Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Mart . 2021  
Türkiye Şampiyonası Kapadokya'da Yapıldı
Türkiye Şampiyonası Sonrası

Türkiye Şampiyonası Kapadokya'da Yapıldı

Yazar: Mustafa Özyılmaz
29.6.2007

Yarışmak , gücümüzün son damlasına kadar mücadele etmek , günler boyunca yaptığımız antrenmanları bize verilen 2 saat içinde sergilemek amacıyla yollardayız. Yollar ne kadar uzun olursa olsun o iki saat için gideriz bıkmadan usanmadan.

Yarışçı adam sabırlı adamdır. Daha yolculuğun başında başlar eziyeti. Yalnızca bisiklet üzerinde yarışmaz o. Mücadele etmesi gereken onlarca şey vardır. Servis şöförleri ile başlar mücadelesi . Otobüs muavinleri ile devam eder serüveni.

U23 Şampiyonu Kamil Alev
U23 Şampiyonu Kamil Alev
Büyük boyut için tıkla!

2 tekerlekten gözlerini alamaz muavin. O iki tekerlek öyle büyüler ki onu, yolcuların bavullarını yerleştirirken bile o hep aklındadır. Heyecanlanır. Kafasında hesap yapmaya başlar. Kaç tane çay , kaç tane çorba parası isteyeceğini düşünmeye başlar. Artık uzmansındır. Onun aklından geçenlerin hepsini biliyorsundur. İçinden dersin, tantana başlıyor…

Sonunda muavin açar içindeki duyguları rahatlar. Ama sen yemezsin artık bu numaraları. Anlatırsın yorulmadan yasaları. Sonra şoförde katılır şenliğe. Ancak bunun da antrenmanını yapmışsındır , pabuç bırakmazsın.

Gergin bir yolculuğun ardından güzel güzel oteline yerleşirsin. Bir oh çeker , sonunda bir yatağa uzanabilmenin rahat rahat uyumanın keyfini çıkarırsın. Bir takım aracın olduğuna dua edersin , onun değerini, sana sağladıklarını çok iyi bir şekilde anlarsın.

Sonra Ürgüp’ün sokaklarında parkur ararsın. Aldığın tariflere göre döner durursun parkurda ama bilmezsin ki döndüğün parkurun gerçeği ile alakası yoktur :). Doğruyu bulmak adına bir dizi telefon görüşmesi yaparsın. Doğruyu öğrenip birkaç tur da öyle atarsın. Ama bilmelisin ki her an her şey değişebilir, hazırlıklı olmalısın.

Yarış haftasının en eğlenceli tarafları arkadaşlarınla birlikte geçirdiğin anlardır. Savaş öncesi askerlerin moral depolaması gibi bir şeydir bu. O kadar güzel geçer ki Cuma ve cumartesi günleri. Birlikte alışverişe çıkarsın, parti havasında geçen akşamlar geçirirsin. Arkadaşlarının gizli kamerasına yakalanırsın. Havuzdaki eğlencelerde gülme krizlerine girersin. Havuz başında şezlong da uzanırken hissettiğin o büyük mutluluk Pazar günü yaşayacağın zorlu anları anımsatır ve inadına keyiflenirsin…

İlk teknik iniş
İlk teknik iniş
Büyük boyut için tıkla!

Yarış günü gelir çatar sonunda. Önceki akşam heyecandan uyuyamazsın. Yatağından takım arkadaşına yaptığımız doğru işleri hatırlatıp , moral yüklersin. Dediğim gibi sadece 2 saat sürmez bir yarışçının yarışı. Heyecanı ile de yarışmak zorundadır. Aynı zamanda boğazı hiç durmayan takım arkadaşıyla da uğraşmak durumundadır :) ve kapı kapı dolaşıp makarna yapan bir yer de aramak durumundadır.

