Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
12 . Ağustos . 2020  
Dönüşlerde Teknik
Viraj Almak

Dönüşlerde Teknik

Derleyen: Cüneyt Kazokoglu
5.1.2007

Virajlar konusunda daha önce de birkaç satır yazmıştık. Haliyle bir dağ bisikletçisinin -hele de iniş esnasında- en fazla zevk aldığı ortam virajlı yollar. Fakat doğru teknik kullanılmadığı zaman virajların bayağı olumsuz etkileri var. Müsâbaka ortamında en fazla zaman kaybedilen yerlerden biri virajlar, her virajda frenlere asılmak haliyle fren yapmayan birinden bayağı geride kalmaya yol açıyor. Yanlış tekniğin bir olumsuz yani da virajlarda kontrolü sağlayamayıp ya arka tekerleğin yol tutuşunu kaybedip düşmek, ya da virajı alamayıp yoldan çıkmak.

Temel Bilgiler Virajlarda başarılı olmayı sağlayan önemli tekniklerden biri profesyonel yol bisikletinden gelen „basma tekniği“. Biraz çalışma ile bu tekniği öğrenmek ve virajlardan daha akıcı, hızlı ve güvenli, dolayısıyla daha zevk alarak geçmek mümkün. Basma tekniği, adından da anlaşılacağı gibi bisikletin virajda bayağı yana doğru bastırılmasından alıyor. Bu tekniğin üstünlüklerinden biri bisikletin ağırlık noktasını yere yaklaştırması, ön ve arka tekerlek üzerinde dengeli ağırlık dağılımı sağlaması ve viraj açısının değişmesi durumunda çabuk tepki vermeye imkân tanıması.

Bu tekniği çalışmak da çok kolay. Önce yol tutuşunun yüksek olduğu bir yer bulmak gerek, örneğin bir açık otopark. Çalışmanın yapılacağı saha 180°’lik bir dönüşün akıcı bir biçimde gerçekleştirilebileceği kadar büyük olmalı.

Ortalama bir hızda temel duruşta viraja yaklaşılıyor. Önemli olan, ki bu genel olarak daima virajlarda önemli, viraja girerken hızın virajda fren yapmayı gerektirmeyecek kadar düşürülmüş olması. Dıştaki pedal aşağıda duruyor. İçteki kol bisikleti yatırıyor, dışarıdaki kol sadece yön vermekte kullanılıyor. Bu konumda bütün vücut ağırlığı dıştaki pedala verilmiş durumda, içerideki ayak her an ters bir durumda yere basmaya hazır. Vücudun üst kısmı biraz öne eğik, popo selenin birkaç santim arkasında. Bu şekilde viraj geçildikten sonra viraj çıkışında bisiklet tekrar kaldırılıp hızlanıyor.

Büyük boyut için tıkla!

Kâğıt üzerinde elbette birkaç satırda anlatılan bu olayı gerçekten yapmak yeni başlayanlar için o kadar kolay değil. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken başka noktaları da hatırlatmak gerek.

 • Virajlarda daima gidilecek yöne bakılacak, bu hiç unutulmaması gerekenve sadece bisiklet sporunda değil, örneğin ralli pilotlarının da daima hatırlarında tuttukları bir kural: Daima bakılan yere gidilir. dolayısıyla bisikletin önüne değil, ileriye, virajın çıkışına bakılmalı. Virajda viraj dışına bakarsanız oraya gidersiniz. Yani uzun lafın kısası, ideal çizgiyi gözlerimizle saptayıp bakışlarımızla takip etmek güvenli ve hızlı viraj geçişi için elzem.

 • Fren yapmayın! Viraj içlerinde fren yapmak hem bisikletin virajı almasını güçleştirir, hem de dengeyi bozabilir. Bu nedenle viraja gelmeden virajı fren yapmadan geçecek kadar düşürün hızınızı.

  Üst vücutla virajda yüksek hız

  Basma tekniği bir kenara, üst vücuda odaklanarak da virajdan bayağı hızlı geçmek mümkün. Virajda kayıp da sizi düşürmemesi için ön tekerleğin yol tutuşunun sağlam olması şart. Bu nedenle ön tekerleğin üzerine yeterli baskı vermek de şart. Bunun için de vücudun üst kısmı öne eğilmeli, popo selenin sadece biraz arkasına taşmalı. Bu durumda ağırlık noktası orta mil hizasında bulunuyor, aynakollar yere paraleller. Çok dar olmayan virajlarda yön değişikliği durumunda veya hızlı viraj değişiminde (S çizme) aynakolların yere paralel olması tercih ediliyor. Ayrıca yeni başlayanlar için de bu tekniği öğrenmek daha kolay.

  Büyük boyut için tıkla!

  Burada da virajın iç tarafındaki kolla tekerleğe baskı uygulanıyor, dizler bisikletle birlikte viraj içine doğru çevriliyor ve kadroya yakın tutuluyorlar. Üst vücut hafif öne eğiliyor, popo çıkarılıyor. Zor virajlarda klâsik basma tekniği çoğu bisikletçi için daha kolay, bunu da ekleyelim.

  Büyük boyut için tıkla!

  Doğru Yatış

  Karşıdan çekilmiş fotoğrafta vücudun ve bisikletin ne derece eğri durduğu daha açık gözüküyor. Bu durumda devrilmemek için tekrar edelim, bakışların gidilecek yere, ileriye yönelmiş olmaları şart. Virajın iç tarafındaki kol bisikleti aşağı bastırıyor, bu sayede bisikletin eğimi vücudun eğiminden fazla olabiliyor. Bu konumda dışarıda kalan pedalı aşağıda tutmak bütün vücudu taşıması için gerekli. Frenlere dokunulmuyor ama âcil bir durum için bir parmak arka fren kolunda kalmalı. Bu durumda sıkça yapılan bir hata selenin virajın dışında kalan bacağa dayanması. Bu durumda sadece vücut viraja yatıyor, bisiklet yana yatma potansiyelini tam olarak kullanamıyor.

  Kaynak: Mountainbike

   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Sağlık ve Antrenman

  Bisikletle Oryantiring Nedir?
  Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

  Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

  Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
  Devamı » » » 

  Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
  Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
  Devamı » » » 

  Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
  Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
  Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
  Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
  Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
  Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
  Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
  Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
  May.09 VO2 Max Testleri
  Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
  Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
  Auğ.08 Sınırların Peşinde
  Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
  Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
  Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
  Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
  Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
  Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
  Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
  Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
  Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
  Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
  Sağlık ve Antrenman Arşivi

   

  İlgili Linkler:  

  yayin   Virajlarda Teknik  

    Bu yayın 13463 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015