Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Ankara Tat Vermedi..
Ankara Yarışı Yorumları

Ankara Tat Vermedi..

Yazar: Mustafa Özyılmaz
4.6.2007

Bu sefer ki maceramız Cumartesi günün erken saatlerinde başladı. Scott Türkiye Dağ bisikleti Takımı olarak günün ilk ışıklarında , sabah 6 cıvarında yola koyulduk. Bu sefer hedef Ankara...

Keyifli ama kısa bir yolculuk oldu. Her zaman ki gibi ekibin neşesi yerindeydi. Kahkahalar havalarda uçuşuyordu. Gülmekten vakit bulabildiğimiz anlarda diz üstü bilgisayardan Polonezköy videolarını izliyorduk. Özellikle BMX parkurundaki hareketlerimiz bizleri gülme krizine sokuyordu :) . Rüyalarımızı paylaşıyorduk, Muammer Kıvırcık ile Mustafa yı tanıştırdığını anlatıyordu ben kendimi ilk 10 da gördüğümü anlatıyordum. Sonra, kaptanımızın tecrübelerini dinlerken aaa o da ne? . Ankaraya gelmişiz bile...

Sonrası standart işler , otele git yerleş ,yemek ye parkur tanımaya git. Parkura giriyoruz . Uzun uzun patikalar , uzun tırmanışlar... pek zevkli değildi açıkcası. Parkurun var olan en ciddi teknik inişine geliyoruz. Güzelce iniyoruz biraz zevk almaya başlıyoruz, patikalarda Muammer ile ard arda akıyoruz. Ben Muammer’in tekniğine çok güvenirim o yüzden arkasında her zaman çok rahat yol almışımdır. Ancak bu sefer Muammer patikadaki kayalık geçişte takılınca bende duramadım teker tekere çarpıştık bisiklet beni üzerinden attı ve Muammer’in selesi ile yakından tanışmış olduk. Çok hızlı gitmiyordum ama seleye attığım bu kafa sonucu gözlük yüzümde yaralar açtı. Neyse ki daha ciddi birşey olmadı ucuz atlattık...

Bu olaydan sonra parkuru tamamlayıp toplantının yapılacağı yer olan spor salonuna döndük. Daha iki saat vardı toplantıya bekledik. Toplantı ne de olsa detaylar verilir diye. Oysaki hiç beklediğimiz gibi olmadı. Toplantı spor salonunun terasında açık havada yapıldı. Yine çok az oturacak yer vardı. Zaten toplantıya pek ilgi de yoktu. Nasıl olsun ki...

 Bilal Akgül
Bilal Akgül
Büyük boyut için tıkla!

Uğur arkadaşımızın sesi arka tarafa hiç ulaşmadı zaten. Neredeyse hiçbir teknik bilgi alamadık,toplantı çok kısa sürdü. Sadece tur sayılarını öğrendik. Bu arada tur sayılarının 25-30 dakika arası olacağını ve Elit A kategorisi için sürenin 2 saat 30 dakikayı aşacağını, yarışın 4 tura indirilmesinin daha iyi olacağını belirtmemize rağmen yine 5 tur kabul gördü. Yarış dışında harcırahlar ve ödüller hakkında sorduğumuz soruların da çoğu havada kaldı. Federasyondan yetkili birisinin bulunmadığı söylendi. Bu sözden ne kadar yalnız olduğumuz anlaşılıyor zaten. Federasyondan kimse yok.. Ankara gibi bir yerde. Olanlar gönüllü görevliler hepsi bu...

Önceden böyle değildi bu toplantılar.Her türlü detay verilirdi hatta parkurun haritası konulur üzerinden gösterimler yapılırdı,herkes gelirdi. Ama artık öyle olmuyor. Toplantı yerine getirilmesi gereken bir unsur olarak görülüyor. Yapılsın ve bitsin. Açıkcası böyle olacaksa toplantılara katılmanın bir anlamı yok.

Parkurda iki adet beslenme yeri belirlenmiş. Birisi yaklaşık 3. kilometrede diğer yaklaşık 6. kilometrede. Bu iki yere de araç ulaşımı yoktu. İnsanlar jantlarını , alet takımlarını , sporculara vereceği suları oralara taşıyamadı. Neyse ki biz ısrarlarımız sonucu kapalı yolları açtırdık ve baya bir uğraştan sonra 1. beslenme alanına ulaştık. Beslenme alanında insanların sığınabileceği bir ağaç bile yoktu. İnsanlar gelebilseler bile saatlerce orada güneşin alnında kalacaktı. Neyse ki bizim çadırımız vardı . Hakem Birol hoca ve Kadir abimiz ve bir çok arkadaşımız da bizimle birlikte çadırda oturdu. Sonradan durum böyle olunca Elit A yarışı için start alanı 3. feed zone olarak belirlendi. Ancak bunların hepsinin daha önceden düşünülmüş olması gerekmez miydi?.

 Yılmaz Kanat
Yılmaz Kanat
Büyük boyut için tıkla!

