Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Şubat . 2020  
Polonezköy'de Bilal Yine Lider
2. Polonezköy Adampol Dağ Bisikleti Yarışı

Polonezköy'de Bilal Yine Lider

Yazar: Mustafa Özyılmaz
27.5.2007

Evet, güzel bir yarış haftasını daha geride bıraktık. Bugün (20 Mayıs 2007) Polonezköy’de değişik hava şartlarında yarışımızı tamamladık.

Değişik diyorum çünkü sıcaklığın 20-25 derecelerde olduğu , yüksek derecede nemli , zaman zaman çok bulutlu zaman zaman yağmurlu bir gün geçirdik.

Aslında Polonezköy hem ulaşım hem kalacak açısından sorunlar yaşanan bir mekan. Bölgedeki pansiyonların veya otellerin fiyatları oldukça yüksek.Ayrıca bu bölgeye bisiklet taşınabilecek bir araç da yok. Bunu gören ve bilen organizasyon kavacık kavşağından otobüs kaldıracağını söylemişti ( bunun gerçekleşip gerçekleşmediğini bilmiyorum ). Ancak yine de bu kesin bir çözüm değildi tabii ki.

Bu durumu gören sporcular ne yaptı?. Kaptı çadırlarını, cuma gününden başlayarak kamp ortamında kendince bu sorunu aşmaya çalıştı. Zorluklar arasından doğan bir hediye oldu aslında bu olay. Çünkü kamp ortamı o kadar eğlenceli oldu ki eminim orada olan her kişi yaşadıklarını uzun bir süre unutmayacaktır.

Şansımıza bu sefer hava kapalıydı.Yarış günü tüm hava raporları yağışlı olacağını söylüyordu zaten. Ancak hava sıcak olacağı için yağmur yağsa da çok önemli değildi açıkcası.
Büyük boyut için tıkla!

Yarış güzel bir havada başladı. İlk olarak 60 dakika yarışı yapıldı. 60 dakika yarışı 40 yaş üstü kategorisi için açıldı. Ancak katılım pek fazla olmadı. 3 kişinin katıldığı yarışta Scott Türkiye Dağ Bisikleti Takımı’ndan Bülent Topçuoğlu birinciliği aldı.

Sıradaki yarış Elit B , Master ve Junior bayanlar ve Junior erkeklerin koşacağı 90 dakika yarışıydı. Bu kategorinin startı insanı heyecanlandırmıyor değil doğrusu. Adeta ordu gibi diziliyorlar starta ve onca sporcu bir anda kalkınca aradığımız beklediğimiz güzel görüntü ortaya çıkıyor.

Elit B kategorisi açıldıktan sonra Elit A dan birçok sporcu bu kategoriye geçti. Mantıklı bir seçim aslında çünkü Elit A da %80 yemektense Elit B de doya doya 90 dakika yarışmak daha doğru. Bu kategori de Germen Turgay birinciliği elde etti.Onu Adem Masal ve Fikret Ataman takip etti.

Master yarışında Bora Tirki’nin en kuvvetli rakibi olan Brisaspor’dan Nevzat Kral’da startdaki yerini almıştı. Bu ikili sayesinde master kategorisi daha canlı ve heyecanlı geçiyor. Bu yarışta da aralarında yine çok güzel bir yarış gerçekleşti. İlk turlarda Nevzat Kral farkı biraz açmış olarak liderliği elinde bulunduruyordu. Bora Tirki ise ona her tur biraz daha yaklaştı. İlerleyen turlarda temposunu sürekli arttırdı ve son tura Nevzat’ın önünde girdi. Bu noktadan sonra liderliği bırakmayan Scott Türkiye Dağ Bisikleti Takımı kaptanı Bora Tirki bu yarışında lideri oldu.Bora şuanda oldukça formda görünüyor. Bakalım Ankara yarışında neler olacak…

 Bilal AKGÜL
Bilal AKGÜL
Büyük boyut için tıkla!

90 dakika yarışının bir diğer heyecanlı kategorisi de Junior erkekler kategorisi. Bu yarışta Kron takımından Abdurrahman Dandal , Eyüp Karagöbek ve Brisaspor’dan Mustafa Sayar’ın çekişmesine sahne oluyoruz. Bu yarışta Eyüp oldukça iyi bir start aldı. Abdurrahman teknik sıkıntılarla mücadele etmek durumunda kaldı. Ön vites geçişinde problem yaşayan Apo’nun ilerleyen turlarda bu duruma morali de bozuldu. Hal böyle olunca geride kalması kaçınılmazdı. Bence teknik konulara biraz daha dikkat etmeli. Bu üçlü den her seferinde birine bir şeyler oluyor. Ağız tadıyla çekişmelerine sahne olamıyoruz. Hep biri veya ikisi kopuyor ve birisi liderliği kapıyor. Bu sefer Eyüp oldukça iyi gitti. Kendini riske atmadan sabit bir tempo ile yarışı bitirdi. Kendisini tebrik ediyoruz.Ayrıca yeni beyaz formasının hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz .

Ve geldik Elit A yarışına. 23 kişi start aldık. Elit A yarışanların sayısı oldukça azaldı. Yalnızca milli takım hedefi olanlar kaldı. Aslında bir açıdan çok iyi oldu. Bir çok yarışta bizden çok yavaş olanların gölgesinde kalıyorduk. Artık onlar olmadığından çok rahat start alıyoruz. Performanslarımız ve tekniğimiz birbirine yakın olduğundan start sonrası patikalarda , teknik iniş-çıkışlarda hiç sorun yaşamıyoruz. Bu yarışın kalitesini arttırdı. Artık daha az sporcu olduğundan var olan sporcular ön plana çıktı, yarışın takibi kolaylaştı, sporcular ve rekabet daha fazla göz önüne çıktı.

Biraz parkurdan bahsedelim. Ben parkuru çok eğlenceli buldum açıkcası. Bir dağ bisikleti yarışı için gereken her şey vardı parkurda. Hızlı inişler, dik çıkışlar, patikalar , teknik geçişler vs… Eminim tüm sporcular 50 küsür km hızlara çıktığımız o hızlı inişi unutmazlar. Adeta uçuyorduk. Uçuyorduk demişken bir arkadaşımız bu bölgede gerçekten uçmuş ve kalça kemiğini kırmış. Yeri gelmişken Yasin arkadaşımıza acil şifalar dileyelim. Dileriz biran önce eski sağlığına kavuşur.

Yarışta iki tane önemli diklik vardı. Gerçekten hatırı sayılır dikliklerdi. Elit A kategorisi dışında bir çok sporcunun buralarda yürüdüğü görüldü. Nasıl yürünmesin ki en iyi sporcuların bile 1-3 vites kombinasyonunda çıkabildiği bir diklik gerçekten iyi bir diklikti.

Start ile ilgili bir şeylerdaha söylemek istiyorum. Sporcuların heyecanını anlıyorum ancak nedense bu heyecan sporcuları yanlış yerlere götürüyor diye düşünüyorum. Bu seneki tüm startlarda orta ve arka sıralardaki herkes tüm gücüyle asılmaya çalışıyor. Bunun sebebini anlayamıyorum. Çünkü kendilerini aşırı zorladıklarından 1-2 tur sonra gerilere düşmeye başlıyorlar. Her yarışta aynı şeyi yaşıyorum. Ben bir nebze daha olsun daha sakin start alıyorum. Onlar önüme geçiyorlar. Ancak 1-2 tur sonra ben kendimi buluyorum ve tempom oturuyor. Onların ki ise inanılmaz bir hızla aşağı düşüyor. Böyle olunca teker teker geçiyorum onları.Tabii geçerken sıkıntılar yaşanıyor. Bence biraz daha sakin başlamalı ve sabırlı olmalılar. Sonuçta ilk turda tur yememiz çok zor öyle değil mi?...

Hatırlarsanız geçen yıl Tudor Polonezköy’ü lider tamamlamıştı. Acaba bu sefer de liderliği alabilecek miydi?. Yarış başladığında herkesin aklında bu soru vardı. Ancak cevap gecikmedi. Yarışa Bilal çok iyi başladı. Hep önde götürdü. Kamil Alev de oldukça iyiydi. Kamil eksiklerini tamamladı. Goldcity takımı en çok ona yaradı.Yeni bisikletine artık iyice alıştı ve bu performansına yansıdı.

 Yılmaz KANAT
Yılmaz KANAT
Büyük boyut için tıkla!

Yabancılara artık kolay puan bırakmıyoruz bu çok güzel bir gelişme doğrusu. Görülüyor ki Türk sporcuların hepsi grup halinde çok iyi bir ivme yakaladı. Romenler bu sefer 3. Lük ve 4.lük ile yetinmek durumunda kaldı. Aslında onu da alamayacaklardı çünkü Muammer Yıldız son turlara doğru Romenlerin 30 saniye kadar gerisindeydi, geçmesi an meselesiydi. Ancak bu noktada yağış devreye girdi. Elit A sporcuları son 2 turu yoğun yağış altında tamamlamak zorunda kaldı. Patikalar , su geçişleri artık iyice yumuşamış ve tehlikeli hale gelmişti. Ama tabii yavaşlayamazsınız yarış bu sonuçta elinizden gelen en hızlı şekilde gitmelisiniz. Muammer de öyle yaptı ama bir noktada ön tekeri kayınca düştü. Bu andan sonra sıralamasını riske atmak istemedi ve normal bir tempoda yarışı tamamladı.

