Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
03 . Nisan . 2020  
Kapadokya 2007
Türkiye'den Avrupa Şampiyonası Geçti

Kapadokya 2007

Yazar: Deniz Akgürgen, Cüneyt Kazokoglu
21.7.2007

Geçtiğimiz hafta sonu Türkiye’de ilk defa dağ bisikleti Avrupa Şampiyonası düzenlendi. MTBTR olarak bu tarz bir organizasyonu kaçırmak ayıp olacağından üç kişilik bir ekiple yarışları izledik. Anlatacak çok şey var. Üç kişi gittiğimiz yarıştan sonra iki yazı hazırladık. Bunlardan birincisini Deniz ilk defa bir dağ bisikleti yarışına böylesine yoğun olarak tanık olmanın verdiği heyecanla yazdı. Sanırız parkur kıyısında önünden geçen bisikletçileri destekleyen pek çok kişinin duygularına tercüman olacak, o anları bir defa daha yaşatacak bir yazı.

İkinci kısımda organizasyon ile başlayarak üzerinde durmak istediğimiz bir iki noktaya değindik. Bunlar genel olarak organizasyonun değerlendirilmesi, İsviçre’nin bu yarışlardaki başarısının irdelenmesi, seyirci sayısının ve buna paralel olarak medyanın ilgisi(zliği)nin sorgulanması.

Haber, Sonuç ve Galeriler

Yazılara geçmeden önce tekrar şampiyona haberleri ve galerilerinin bağlantılarını verelim:

Elite yarışları

Elite erkekler galerisi

Elite kadınlar galerisi

U23 yarışları

U23 erkekler galerisi

U23 kadınlar galerisi

Gençler ve takım yarışları

Gençler erkekler galerisi

Gençler kadınlar galerisi

İzlenimler

Kapadokya’daki 2007 Avrupa MTB yarışında geçirdiğim üç günü düşündüğümde bu olaydan çok etkilendiğimi fark ettim. Bu yarışta bugüne kadar MotoGP, Formula 1 gibi yarışları seyrederken duyduğum heyecandan çok farklı duyguların da eşlik ettiğini gördüm.Yanımdan kan ter içinde geçen bir bisikletçiye alkış tutmaktan başka yapabileceğim bir şeyin olmaması ve tüm acılarına rağmen sporcuların pes etmeyip yarışa devam etmeleri çok etkileyici idi.

Kapadokya’da, sporcular 7.1 km’lik bazen kayalık, bazen toprak zeminde, uçurum denebilecek kadar dik inişler ve çıkışlarda yarıştılar. Bu parkurdan, yarıştıkları gruba göre 4 veya 5 kere geçtiler. Yarışı izlemek için tırmandığımız tepelerde sporcular yanımızdan geçerken, sadece favori sporcularıma değil, 38°C sıcaklık altında yarışan yarışçıların hepsine ‘Bravo!’ dememek elde değildi. Her bir turu yaklaşık 20 ile 35 dakika arasında tamamlayan sporcular fiziksel ve ruhsal tüm güçlerini kullanarak bana doğru yaklaşırkenki anlık görüntüleri gözümün önünden gitmiyor. Ve yarışın %95 zamanında tek başına yarışan sporcuların nasıl bir savaş verdiklerini, ne korkular, endişeler, düşüşler yaşadıklarını merak ediyorum.

Taraftarlar, yarışçıların yanında olabilmek ve onlara moral verebilmek için, tepelerden yuvarlana yuvarlana inip bu zorlu yarış parkurunda onların yanında koşuyorlardı. Onların nefes alış verişlerini, ne kadar zorlandıklarını görüp mümkün olduğunca onları rahatlatmaya çalışıyorlardı. Bu yarışta, bazen Avrupa Şampiyonluğu’na doğru pedal basan sporcunun yanında koşup alkış tutan taraftar (burada Scott takımından onlarca fotoğrafımızın içine giren Bora Tirki’nin adını anmayı uygun buluyorum – Cüneyt) bazen de yarışta arkada kalmış belki sonuncu olacak da olsa yarışı bitirmeye tüm gücüyle çalışan sporcuya ‘Haydi! Çok İyisin! Bravo! Başarıyorsun!’ sesleri ile moral veriyor ve sporcunun yeniden dirilişini izliyordu.

