Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Mayıs . 2020  
Yeniay Macera Yarışı
Bir Yeniay Macerası ‘Evli ve Çocuklu’

Yeniay Macera Yarışı

Yazar: Ayşin Başkır
22.8.2007

Kürtün Yarışı'yla Yeniay Macera Yarışı arasında yaklaşık bir aylık antrenman süremiz vardı. Ama o yarışta oluşan sakatlıklarımız nedeniyle bu süreyi çok verimli kullanamadık. Sınavdan hemen önce ders çalışan çocuklar misali yarışa 2 hafta kala tekrar spor yapmak zorunda kaldık. Yuvaya yeni başlayan oğlumun alışma süreci, yeni kurduğum işimi oturtma çabalarının arasına sıkıştırmaya çalışılan spor saatleri içinde haftada 2-3 gün koşu, 1-2 gün de bisiklete binmeye özen gösterdik.

Hazırlık antrenmanları oldukça eğlenceli idi. Hatta bir gün oğlumuzu bırakacak kimseyi bulamayınca çözümü hep beraber antrenmana çıkmakta bulduk. Alptekin'in bisikletine monte ettiğimiz sandalyesinde oturan Doruk ve arkadan da ben. Tarabya - Sarıyer - Rumeli Feneri istikameti rotamız beni girdiğim bütün macera yarışlarından daha çok korkuttu. Bir kendini bilmez yüzünden biricik oğlumun başına trafikte bir şey gelebileceğini düşünerek arkalarından sürmek ömrümden ömür aldı. Annemi düşündüm, gençlik yıllarımda yaptığım çılgınlıklara nasıl tahammül ettiğini düşündüm ve değerini bir kez daha anladım. Oğlumun bana yaptığı tezahürat ise bir başka motivasyon kaynağı idi.

Kulindağ'ı asfalta bağlayan toprak yoldan çıkıp karşı tepelere koşarken sondan ikinci ekiptik. Öndeki ekipler gittikçe arayı açarken yolun kıvrımlarından gözden kaybolup yok oluyorlardı. Biz ise daha yavaş başladığımızdan birbirlerinden kopmadan ilerleyen ön gruba yetişemedik.

Amacımız İlk 5

Birinci ve ikinci hedeflere ulaştıktan sonra üçüncü hedef olan Tirol'e geldiğimizde bütün ekipleri beklerken buluyoruz. Tekrar ipe girene kadar tüm takımların zamanlarının durdurulmuş olduğunu öğreniyoruz. Birinci takım ile aramızda 13 dakika, ilk karma takımla ise 5 dakika var. Amacımız karma takımlar arasında birinci olmak genel klasmanda ise ilk 5'e girmeye çalışmak.

Uzun zamandır antrenman yapmayan, yarıştan yarışa spor yapan bir takım olarak hızlı bir ekip değildik, tek şansımız hata yapmadan sona kadar dayanmaktı, bu strateji ile "Tirol" etabına girdik. Son gelen takımlardan biri olduğumuz için orada beklerken (yaklaşık 1 saat 10 dakika ) karanlığa kalmış, terimiz kurumuş, mental olarak yarıştan düşmüştük. Karanlıkta patikayı bulup sık çalı ve ağaçların arasından çıkmaya çalışmak oldukça zordu.
 Tirol
Tirol
Büyük boyut için tıkla!

Etrafta gezinen kafa fenerlerine bakarak etaba girmeye çalışan ama bu patikayı bulamayan takımların yanlış yöne gittiklerini görebiliyorduk. Hatta bazı takımlar çıkışı başaramayıp tekrar göletin kıyısına iniyorlardı. Çıkışı bulamayan takımların tersine kısa sürede tepedeki toprak yola ulaşmayı başardık. Bu kısa etabı bitki örtüsü nedeniyle neredeyse iki büklüm şekilde tamamlamıştık. Kısa kollu tişört giydiğimiz için kollarımızda bol miktarda çiziğin dışında başka bir hasar yoktu. Koşarak bisiklet etabının başlayacağı noktaya giderken karşı yönden karma ekip "Aykırıyız Biz" geçti.

