Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Mayıs . 2020  
GPS Sistemine Genel Bir Bakış
GPS Deyince

GPS Sistemine Genel Bir Bakış

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
30.5.2007

Nereden geliyorum, neredeyim, ne tarafa gitmem gerek? İlk bakışta oldukça felsefî gelen sorular. Halbuki bilmediğiniz bir yörede, dağ başında kalakaldığınız bir anda hayatî önem taşıyorlar. İşte tam da bu anda artık günümüzün teknolojik açıdan zengin donanımlı bisikletçisi başını gidona eğiyor ve GPS cihazının kendisine doğru yolu göstermesini bekliyor. Hele bir de bisikletçi GPS’ine gideceği güzergâhı yüklemişse değmeyin keyfine! GPS bugün sadece yön bulmakta kullanılan bir aygıt değil, aynı zamanda güvenlik açısından da önemli bir unsur. Herhangi bir kaza ya da acil durumda bulunulan konumu kesin bir şekilde yetkililere iletebilmek çok önemli. Buna ek olarak bisiklet kullanırken getirdiği zevk de var, her kavşakta durup da sağa mı sola mı diye düşünmeye son veriyor GPS teknolojisi.

Anladınız tabii, bu yazının konusu GPS. Peki nedir bu GPS?

22 Şubat 1978’de Kaliforniya Vandenberg Havaalanından Atlas tipi bir füze uzaya fırlatıldı. Füzenin taşıdığı uydu oldukça önemliydi, çünkü uydu “Global Positioning System”’in (Küresel Konumlandırma Sistemi) ilk uydusuydu. Bundan 30 yıl sonar bugün aslında askerî bir teknoloji olarak düşünülen GPS teknolojisi yerküre yörüngesinde 20.000km yükseklikte sürekli hareket halinde bulunan 32 uydu içeriyor ve hemen hemen bütün yerküreyi kapsıyor. Bu sistem sayesinde –gökyüzü ile aranızda bir engel yoksa- bulunduğunuz konumu yaklaşık 10m sapma ile belirleyebiliyor, özel olarak yollanan EGNOS sinyallerini de ahzedebilirseniz bu sapmayı 1-3m arasına indirebiliyorsunuz, bütün dünyada, günün her saatinde.

GPS uydu yörüngeleri
GPS uydu yörüngeleri
Büyük boyut için tıkla!

Sistemin bu şekilde çalışması için asgarî 3 uydudan dalga alımı şart. Yalnız bu 2 boyuta ulasan dalgalarda sapma 100m’ye kadar çıkabiliyor, bu nedenle 4. bir uydu da yakalayabilirseniz yükseklik boyutu da dâhil olmak üzere dünya üzerinde bulunduğunuz konumu 3 boyutlu olarak saptıyorsunuz.

GPS cihazı ile konum saptanması için en önemli şart gökyüzü ile cihaz arasında engel olmaması. Bulutlar, karanlık, sis ya da kar yağışı GPS için engel teşkil etmiyor. Öte yandan kayalar, beton, ağaç ve metal GPS sinyallerini tamamen kesiyor. Dar kanyonlarda, sık yapraklı ormanlarda bu nedenle bağlantı arada sırada kesilebiliyor.

GPS uydusu
GPS uydusu
Büyük boyut için tıkla!

GPS’i konum belirleme dışında yol tarifi için kullanmak istiyorsanız önce güzergâhınızın verilerini yüklemeniz gerek. Bir güzergâhtan geçerken nîrengi noktalarında durup bu noktaları kaydedebilir ya da bu yükleme işlemini dijital bir haritadan yapabilirsiniz.

GPS cihazları bunlara ek olarak yoldayken kastedilen güzergâhı da kaydedebiliyorlar, ki bu da bâzı acil durumlarda çok önemli bir özellik. Gerektiğinde turu kesip çıkış noktasına (örneğin bir kampa) sağ salim varabilmeyi mümkün kılıyor.

Hangi Cihaz?

