ana sponsor. Türkiye’de sponsor bulmanın, bir proje gerçekleştirileceği zaman manevî bile olsa destek olacak, ilgilenecek kurum/kuruluş bulmanın ne kadar zor olduğu düşünülürse aslında bu kuruluşların ne kadar önemli bir görev üstlendikleri daha iyi anlaşılır.

Bir yolculuk öncesi esyalar
Bir yolculuk öncesi esyalar
Büyük boyut için tıkla!

Emre’nin gezilerinin bir de amacı var. Yani kesinlikle diğer gezginleri incitmek için söylemiyorum, ama “boş boş gezmiyor”. Dolayısıyla engellilere yönelik gezisine işâret etmek gerekli. İstanbul--> Pendik--> Yalova-->İznik-->Bilecik-->Eskişehir güzergahında yaklaşık şehir ve köy içi yollar dahil 250- 300km'ye varan bir yolu bisikletimle tek başına yapacak. Bu gezi engelliler.biz sitesinin sahibi ve yöneticisi Bülent Küçükaslan ile ortaklaşa götürülen bir proje.

Emre’nin gezilerini teker teker saymanın lüzumu yok. Fakat bugüne kadar Türkiye sınırları dahilinde 24, Türkiye dışında da 13 gezisi olduğunu söylemek sanırım bayağı bir şey ifade ediyor. Yurt içinde İstanbul Adalar, Kapadokya, Gelibolu, İmroz ilk göze çarpan yerler, yurtdışında ise Hırvatistan, İzlanda, Almanya… Geziyorum.net sayfasında bence en güzel özellik sayfanın rehber olma özelliği. Yani sayfa “ben gezdim, bakin ne kadar şahâneyim” diyen birinin sayfası değil, tam tersine “siz de gezin” diyen bir sayfa. Bu konuda sıfırdan gezgin yetiştirebilecek de bir içeriğe sahip. Geziye çıkmadan önce malzeme listesi oluştururken dikkat edilecek hususlardan örnek malzeme listelerine kadar müstakbel gezginlere yönelik çok fazla bilgi var, aşağıda bu şekilde iki örnek liste var.

Kis yolculugu icin liste
Kis yolculugu icin liste
Büyük boyut için tıkla!

Uzun yol listesi
Uzun yol listesi
Büyük boyut için tıkla!

Elbette bu kadar gezen bir adamın teknik donanımı da merak edilen konulardan biri. Rock Shox Pilot amortisörlü, Bianchi Orion kadrolu, Alivio 24 vitesli bir bisikleti var. Genel olarak malzemeleri hafif olduğu için kullandığı ve özellikle su geçirmezlik özelliği bulunan malzemeler. Daha çok yurtdışı seyahatlerinde satın alınmış, bazılarının ülkemizde satılmadığı ya da bulunması zor malzemeler. Türkiye’de ise doğa sporları firmalarının sadık bir müşterisi olmuş. Ancak özellikle bisiklet çantaları ve Mat gibi malzemeler hafif olmaları ve fiyat uygunluğu açısından Almanya, İspanya gibi ülkelerden temin edilmiş. Ayrıca yurtdışında yaşayan arkadaşları sayesinde Ebay gibi firmalardan da uygun fiyatlı malzemeler yakalamış Emre.

Teknik donanim
Teknik donanim
Büyük boyut için tıkla!

Uzun lafın kısası geziyorum.net sayfasına girilip bakılmasını hararetle tavsiye ediyoruz. Emre’ye bundan sonraki seyahatlerinde başarılar diliyoruz, umarız bugüne kadar aştığı binlerce km.ye binlercesi daha eklenir.,

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 8924 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015