Çok uzatmadan yarışa gelelim. Sabah seansında 40+ , gençler ve 50+ kategorisi yarışları vardı. 18 kişinin start aldığı 40+ kategorisinin lideri Zafer Yalın oldu. Genç Bayanlarda yine Eda Konuk liderliği kimseye bırakmadı.Genç erkeklerde zafer Kron takımından Hamza Kansız'ın oldu.

90 dakika yarışı sabah 11.30 da başladı. Sıralama biraz garip oldu. Bu sefer değişik bir uygulama denendi. İki sıra boyunca masterlar iki sıra boyunca juniorlar sıralandı ancak esas kalabalık olan kategori Elit B tek sıra halinde yerşeltirildi. Böyle olunca tabii ki arkadakilerin pek iyi start alma şansı olmadı,karışıklık oldu düşenler oldu.

Masterlarda kaptanımız Bora Tirki yarışı hep önde götürdü. Arkasında 4 dakika geriden İnsel Paralık ikinci ve İnsel'in 1 dakika gerisinden Uğur Taşdemir 3. oldu.

Junior kategorisinde de Eyüp Karagöbek yarışı hep lider götürdü. Eyüp son turda arka lastiği patlak şekilde 1. beslenme alanına geldi. Jantını değişti. Sonradan ön lastiği de patlattığı haberi geldi. Ön patlak şekilde finişe kadar gidip birinciliği almış.

Bayanlarda yine bildiğimiz üçlü olan Semra , Senem ve Esra ya bu sefer İsrail den bir yabancı daha katıldı. Sıralama Ronen, Senem ve Semra şeklinde oldu. Ronen Semra ya 9 dakika fark açmış. Sanırım kızlarımızın biraz daha çaba sarfetmesi gerekiyor.

Elit A yarışı saat 14.30 daydı. Sayımız git gide düşüyor. Bu yarışta yalnızca 19 kişi start aldık. Grup halinde rahat bir start loop yaptık. Kimse kendini kasmadı. Bilal ortalarda yer almayı seçti. Belli ki bu yarış için bir taktiği vardı. Açıkcası bende basmak için turların başlamasını bekliyordum. Start noktasından 13. geçmişim. İlk tur kendimi zorlamamayı artık iyice adet edindim. Fazla nabzı zorlamadan ilerliyorduk patikalarda. Grup birbirinden kopmuyordu . Elit A artık öyle bir hale geldi ki performansları birbirine yakın sporcular kopmadan zevkle yarışır oldu.

Zaman zaman önümdeki Kamil Akalp’i geçiyordum. Bazende o atak yapıp beni geçiyordu. Onun önünde Oğuz Özçelik vardı. Hemen 30 saniye önünde de Muammer Yıldız’ı görebiliyordum. Bu kadar kısa zaman aralığı içinde 4 kişinin olması çok güzeldi. Böyle olunca insan kendini daha fazla zorlayabiliyor.İkinci tur da bir yerde hem Kamil’i hem Oğuz’u geçtim ama Oğuzun beni tekrar geçmesi uzun sürmedi. Ancak hala çok yakındık birbirimize.

Start düzlüğünü 12 dakika 50 saniye de , ilk turu 27 dakika 55 saniye de geçmişim. Turlar böyle bir parkur için çok uzundu. İlla ki bütün dağları dolaşacağız diye bir kaide yok. Bence daha kısa tutulsun daha çok tur atalım, daha çok insan seyretsin, daha zevkli parkurlar oluşturulsun.Ancak tabii bu demek değil ki 3 km lik parkurlar yapalım. Ortası bulunmalı. Aslında parkur hem çıkış hem iniş hemde patika içeriyor ancak uzunlukları gerçekten bir xc yarışı için fazlaydı "bence".

Büyük boyut için tıkla!

Son turlara yaklaşırken hava iyice kapamış ve sürekli şimşek çakıyordu. Yağmur yağacağı bariz belliydi. 4. turun başlarındayken biraz yağdı durdu.Buradan anladım zaten yağış geliyor diye. Sorun etmedim kendime ne olacak ki yaz yağmuru gibi olur dedim. Ancak 4. turun sonlarına doğru teknik inişi yaptıktan sonra hava iyice patladı. Sağnak yağışta yaptım son tırmanışları, pek sorun olmadı ama inişe geldiğimizde olay bitti...

İnmek bile mümkün değildi o zeminde.10 kiloluk bisiklet oldu 20 kilo. Saniyeler içerisinde tekerlekler dolu , arka dişliler tıkandı zincir sürekli dişlilerin üzerinden boşa döndü. Ancak ben gerek su sıkarak gerek seri çevirerek kendimi bulmaya çalıştım.Su birinkilerinin içine girdim hep. Finişe kadar idare etti.Bitişe geldiğimde kesin yarış durdurulmuştur diye tahmin ettim. Zaten uzaktan tamam bitti dediklerinde bunu anladım. Lider grubun devam ettiğini bilmiyordum.Bazı arkadaşların geri döndüklerini de. Sonradan Muammer’den öğrendiğime göre kilometrelerce sırtlarında bisiklet taşımışlar ve son tur 50 dakika ! sürmüş.

