Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
09 . Temmuz . 2020  
Okuyuculardan Gelen Komik Sorular
Erdener ve Erkut Abiler, İmdat!

Okuyuculardan Gelen Komik Sorular

Yazar: Cüneyt Kazokoglu
1.3.2007

MTBTR ekibi ile iletişime geçmenin çeşitli yolları var. Bir makâle hakkında yorum ya da soru söz konusu ise makâle sayfasının üstünde bulunan bağlantıdan yazara mesaj atmak mümkün. Makâlelerin üstlerinde bulunan bağlantıları kullanarak yazarlarla iletişime geçmenin yanında forumumuz sürekli baktığımız bölümlerimizden biri. Bunlara ek olarak sayfanın üst kısmında bulunan „İletişim“ bağlantısı üzerinden bize ulaşmak da mümkün. Bu yöntem zannedersek en fazla kullanılan yöntem.

MTBTR kuruluşundan bu yana silinenler bir kenara, yaklaşık 2.000 tane bu şekilde sorulan soruyla karşılaşmış. Bu sorulara elimizden geldiğince cevap vermeye çalışıyoruz. Haliyle haftada 5-10 defa gelen „nasıl bisiklet alayım, hangi bisiklet en iyisi, bana bisiklet öner“ türü soruları cevaplamanın imkânı yok. Cevaplanma önceliğinde arkalara düşen soruların en büyük kısmı MTBTR’de makâle olarak bulunan konularla ilgili olanlar. Kaldı ki sırf bu konuda soruları olan okuyucularımız için Pişmiş Armut Paketi hazırladık.

Bütün bunlara ek olarak bâzen öyle garip, öyle komik, öyle ilginç sorularla karşılaşıyoruz ki insan bir taraftan gülerken bir taraftan „ne bu?“ diye düşünüyor. Genel olarak gelen soruların hepsine cevap vermeye çalışıyoruz elbette. Yalnız cevaplanma önceliğinde arkaya düşmenin bir nedeni makâle olarak işlenmiş ve biraz araştırılsa cevabı bulunacak bir soru olmaksa, bir diğeri de damdan düşer gibi, selamsız sabahsız, isimsiz gelmesi mesajın.

Bu şekilde gelen komik mesajlardan bir derleme yaptık. Aşağıda okuyacağınız mesajlar sadece 2006 yılında gelenlerden bir potpuri. Bundan sonra her yıl için bu tarz bir derleme yapmak iyi olacak herhalde. Gelen mesajlar arasında en azından bir isim-soyisim@mail adresi türü bir bilgi içerenleri dahi almadık bu potpuriye. Yani çıtayı oldukça aşağıda tuttuk. Gönderici hakkında kesinlikle bir ipucu, bilgi vermemeye kişileri rencide etmemek için çok dikkat ettik. Bâzı mesajlarda belirli bölümleri sildik bu nedenle.

Mesajlar kesinlikle bu şekilde geliyorlar. Yani öncesi sonrası kesilmiş değil. Buna ek olarak harflerde ve imlâda oynama yapılmış değil. Aynen kopyaladık buraya. Dolayısıyla mesajları burada gördüğünüz şekliyle okuyoruz biz de. Bu yazıyı yazmaktaki amacımız aslında hem „gülelim-eğlenelim“ demek, hem de son derece düzgün, kaliteli, seviyeli mesaj yazanlara teşekkür ederken bu kitlenin sayısını arttırmak. Belki mesajları bu şekilde okuyunca nelere özen gösterilmesi gerektiğini düşünüp bize ileride yazacağınız mesajlarda kimlik belirtme, selam verme vb. noktalara dikkat etmenin önemini bir kere daha anlatabiliriz.