GPS haliyle pek de ucuz bir cihaz değil, dolayısıyla fikren bu teknolojiyi kabul ettikten sonra da teknik olarak bilgilenmek şart. GPS teknolojisine giriş yaklaşık 150 avrodan başlıyor. Bu fiyata Garmin Geko ya da Magellan eXplorist 100 gibi temel işlevlere sahip ürünleri almak mümkün. Uydu dalgası alımı söz konusu olduğunda da ucuz modellerin pek bir farkı yok daha pahalı modellerden. 500-600 avrodan başlayan modeller (örneğin Garmin GPSmap 60CSx) SiRFstarIII adı verilen dalga alım çipine sahipler ve bu sayede dar kanyonlar ya da sık ormanlarda, başka cihazların iflas ettiği ortamlarda etkilenmiyorlar.

Ucuz ve pahalı modeller arasında başka ne farklar var? Elbette ekran önemli bir etken. giriş modelleri genelde siyah beyaz ve gri tonlarına sahip ekranlarla donatılmışken pahalı modellerde yüksek çözünülürlüklü renkli ekranlar karşımıza çıkıyor, ki bunlar harita gösteriminde çok büyük bir üstünlük sergiliyorlar.

Sadece konum ve yön göstermenin dışında harita ile çalışan modelleri de nispeten ucuza edinmek mümkün. 300 avroluk Magellan eXplorist 210 (sadece dahilî bellek) ya da 400 gibi SD kart ile haritaları hafızalama imkânına sahip modeller mevcut. Bu şekilde teorik olarak dijital olarak haritalandırılmış her coğrafyayı GPS cihazında taşımak ve hayat boyu kaybolmamak mümkün.

Sorular, sorular...

GPS cihazları sudan etkileniyorlar mi?

Kesinlikle hayır. En çok tutulan iki marka olan Magellan’ın da Garmin’in de bütün modelleri IPX7 standardına göre su geçirmezler. Bu standart bu cihazların 30 dakika boyunca 1 metre suyun altında durabileceklerinin garantisi. Yalnız kano gibi bol sulu sporlarda gene de cihazı su geçirmez bir şekilde paketlemekte fayda var. Buna ek olarak deniz suyu tuzu nedeniyle cihazlara zarar verebiliyor.

GPS cihazları ne kadar sağlamlar?

Genel olarak doğa sporcularınınilgisini çeken GPS modelleri haliyle biraz zor ortamlarda kullanıldıkları için sağlam, darbelere dayanıklı gövdelere sahipler. Dolayısıyla örneğin yere düşen bir GPS cihazına bir zarar gelmesi söz konusu değil. Tabii siz gene de sinirli bir ânınızda cihazınızı uçurumdan aşağı atmayı denemeyin.

GPS cihazları çok sıcağa ve çok soğuğa dayanıklılar mı?

GPS cihazları –10/15 ile +60°C arasında sıcaklığa dayanıklılar. Soğuk havalarda pilleri lityum piller ile değiştirmekte fayda var, bunlar soğuğa daha dayanıklılar.

6 Örnek Model

Giriş sınıfına örnek: Magellan eXplorist 100

Magellan eXplorist serisinin en alt basamağı kullanımı kolay, hafif, ele gelir olması gibi özellikleri sayesinde GPS dünyasına yeni adım atanlar için ideal bir ürün. Aşağı yukarı 160-170 avroluk model her türlü temel işleve sahip, yol kaydı, nokta kaydı, rota oluşturma gibi özellikleri, ±3m’ye kadar hassasiyeti, bilgisayar bağlantısı var, ayrıca Magellan’in geliştirdiği TrueFix teknolojisi ile en zor şartlarda dahi uydu sinyalini kaybetmiyor. Sadece 113g ve yaklaşık cep telefonu boyutlarında.

Magellan Explorist 100
Magellan Explorist 100
Büyük boyut için tıkla!

Hem hesaplı, hem becerikli: Garmin eTrex Legend Cx

GPS konusunda nispeten tecrübeli olup çok yönlü ama gene de cepte delik açmayacak bir ürün arayanlar için Garmin’in eTrex Legend Cx modeli ideal. Bu model yaklaşık 380 avro fiyata sahip ve neredeyse üst sınıf bir cihazın bütün özelliklerini içeriyor. Doğa sporlarında kullanılması dışında arabalarda da kullanılabilen bir cihaz. Rota çizebiliyor, 64MB’lik bir SD kartı var, yani harita yükleyebiliyorsunuz. Rota değişiminde kendiliğinden yeniden hesaplıyor. Bilgisayar için USB bağlantısı var.