Yarış sırasında çok yakından yaşadığım sahneler bir izleyici-sporcu dayanışmasının ne kadar güçlü olabileceğini, bisiklet sporunun ruhsal ve fiziksel açıdan çok büyük bir güç gerektirdiğini ve bu sporda yarışı bitirmenin dahi ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Beni en çok etkileyen anlardan bazıları ise:

U23 Bayanlar’da yarışan ve 3.’lük elde eden Nash’in ilk teknik inişte bisikletinin altında kalarak yuvarlanışı, ardından kanayan bir yeri var mı diye bakmadan bir saniye içinde bisikletin üzerinde yarışa devam edişi…

Nash
Nash
Büyük boyut için tıkla!

Cuma günü öğleden sonra yarışan Junior Erkekler’de finiş çizgisine ter ve toprak içinde burnu kanayarak gelen Peter Sagan’ın bisikletten indiğinde ayakta duramayışı ama yine de podyumda yer alışı...

Çek junior
Çek junior
Büyük boyut için tıkla!

Pazar günkü Elit Erkekler yarışında ilk beş içindeyken zincirinin sıkışması ile yolda kalan İsviçreli Vogel’in yanından teker teker geçen bisikletçileri bisikletini tamir ettikten sonra geçmeyi başarıp 5.liği elde etmeyi başarması…

Vogel
Vogel
Büyük boyut için tıkla!

Yine son gün yarışan 19 ve 30 numaralı Alman Fumic Kardeşler’in ilk turları birlikte birbirlerine moral vererek çıkışları ancak son turda 19 numaranın 30 numaraya yol verişi ve onun önüne geçmesine izin verişi…

Fumic birâderler
Fumic birâderler
Büyük boyut için tıkla!

Bu yarışı Göreme halkı ile birlikte izleyebildiğim için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Bir bisiklet yarışının kesinlikle parkurda izlenmesi gerektiğini, yarış esnasında yaşananların hem teknik hem ruhsal açıdan izleyiciye çok şey kazandırdığına inanıyorum. Bisiklet sporunda başarıya nasıl koşulduğunu hissetmek ve görmek için tüm MTB sporseverlerinin bir sonraki yarışa gelmelerini ümit ediyorum.

Atlı jandarma
Atlı jandarma
Büyük boyut için tıkla!

Organizasyon

Organizasyon başlığı altına çok şey giriyor elbette, dolayısıyla fazla lâfı uzatmamak konusunda dikkatli olmak gerek.

Parkur çok güzeldi. Bisiklet sporu son dönemlerde malum pek de ismi hayırla anılan bir spor değil. Bunda yol bisikletinde yaşanan doping olaylarının etkisi büyük. Dağ bisikleti de aslında EPO türü doping için fazlasıyla müsâit bir spor dalı, bunu daha önce örneğin Göreme’de de yarışan Meirhaeghe’de gördük. Fakat dağ bisikletinin bu konuda çok büyük bir avantajı var. EPO ya da başka türlü dopingler parkur ne kadar teknik olursa o kadar etkisiz kalıyorlar, çünkü sürüş tekniği dopingle gelen bir yeti değil. Dolayısıyla Göreme’de parkuru bu derece teknik geçişler ile seçen ekibin çok başarılı bir iş çıkardığını kabul etmek gerek.

Parkur boyunca komiserler çok iyi çalıştılar. Parkur işâretlemesi çok güzel yapılmıştı, bir iki yerde yırtılma dışında bir sorun yaşanmadı bizim görebildiğimiz kadarıyla. Halkın parkura yönelik kurallara riâyeti de gerçekten yerindeydi. Arada bisikletçilerin önüne çıkma gibi durumlar olmuş olsa da genel olarak hiçbir kaza ya da engelleme yaşanmamış olması Türkiye’deki bisiklet yarışları için çok önemli bir artıydı.

Parkurdan
Parkurdan
Büyük boyut için tıkla!

Parkurdan
Parkurdan
Büyük boyut için tıkla!

Çıkış alanı bölgesi çok profesyonelce düzenlenmişti. Büyük ekran ile TRT yayınını sürekli çıkış bölgesinde de yayınlamak gerçekten çok iyi bir düşünceydi. Basın odası, çıkış sahasında W-Lan servisi, ve tabii ikinci defa kullanılan çip sistemi organizasyonun kalitesini arttıran unsurlardı. Aslı Bisiklet’in tırı ve sergilediği ürünler açıkçası diğer marka temsilcileri ve distribütörleri de alanda o şekilde görme, çıkış sahasının yanındaki geniş alanın aslında büyücek bir fuar hâline getirilmesi arzusunu yarattı içimizde.

