Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
10 . Nisan . 2020  
Acar Muhabir Fransa Turu'nda
MTBTR.com'un Muhabirleri'nden

Acar Muhabir Fransa Turu'nda

Yazar: Deniz Akgürgen
3.8.2007

29 Temmuz. Paris’te son günümüz. Yarın İstanbul’a dönüyoruz. Dönüş tarihimizi özellikle Fransa Turu’nun finaline göre ayarladık. Nasıl bir final olacağı hakkında hiç bir fikrim yok.Yarışı nereden ve nasıl seyredeceğiz, bu etapı kim alacak merak içindeyiz. Sarper sporcuların geçeceği parkuru incelemiş ve Louvre Müzesi’ne doğru bir tünel çıkışının yarışı yakından izleyebilmek için en uygun yer olduğunu söylüyor.

Sabah erkenden Louvre müzesini gezdik. Kaldığımız otelden müzeye giderken bazı metro istasyonlarının ve yolların sabah saat 9:00 itibarı ile kapatılmış olduğunu gördük. Müzeden çıkıp Concorde Meydanı’na doğru sporcuların geçeceği Rue de Rivoli‘ye geldik. Louvre’un önündeki tünelden çıkıp viraja girerken bisikletçilerin hızlarının düşeceğini göz önüne alarak müze ile Rue De Rivoli’nin kesiştiği, Jeanne D’Arc heykelinin 100 mt. ilerisindeki lokasyonda yerimizi aldık. Saat 13:10 ve sporcuların gelmesine yaklaşık 3 saat var. Caddede bariyer arkalarında ilk sıra oluşmaya başlıyor. Seyircilerin her yaştan olması dikkatimi çekiyor. Yaklaşık beş saat ayakta durmayı gözönüne alan bu insanların 6 ile 80 yaşları arasında olduğunu görüyorum.

 Her yaştan seyirciler bekleyişte
Her yaştan seyirciler bekleyişte
Büyük boyut için tıkla!
Birinci sıraya, hemen yanıma saat 14:30 gibi kaynayan bir aile var. 3 çocuk ve baba. Çocuklar 6-13 yaş arası.Yarışı görmek için ölüyorlar. Ben ise hayatımda ilk kez bir Tour de France finali izleyeceğim ve bu muhteşem adamların fotoğraflarını çekeceğim diye heyecan içindeyim.Yandaki ailenin çocukları benim fotoğraf çekmemi engelleyecek diye onlara köpürüyorum. Çünkü çocuklar sürekli hareket halinde bacağıma, koluma, her tarafıma çarpmaktalar.

Karşı köşedeki Hushovd taraftarları
Karşı köşedeki Hushovd taraftarları
Büyük boyut için tıkla!

Saat 15:00 gibi Fransa Turu boyunca sporcular ile birlikte tüm etaplara katılan ve yarışı destekleyen sponsorlar teker teker show yaparak geçmeye başlıyor. Bu tören, Fransa’nın bu sporu ne kadar benimsediğini ve desteklediğini tam anlamı ile gösteriyor. Bisiklet sporu Fransızlar için yaşamın bir parçası; prestij, gurur ve başarının simgesi...

Sporcuların Paris’te atacakları son sekiz tura girmeleri yaklaştıkça bariyer arkası dördüncü sıra bile tamamlanıyor.Benim yanımdaki çocuklar da yorgunluk ile heyecan içiçe girince iyice sersemlemiş halde, ne yaptıklarını bilmez bir şekilde üstüme üstüme geliyorlar. Ben ise onları acımasızca ittirmeye başlıyorum.

Ve helikopterin sesi duyuluyor, uzaktan görünmeye başlıyor. Bu son etapta yarışan 141 sporcunun birazdan önümüzden geçeceğini gösteren ilk işaret. Fotoğraf makinamı hazırlıyorum. Birazdan önümüzdeki virajı ilk dönen sporcu kim olacak? Tour de France amblemli iki araba, motosikletler, arkasından çığlıklar ve benim tüm hazırlığıma rağmen elimdeki kamera titriyor. Çektiğim ilk resimler hiç istediğim gibi değil. Ayrıca yaklaşık 40-50 km hızla geçen bu sporculardan hiçbirini görebilmiş değilim. Sadece birbirlerine çok yakın olduklarını ve kaçışların oluşmadığını fark ediyorum.Bir başka farkettiğim şey de öndekilerin Discovery Takımı’ndan oldukları

.
 Tour de France
Tour de France'i ilk kameradan gördüm
Büyük boyut için tıkla!

