Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Mayıs . 2020  
Sigma Vario, Micro ve Quadro'yu Test Ettik
2007 SigmaSport Bisiklet Bilgisayarları

Sigma Vario, Micro ve Quadro'yu Test Ettik

Yazar: Alptekin Başkır
26.1.2007

Bisiklete başlayan bir çok kişinin ilk aldığı aksesuarlardan biri de kuşkusuz bisiklet bilgisayarı ve aydınlatma araçlarıdır. Aynı zamanda bu ürünleri bisikletin “abc” ekipmanları arasında sayabiliriz de. Türkiye'de bisiklet bilgisayarı denince aklımıza ilk gelenlerden biri Almanların büyük markası Sigma’dır. Geçtiğimiz hafta Sigma ürünlerinin Türkiye Distribütörü Aslı Bisiklet tarafından tanıtımı yapıldı. Bu tanıtımda neredeyse tüm modelleri tek tek inceleme fırsatı bulduk. İsterseniz detaylı anlatmaya başlamadan önce, Sigma’nın bisiklet bilgisayarı ürünlerini genel olarak değerlendirelim.

Bisiklet Bilgisayarı Genel Değerlendirme

Bütün modellerin inanılmaz derecede cezbedici gözüktüğünü en başta belirtmek isterim, işçilikleri de gayet başarılı. Sigma, geçmişteki bazı sorunlarını çözmüşe benziyor. Özellikle bisiklet bilgisayarlarında eski modellerde yaşadığımız tuşların ergonomik olmayışı nedeniyle zor basılması artık sorun değil. Genişletilmiş yüzeyleri sayesinde bisiklet sürerken dahi kolayca basabiliyorsunuz.
Diğer bir değişiklik ise genişleyen ekranlar. Bu sayede ekran üzerinde yer alan veriler daha da okunaklı olmuş. Aynı zamanda ekran, değerler yanında yer alan semboller sayesinde daha da anlaşılır. Ekran kontrastını ayarlayabiliyorsunuz. Bu ne demek? Eğer çok güneşli bir havada biniyorsanız kontrastı arttırarak daha net bir ekran elde edebileceğiniz anlamına geliyor.
Bisiklet bilgisayarı ve kalp monitörlü ürünlerde veri aktarımı artık dijital kodlama sayesinde aynı ürüne sahip başka kullanıcıyla karışmıyor. Eski modellerde yanınıza gelen aynı ürüne sahip başka sporcunun değerlerini kendi ekranınızda görebiliyordunuz. Artık bir çok model kablosuz veri iletimine sahip.
Bir diğer yenilik ise depolama çipi sayesinde, pili değiştirirken veriyi hafızasında tutuyor olması. Geçmişte bu nedenle bir çok kaydımı kaybetmişimdir. Kalp monitörlü modellerde yer alan göğüs bandı üzerinde bulunan pil değiştirilebiliyor. Bazı markalarda buna imkan vermediği için pili bitince yeni bir göğüs bandı satın alıyorsunuz.
En önemli yeniliklerden biri de ürünlerin kitapçığında Türkçe açıklamaların yer alıyor olması. Bu gelişmeler bizleri umutlandırıyor. Artan kullanıcı sayısı sayesinde önümüzdeki senelerde sadece kitapçığında değil, üründe de Türkçe yönlendirme göreceğimiz aşikar. Türkçe kullanımı diğer bisiklet distribütörlerinde üzerinde durması gereken bir ihtiyaç olduğunuda buradan duyuralım.

Yeni bir Sigma ürünü alacaksanız web sitesine bakmadan almamanızı tavsiye ediyoruz. Demo sayfasındaki değiştirilebilen parametreler sayesinde cihazların tüm fonksiyonlarının nasıl çalıştığını ve gözüktüğünü görebiliyorsunuz.

Bir ek bilgi: Sigma, 2006 yılında Mountainbike Magazine tarafından yapılan okuyucu anketine katılan 12.000 sürücü tarafından bisiklet bilgisayarı kategorisinde “en iyi marka” olarak seçilmiş.