4. Nokta- Bisiklet Etabına Hazırlık
4. Nokta- Bisiklet Etabına Hazırlık
Büyük boyut için tıkla!

Onları görünce daha da hızlandık." Arayı nasıl bu kadar açmışlar?" diye düşünürken 1-2 dakika sonra "Iron men" ekibi ile karşılaştık. Bu sefer de "karma ekip nasıl oldu da birinci durumdaki ekibi geçmiş olabilir???" sorusu öncekini unutturdu. Bisikletlerin olduğu noktaya gidince anladık ki bir karışıklık olmuş ve bisikletler yanlış noktaya bırakılmıştı. Bisikletlerin bulunduğu yeni noktaya giderken diğer takımların da teker teker yanımızdan geçişlerini seyrettik. Bisikletleri alıp hızlı bir şekilde beşinci noktaya doğru ilerledik. İşte olan da orada oldu. Serkan (Yolgezer Kardeşliği) ile arka arkaya giderken benim bisiklet lambamın ışığının az yanması yüzünden yavaşlamak zorunda kaldım. Lambanın içindeki pillerin yeni olduğunu zannediyordum, Alptekin'e söylenmeye başladım.

Ders 1: Lamba ve pil çok çok önemli bu hazırlığı partnerine bırakma ve yarış sırasında dikkat dağıtacak ve moral bozacak girişimlerde bulunma

 4. Nokta- Bisiklet Etabına Hazırlık
4. Nokta- Bisiklet Etabına Hazırlık
Büyük boyut için tıkla!

Toprak yola girdikten bir süre sonra durup bisiklet lambasının pilini değiştirip yola devam ettik.

Boru hattının geçtiği yoldan ilerlerken sağa sapan tali bir yolu arayarak öyle uzaklaştık ki Cumhuriyet Köyü'ne yaklaştık. Geri dönmek yerine ilerleyerek 5. noktaya varalım diye plan yaptık. Bu sefer de haritayı öyle kötü bir yerinden birleştirip bantlamışız ki yolun devamı okunmuyordu.

Ders 2: Kilometre sayarak ilerle, hata yaptığını daha çabuk fark edersin.

Ders 3: Haritayı birleştirirken azami özen göster,

Ne yapalım diye kara kara düşünmeye başladık. Canımız sıkılmıştı. Hata yapmadan ilerlemek zorundayken, yarışın daha başında hata yapmıştık.

 5. Noktaya Giderken
5. Noktaya Giderken
Büyük boyut için tıkla!

Nerede olduğumuzdan çok emin olmadığımız için uzun süre haritaya bakarak oyalandık. Sonra geriye dönüp sağa giden yolu bulmaya karar verdik. Tabii geri dönerken o yol sola sapıyor. Ama geri dönerken de yolu bir türlü bulamadık. Bu arada yolda Çimens takımı ile karşılaştık. Onlarla haritaya tekrar baktık, birlikte sapağı aradık gene bulamadık. Hep beraber köpek barınağının olduğu asfalt yola kadar çıkmaya ve bu noktadan km sayarak yavaş yavaş ilerleyerek her noktayı kontrol etmeye karar verdik.

Ah Borular

En sonunda boruların arkasına saklanmış durumda yol olmayan o hain dimdik yolu (!) seçebildik. Dik yokuştan bisikletler elimizde ilerlemeye başladık. Hızlı bir şekilde 5. noktayı alıp ilerlemeye devam ettik. Cumhuriyet Köyü'ne geldik, köy çeşmesinde sularımızı doldurup elimizi yüzümüzü yıkayıp yola devam ettik. Ana caddeye gittiğimizde bir hata daha yapıp sağa sapacağımıza sola saptık. Şile ayrımını görünce aklımız başımıza geldi ve geri döndük. Yaklaşık 1 km fazladan yol yapmıştık

Ders 4: Birlikte ilerlediğiniz ekipten kopmaya çalışırken aceleyle hareket etme.

şansımıza Çimens takımı da aynı hatayı yapmıştı, geriye dönerken pedalları olabildiğince hızlı çevirerek onları arkamızda bırakıp ilerlemeye başladık. Artık aklımız başımıza gelmişti. Olabildiğince temkinli şekilde kilometreleri takip ederek ilerliyorduk.