Garmin eTrex Legend Cx
Garmin eTrex Legend Cx
Büyük boyut için tıkla!

Orta sınıfa bir başka örnek: Magellan eXplorist 210

eXplorist 210 renkli ekranlı modellere geçmeden önceki son sırayı temsil ediyor. Yaklaşık 350 avroluk model 30MB dahilî hafızalı, verileri tasnifleyerek kaydetme özelliği, EGNOS uyumu sayesinde ±3m’ye kadar hassas ve her türlü harita sistemini de destekliyor.

Magellan Explorist 210
Magellan Explorist 210
Büyük boyut için tıkla!

Üst sınıflarda: Garmin GPSmap 60CSx

GPS’i hayatınızın bir parçası hâline getirip de sadece yattığınız anlarda bir kenara bırakıyor, günlük yaşamınızda da yoğun olarak kullanıyorsanız Garmin’in bu üst sınıf modeli size hitâp ediyor demektir. SD kart kullanımı sayesinde bugünün teknolojisi ile teorik olarak 4GB’a kadar çıkan bir hafızası var. Bilgisayara USB ile bağlanıyor, içerdiği SiRFstarIII cipi sayesinde her türlü zor koşulda uydu sinyallerini mümkün olan en hassas şekilde yakalıyor. 256 renkli bir TFT ekranı var. Yol navigasyonu özelliği ile aynı zamanda karayolları için de kullanılabilir bir model. Güzergâhınızdaki eşyükseltileri görmek, profil kesitleri almak... aklınıza gelebilecek her şey mümkün. Üstüne üstlük bir râkım ölçer ve pusula da içeriyor.

Garmin GPSmap 60CSx
Garmin GPSmap 60CSx
Büyük boyut için tıkla!

Bisikletçiler için GPS: Garmin Edge 305

Bir bisiklet bilgisayarı ile GPS cihazının birleşimi diye tanımlayabileceğimiz yaklaşık 260 avroluk Edge 305 modeli hız, mesâfe, interval kayıtları, nabız ölçümü, pedal devir ölçümü gibi bisiklet bilgisayarlarının özelliklerini GPS cihazı özelliklerine ekliyor. ayrıca antrenmanları bilgisayarda analiz etmeyi mümkün kılıyor. Bütün bunların üstüne, bir de „sanal antrenman arkadaşı“ özelliği var, tek başına canı sıkılanlar için.

Garmin Edge 305
Garmin Edge 305
Büyük boyut için tıkla!

Koşucular için GPS: Garmin Forerunner 305

Bu model de canı sıkılan koşucular için. Koşarken nabız saatinden çok daha fazlasını arzulamış iseniz bugüne kadar, Forerunner 305 modeli koştuğunuz mesâfeyi, çıktığınız irtifâyı, hızınızı, nabzınızı ölçerek ve daha pek çok özelliği ile tam size göre. Garmin’in üst modellerinde bulunan SiRFstarIII cipi sayesinde uydu ile irtibâtı kesinlikle koparmıyor, ürün ile beraber gelen bir program bütün verileri bilgisayarda değerlendirmeye imkân tanıyor. Bir ek özellik daha: Yaklaşık 400 avroluk modelin „Multisport“ özelliği birden fazla spor dalında kullanıma imkân tanıyor. Yani hem bisiklete binip hem koşanlar için de ilginç bir ürün.

Garmin Forerunner 305
Garmin Forerunner 305
Büyük boyut için tıkla!

Faydalı adresler

www.mapist.com – GPS haritaları için önemli bir kaynak

www.gpsturk.net – GPS hakkında genel bilgi ve Magellan resmî temsilciliği

www.adrenalin.com.tr – Zengin GPS ürünü yelpâzesi

GPS Türk Yahoo grubu,

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

haber   Super Bowl Garmin Reklamı  

  Bu yayın 10820 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015