Bu girizgâhtan sonra geçelim gerçekten gelmiş sorulara:

Trafikte bisiklet yazısı hakkında söyle bir soru geldi: BİSİKLETTE TEHLİKELİ HARETLER VE SONUÇLARI LAZIM BANA TRAFİKTE BİSİKLET KULLANIMI DEGİL . Buna ek bir hotmail adresi var. Onun dışında ne bir selam, ne bir bitiriş, ne adam gibi bir isim ya da tam olarak ne istendiği.... Siz olsanız ne cevap verirsiniz?

Bazen insanın içinden geçmiyor değil...
Bazen insanın içinden geçmiyor değil...
Büyük boyut için tıkla!

Ya da çikolata yemek migren hastalığını iyi veya kötü hangi yönde etkiler? Gene sadece bir hotmail adresi, başka bir şey yok. Tekrar edelim, mesajların sadece soru kısmını alıyor değiliz, bütün mesaj bundan ibaret. Ne "iyi günler, bir sorum var" türü bir girizgâh, ne de bir "şimdiden teşekkür ederim cevabınız için" türü bir bitiriş. Hiçbir şey yok.

Sevgili yAZAR sİZE bİR sORUM oLacak Futbolculra Özel Gözlükte Var MI? öZELLİKLE bENİM gİBİ Çocuklar iÇİN . Harf kullanımı aynen bu şekilde. Neden bilmiyoruz. Sizin bir fikriniz var mi? Sürekli takılıp boşalan bir büyük harf tuşu mu var acaba klavyede?

Yine anonim bir hotmail adresinden gelen ve virgülüne dokunmadan alıntıladığım bir mesaj: gençlere uygun spor dalları var.ama spor olrak ne tercih edersiniz?gençlere uygun spor programı mail adresime gönderirimisiniz ??????? ???????? Bu kadar soru işareti koyunca ne oluyor bilmiyoruz açıkçası.

Üye olunca bizden şifre geliyor otomatik olarak. Bu konuda da şikâyetçi okuyucularımız var: şifre çok togaf klavyede öyle bir tus yok güzel şifre gonderin . İsim falan hiçbir şey yok. Aynı okuyucumuz gene isim falan vermeden ikinci bir mesaj yazmış 2 gün sonra BANA NE OLUR DUZGUN BİR ŞİFRE GONDERİN Bunun üzerine Alptekin okuyucumuzun şifresini "zühtü" olarak değiştirdi. Herhalde klavyede z, ü, h ve t tuşlarını bulabilmiştir.

Sıkça gelen sorular "bisiklet almak istiyorum, en iyi marka hangisi" soruları. Bir örnek: sehir içi kullanımı için iyi bir bisiklet almak istiyorum En iyi marka hangisi bunu yazarsaniz sevinirim iyi calışmalar Siz olsanız ne cevap verirsiniz? Sadece anonim bir hotmail adresi var.

MTBTR sıkça bir dükkân sanılıyor: bu dızlıdı satın almak ıstıyorum yalnız kredı kartı kullanmadan alabılcegım bır dukkanınız varmı Gene sadece bir e-kolay.net adresi var.

Teknik konularda da sorular alıyoruz: marzzoshı masam var ve hava basıncı bir gün sonra kendiliginden iniyor.gecen senelerde yag kacırıyodu ancak basınc düsmüyordu.tamircilere soruyorum anlamıyorum diyorlar .aceba icinde yag kalmadıgı icinmi havası iniyor ,yoksa degişmesimi lazım.yag eklenmesi gerekli ise miktarı ve yag cinsi hangisi.cevap yazarsanız çok sevinirim.hoscakalın. İsim vs. yok. Selam sabah yok. Amortisörün modeli falan zâten yok.

netür aletler var Ne isim vs. ne başka bir şey. Hiçbir şey yok...

board yaparken kullanabileceğim bayan gözlükleriniz ne kadar? Snowboard için gözlük sattığımızı ben bilmiyordum, galiba Doğu el altından satıyormuş, sonra öğrendim. İsim falan yok, sadece bir hotmail adresi.

