Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Nisan . 2020  
Pedal Çevirme Tekniği
Mükemmel Pedal Çevirmek

Pedal Çevirme Tekniği

Çeviren: Cüneyt Kazokoğlu
1.4.2007

Pedal çevirmek aslında oldukça basit gibi gözükse de pedal çevirme tekniğini geliştirmek bisikletten alınan verimde çok önemli bir nokta. Colorado Spor Tıbbı merkezinden Todd Carver’in verdiği bilgilere göre doğru pedal çevirme tekniği ile pedala verilen güç değişmeden nabzı 5 atış düşürmek mümkün.

Kalça-Diz-Ayak Bileği Hattı

Önden bakıldığında kalça, diz ve ayak bileğinin tek bir çizgi halinde olması gerekiyor. Yukarı ve aşağı çalışan pistonlar gibi dizlerin de kesinlikle yalpalama ve sağa sola oynamaması gerekli. Bu durum özellikle diz ağrısı çekenler için çok önemli bir nokta.

1 Numaralı Bölüm

Pedalın saat 12 konumundan saat 5 konumuna kadar katettiği bölüm pedala güç aktarımının azamî seviyede olduğu bölüm. Bu bölümde ihmâl edilen önemli bir nokta diz arkasındaki kirişler. Bunları pedalı yukarı çekerken olduğu kadar pedalı aşağı bastırırken de kullanmak gerekli. Bacağın arka kısmındaki kasları da dâhil etmek ve pedala en verimli şekilde güç aktarımı için

 • pedal saat 12 konumundayken ayağın burnunu 20°’lik bir açı ile aşağıya bakacak şekilde tutmak,
 • saat 12 konumunu geçtikten sonra ayağı yola paralel hâle getirmek,
 • saat 3 konumunu geçtikten sonra ise ayağın burnunu 10°’lik bir açı ile yukarı bakacak konumda tutmak gerekli.

  Büyük boyut için tıkla!

  2 Numaralı Bölüm

  İkinci bölümde kullanılan kaslar birinci bölüm ile aynılar. Yalnız bu bölüm pedala güç aktarmaktan ziyâde çekiş aşamasına geçişi sağlıyor. Baldır kaslarının kullanımı ile ayağın burnunun yaklaşık 20°’lik bir açı ile aşağıya bakması gerekli. Bu teknik sayesinde birinci bölümdeki enerjinin bir bölümünü aynakola aktarmak mümkün. Ünlü Amerikan bisikletçi Greg LeMond’un bu konuda söylediği söze kulak vermek en iyisi: “Ayakkabınızın altındaki çamuru kazır gibi durun!“

  Büyük boyut için tıkla!

  3 Numaralı Bölüm

  Ayağıüç numaralı bölümde yukarı çekmek en önemli noktalardan biri. En iyi bisikletçiler bile bu aşamada yeterli çekiş gücü yaratamadıkları için aynakola aktarılan güçten kaybediyorlar. Pedal ayağı yukarı doğru iterken birinci hedef ayağın engel olmamasını sağlamak. Bu konuda verimliliği arttırmak için en kolay yollardan biri dağ bisikletine binmek. Yol bisikletinde sürekli asfalt zeminde sabit bir şekilde pedal çevrilirken dağ bisikletinde arazinin kaygan ve değişken olması bir „pedal çekme disiplini“ çalışmasının temelini oluşturabiliyor. Buna ek olarak – daha önce de sayfamızda muhtelif yerlerde geçtiği üzere – tek ayak ile pedal çevirmek pedalı yukarı çekmeyi öğrenmek için en kolay yöntemlerden biri.

  Büyük boyut için tıkla!

  4 Numaralı Bölüm

  pedalı yukarı çekmenin ikinci bölümü olan bu bölümde pedalı bastırmaya, yani birinci bölüme geçmeye hazırlıklı olmak gerekiyor. pedalı bastırmaya saat 12 noktasından başlayabilmek, saat 3 noktasına kadar bos geçirmemek için bu dördüncü çeyrekte dizi öne doğru itmek gerekli. Fakat burada da dikkat edilmesi gereken öne itilenin sadece diz olması, leğen kemiği değil. Tam tersine leğen bölümü sabit durmalı, aşağıya inmemeli, ileri gitmemeli.

  Büyük boyut için tıkla!

  Sele Konumu

  Akıcı ve verimli pedal çevirmek için bisikletin kadro boyunun kullanıcıya uyması, selenin konumu çok önemli noktalar. Pedal çevirme tekniğiniz ne kadar gelişkin olursa olsun boyunuza uygun ayarlanmamış bir bisiklet/sele kombinasyonu ile hiçbir zaman tam verim alamazsınız. Sele çok yüksekse ayağa yeteri kadar güç vermek zorlaşır, çok alçaksa diz ağrısı başgösterir. Selenin en uygun konumunda (bunun için sayfamızda daha önce yayınlanmış yazılara bakiniz) pedala ve dolayısıyla çekiş sistemine aktarılan enerji azamîye çıkacağından en az güçle en fazla verimi almak da mümkün olacaktır.

  Kaynak: Bicycling

   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Sağlık ve Antrenman

  Bisikletle Oryantiring Nedir?
  Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

  Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

  Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
  Devamı » » » 

  Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
  Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
  Devamı » » » 

  Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
  Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
  Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
  Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
  Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
  Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
  Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
  Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
  May.09 VO2 Max Testleri
  Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
  Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
  Auğ.08 Sınırların Peşinde
  Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
  Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
  Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
  Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
  Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
  Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
  Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
  Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
  Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
  Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
  Sağlık ve Antrenman Arşivi

   

  İlgili Linkler:  

  yayin   Sürüş Tekniğini Geliştirme  
  yayin   İleri Sürüş Teknikleri  

    Bu yayın 27351 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015