Günlerden Pazar olduğunda başlar asıl mücadele. Gün boyu sürecek bir maratondur aslında bu. Sabah yarışında takım arkadaşına destek olmakla başlar her şey. Uzattığın su ile güç verirsin ona. Verdiğin güç kendi gücündendir aslında. Güneşte bulunmak ve ayakta koşuşturmak senin gücünden çalsa da boşa gitmez , takım arkadaşının pedallarına gider. Alelacele otele koşup üstünü değiştirirsin. Sıra sendedir. Beklediğin o 2 saat başlamak üzeredir. Sınavlardan dolayı 2 hafta doğru dürüst binememenin getirdiği kondisyonsuzluk , arka diskinin sürtmesi, 42 dereceye çıkan sıcaklık gibi problemler ile de yarışmak durumundasındır.

Dediğim gibi, yarışçı olmak çok zor bir iştir ve yalnızca iki saat pedallamaktan ibaret değildir.

Elit şampiyonu Bilal Akgül
Elit şampiyonu Bilal Akgül
Büyük boyut için tıkla!

Düdük çaldığında tüm bu sorunlara geçmek durumunda olduğun 60-70 cıvarındaki bisikletli de eklenir. Asıl rekabet şimdi başlamıştır. Dersine iyi çalışmış , güçlü , akıllı olanın önde yer alacağı an gelmiştir. Hani ne ekersen onu biçersin derler ya işte aynen öyle olur. Yarışa iki hafta kala tarlayı boş bırakıp eve kapanırsan benim gibi ikinci turda 9. Giderken kesilir , 7-8 kişi tarafından da geçilirsin. Sezon boyunca yaptığın tüm antrenmanları böylece heba edersin.

İlk iki turu 23 küsür dakikalarda atmak sana moral verir. Ama gerçeğe karşı gelemezsin , sahip olduğundan fazlasını isteyemezsin ve üçüncü turu 27 dakikada atarsın. Düşüş bir kere başladı mı durduramazsın dördüncü turu 30 dakika da atarsın.Daha sonra son turda finişe 29 dakika da kendini zor atarsın. Umutlarını ve hedeflerini de o finişte bırakmış olursun. Bir yanlış yapıyorsan eğer hayat acımaz sana. Kafana vura vura öğretir o yaptığın yanlışı. Sen çoğu zaman fark etmezsin bile içinde yaşadığın yanlışı. Dışarıdan başka birinin gözüyle bakabilmen gerekir. Her insanınyaşadığı yaptığı kendi doğru bildiğidir zaten. Benimde bu yarışta ve önceki yarışlarda da yaptığım hatalar olduğunu anladım.

Elit ikincisi Muammer Yıldız
Elit ikincisi Muammer Yıldız
Büyük boyut için tıkla!

Yarış esnasında başımdan aşağı döktüğüm her soğuk su bana serinlik olarak geri döndü belki ama kaslarımı bir anda soğuttuğundan performansımdan bayağı çaldı. Çoğu insan rahatlıyor bu yöntemle ama bana iyi gelmiyor bunu anladım. Yaptığım bir diğer yanlış da büyük yokuşları pedallarayak çıkmak oldu. Yarışın başındaki diklik ve ikinci beslenme noktasından sonraki kumluk çıkışında 2 tur çıkabilmek adına kastım kendimi. Çıktım da. Ama laktik asit birikimine engel olamadım. Ayaklarım şişmişti iyice. İneklerinde bizle birlikte yürüdüğü diklikte tabanlarımın üzerine basamıyordum artık, yere yığılacaktım neredeyse.Yarışı bırakma fikirleri aklımdan geçmiş olsa da kendimi hiçbir yarışta DNF yazdırmamaya kararlı olduğum için sürüne sürüne de olsa yarışı bitirdim.

Ama sonuçta kendi üzüntünü alıp götüren bir şeyler mutlaka olur. Örneğin birlikte antrenman yaptığın, her şeyini paylaştığın takım arkadaşın en iyi ikinci Türk olur çıkar sevinçten havalara uçarsın. İnsanın onca vakit ayırıp, günlerce çabalayıp çalışmasının sonucunda başarıyı elde etmesi çok mutluluk verici bir şey.