bırakmış oldugum cep telefonum servis süreleri 30 iş günü olmasına ragmen şu an için 38 iş gününü aşmış bulunmaktadır ve hala tarafıma cep telefonum verilmemiştir ve 30 iş gününü aşan cihazlar için cihaz bedeli ödenmektedir bu ödemeyle ilgili de hiç bir şekilde tarafıma bilgi verilmemiştir adrelerine gittiğimde de sonuç alamamaktayım. Yorumsuz, sadece bir hotmail adresi var.

mesaj cevaplıyamıyorum. Mesaj bundan ibaret, başka hiçbir şey yok.

Anonim bir hotmail adresinden gelmiş: meraba ben size bişi sormak istıyorum siz bısıklet teknıklerını bılıyomusun yooksa kitam vb. seyler mı yapıyosunuz bence sürüs teklınlerını anlatıyosuz Ne demek istediğini açıkçası anlamadık.

14 cant çivili kar lastiğinin fiatını mail atarmısınız saygılar 174x14 cant Sayfada çivili kar lastiğinin nasıl yapılacağının anlatıldığı bir yazı var ama sattığımızı hatırlamıyorum.

bana bir tane satlık dağ bisikleti istiyom Peki.

oakley günes gözlügün m-frame modelinin fiyatını ögrenmek istiorum? ??????

Bu okuyucumuz fazlasıyla meraklı: ben meraklı biri olarak siteleri gezerken mtb şampiyonalarından bahsedildiğini gördüm ve sizlerden öğrenmek istediğim,mtb yarışları nedir ,yani mtb nin açılımını öğrenmek istiyorum . selam sabah yok, böyle damdan düşer gibi. MTB mi, hmmmm, ne acaba?

Lastik konulu bir mesaj daha, bence mükemmel: kullanmakta olduğum Asya 150 T1 motorsikletimin ön ve arka lastiklerini güvenlibulmadığımdan daha performanslı lastik taktırmaya karar verdim.lastik ebadı 4.00 12 dir elinizde bu tip lastik varmı ve ücreti ne kadar; nasıl temin edebilirim.bilgi verirseniz sevinirim selam sabah yok, isim vs. yok...

Sponsorluk konulu mesajlar da geliyor tabii. Su arkadaş böyle damdan düşercesine bir giriş yapmış: Bankada veya maliyede çalışan veya bağlantısı olan sponsorluk ayarlayabilecek tanıdığı olanlar varmı? SPONSORLUK ARANIYOR!!! bana yardımcı olursanız veya tavsiyelerinizi söylerseniz sevinirim.

Bu okuyucumuz da foruma girince sular seller gibi anlatacak şeyi olan biri galiba: ya abi bune ya konu açıcam açtırmıyor. Giriş yapmalısınız diyor. tamam giriş yapıyoruz forumun anasayfasını açıyor sonra aynı şeyleri tekrar ettiriyor uyuz oldum abi bu neyaaaaa ne cevap yazabiliyorum nede konu açabiliyorum... of offfffff

Tipik Erkut Abi
Tipik Erkut Abi
Büyük boyut için tıkla!

helikopterkiralamak istiyorum iğne ada liman köy gidiş için yardimlarınızı en kısa zaman biriminde bekliyorum Bisikletli helikopter mi bisikletsiz mi? Bisikletsiz olursa kiralamıyoruz maalesef!

Buyurun buradan yakın, bundan sonra taşımacılık islerine ihtiyacı olanlara duyurulur: Sayın Yetkili, Şirketimiz Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere, İsveç ve İsviçre.. hattında parsiyel&komple taşımacılık servisi vermektedir. Almanya ve Benelüx ülkelerinde araçlarımız kara yolundan seyrettiği için Araçlarımızın transit süresi ortalama 4 - 5 gündür. Çalışmalarınızdaki başarıların sürekliliğini dileriz.