Asli Bisiklet
Asli Bisiklet
Büyük boyut için tıkla!

Asli Bisiklet
Asli Bisiklet
Büyük boyut için tıkla!

Uzun lafın kısası organizasyon için sanırız “eksiği yok, fazlası var” dersek mübalağa etmemiş oluruz. Gerçekten her yönü ile dağ bisikletinin çok daha yüksek bir mertebede bulunduğu batı dünyasındaki organizasyonlardan bir noksanı olmayacak şekilde gerçekleştirildi Avrupa Şampiyonası.

Emin Müftüoğlu
Emin Müftüoğlu
Büyük boyut için tıkla!

Organizasyon komitesi resmî yetkililerle
Organizasyon komitesi resmî yetkililerle
Büyük boyut için tıkla!

Hostesler
Hostesler
Büyük boyut için tıkla!

Seyirci Sayısı

Türkiye’de bu konuda konuşacak çok şey var. Seyircileri sayan oldu mu, resmî bir rakam verildi mi bilmiyoruz. Fakat Avrupa Şampiyonası yapılıyor, dünyanın dallarındaki en iyi sporcuları geliyor olmasına rağmen Pazar günü bile parkurda bizim kanaatimizce yeterli seyirci yoktu.

Seyirciler
Seyirciler
Büyük boyut için tıkla!

Seyirciler
Seyirciler
Büyük boyut için tıkla!

Seyirciler
Seyirciler
Büyük boyut için tıkla!

Mukâyese için: Mayısayında Almanya/Offenburg’da dünya kupası yarışı yapıldı. Offenburg Göreme gibi turistik bir yer değil. Yani giderseniz sadece yarışa gidebileceğiniz bir yer. Hava berbattı, 2 gün boyunca sağanak yağdı. Parkur dize kadar çamura batacak şekildeydi. Bu şartlar altında yarışları izlemeye kaç kişi gelmişti dersiniz? 15.000 – yazıyla onbeşbin.

Parkurdan
Parkurdan
Büyük boyut için tıkla!

Göreme turistik bir yöre. Yani doğrudan yarış ile ilgilenilmiyorsa bile aslında gelip etrafı gezip, biraz da yarış seyredilebilecek bir yer. Fakat buna rağmen bizce yeterli seyirci toplanmadı. Seyircilerin görebildiğimiz kadarıyla en az yarısını zâten yabancı takım sporcuları, üyeleri ve turistler teşkil ediyorlardı.

İsviçre’nin Başarısı

Şampiyona boyunca öne çıkan bir millî takım varsa o da İsviçre idi. Elite erkeklerde 4. (Sauser) ve 5. (Vogel), Elite kadınlarda 4. (Henzi), U23 erkeklerde Avrupa Şampiyonu (Schurter), U23 kadınlarda 5. (Scheitter), genç erkeklerde Avrupa Şampiyonu (Litscher) ve 5. (Huguenin), genç kadınlarda Avrupa Şampiyonu (Stirnemann) ve 4. (Meyer) İsviçre’den çıktı, takım yarışını da İsviçre kazandı.

İsviçreli sporcuların yaşlarına baktığımız zaman önümüzdeki yıllarda İsviçre’yi fazlasıyla kürsüde göreceğimiz aşikâr. Peki bu adamlar neden böyle? Kısmen çok erken başlamalarından. İsviçreli Stirnemann konuşmamızda söylediğine göre 5 yaşından beri dağ bisikletine biniyor, 14 yaşından itibâren millî takım için kampa alınıyor ve sürekli olarak kendini geliştirmesine imkân tanınıyor..

Yani İsviçre’nin fazlasıyla verimli bir altyapı sistemi var. Bütün İsviçre’ye yayılmış bir şekilde çocuklar ve gençler için, bütün yas ve performans gruplarına göre ayrılmış bir şekilde dağ bisikleti yarışları düzenleniyor. Bizim millîlerimizin de katıldığı Swisspower Kupası’nda İsviçre’de 8 yaşındakiler yarışıyorlar, bu nedenle bu kupa İsviçre’de yeteneklerin keşfedilmesi açısından çok önemli. Dolayısıyla altyapı antrenörleri bitmek bilmeyen bir „çocuk yetenekler çorbasına“ kepçe sallıyorlar. Haliyle aşağıdan gelen bu olağanüstü baskı üsttekileri de kamçılıyor. Nino Schurter örneğin U23 Avrupa Şampiyonu oldu olmasına fakat üstünde olağanüstü bir baskı var. Çünkü misal gençler Avrupa Şampiyonu Litscher peşinden geliyor. Sadece o da değil, verimi düşüren sporcunun yerini hemen doldurabilecek sayıda altyapıdan yetişen sporcu mevcut.