Gelen modeller tek tek bakacak olursak ;

BC1706HR:

Antrenman yapmaya yönelik, BC 1606L DTS modelinin bir çok özelliğine sahipken aynı zamanda kalp monitörü de bulunuyor. Toplam 20 fonksiyona sahip bu modelde başlıca, toplam süre, toplam kilometre, tur zamanı, tur kilometresi, ortalama hız, ortalama nabız, EKG ( anlık ) nabız, nabız frekansı, azami nabız, maksimum nabız, kronometre, hız ve ortalama hız karşılaştırması, saat ile bir adet daha verici alındığı taktirde iki bisiklette de kullanabilme ve ayrı ayrı veri saklama özelliği bulunuyor. Bisiklet bilgisayarına eski bilgisayarınızdan gelen verileri elle girebilme imkanı da kalan antrenman verilerinizi kaybetmemizi sağlıyor. Arkadan aydınlatmalı LCD ekran.

Veri transferi dijital kodla kablosuz olarak yapılıyor.
Türkiye satış fiyatı: $100

Büyük boyut için tıkla!

BC1606L DTS:

Toplam 16 fonksiyona sahip hız göstergesi. Şimdiki hız, ortalama hız, maksimum hız, tur mesafesi, saat, kronometre, tur zamanı, toplam zaman ve hız ve ortalama hız karşılaştırması. Arkadan aydınlatmalı LCD ekran. Eğer pedal devir (kadans) parçasını (ayrı olara satılmakta) taktığımız taktirde pedal tur sayısı ölçebiliyorsunuz.

Veri transferi dijital kodla kablosuz olarak yapılıyor.
Türkiye satış fiyatı: $60

 BC 1606L DTS Wireless
BC 1606L DTS Wireless
Büyük boyut için tıkla!

BC1606L

Toplam 16 fonksiyona sahip hız göstergesi. Şimdiki hız, ortalama hız, maksimum hız, tur mesafesi, saat, kronometre, tur zamanı, toplam zaman ve hız ve ortalama hız karşılaştırması. Arkadan aydınlatmalı LCD ekran. Veri transferi kablo ile yapılıyor.
Türkiye satış fiyatı: $40

 BC 1606L
BC 1606L
Büyük boyut için tıkla!

Cadence Kit,

BC1606L DTS ile kullanabileceğiniz parça. Veri transferi dijital kodla kablosuz olarak yapılıyor.
Türkiye satış fiyatı: $25

 Cadence Kit ( BC 1606L İçin)
Cadence Kit ( BC 1606L İçin)
Büyük boyut için tıkla!

BC1606L DTS Cadence,

Sigman’ın en üst seviye bisiklet bilgisayarı . ( Kalp monitörlü 1706 HR hariç) BC1606L DTS ve Cadence Kit ürünlerinin bir arada sunumu.
Toplam 16 fonksiyona sahip hız göstergesi. Şimdiki hız, ortalama hız, maksimum hız, tur mesafesi, saat, kronometre, tur zamanı, toplam zaman ve hız ve ortalama hız karşılaştırması. Arkadan aydınlatmalı LCD ekran. Bu sayede gece gündüz net bir görüntü ediliyor. 2. bir bisikletin de verilerini tutabiliyor. Eğer pedal devir (kadans) parçasını sayesinde pedal tur sayınızı da ölçebiliyorsunuz.
Türkiye satış fiyatı: $80

 BC 1606L DTS Cadence
BC 1606L DTS Cadence
Büyük boyut için tıkla!

BC 1106

Profesyonel seviyenin ilk modeli olan BC 1106, 11 fonksiyona sahip. Hız göstergesi, şimdiki hız, ortalama hız, maksimum hız, saat, tur mesafesi, tur zamanı, toplam kilometre, toplam zaman gibi temel fonksiyonları bulunuyor. Arkadan aydınlatmalı LCD ekranlı. Veri transferi kablo ile yapılıyor. 2. bir bisikletinde verilerini tutabiliyor. Depolama çipi sayesinde, pili değiştirirken veriyi hafızasında tutuyor Türkiye satış fiyatı: $28

 BC 1106 DTS Wireless
BC 1106 DTS Wireless
Büyük boyut için tıkla!

BC 906

Şimdiki hız, ortalama hız, maksimum hız, tur zamanı, toplam zaman, saat, sürüş zamanı, hız ve ortalama hız karşılaştırması.

Türkiye satış fiyatı: $22

BC 506

Sigma’nın ucuz ve temel modellerinden. Aynı zamanda kolay kuruluma sahip. Genel fonksiyonları ise; şimdikihız, tur mesafesi, toplam km, saat, sürüş zamanı.

