Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Temmuz . 2020  
Hawaii Ironman
İleri Derecede Yarış Analizi

Hawaii Ironman

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
5.1.2007

Kış mevsimleri dağ bisikleti yarışları açısından ölü sezon diyebiliriz. Dolayısıyla aslında geçmiş sezonda sadece dağ bisikleti değil, değişik sahalarda da yarış konusunda neler olmuş bakmak için bir fırsat sunuyor kış mevsimi. Bu bağlamda Türkiye’de 2006 yılında neler olmuş, geçtiğimiz ay Mustafa’nın yazısında çok güzel bir şekilde derlendi.

MTBTR olarak kendimize koyduğumuz en önemli amaçlardan biri dünyada bisiklet sahasında ne oluyor, işler nasıl yürüyor, bunu Türkiye’ye taşımak ve bu sayede Türkiye’de bu sporun gelişmesi için fikirler vermek. Bu bağlamda son yıllarda bilhassa yol bisikletinde revaçta olan bir sistemi uygulamalı örneği ile tanıtmak sanırız yerinde olacak.

Faris al-Sultan Kona
Faris al-Sultan Kona'da
Büyük boyut için tıkla!

Geçtiğimiz yıl Hawaii’de yapılan ve en güç sporlardan biri sayılan Ironman’i 2005 yılında Alman Faris Al-Sultan kazandı, 2006 yılında da üçüncü oldu. „Bu ne biçim Alman ismi?“ diyen okuyucularımız için parantez açalım, 28 yaşındaki Faris’in babası Iraklı, annesi Alman. Parantezi kapayıp asıl konuya dönmek gerekirse, Faris daha önce bizim de sayfada haberini yaptığımız 2PEAK ile çalışıyor. 2PEAK Ironman yarışında gene MTBTR sayfalarında da yer almış olan SRM sistemini kullanmış ve bu sayede Faris’in Ironman’in bisikletli bölümünde bütün performansını kaydetmiş. Faris’in geçtiğimiz yıl şampiyon olarak katıldığı yarışın bisiklet kısmında toplanan veriler tarafsız bir yarış tahlili için önemli ipuçları sunuyorlar.

Faris Hawaii’de Kailua Kona’daki yarışı 8 saat 19 dakika 04 saniyelik derecesi ile üçüncü olarak tamamladı. 53 dakika 36 saniyelik ve 3.8 km uzunluğundaki yüzme etabında peşinden gelen ve içinde sonradan yarışı kazanan Normann Stadler’in de bulunduğu 30 kişilik gruba yeteri kadar fark atamadı. Sudan üçüncü sırada çıkan Faris 180km’lik bisiklet bölümünü ise 4 saat 29 dakika 37 saniyede bitirdi. Yalnız bu yıl bisiklet etabında rüzgâr siperi konusunda bayağı karışıklıklar oldu (bu konuda bkz. sayfanın sonundaki forum bağlantısı), başa oynayan Avustralyalı Chris McCormick’in de içinde bulunduğu bir grup triatlet kurallara uymadılar. Öyle ya da böyle bisiklet etabını üçüncü sırada bitiren Faris 2 saat 50 dakika 44 saniyelik bir maratondan sonra genel sıralamada üçüncü oldu.

Bisiklet etabında Faris’in arkasında hızla yaklaşan bir grup oluştu. 2004’te yarışı kazanan Normann Stadler bisiklet etabında Faris Al-Sultan’ı geçti, Stadler’in arkasında Faris’in çektiği bir grup oluştu, bir saat sonra bu gruptan Chris Lieto koptu ve tek başına Stadler’i kovaladı.

Gelelim Faris’in SRM kayıt grafiğine. X ekseni mesâfe, Y ekseninde vat (watt) cinsinden pedala aktarılan güç, hız, pedal devri ve nabız yazıyor. Üstteki grafik 2006’nin, alttaki Faris’in birinci olduğu 2005’in.

2006 verileri
2006 verileri
Büyük boyut için tıkla!

2005 verileri
2005 verileri
Büyük boyut için tıkla!