 Yarış sonrası bisikletlerin hali
Yarış sonrası bisikletlerin hali
Büyük boyut için tıkla!

Eğer bu yarış 4 tur yapılsaydı 2.00.00 da yarış bitecekti. Yağmur yağmasına rağmen sorun olmayacaktı. Ancak 5 tur fikrinden dönülmemesi çok kötü oldu. Sporcuların 3 saat boyunca tabiri caiz ise suyu çıktı. Belki bilal 2.30 da bitirir sorun olmaz diye düşünüldü ama arkasındaki sporculardan bir çoğu 3 saat e kadar uzanacaktı. 31 derece sıcakta bu kadar uzun parkurda bence hiç güzel olmadı. Nedense yıllardan beri Ankara yarışlarından hiç zevk alamamışımdır. Bu yılda böyle oldu.

Şimdiye kadar yeri geldi hep güzelliklerden bahsettim yazılarımda güzel yanları vurdulamaya çalıştım. Ancak eğer objektif olarak yorum yapan insanlarsak olumsuz şeyler olduğunda da bunları söylememiz gerek. Camiamız büyüyor gelişiyor. Ancak yeni yeni sorunlarda bununla birlikte geliyor. Özellikle bu ticari işlerde. Yine çadır açma konuları , ürün sergileme meseleleri tartışma konusu oldu. Parkur içinde seyircilerle hiç gereksiz tartışmalar çıktı. Üstüne bir de yağmur dolayısıyla yarışın devamı hakkındaki kararlar eklendi.

Bence yarış Gaziantep’te olduğu gibi tur düşürülerek bitirilmeliydi. Gaziantep’te bunu yaşadık. Gaziantep’de çok uzun olan parkur son turda anons edilerek 1 tur düşürüldü ki Ankara'da ortam bunun için çok uygundu .Bilal’in zaten Ankara’da 4 tur da 2 saat yapacağı belliydi. Yağmurda ben geliyorum diyordu. Bu yapılabilirdi.

Yarışın bitirilmesi ve sonuçlar hakkında bende birşeyler söylemek isterim. Açıkcası ben Yunus Yetkin ile Halil Korkmaz’ın 5. tura gidip geri geldiğini sonradan öğrendim. UCI hakemine bunun sonucunun ne olduğunu sorduğumuzda, böyle bir durumun DNF yazılacağını söyledi. A kişisi B kişi hiç önemli değil burada , herkes olabilir . Ancak bir gerçek var ki onların önünde 5 sporcu o çamur deryası içinde 8.5 km boyunca adeta savaştı. Bisikletleri o çamurda sürmekten mahfoldu , 3 saati aşan süreler ortaya çıktı. Sporcuların yüzü asıldı.

Benim bildiğim kadarıyla bir sporcu %80 masasından geçmişse 5. tura girmiş sayılır. 5. turu tamamlamamışsa DNF yazılır. Bu işin pazarlığı olmamalı.

Bunları daha çok milli takım puanı alabileceğimden söylemiyorum. Evet belki o iki kişi olmasa şimdi hem uci puanı almış , hem milli takım puanı almış, hemde daha fazla ödül almış olacaktım ama bunları bunun için yazmıyorum. Neden mi yazıyorum?. Aşağıdaki hikayeyi okursanız sanırım anlayacaksınız...

Kapadokya'da görüşmek üzere...

Bir köylünün geliriyle ailesinin geçimini sağladığı iki dönümlük bir arazisi varmış. Birgün kendi arazisinin bitişindeki araziye cami yapılmaya başlanmış.Camiyi yapanlar inşaatı köylünün tarlasına da taşırmışlar ve tarlanın yarısınıda caminin yapımında kullanmışlar.

Köylü deridini kimseye anlatamadığını görünce sonunda Padişah Kanuni Sultan Süleyman'ın huzuruna çıkmış ve " Geliriyle çoluğumu çocuğumu geçindirdiğim iki dönümlük bir tarlam vardı" demiş."Bu adamlar komşu araziye cami yapmaya geldiler ama sonunda benim tarlamın yarısına el koydular. Şimdi benim bir dönüm tarlam kaldı.Ben ailemi nasıl geçindireceğim bu tarlanın geliriyle?."

Kanuni sultan süleyman camiyi yapanları çağırtmış ve onlara kesin emrini bildirmiş. "Çabuk yıkın o camiyi" demiş adamlar şaşırmışlar "Aman sultanım cami Allah'ın evidir cami yıkılır mı hiç?" demişler. Onların bu sözleri üzerine Kanuni Sultan Süleyman şöyle karşılık vermiş:

"Yıkılan caminin yerine ben daha büyük bir cami yaptırabilirim ama" demiş "Adalet yıkılırsa işte onu bir daha yerine koyamam."
Elit A
Elit A
Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

 Elit B
Elit B
Büyük boyut için tıkla!

 Master
Master
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 5848 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015