Peki ben ne yaptım biraz da ondan bahsedeyim. Yarış benim için iyi başladı.Rahat bir start aldım. İlk hızlı inişte Kamil Akalp önümde düştü. Son anda çevirdim gidonu az kalsın üzerine çıkıyordum.. İlk turlarda Gökay ve Ali ile gidiyorduk. Fazla kasmadım kendimi sakladım.

Fakat parkur içinde hatalar yapıyordum. Lastik seçimim çok başarılı değildi çamur lastiklerini takmayı tercih etmedim çünkü patikadaki hızımı etkiliyordu. Normal kuru hava lastiklerimizle çıktım ve patikada gerçekten çok iyi yol aldım. Aşağı noktadaki uzun düzlükte ve iç patikalarda fark kapatabiliyordum.

Ancak tabii ki su geçişinden sonraki esas dikliklerde çekiş problemi yaşamadım dersem yalan olur. Bir yerden kazanırken bir yerden kaybediyorsunuz. Seçiminizi iyi yapmak durumundasınız. Dikliklerde güç kaybı yaşayacağımı bilmeme rağmen lastik değiştirmedim çünkü patikalar gerçekten çok dikkat isteyen hatayı kabul etmeyen cinstendi. Patikalarda iyi yol almak benim için daha önemliydi. Patikalara bu kadar önem vermiyordum aslında ama Çarşamba günü parkurda yaptığımız antrenmanda ikinci diklik öncesindeki ters eğimli , köklü patikada yanlış bir hareket sonrasında ön tekeri taşa çarpıp gümlettikten sonra dereye uçunca önem vermeye başladım :D.

Tam yağmur başlamışken 5. Tur sonunda %80 limitine takıldım. 23 kişiden 11. olmuşum. Üzüldüm açıkcası o çamurda tam gaz bisiklete binmek çok zevkli olacaktı . Yağış başlayınca herkes bir yerlere sığınmaya çalıştı. Scott çadırımız bu konuda baya işe yaradı . Yarışı birçok kişi ile birlikte çadırdan takip ettik. İyi ki açmışız çadırı .

 Muammer YILDIZ
Muammer YILDIZ
Büyük boyut için tıkla!

Önümde İsrail den gelen yabancı varmış onuda geçebilmeyi isterdim. Bu sonuç ile türkler arasında 8. olarak milli takım yolunda 4 puan almış oldum. Milli takımda olabilmek çok büyük bir gurur ve onur bence. Çok kıymetli birşey. Bu sene olamasa da gelecek yıl mutlaka bu formayı giymek istiyorum. Bu yıl benim için pek umut yok ancak elimden geleni yapacağım.

Son olarak organizasyondan biraz bahsetmek istiyorum. Cumartesi günü yarış alanında yer alamadım ama Pazar günü yaptığım gözlemlerde organizasyon oldukça iyiydi. Tek sıkıntı yarış esnasında oluşan bir kaza sonrası ambulans oldu. Ambulans geç gitti yaralıyı götürmelerine izin verilmedi gibisinden sorunlar yaşandı. Ambulans meselesi zaten hiçbir zaman istenen seviyeye gelemedi. Ambulanslar ya yeterli donanımda olmuyor ya da içerisindeki personel çok ilgisiz oluyor. Bu konuya biraz daha dikkat edilmeli.

Yazıyı tamamlarken BMX parkuruna değinmeden geçemeyeceğim. Türkiye’de bir ilk daha gerçekleşti. Artık Polonezköy de olimpik kriterlere uygun bir BMX parkurumuz var. Uğur Hakkı Tosun bu parkur için oldukça fazla emek harcadı ama değmiş doğrusu. Gerçekten çok eğlenceli bir parkur olmuş. Bisiklet ile birlikte havalanmak çok güzel bir duygu ancak parkura mutlaka koruma takıp girmenizi tavsiye ediyoruz. Keza olası bir ters harekette şu şekilde bir düşüş yaşayıp kendinizi yaralayabilirsiniz..

Ankara yarışında görüşmek üzere... Sevgiler,saygılar. 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 6561 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015