Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Temmuz . 2020  
Bisikletle Tibet / Himalaya
Dünyanın Zirvesinde İki Teker Üstünde

Bisikletle Tibet / Himalaya

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
2.3.2007

Yaya olarak Everest’e tırmanmayı bugüne kadar herhalde sayısız kişi yaptı (hele de Everest’in günümüzde nasıl bir turistik yöre olduğunu düşünürsek). Trenle Tibet’i gezmek mi? O da öyle aman aman bir macerâ sayılmaz. Himalayalar deyince yeni maceralar başka türlü oluyor. Cidden farklı bir tat arayanlar 1200km boyunca dağ silsilesinin içlerinde bisiklete biniyorlar. Bu tarz bir gezinin notlarından birkaç alıntı yayınlıyoruz:

Gökyüzünde tek bir bulut bile yok ve manzara yüksek irtifâdaki düşük oksijenli havada 30km boyunca çıkılan yokuşu unutturmaya yetiyor. 5.200m râkımdaki Pang-La Geçidi’nde 13 bisikletçi nefeslerini tutup Himalaya silsilesinin ana grubu, Everest, Lohtse, Makalu ve Cho Oyu’yu seyrediyorlar.

Büyük boyut için tıkla!

“Bu manzara gerçekten fazlasıyla etkileyici, benim için bu gezinin en müthiş âniydi“ diyor Eberhard Schöbitz, Ekim ayında iki haftalık Trans-Himalaya bisiklet turu katılımcılarından biri. Güzergâh Lhasa’dan başlayıp Gyantse ve Shigatse üzerinden Katmandu’ya gidiyor, toplamda 1200km ve 12.000m irtifâ içeren, geçitler, vadiler aşılan bir rota.

Elbette bu tarz bir gezi bisiklete yeni başlayanlara hitap etmiyor. Daha turun tanıtım broşüründe „mükemmel bir kondisyon ve azim“ bütün katılımcılar için şart koşuluyor. „Günde altı ile yedi saat civarında selede geçiyor, üstüne üstlük iki hafta boyunca kesintisiz olarak, herkese göre bir şey değil“ diyor Schöbitz. Himalayalar’a gelmeden önce transalp turlarında bayağı tecrübe toplamış.

Büyük boyut için tıkla!

Bu tarz bir turda en büyük zorluk yüksek râkım, aylarca süren bir çalışma ve Lhasa’da bir haftalık aklimatizasyon sonrasında bile bâzı katılımcılar oksijen oranının düşüklüğü karşısında çok zorlanıyorlar. Bisiklete binemeyecek durumda olanlar tura refâkat eden ve bavullar, tuvalet ile yemek eşyalarını taşıyan araca binmek zorunda kalıyorlar.

Himalayalar’da turistlere çokça rastlamak mümkün olsa da yörenin yerlileri için bisikletli turistler bir yenilik demek. Bu nedenle kamp kurulan köylerde bisikletçiler binlerce avroluk bisikletleri ile bayağı ilgi çekiyorlar. Özellikle sosyal davranış biçimleri açısından haliyle Avrupalılar ile aralarında dağlar kadar fark var. Cay ve bira eşliğinde beraber oturulan aksamlarda iletişim ancak işaret dili ile sağlanabilse de her iki taraf için de ilginç bir tecrübe yaşandığı yadsınamaz. İngilizce konuşabilen yörede sadece manastırlardaki keşişler ve az rastlanan hediyelik eşya satıcıları.

Büyük boyut için tıkla!

Bu durumda pazarlarda et, pirinç, yumurta vs. tedârikindensorumlu olan grubun Tibetli aşçısı elbette önemli bir ihtiyaca karşılık veriyor. Uzun çıkışların olduğu günlerde tura katılan herkes kalori bombası diye tanımlanabilecek mönülere saldırıyor tabii ki. Schöbitz’in dediğine göre pazarlar tam olarak Avrupa’daki hijyenik standartlara uymasalar da pişirildikten sonra herhangi bir tedirginlik kalmamış katılımcılarda.

Tur boyunca arabalara son derece nadiren rastlanıyor. Lhasa yöresinden çıktıktan sonra günde yaklaşık 10 tane motorlu araç ile karşılaşılıyor. Stabilize yolların büyük çoğunluğu hiç bir araba şoförünün gönüllü olarak girmeyeceği kadar kötü durumda. Bu hal elbette bisikletçilerin kollarında bir süre sonra kendini yorgunluk olarak gösteriyor.

Büyük boyut için tıkla!

Schöbitz’in gezi esnasında yaşadığı en önemli macerâ sele üzerinde değil ama, arabadayken. Tura beraber katıldığı Karsten Xander ile birlikte sabah 5.800m’deki kampa koşmak için Everest zirvesinin altındaki kamptaki „Yeti Oteli“’nde bir gece kalıyorlar. Bu noktadan George Mallory 1924 yılında zirve yoluna çıkıyor, bugün de zirveye çıkanlar tarafından sıkça kullanılan bir durak.

Kiralanmış olan arazi aracı ile Schöbitz ve Xander sekiz saatlik bir gezi sonrasında bisiklet turu ekibinin geri kalanını yakalamayı planlarken bir patlama sesi geliyor, lastik patlamış. Şanssızlık eseri bagajdaki yedek lastikte de hava olmadığı için kendi grupları ile iletişim kuramadan bir geceyi çölde geçirmek zorunda kalıyorlar.

Büyük boyut için tıkla!
<ü>Schöbitz ve Xander yanlarında uyku tulumları ve yeterli derecede içecek olduğu için bayağı şanslı olduklarını belirtiyorlar. Gece yarısı gibi büyük bir şans eseri başka bir araç geliyor, onun yedek lastiğini takarak sabaha karşı saat üçte tedirgin bir şekilde kendilerini bekleyen gruplarına ulaşıyorlar.

Tibet’i çekici kılan farklarından biri manzaranın uçsuz bucaksız olması, bâzı anlarda bisikletçiler dört yönde de 50km’lik bir sahayı görebiliyorlar, üstüne üstlük bu 50km içinde tek bir insan izine rastlanmıyor. Arada sırada ufukta bir köy ya da yak silueti görülebilen tek canlı emâresi.

Büyük boyut için tıkla!

Turun sonuna yaklaşırken bitkin bisikletçiler Thong-La Geçidi’ne geliyorlar. Bu geçit 5.200m’de Tibet ile Nepal arasındaki siniri oluşturuyor. Geçidin önemli bir yani da buradan itibaren yolun iniş olması ve daha sıcak iklime girilmesi. İniş yaklaşık 150km sürüyor ve 4.500m düşük râkımlı Dolalghat’a kadar sürüyor. Bu sayede bisikletçiler tur kapsamında „dünyanın en uzun tepe inişi parkurunu“ da görmüş oluyorlar.

Kaynak: Spiegel,

 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Nanga Parbat  

  Bu yayın 8516 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015