Bu şekilde kim olduğu belli olmayan ve çaresizce mail atanlar da mevcut: XXXX’da bisiklet sporu yapıyorum yol yarışçısıyım ama dağıda deneyeceğim kron xaos um var maşası suntour ses yapıyor kadroya zarar verir mi lütfen yaz abi yardım et

Kezâ damdan düşer gibi: benim hem önden hemde arkadan amortisörlü bir bisikletim var ama amortisör hiç yaylanmıyor bastırıyom zıplıyom olmuyo? arkadaşlarım bana dioki:arkadaki amortisörü anahtarla genişlet diyorlar ne yapabilirim... Bu meçhul, kim olduğunu bilmediğimiz okuyucumuz da umarız sıkıntılarından kurtulmuştur.

bisikletimde fazla beni yormadan hız yapmasını istiyorum. bende beldeyama traveller dağ bisikleti var. hız yapım derken çok nyoruluyorum ne yapmalıyım ehhh....

sayın yetkili sitenizde gördüğüm mp3 gözlükler hakkında bilgi almak isterim... Zâten sitemizde bilgi bulunuyor...

MTBTR’nin siz okuyucularımızın bilmediği bir özelliği de sanata ve sanatçıya sponsor bulmadaki etkinliği: BARIŞ AKARSU (ATV AKADEMİ TÜRKİYE 1. Sİ) İKİNCİ ALBÜMÜNÜ 5 AĞUSTOSTA ÇIKARIYOR ALBÜMÜN TANITIM GECESİ YENİ MELEK GÖSTERİ MERKEZİNDE YAPILACAK TANITIM GECESİ İÇİN VE YAPACAĞI KONSERLERİ İÇİN SPONSOR ARAMAKTAYIZ .MÜZİK TARZI VE KALİTESİNİN SİZİN FİRMANIZA UYACAĞI DÜŞÜNCESİYLE İVEDİ OLARAK GÖRÜŞMEK İSTERİZ . GEÇEN YIL SPONSORU CAMEL GRUBUYDU ALBÜMLERİ SEYHAN MÜZİK TARAFINDAN YAPILMAKTADIR .TEMMUZ SONUNDA BARIŞ,MOST PROD. HAZIRLADIĞI YENİ BİR DİZİYLE STAR TV DE DE EKRANLARDA OLACAKTIR .DAHA DETAYLI SPONSORLUK BİLGİSİ İÇİN BİZİMLE TELEFONLA İRTİBAT KURMANIZI RİCA EDERİZ BARIŞ AKARSU HAKKINDA BİLGİ İÇİN www.baris-akarsu.com SİTESİNİDE ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ GÖRÜŞMEK UMUDUYLA

Bir hotmail adresinden „ Zaman gazetesi gerçeği“ başlığı ile gelen destanımsı postadan bir paragraf almak yeterli sanırım; Zaman Gazetesi XXXXX Temsilciliği'ndeki görevlilerle Türkiye genelinde, arka sayfada, 4x25 cm ebadında toplam 3 yayın olarak yayınlanmak üzere 20.000 YTL'ye anlaşarak yayın sözleşmesi yapıp kendilerine çek verdim,ancak bir süre sonra yapılan yayında ilanımın İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerde çıkmadığını ayrıca sözleşmede anlaşmaya varılan arka sayfada değil de 23.sayfada çıktığını üzülerek öğrendim. Ayrıca gazetenin ilimizdeki görevlilerinin Türkiye genelinde çıktı diyerek beni aldatmaya çalışmaları ve özellikle camiasına çok büyük güven duyduğum Zaman gazetesi tarafından bu hareketin tarafıma yapılmış olması üzüntümü kat artırmıştır. Posta böyle devam ediyor. Siz bunun MTBTR ile ilgisini anlayabildiniz mi? Biz de anlayamadık.

Sürüş tekniklerindeki hareketleri deneyenlerin oldugunu bilmek güzel elbette: ben bu hareketi denedim fakat yapamadım sadece bisikletin önü havaya kalktı .