Örnek alınacak başarılı „rol modelleri“ Thomas Frischknecht, Christoph Sauser, Ralph Näf, Florian Vogel gibi sporcular olduğu zaman haliyle çocukların motive edilmesi daha kolay oluyor.

U23 yarışında farkına varılmıştır, Schurter’in iniş (downhill) kalitesi çok yüksek. Bunda daha önce sayfamızda haber de yaptığımız üzere İsviçreli sporcuların çok fazla serbest sürüş turlarına da çıkmaları yer alıyor. Genelde dağ bisikleti sporcularının antrenmanlarının büyük kısmı yol bisikleti üzerinde kondisyon çalışmasında geçerken İsviçreli sporcular tekniklerine çok önem veriyorlar. Bu nedenle yarış parkuru teknikleştikçe İsviçreli sporcuların üstünlükleri de artıyor. Öyle ya da böyle İsviçreli sporcuları önümüzdeki yıllarda mütemâdiyen kürsüde göreceğiz sanırsak.

Medya

Her şeyden önce TRT3 canlı yayın yaptı. Bu dağ bisikleti gibi Türkiye’de azınlık sporu diyebileceğimiz bir dal için olağanüstü bir durum. Fakat TRT’nin hakikaten şahâne yayıncılığının ötesinde medyanın ilgisi, daha doğrusu ilgisizliği, beklenen düzeyde kaldı maalesef.

Fransa Turu geçtiğimiz hafta ilk defa Milliyet gazetesinin internet sayfasında ana sayfada yer aldı. Neden olduğunu söyleyelim: Tur esnâsında Alman bisikletçilerden Burghardt bir köpeğe çarpıyor. Milliyet gazetesi de bunun Youtube’dan videosunu bulup sayfasına taşımış. Türkiye’de bisiklet sporunun yeri hakkında ibretlik bir olay.

Göreme’de televizyonlardan sadece TRT oradaydı. Son gün DHA ve SkyTurk de geldiler, yayınlarını izleme fırsatı bulamadım. Gazetelerden bizim görebildiğimiz sadece bir Sabah muhabiri vardı fotoğraf makinesi ile, bir de National Geographic muhabiri.

Burada bir parantez açıp medyanın bu ilgisizliğinin sadece bisiklete yönelik olmadığını da eklemek gerekiyor. Dağ bisikleti şampiyonasının yapıldığı hafta sonu Türkiye’de neler oldu bakalım:

 • İstanbul Boğazı’nda 19. Uluslararası Asya’dan Avrupa’ya yüzme yarışı yapıldı,
 • Sapanca’da Türkiye Kürek Şampiyonası vardı,
 • Kemer Golf&Country’de Avrupa Yıldızlar Binicilik Şampiyonası vardı,
 • Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 4. Ayağı Hitit Rallisi düzenlendi,
 • Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki Uluslararası Güreş Turnuvası’nda serbestte 60 kiloda Tevfik Odabaşı altın, 74 kiloda Ahmet Gülhan ve 96 kiloda Serhat Balcı bronz kazandı,
 • 8. Dünya genç Erkekler Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye Bulgaristan’I 97-88 yenerek 7. oldu,
 • Balkan Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası oynanıyordu,
 • Avrupa U23 Atletizm Şampiyonası’nda millî sporcumuz Nevin Yanıt bayanlar 100m engellide altın madalya kazanarak Avrupa Şampiyonu oldu…

  Düşünün, U23’te Atletizm Avrupa Şampiyonu çıkardık o hafta sonu. Bundan haberdâr olan kaçımız? Necip Türk matbuâtı ne kadar yer verdi sizce bu habere? Dolayısıyla olayı bisiklet ile sınırlamayıp belki futbol-basket-voleybol ile yarıştan yarışa F1 dışındaki alanlar için medyanın bu olağanüstü ilgisizliğini irdelemek gerekiyor.

