Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
09 . Temmuz . 2020  
Altınoluk - Assos Turu
Bisiklet = Özgürlük

Altınoluk - Assos Turu

Yazar: Rahmi Çetin
18.4.2007

6 Ağustos 2006 Perşembe. Bir gece öncesinden son derece heyecanlıydık. Kayınbiraderim Ali Arslan'la birlikte ilk kez bisikletlerimizle bize göre uzunyola çıkacaktık! Güzergahımız Altınoluk-Assos-Altınoluk olacaktı. Gidiş ve aynı yoldan dönüş olmak üzere toplam 80 km. sürecekti. Bu yüzden olmalı ki gece sağlıklı uyku uyuyamamıştım.

Geceden “yol çantamı” hazırladım. İçine bir takım yedek iç çamaşırı, t-shirt, mayo, havlu, güneş yağı koymuştum. Yolda bir azizliğe uğramayayım diye pişik kremimi de unutmamıştım. Zaten onu hep yanımda taşırım.

Saat:05:30’da Altınoluk’ tan yola çıkarken kayınbiraderimi arayarak hazırlanmasını söyledim ama o benim telefonumla ancak uyanıyordu. Onun yanına saat 06:10’ da vardığımda Ali daha hazırlanmamıştı . Onu 30 dakika kadar Mıhlı Camii'nin önünde bekledim. Cami önünde beklerken, yandaki bakkalın manav bölümündeki açık kasalardan iki domates aldım. Nihayet kayınbiraderim geldi. Yanına yiyecek hiçbir şey almadığı gibi ayağına da terlik giymişti. Evet amatördük ama o kadar da değil… Maalesef yeniden eve dönerek terlik yerine ayakkabı giydi ve yolda yiyecek zeytin, peynir ve ekmek aldı.

Saat 06:40 olmuştu ve biz Küçükkuyu yoluna ancak koyulmuştuk. Ağustos olmasına rağmen, hafif serin rüzgar biraz üşütüyordu ama son derece zevkli bir şey yapacağımız umudu içimizdeki heyecanı artırıyordu. Biz saat 05:00’ den beri sıcak yatağımızdan kalkmış spor yapıyorduk. Oysa, insanların büyük çoğunluğu bu saatlerde en iyi ihtimalle uyuyordu. Ne mutlu bize ki spor yapabiliyorduk. Hem de dünyanın en güzel sporunu: Bisiklet!!

Küçükkuyu’ya yaklaştıkça karnımızın açlığı kendini hissettirmeye başlamıştı. Yaklaşık yarım saat sonra Küçükkuyu Limanı'nda bir çay bahçesinde sıcacık çaylarımızı yudumlamaya başlamıştık. Yanında zeytin, peynir, domates ve ekmeğimizle çocuklar gibi şendik; üstelik domatesi de ısırarak yiyorduk.

Bu belde balık ve balıkçı kahveleriyle ünlü, daha tamamen turizme açılmamış, kısmen bakir ve son derece temiz bir denize sahip. En önemlisi de Küçükkuyu tam 8 yıl yaşadığım tatil kasabasıydı. Haliyle burada tanıdıklarım vardı. Ayrılalı 25 yıl kadar olmasına rağmen, bazılarını tanıyabilirdim. Gitme zamanı geldiğinde hava yavaş yavaş ısınmaya başlamıştı. 8 yılımın geçtiği Küçükkuyu’ dan Assos’ a gitmek üzere sokak aralarından bisikletle geçmek ne kadar zevkliydi.

Assos’ un kıvrım kıvrım kıvrılan dar asfalt yolundan seğirtirken solumuzda kalan denizin, karaya ve kimi zaman taşlara vuran seslerini dinliyorduk. Ara sıra yanımızdan geçen arabalar dalga seslerinin güzelliğini bozsa da kuş sesleriyle birlikte sanki bir şarkı mırıldanıyorduderinden.

Assos’ a çok uzun yıllar önce gitmiştim ve hatırımda kalan pek bir şey yoktu. Ama zaten Assos’ u merak ettiğimizden değil, "acaba gidebilir miyiz?" sorusuydu bizi yola düşüren. Yirmi dakika pedal çevirdikten sonra dinlenmek için yol kenarında bir büfede durduk. Sahibi dükkanını yeni açmıştı. Merakla bize nereden geldiğimizi sordu. Küçükkuyu deyince şaşırmadı ama Assos’ a kaç kilometre uzakta olduğumuzu sorunca şaşkınlığını gizleyemedi. Bize takdirle “Gidersiniz, ama yakın değildir. Arabalara dikkat edin!” uyarısında bulunmayı ihmal etmedi. İkişer ayran içtikten sonra yeniden yola koyulduk. Yol boyunca yan yana dizili çadır kamplarda insanlar sabah mahmurluğu ile dolaşıyor, sağa sola seyirterek kahvaltı için hazırlıklar yapıyorlardı. Biz de lokanta gibi yerler buldukça durup mola veriyor, çoğunlukla ayran içe içe yolumuza devam ediyorduk.

Assos’a artık 10 km. kadar kalmıştı. Tepemizdeki güneş ve iyiden iyiye ısınan havanın yanında, bunlardan daha zorlu -aslında daha zevkli- olarak ucu bucağı görünmeyen bir rampa ile karşılaşmıştık. Suyumuz bitmişti; hatta biz de bitmiştik. Lakin “Pes etmek yok!” “Yorulmak yok!” bağırtılarıyla bisikletlerimizi taşımaya başladık. Terden iç çamaşırımıza kadar sırılsıklam ıslanmıştık. Yokuş çık çık bitmiyordu. Arabalar yanımızdan ne kadar da hızlı geçiyorlardı... İçindekiler de herhalde hakkımızda pek olumlu şeyler düşünmüyorlardı. Ama biz ne güzel bir şey yapıyorduk!!!

Rampanın sonuna, Ayvacık yol ayırımına geldiğimizde iki tane işçinin büyükçe bir reklam panosunu yol kenarına dikmek üzere çukur kazdıklarını gördük. Dinlenmek maksadıyla yorgunluktan bitmiş vaziyette yanlarında mola verdik.

“Ustalar kolay gelsin!” giriş cümlesiyle selamlaştık. Ben muzipçe “Durun! hazır kazmışken şu reklam panosunu çukura koymadan önce bizi gömüverin. Baksanıza yorgunluktan öldük” dedim. Kısa boylu, bıyıklı ve esmer olanı “Sizi İsrail gömsün!” deyince şaşkınlığımızı gizleyemeden bize neden böyle dediğini sorduk, o da izah etti: İsrail ile Lübnan arasında sürmekte olan savaşta Yahudiler'in Müslümanlar'ı katlettiğini; her gün onlarcasını öldürüp gömdüklerini ve bizi de aradan çıkartıp gömebileceklerini söyleyince insanlarımızın siyasete ne kadar da yakın durduğunu hayretle gördük.

Ayaküstü bu siyaset faslından sonra yola düştük, artık Assos’ u görebiliyorduk. Ama gerçekten çok yorulmuştuk. Yüzümüz ve ensemiz güneşten kavrulmuş, karnımız da acıkmıştı. Assos’ta balık yenirdi…

Assos’ta öğle yemeği, gezinti ve dönüş maceramızı da yol arkadaşımın anlatmasına ne dersiniz?

 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 12273 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015