Faris’in 8 ve 45.km arasındaki ortalama pedala aktardığı güç 307 vat, ki bu rakam çok yüksek bir rakam. Ortalama pedal devri ayni mesâfe içinde dakikada 82,7. Geçen yıl da hemen hemen aynı verilerle bisiklet kısmında yarışmış. 45.km’den sonra performans 295 vata düşüyor. Hawi’deki dönüşten sonra aynı değer 274 vata düşüyor. 2005’teki grafiğe bakacak olursak dönüşten sonra 93.km’den itibaren Faris’in bir enerjikrizi yaşadığını görüyoruz, yeşil çizgide çok sert bir düşüş var. 2006 yılında böyle bir durum olmamış. Son bölümde Faris performansını daha da düşürmüş, 257 vata, ve bu şekilde koşu öncesi kendini fazla yormamaya dikkat etmiş. Bütün bisiklet etabı boyunca ortalama değer gecen yılki ile aynı: 283 vat. Bu değer aslında Ironman’de başa oynayan bir sporcunun ne derece olağanüstü bir güce sahip olduğunun göstergesi. Dört buçuk saat boyunca ortalama 283 vatla pedal çevirmek neredeyse insanüstü bir başarı demek.

Koşu kısmında bisiklet etabında Faris’in rüzgâr siperinde yakalanmadan giden ve bu yüzden Faris’ten ciddî ciddî küfürler yiyen Avustralyalı Chris McCormick Faris’i sollayıp Normann Stadler ile arasındaki koşu etabı başındaki 10 dakikalık farkı yarış sonunda 1 dakika 11 saniyeye indirdi. Arada Faris de Normann’a yaklaştı, 7 dakika 8 saniye gerisinde bitirdi yarışı.

Normann Stadler yarışa SRM Powermeter ve benzeri bir kayıt cihazı olmadan katıldı. Fakat bisiklet etabındaki süresini Faris’inki ile karşılaştırınca Faris’in vat cinsinden ne kadar fazladan güç üretmeye ihtiyacı olduğu da bulunuyor. Aşağıdaki çizelgede Stadler ile Al-Sultan’ın bisiklet etabındaki değerlerinin bir dökümü var. Stadler’in hesaplanmış değerleri (Calcul. Power) Faris’in Stadler’i yakalaması için gereken değerler. Stadler’in değerlerinin hesaplanması elbette bayağı hata payı içeren bir işlem. Çünkü aerodinamik, yani rüzgârın etkisi vat cinsinden pedala aktarılan güç söz konusu olduğu zaman çok büyük bir rol oynuyor. 2PEAK’in hesaplarına göre Stadler’in gerçek performansı Faris için yapılan hesaptan %5 oranında daha düşük olmalı. Hesaplara göre bisiklet etabında Faris’in ortalama pedal gücü 283 vat demiştik, Stadler’inki ise 320 vat çıkıyor. Bunun %5’ini düşürürsek geriye 304 vat kalıyor.

Stadler-Faris Mukâyesesi
Stadler-Faris Mukâyesesi
Büyük boyut için tıkla!

Çizelgenin gösterdiği bir başka nokta da Stadler’in ilk 4 kontrol noktasından geçerken Faris’e oranla %12-16 oranında sabit tutabildiği bir performans artısının bulunduğu. Üçüncü kontrol noktasındaki (59. km) fark en yüksek değer. Üçüncü kontrol noktası bisiklet yolunun yokuş yukarı kısmı. Dolayısıyla yokuş yukarı kısımda Stadler’in farkının en yüksek değere ulaşması Faris’in Stadler’e oranla daha hafif olduğu düşünülürse (72’ye 76 kilo) çok ilginç ve Normann Stadler’in aslında ne kadar güçlü bir bisikletçi olduğunun da kanıtı.

Genel olarak özetlemek gerekirse Faris de Normann da seviye olarak Normann biraz daha yukarıda bulunsa da aşağı yukarı benzer performans sergiledikleri bir yarış çıkarmışlar. Bisiklet parkurunun ilk yarışında ikincisine oranla daha fazla güç harcıyorlar. Normann bisiklet parkurunun bitişine doğru performansını Faris’e oranla daha da düşürmüş. Her şeye rağmen Stadler’in performansı profesyonel bir bisikletçi seviyesinde. Bunun bir kanıtı da Stadler’in geçtiğimiz yıl Torbjorn Sindballe tarafından kırılan bisiklet rekorunu 4 saat 18 dakika 23 saniye ile tekrar kırması ve bisiklet hız ortalamasının saatte 41,8 km olması.

Genel olarak Ironman bir kenara, bu şekilde performans analizi gerek yarışları sonrasında değerlendirmek, gerekse ilerideki yarışlara hazırlık yapmak açısından çok faydalı bir yol.

Faydalanılan kaynak: 2PEAK,

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 6897 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015