Dahle Çamurda başlıklı video-habere bozulmuş bu okuyucumuz da: dahle çamurda başlıklı haber haberdemek pek doğru olmaz ama böyle bi sitenin ana sayfasına koyman çok yanlış yani saçma ayrıca bilirsin beki ben yinede söyliym pro riderlar tabiiki bizlerden daha çok düşer veya kaza geçirir çünki onlar bizden 100 200 kat daha çok sürüyorlar. Biz de zâten Dahle’nin ne kadar beceriksiz bir bisikletçi olduğunu göstermek için koymuştuk bu videoyu.

Bâzı okuyuculara lazım cidden
Bâzı okuyuculara lazım cidden
Büyük boyut için tıkla!

MSN gibi yeni iletişim teknolojilerine çok açık bir okuyucu kitlemiz var: yazar bey benımle msn de konusursanız sevınırım ıyı gunler by .

videoya nasıl ulaşabilirim Okuyucumuz bir de kim oldugunu, hangi videoyu kastettiğini söylese fena olmayacak.

yeni bir mtb almak istiyorum ve trek i gördüm son fiatını soracaktım Hangi Trek, nerede gördünüz?

Bir de böyle „sevgi dolu“ komik mesajlar yazanlar var: öncelikle ben XXXXX bisikletten ne kadar anlıyosunuz ve kac yıldan beri biliyosunuz maşadan mekanık olarak anladıgınızı sanmıyorum ve ne tür biniyosunuz sanırım mtb yada yol ben ce bisiklete daha çok bilin konuşun

Teknik konulara meraklı bir okuyucu kitlesine sahibiz doğal olarak: şu an kötü durumda olan bisikletimi modifiye etmek istiyorum ilk önce jantlar ve tekerleklerden başlamak istiyorum ama bu konuda bir bilgim yok sağlam jantlar ve tekerlekleri nerden bulabilirim bana yardımcı olrsanız sevinirim Fakat ne bisiklet hakkında, ne de mesajı yazan şahıs hakkında en ufak bir bilgi yok.

Bisikletle ilgili teknik malzemeler ve fiyatları ve varsa broşürler bisiklet ile ilgili her türlü … yorumsuz… cümle bitmeden sıkıldı okuyucumuz herhalde, öyle yolladı anlayacağımızı düşünerek.

yeni ve dayanıklı hareket bisikletleri üretir misiniz? mesela mongoose,generx gt vb Vallahi biz de GT üretimine geçmeyi istiyoruz ama bırakmıyorlar ki, marka hakları vs. tutturmuşlar....

BİSİKLET YARIŞLARINA KATILMAK İSTİYORUM BİLGİ VERİRMİSİNİZ_TEŞEKKÜR EDERİM Verelim vermesine de siz kimsiniz, hangi yarışlara katılmak istiyorsunuz, neredesiniz?...

ödevimi yapmak için bu sayfayı açtım ve biraz yaptım daha net bilgiler koysanız ii olur tşekkürler mtbtr Valla bence ödevinizi yollayın, biz yapıp geri gönderelim.

önde neden beyaz lamba arkada neden kırmızılamba var Ben de bunu hep sormuşumdur kendime. aslında önde mor, arkada turuncu olması gerektiğini savunuyorum ama dinleyen yok!

Girişte de dediğimiz gibi, bunlar onca mesajdan derlediklerimiz. Açıkçası insanı bâzen kahkahalarla güldüren, bâzen Leman dergisinin karakterlerinden „Erkut ve Erdener Abi“leri düşündürten, bâzen de memleketin geleceğinden ümidi kestiren mesajlar.

Hamiş: 2007 yılında da bu tarz mesajları toplamaya başladık, önümüzdeki yıl kendimizi aşıp daha çılgın mesajlarla karşınızda olacağız.

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 14062 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015