  Pazar akşamı uçağa giderken ülkemizin en büyük haber ajanslarından birinin muhabiri ile aynı otobüsteydik. Kendilerine ancak Pazar günü için apar topar haber verildiğini, Türkiye’de bu tarz olaylara özel yetişmiş bir spor muhabiri yollanmadığını, eğer ajansın yakın bir bölgede bürosu varsa oradaki görevlinin gidip iki satır haber geçtiğini anlattı. Yukarıda saydığımız onca spor olayının kaç tanesinde profesyonel spor muhabiri (Türkiye’de böyle bir olgu varsa) yer alıp haber ve yorum yazdı acaba? Türk spor medyasının da haliyle genel mânâda Türk medyasının içler acısı hâlinin bir izdüşümü olduğunu kabul etmek gerek herhalde.

  Manzara-i umûmî de bu şekilde olunca haliyle TRT ve TRT’yi bu işe çekebilen federasyon koca bir teşekkürü hak ediyor. Üç gün boyunca canlı yayın, helikopter çekimi vs. bunlar yurtdışında bile görmeye alışık olmadığımız, gerçekten olağanüstü, sıra dışı bir yayıncılık anlayışı.

  TRT helikopteri
  TRT helikopteri
  Büyük boyut için tıkla!

  TRT kamerasi
  TRT kamerasi
  Büyük boyut için tıkla!

  Bize gelince. Üç gün boyunca birebir medya mensupları ile ilişkide olduk. Şahsen en çok etkilendiğim Alman Bike Sport News dergisi çalışanları Erhard Göller ve Armin Küstenbrück oldu. Yarışı seyredenler fark etmişlerdir, fotoğrafçılar arasında şişman, kırmızı yüzlü, gözlüklü Alman fotoğrafçıyı. Bu Armin Küstenbrück. Elinde not defteri yarış sonrasında „ifâde alan”, 80’lerden kalma saç stili (arkası uzun) ile dikkati çeken de Erhard Göller. Bike Sport News dergisi bu ikili sâyesinde yarışlar esnâsında canlı yayın yaptı. İkili çıkış sonrasında koşarak parkuru takip etmeye başladılar, sürekli olarak cep telefonu ile yarış durumunu, yarıştan çıkan varsa neden ve kim olduğunu sayfalarına geçtiler, yarış sonrasında ise sporcuların yorumları basın odasından anında aktarıldı.

  Gazeteci ordusu
  Gazeteci ordusu
  Büyük boyut için tıkla!

  MTBTR olarak bizim de gâyet iyi iş çıkardığımızı düşünüyorum. Uçağa yetişmek için geciktirdiğimiz son gün Elite erkekler yarışı hariç bütün yarışları hemen sonrasında fotoğrafları ve sonuçları ile birlikte sayfamızda buldunuz. Açıkçası canlı yayın olmasa bile, yanılmıyorsak Türkiye’deki medya/internet sayfaları içinde sonucu en çabuk ve kapsamlı duyuran ve Göreme’de bulunmayan bisiklet severlere yarışları izleme fırsatı veren MTBTR oldu.

  Basın demişken, her yarıştan sonra arı gibi çalışıp sonuçları basına ulaştıran (ve yukarıdaki fotoğrafı çeken) Ayşe'ye (Üstünoldu) ve masa başında sonuçları hazır hâle getiren Uğur'a (Hakkı Tosun) teşekkür etmemek olmaz. Gerçekten her ikisi de son derece profesyonelce, hızlı ve hatasız bir is çıkararak organizasyonun kalite ve seviyesinin bu derece yüksek olmasında büyük pay sahibi oldular.

  Ayşe
  Ayşe
  Büyük boyut için tıkla!

  Hamiş: 3 "Parkurdan" fotoğrafı bu defa Özgür Çelik'ten, çok teşekkürler!

   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Yarış Dünyasından

  Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
  Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

  Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
  Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
  Devamı » » » 

  Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
  Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
  Devamı » » » 

  May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
  May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
  May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
  May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
  Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
  Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
  Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
  Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
  Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
  Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
  Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
  Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
  Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
  Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
  Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
  Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
  Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
  Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
  May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
  Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
  Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
  Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
  Yarış Dünyasından Arşivi

   

  İlgili Linkler:  

  haber   Avrupa Şampiyonası - 3. Gün  
  haber   Avrupa Şampiyonası - 2. Gün  
  haber   Avrupa MTB Şampiyonası - 1. Gün  
  forum   Avrupa Dağ Bisikleti Şampiyonası Sonrası  
  forum   Avrupa Şampiyonasının önemi -yeni parkur  

    Bu yayın 9027 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015