Yarış parkurundan geçen sene ki uzun asfalt çıkışın çıkarılması olumluydu ancak bana göre kayalık bölgenin konulması yerine, geçen sene ki oyuklu uzun iniş konulsaydı çok daha zevkli olurdu. O bölgede oyuklarda bisikleti yatırıp dönmek , yüksek hızlarda aniden çıkan engellerle adrenalin dozunu arttırmak çok daha zevkliydi. Tabii onun sonunda da uzun bir düzlük vardı beklide o düzlükten kaçınılmak için böyle bir seçim yapılmıştı. Tüm bunlar bir yana güzel bir yarış oldu diyebilirim. Özellikle ufak çocukların ilgisi görülmeye değerdi. Merdiven inişindeki tezahüratları ve ıslatmacı çocuklar yarışa renk kattı.

Kumlu iniş
Kumlu iniş
Büyük boyut için tıkla!

Diğer yandan, bana tek günlük Kapadokya nasıldı diye sorarsanız ben 3 günlük Kapadokya festivallerini özledim derim. Time trial heyecanı, noktadan noktaya yarışı ve xc. O günler çok ayrı bir yerde benim için. Gerçekten yarıştığımızı hissetiğimiz günlerdi. Her akşam asılan listelere merakla bakıp ertesi güne heyecanla başlardık. 3 günlük serüvende bir gün hata yapmış olsan bile ikinci gün telafisi için uğraşırdık. İsterim ki eski Kapadokya mız geri dönsün. Nasıl bir Fethiye nin , Manavgat ın özelliği başka ise Kapadokya da öyle kalsın. Çeşitlilik monotonluğu gideriyor. İşe renk katıyor. Ayrı bir heyecan getiriyor.

Biraz daha üretken olmalıyız bence. Mesela neden cumartesi günleri de bir şeyler yapmayalım? Mesela cumartesi günleri şehrin en kalabalık yerinde time trial yarışları yapalım. 200-300 metrelik bir şey bile olsa yapalım. Kazananlara ufakta olsa bir şeyler verelim. İşe biraz görsellik katalım. Heyecan katalım renk katalım. Mesela Polonezköy yarışı öncesinde cumartesi gününe BMX yarışı koyalım. İzleyelim, eğlenelim hatta katılalım. Ben ve eminim çoğu insan gidip yarışmaktan ibaret olmasın bu yarışlar istiyor. O 2 saat dışında başka anılar ile geri dönelim. Örneğin İstanbul da fernando alonso nun f1 gösterisi yaptığı alanda cumartesi günü time trial veya bmx hareket yarışları yapalım yada ne bileyim bisiklet üzerinde ayağını yere koymadan en uzun kim durabilir yarışları olsun. Ertesi gün de yıldız parkında yarışalım. Bunlar benim aklıma gelenler. Düşünsek belki daha neler neler çıkar ne dersiniz?

Master şampiyonu İnsel Paralık
Master şampiyonu İnsel Paralık
Büyük boyut için tıkla!

Son olarak yarışçılardan biraz bahsedelim. Bilal Akgül Elit yarışındaki hakimiyetini bu yarışta da sürdürerek şampiyonluğunu ilan etti. Muammer Yıldız da bu yarışa gerçekten iyi hazırlandığını gösterdi ve Bilal’in yaklaşık 2 dakika gerisinden ikinci oldu. Ama biri vardı ki asıl süprizi o yaptı. Yunus Yetkin belli ki bu yarışa çok sıkı hazırlanmıştı ve çalışmalarının sonucunda uzun bir aradan sonra tekrar döndüğü bu sporda Türkiye 3.lüğünü elde etmeyi bildi.

Bu yarış sporcular açısından çok önemliydi. Yarışta ödül yoktu belki ama Türkiye’nin en iyisi olabilmek tüm ödüllere bedeldi zaten. Buradan şampiyon olan arkadaşları tek tek kutluyorum.
Peri bacaları arasında yarışmak ayrı bir keyif
Peri bacaları arasında yarışmak ayrı bir keyif
Büyük boyut için tıkla!

Bu yarışmadan sonra milli takım belli oldu ve şuanda kamptalar. Onlara yurt dışı yarışlarında ve Avrupa Şampiyonası’nda sonsuz başarılar diliyorum. Yeniden görüşmek dileğiyle. Mutlu kalın.

Fotoğraflar : www.fotohasan.net Yarış sonuçları : www.bisikletfederasyonu.gov.tr

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 5534 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015