Türkiye satış fiyatı: $18

PC 15

Bu model tamamen antrenman amaçlı, kol saati. Sigma, bu ürünün kullanıcı profilini belirlemiş; sporcu, hırslı ve kendini adamış. Sadece bisiklette değil, diğer sporlarda da kullanabileceğiniz bu saat, nabız değerlerinizi gösterirken, 50 adete kadar da lap ( tur sayısı ) tutabiliyor. Diğer bisiklet bilgisayarlarında olduğu gibi veri transferi dijital kodla yapıldığı için aynı saate sahip bir başkasının verileriyle karışmıyor. Metal görünümüyle şık bir görünüşe sahip.

Türkiye satış fiyatı: $70

Buraya kadar tanıttığımız ürünler geçen sene de ülkemizde olan ürünlerdi. İki ay içinde Sigma’nın yeni seri kalp monitörlü kol saatleri ülkemizde olacak. Onyx Easy, Onyx FIT ve Onxy PRO. Bunların dışında yine kalp monitörlü bisiklet bilgisayarı olan BC-2006MHR dünya ile aynı zamanda Türkiye’de olacak. Aydınlatmalardan ise Cube light, Cuberider, powerled ve bisiklet bilgisayarlarını harici aydınlatan Display Light da yeni gelecek ürünler arasıda.

2006 MHR DTS
2006 MHR DTS
Büyük boyut için tıkla!
Kısaca BC-2006MHR modeline bakacak olursak, klasik Sigma özelliklerinin yanı sıra bir hayli önemli olan yükseklik göstergesi ve kalp monitörü ile vücut sıcaklığını gösteren komplike bir bisiklet bilgisayarı. Aynı zamanda ‘’yürüyüş modu’’ sayesinde uzun yürüyüşlerde de kullanılabiliyorsunuz. Ekran üzerindeki şekiller, kolay anlaşılır olmasını sağlıyor.

Aydınlatma Ürünleri

Sigma’nın aydınlatma grubunda ise Vario, Quadro, ve Micro W ile Micro R’ı test etme şansını yakaladık. İşte size sonuçları.

Vario:

Büyük bir kutuyla satılıyor. Kutuyu açınca içinden 1 adet şarj aleti, dinamodan şarj yapmaya yarayan bağlantı kablosu, daha çok şehir bisikletleri için lamba aynasını maşaya tutturmak için bağlantı çubuğu, pil, pili kadroya veya gidon boğazına tutturmak için plastik parça ile lastik, son olarak ta 2 adet zip.

 Vario, Akülü Aydınlatma
Vario, Akülü Aydınlatma
Büyük boyut için tıkla!

İlk önce bisiklete monte ettim. Lamba aynası ile akü bağlantı kablosu kısa olduğu için birbirine yakın bağlamak zorundasınız. Bu nedenle lamba aynasını gidona, aküyü de gidon boğazına taktım. Akünün bağlantısını alet kullanmadan sert bir lastik sayesinde çabucak yapabildim. Sadece gidon boğazı geniş olanlar zorlanabilirler. Bağlantısı gayet iyi oldu. Kablonun kısa olması aküyü taşıma alternatifini azaltıyor.

Vario'nun artılarından biride ( eğer sisteminize dinamo bağlıysa ) bisikletin hızı 7 km'i geçince lambada bulunan röle sayesinde akü devre dışı kalarak dinamonun ürettiği enerjiyi kullanıyor. Aynı zamanda aküden bir bağlantıyla arka aydınlatmanıza enerji verebiliyorsunuz.

Teknik verilerine bakacak olursak; 6 Voltluk aküye sahip ( NIPACK ).2,4 W’lık ampul. 25 LUX’luk ışık. Suya karşı korumalı. 10 saat sürekli yanabiliyor.

Quadro:

Genel amaçlı bir ledli lamba. Bisiklet gidona takmaya yarayan parçası sayesinde bisiklette de kullanabiliyorsunuz. Kadifemsi bir plastik yüzeyi bulunuyor. Sigma’nın bazı modellerinden pil çıkarken Quadro’nun ambalajında pil yer almıyor. 4 adet beyaz led bulunuyor. Diğer tüm modelleri gibi Quadro’da suya karşı korumalı. 3 değişik aydınlama modu bulunuyor. (Düz, flaşör ve döner)

Quadro
Quadro
Büyük boyut için tıkla!

