Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
31 . Mayıs . 2020  
Yarışlar Çıkışlarda Kazanılır!
Çıkış Tekniği

Yarışlar Çıkışlarda Kazanılır!

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
2.3.2007

Son yıllarda dağ bisikleti çatısı altında inişe yoğunlaşan dallarda artış olması belirli bir eğilimi gösterdiği kadar aslında dağ bisikletinin asil ve öz unsurlarından birinin de çıkışlar olduğunu gösteriyor diyebiliriz herhalde. Sonuçta bir grup „deli“kanlının kendilerini yokuş aşağı bırakmalarını saymazsak sportif bir çerçevede ilk dağ bisikleti dalı olarak arazi sürüsü (XC) kabul ediliyor. Dolayısıyla yokuş çıkmak, çıkmayı bilmek önemli bir nokta. Her zaman söylenen beylik söz: „Yarışlar inişlerde değil, çıkışlarda kazanılır!“

Temel Konumlar

çıkışlar dağ bisikletçileri tarafından teknik gerektirmeyen, özel bir çalışmanın lüzumlu olmadığı kısımlar olarak düşünülür. Halbuki çıkışlarda da inişlerde olduğu kadar teknik şart. Ne de olsa çıkışlarda ön tekerleğe binen ağırlık azalıyor, bu sayede tekerleğin yol tutusu da zayıflıyor. Bisiklete yön verme çabaları her zaman sonuç vermiyor. Bu durumu önlemek için bisikletçinin ağırlık noktasını vakitlice değiştirmesi gerekiyor. Bu da çıkışa oranla üst vücudu öne doğru yatırmak demek. Önemli nokta ilk etapta üst vücudu daima gerektiğinden bir nebze daha fazla öne getirme. Ancak bu sayede yokuş çıkarken virajlarda hiç bir sorun yasamamak mümkün. Selede oturduğunuz takdirde haliyle öne eğilebileceğiniz oran da kısıtlı.

Eğer çıkış ciddî bir dikliğe sahipse sele üzerinde de öne kaymak gerekiyor. Bu durumda kollar gidondan ya da –varsa- boynuzlardan aşağı doğru çekebilirler. Bu da yol tutusunu arttıran bir yöntem. Ne fazla hızlı, ne fazla yavaş pedal çevirmeli. Yokuşa göre elbette değişir bu, ancak ortalama olarak 60-80 devir/dakika yokuş çıkışları için ideal ölçüler. Bilhassa kaygan zeminde (bkz. aşağısı) belirli kurallara dikkat etmek şart.

Her zaman olduğu gibi yolu okumak, yokuşun nerede zorlaşıp nerede hafifleyeceğini önceden görmek zamanında vites değiştirmek ve takılmamak için şart. Vites değiştirirken ön dişliye mümkünse fazla yüklenilmediği bir zamanı seçmekte fayda var, dolayısıyla bir pedalla ivme verildikten hemen sonraki boşluk anı en uygun zaman.

Üst vücudu mümkün mertebe sabit tutmalı, bâzı bisikletçilerde gördüğümüz ve pedala verilen gücü arttırmak için üst vücut ile emme-basmatuluma misâli yapılan ritmik hareketlerin hiç bir faydası yok, tam tersine enerji kaybı.

Büyük boyut için tıkla!

Çıkış Tekniği

Tavsiye edilmesi gereken mühim bir husus engebeli yollarda mümkün olduğunca oturarak çıkmak. Bunun nedeni selede oturulduğu sürece arka tekerleğin de yokuşta gücü yola aktarmak için yeterli yol tutusunu koruması. Ancak bayağı büyük engebeler aşılırken seleden kalkmak yeterli olacaktır. Bu tarz durumlarda çift süspansiyonlu bir bisikletin üstünlükleri de belli oluyor. Bu tip bir bisiklette haliyle daha uzun süre oturmak mümkün, buna karşın sabit kadrolu bir bisiklette daha sık seleden kalkmak gerek.

Zaman zaman kaygan zeminde de ayağa kalkmak gerekebilir. Bu durumda dikkat edilecek nokta vücudun ağırlık noktasını bisikletin tam ortasında tutmak. Ön tekerlek fazla arkada tutulan bir ağırlık noktası nedeniyle havalanmamalı, arka tekerlek de fazla öne kaydırılmış bir ağırlık noktası nedeniyle patinaja düşmemeli. Bu konumu korumak için en kolay yöntem üst vücudu yatay bir şekilde bisikletin üzerine yatırmak ve kalçaları sele seviyesinde tutmak.

Yokuşta Kalkış

Bu temel konumlara rahat geçilebildiği sürece bisikletle çıkılmayacak yokuş yok diyebiliriz. yokuşta kalkışta gerek vücut konumunu, gerekse bisikleti yokuş esnasında değişiklik yapmaya gerek kalmayacak bir konuma getirmek gerekli. Mümkünse vites yokuşa çıkmaya başlamadan değiştirilmeli. Elbette en kolay vitese geçirmek demek değil bu, çok kolay bir viteste bisikletin önü kalkacaktır anında. Frenler sıkılıyken selenin önüne oturup bisikleti tamamen dik bir konuda tutmalı. Resim 1. Üst vücuttan kaynaklanan ivme ile birlikte pedalı çevirmeye başlamalı. çıkış esnasında üst vücudu yokuş boyunca gerektiğinden daha fazla öne eğmekte fayda var.

Büyük boyut için tıkla!

Teknik Tüyo – Amortisörü İndirmek

Sıkışma mesâfesi değişen amortisörleri daha önce sıkça sayfamızda isledik. Eğer bu tarz bir amortisörünüz varsa yokuşta amortisörü indirmek bisikletin geometrisini değiştireceği ve ön tekerleğe daha fazla ağırlık binmesini sağlayacağı için dik yokuşlarda büyük kolaylık demek. Elbette yokuş bittikten sonra inişte amortisörü tekrar açmayı unutmamak şartıyla.

Büyük boyut için tıkla!

Kaynak: Mountainbike

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 13090 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015