Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Mart . 2021  
Değişim ve Gelişim
Değişim

Değişim ve Gelişim

Yazar: Alptekin Başkır
4.6.2007

Değişim, doğanın ve insanın en eski, en kaçınılmaz olgusu. Bizlerin etkisiyle MTBTR her daim bir gelişim ve değişimin içinde oldu. Geçtiğimiz dönemde MTBTR ailesine yeni katılan arkadaşlarımız Sarper, Mustafa ve Tolga sayesinde genişleyen kadromuz ile sizlere sunduğumuz bilgi paylaşım ve haber portalı olma özelliğini, belli bir kalitenin üzerinde kesintisiz ve eksiksiz sunmaya devam etmeyi hedeflemekteyiz.

Katalog

Bu ayki gelişmelerden biri kuşkusuz ilk sayısını 2005’te basılı olarak çıkarttığımız “Dağ Bisiklet Katalogu”. Basım ve dağıtım zorlukları nedeniyle geçtiğimiz sene PDF dokümanı olarak site üzerinden sizlere sunmuştuk. Bu sene ise bu Türkiye için olmazsa olmazlardan biri olarak gördüğümüz Bisiklet Katalogu’nu veri tabanı üzerinden sunmanın daha yararlı olacağını düşündük.

Veri tabanı sistemi sayesinde Türkiye bisiklet piyasasında bulunan bütün bisikletleri aynı kıstaslarda birbiriyle kıyaslama imkânı yakalamış olduk. Veri tabanında bisiklet modelleri

 • kullanım sahalarına ayrılarak
 • belirli fiyat aralığında
 • markalarına göre

  ayrı ayrı seçilebiliyor ve birbirleri ile mukâyese edilebiliyorlar. Bütün bu işlemler günler haftalar harcamadan 1-2 saniyede gerçekleşiyor. Böylece bugüne kadar MTBTR Dağ Bisikleti Katalogu’nu çıkarırkenki amacımız olan bisiklet piyasasındaki modelleri her türlü kıstasları ile birbirleri ile mukâyese ve değerlendirebilme imkânı sunma hedefimizi devam ettirmiş oluyoruz. Bu zengin donanımın bisiklete yeni başlayanlar için bulunmaz bir kaynak olacağı düşüncesindeyiz.

  Bireysel bisiklet kullanıcılarına ek olarak bu veri tabanının Türkiye’deki bisiklet piyasasında ticaret yapanlar için de kullanışlı bir araç olacağını ise kesin olarak görüyoruz.

  Gelelim yakındönemdeki değişimin ikincisi yeni sayfa tasarımına.

  Değişen Yüz

  Görmüşsünüzdür, gün geçtikçe azaltsak bile birçok sayfamız henüz eski yapıda duruyor. Sayfayı yeni tasarımını (lafın gelişi değil) uzun bir çalışmanın sonunda, tamamlayamadığımız halde açmayı uygun bulduk. Sizlerden gelen önerileri de değerlendirerek kullanışlı ve anlaşılır bir yapıya kavuşturmayı arzuladığımızı da belirtelim.

  Tasarımdaki değişikliğin nedeni ve hedefine gelince... Gelişen teknoloji, genişleyen ekranlar ve hızlanan internet artık bizlere daha çok veriyi aynı anda sunabilme alt yapısını sunuyor. 2003 yılından beri kullandığımız sayfa yapımızın daha fazla bilgi vermemizi kısıtlamasını değişimin en büyük nedeni olarak sayabiliriz. Bu sayede farklı beklentilerdeki MTBTR kullanıcılarına bir şeyler verebilmek de bizim için daha kolay olacak. Oluşturduğumuz özel alt başlıklar sayesinde daha fazla yazının ve özelliğin ön plana çıkarılmasını sağladık.

  Bazı arkadaşlarımız (forumda Gürol) yeni tasarımı gördükten sonra turuncudan vazgeçtiğimizi söylemiş. Hakları yok değil. Yaşın getirişimidir bilinmez, bu kadar adrenalinin yanına doğaya biraz daha yer verelim istedik ve turuncuyu azaltarak MTBTR’nin renkleri arasına yeşili de kattık. Renklerde yaptığımız bu yeni değişiklikle MTBTR’nin duruşunu daha iyi yansıttığımızı düşünüyorum.

  Değişim MTBTR’de hiç bitmeyecek. Önümüzdeki günleri hedefleyerek daha önce “Armut piş, ağzıma düş” diye biraz da kinâyeli bir isim verdiğimiz, bisiklete yeni başlamak isteyenlere rehber niteliği taşıyacak bu bölümümüzün alt yapı çalışmalarını sürdürüyoruz. Başka hayata geçirilecek o kadar projemiz var ki! “Ne zaman?” diye sormayın, belki biraz bekleteceğiz. Fakat beklediğinize değeceğine emin olabilirsiniz.

   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Editörden

  Değişim ve Gelişim
  Değişim, doğanın ve insanın en eski, en kaçınılmaz olgusu. Bizlerin etkisiyle MTBTR her daim bir gelişim ve değişimin içinde oldu. ... Devamı » » » 

  MTBTR'nin Çömezleri
  Herkese merhaba, MTBTR ekibine yeni katılan "çömezler" olarak istedik ki size bir "merhaba" diyelim.

  Hepimiz ayrı ayr ...
  Devamı » » » 

  2006 Biterken Yeni Katılımlar

  Bir yılı daha geride bırakıyoruz. MTBTR’nin kuruluşundan bu yana 5 yılı aşkın süre geçti. Bu süre zarfında iyisiyle, kötü ...
  Devamı » » » 


  Eki.06 Eurobike ve Federasyon
  Haz.06 MTBTR'nin Başarısı
  Ara.05 MTBTR'deki Değişiklikler
  May.05 Daha Yapacak Çok Şey Var!
  Şub.05 2005 Yeni Bir Dönem Olabilir mi?
  Ksm.04 Federasyon Seçimleri, MTBTR̵...
  Eyl.04 Hakkınızı Arayın!
  Auğ.04 Bisiklete Başlamanın Zamanıdır!
  May.04 Avrupa da Çin ve Vietnam'lı Üret...
  Nis.04 2 Yılın Sonunda Geldiğimiz Nokta
  Mar.04 Neden Böyleyiz?
  Ara.03 Belgrad Ormanı Gezisi ve Yeni Or...
  Ksm.03 MTB-O Farklı ve Eğlenceli
  Ksm.03 Okuyucularımıza Teşekkürler
  Ksm.03 29 Ekim Belgrad Gezisi
  Eki.03 25. Avrasya Maratonu
  Eki.03 Yeni bir dönem başlıyor
  Editörden Arşivi

   

    Bu yayın 7300 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015