Monte etmek çok kolay. Hiçbir alet kullanmadan bu işlemi yapabiliyorsunuz. Pillerini takarken yönleri belirten bir çizim olmadığı için 1-2 denemeden sonra doğru yönü bulabildim. Bisiklete tutturmaya yaran parça çok esnek. Bu parça U şeklinde. Lamba bu U şeklindeki plastik parçanın içinde hareket ediyor. Normalde etmemesi gerekir. Sürekli “düşer mi?“ endişesi yaşatmasına rağmen sorun yaratmadı.

Micro W ile R:

Sigma’nın güvenlik amaçlı aydınlatma ürünlerinden. Micro’nun 2 değişik aydınlatma modu bulunuyor. (Düz ve flaşör). 2 adet kol saati piliyle çalışıyor. (CR2032) Ambalajında iki ayrı uzunlukta perlonu bulunuyor. Kısasıyla kask, gidon, çanta gibi aksesuarlara bağlanırken, uzun olanıyla da kolunuza sabitleyebiliyorsunuz.

 Micro W ile R
Micro W ile R
Büyük boyut için tıkla!

Test Etme Süreci

Bu aydınlatma ürünlerini test ederken bir birinden farklı iki bölge seçtim. Birinci bölge gece şehir içi, diğeri ise tamamen zifiri karanlık olan ormanlık bir alan idi. Bisikletin genel aydınlatması olarak halojen farlı, aküden beslenen Sigma’nın Vario modelini kulandık. Yanında ledli Quadro’yu gidonumuza taktık. Arkadan gelen araçların fark etmesi için sol koluma Micro R’ı( Kırmızı ışıklı) flaşör modunda kullandım. Önden daha iyi fark edilmek için de kaskıma yine flaşör modunda Micro W ( Beyaz ışıklı ) kullandım.

İlk olarak şehir içinde kullandım. Sizlerin de bildiği gibi şehir içinde lambalarımızı aydınlatmadan çok, fark edilirliğimizi arttırmak için kullanırız. İlk izlenimin flaşör modundaki Microlar sayesinde hem önden hem de arkadan çok dikkat çekici olduğumu, taksicilerin dahî dikkatle yanımdan geçtiklerini fark ettim. Aynı zamanda önde Vario’nun olması da microların dikkat çekiciliğiyle birleşince ( yayalarda buna dâhil ) trafikte fark edilebilirliliğimi daha da arttırdığı bir gerçek.

İkinci aşamada ormana girdim. İlk olarak patikada denedim. Vario ışık şiddeti yeterli gelirken, ışık süzmesinin dar olması nedeniyle ölü alanlar oluştu. Geniş yolda ise gayet tatminkar. Quadro ise engebeli arazide bisiklette kullanmamak daha doğru bir seçim olacaktır. Yukarıda da bahsettiğim gibi bağlantı zayıflığı nedeniyle yerinden çıkma eğiliminde. Noktasal ışığı ise çok yavaş gittiğinizde önünüzü aydınlatabiliyor. Daha çok el feneri yerine kullanabileceğimiz bir aydınlatma.

Vario
Vario'nun Işık Süzmesi
Büyük boyut için tıkla!

Sonuç olarak Vario'nun bizi tatmin ettiğini belirtelim. Eğer çok karanlık alanlarda kullanacaksanız Vario’nun daha üst modeli olan Mirage Evo ve Mirage Evo X tercih edebilirsiniz. Microlar ise her bisikletlinin kullanması gereken temel bisiklet aksesuarlarından. Görünüşleri çok estetik, bir o kadar da kullanışlı bir alet. Quadro ise daha çok sakin kullanıcılara hitap ediyor. Kampa yada doğa yürüşüne çıkıyorsanız yanınızda olması gereken olmazsa olmazlardan.

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Far Yapıyoruz  
yayin   Bisiklette Elektronik  
yayin   Bisiklette Elektronik  
yayin   Bisiklette Elektronik  
yayin   Işık sistemleri  
kurum   Aslı Bisiklet Tic.San.Ltd.Şti.  
yayin   Sigma Aydınlatma - II  
haber   Sigma Rox  

  Bu yayın 20576 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015