Sporcuların ikinci geçişinde daha tecrübeliyim. Bu sefer önümden ilk geçen sporcuyu ekranda pire kadar da olsa görüntüleyebiliyorum. Gruptan kopuşlar olduğunu, Barloworld’ün Discovery Takımı’nın arkasında kaldığını izliyorum. Bu arada fotoğraf çekebilmek için resmen bir savaş veriyorum. Bariyerleri belime kadar tırmanıp,fotoğraf makinamı kolum koparcasına sporculara doğru ileriye uzatıp yandaki çılgın çocukların kollarından uzaklaştırmaya çalışıyorum. Ancak bu sefer de çektiğim fotoğraflardan bazı sporculara çok yaklaştığımı ve el hareketi ile uyarı aldığımı fark ediyorum.Agritubel’in 137 numaralı sporcusu eliyle bana önlem alıyor.

 Nicolas Jalabert (137) kameraya önlem alıyor
Nicolas Jalabert (137) kameraya önlem alıyor
Büyük boyut için tıkla!

Son turlara doğru heyecan dorukta. Lampre’den Daniele Bennati’nin birinciliğini fotoğraf makinem ile yakaladıktan sonra sakinleyip kamerayı Sarper’e yarışı video’ya alması için veriyorum. Zaten yandaki çocuklar kopmuş durumda, benim onları ittiğimin farkında bile değiller,her tarafları yara bere içinde kaldı. Bariyerlerden deli gibi sarkıyorlar. Artık kontrol edilemez durumdalar. Normal bir izleyici olarak çıplak gözle yarışı seyretmeye başlıyorum.Sporcular virajdan çıkışta tam önümüzde hızlanıyorlar, korkunç bir rüzgar oluşuyor.Tezahüratlar giderek artıyor..Diğer tarafımdakilerin yaşlı bir çift olduğunu fark ediyorum. Bu çift her turda tek bir kişiye bağırıyorlar. Ama bir türlü kime tezahürat ettiklerini anlayamıyorum. Fakat bu sporcu biraz gerilerden geliyor. Karı koca hafif buruk, yarışı doyasıya seyredemiyorlar. Biraz da sürekli önlerine çıktığım için acar muhabirliğimden nefret ediyor olabilirler..

Ve son turda Bennati hemen arkasından gelene bakarak son sürat ilerliyor. Arkasındaki sporcu ondan en fazla 20 cm uzaklıkta. Sadece Contador’u Sarı Mayo’su olduğu için tanıyabiliyorum. Sporcuların ne kadar birbirine yakın olduğu dikkatimi çekiyor. Kafamı soldan sağa çevirene kadar peloton gözden uzaklaşmış oluyor. İkinci grup yaklaşık bir 20 saniye sonra geliyor. Sonuncu bisikletçi ise yaklaşık 5 dakika sonra.

Fransa Turu sonrası sporcular bu zor etapları geçerken acılarını dindirebilmek için herbiri ne yöntemler kullandılar artık öğrendik. Contador belki de Sarı Mayo’yu haketmedi diye düşünülebilir. Ama Rasmussen yalan söyledi ve dizlerindeki otuz dikişe karşın yarışa devam eden benim favorim olan Vinokourov dopingli çıktı. Yine de Fransa turundaki tüm sporcular -Sarı Mayo’yu alamasalar ya da herhangi bir dereceleri olmasa da- benim için çok önemli insanlar. Daniele Bennati’nin sadece 20 cm gerisinde olmasına karşın birinciliği kaybeden ve hemen unutulan sporcunun 3500 km’dir bu yarışta olması değersiz mi? Ben bu sporcuların sahip olduğu güce, iradeye ve özgürlüğe gıpta ediyorum. Arkalarına bir sırt çantası alıp, özgürce bisikletleri ile dünyayı dolaşabileceklerini hayal edip onlara öykünüyorum.

Yarış sona erdi. Saat 18:00. Ayakta durmaktan ve yarışın heyecanından bitmiş bir vaziyette metro istasyonuna doğru ilerliyoruz.Hemen yanımızdaki metro durağını fark edemediğimiz için,Louvre müzesinin önünden uzun bir süre yürümek zorunda kalıyoruz. Metro durağını hiç bu kadar kalabalık görmemiştim.Öyle ki sıra beklemek yerine,bilet geçirmeden demirlerin üzerinden atlayan bir çok insan var. Ben bu sahneyi Türkiye’de ancak bir futbol maçı sonrası görebilirim diye düşünüyorum. İnsanı doğa ile başbaşa bırakan, özgür olduğunu bu kadar çok hissettiren bu spora neden Türkiye’de de aynı ilgi olmasın..Bundan sonraki tüm Fransa Turları’nı daha bilinçli takip etmeye,acar muhabirliğimi daha geliştirmeye ve bu sporu, yol bisikleti değil MTB ile de olsa sağlığım izin verdiği sürece yapmaya kararlıyım.

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 6381 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015