Bisiklette Sorun

6. ve 7. noktaları bu şekilde hiç hata yapmadan bulduk, 7. noktadan 8. noktaya ilerlerken Alptekin'in bisikletinden bir çatırtı sesi geldi. Dönüp baktığımda Alptekin'in selesi sallanıyordu. Gözlerime inanamadım!!!! Nasıl yani??!! Böyle bir şey mümkün müydü? Evet, olan olmuş, seleyi borusuna bağlayan cıvata kırılmıştı.

Yarışo noktada bitti zannettim. Ne yapacağız şimdi diye düşünürken Alptekin duckteyple bantlayalım dedi. Bantladık ama bu geçici çözüm sonucunda bile sele ağırlık taşıyacak durumda değildi. Sadece yerinde duruyordu, görüntüyü düzeltebilmiştik.

Yaklaşık 20 km gelmiştik, geride bisikletle yapmamız gereken yaklaşık 60 km yol vardı.

Alptekin "Devam edelim" dedi. Ben de "Olduğu kadar gideriz, baktık olmuyor bırakırız" diyerek ona katıldım. Moralimiz bozuktu, öndeki ekiplerin çok gerisinde olduğumuzu düşünüyorduk. Sabah olmak üzereydi ve biz daha 8. noktadaydık. Bulmamız gereken toplam 18 nokta vardı. 9. noktaya geldiğimizde bütün bisikletleri orada gördük. Önümüzdeki ekiple aramızda fazla bir vakit olmadığını da anlayınca moralimiz düzeldi. Bisikletleri bırakıp koşmaya başladık.

Uyku Sarhoşluğu

Sabah saat 05 gibi 10. noktaya geldiğimizde benim inanılmaz uykum gelmişti. Kenara kıvrılıp uyumak istiyordum ama Alptekin'e bir şey diyemedim. Çaresiz arkasından ilerlemeye başladım. Hızımız çok yavaştı, aynı zamanda hava hala karanlıktı. Gözlerim kapalı yürüyordum. Resmen uyuyordum. En sonunda yere oturdum, " Biraz uyuyacağım" dedim. Gözlerimi kapattım. 2 dk uyumuşum ama o iki dakika bana saatler gibi geldi. Tekrar harekete geçtiğimizde Alptekin'in elini tuttum. Hem uyuyor hem ilerliyordum.

Ders 5: Yarışa girmeden önce iyi uyuyup dinlen.

Arada bir sendeleyince uyanıp sonra tekrar uyuyordum. 11. noktaya geldiğimizde Alptekin'e "Ben içeriye girmeyip burada uyuyacağım, sen git!" dedim, ağacın altına uzandım. Tam uyyuyorken bir takım sesler duyup baktım. Aykun ile Orhan geliyorlardı. Onlar da 11. noktayı ararken fazla aşağı inmişler, geri gelirken de beni görmüşlerdi. Onları görünce kendime geldim, Aykun da ayağını burkmuştu, acı içinde kıvranıyordu. Biraz oturduktan sonra hep beraber 12. noktaya doğru yürümeye başladık. Aykun ayağına rağmen bizimle aynı hızda ilerliyordu. Onları görünce benim de moralim düzelmiş, uykum açılmış ve hızlanmıştım. Bu arada hava da aydınlanmıştı.

12. kontrol noktasında Aykun ve Orhan'dan önce bisikletleri alıp ilerlemeye başladık ama yaklaşık 5 km sonra göz kapaklarım tekrar kapanmaya başladı. Karşımıza gelen yokuşta hiç bisiklete binmek istemiyordum. Alptekin de selesi kırık olduğu için ayakta bisiklete binmekten iyice sıkılmıştı. Yokuşta önlü arkalı elimizde bisikletlerle yürürken kaldırıma oturmak ve uyumak istiyordum. Alptekin önde ilerlerken hiç sesimi çıkarmadan kaldırıma çöktüm. Ona seslenirsem beni motive edip yürütmeye çalışır diye korkuyordum. Bisikletim yanımda başım önüme düşmüş kaç dakika uyudum bilmiyorum. (Alptekin'in notu: 1-2 dakika!)

Alenler araba ile yanımdan geçerken seslenmeleriyle uyandım. "İyi misin? Ne yapıyorsun burada?" sorularıyla kafamı kaldırdım. Gayet sakin "Uyuyorum!" dedim. "Alptekin nerede?" diye sorduklarında yokuşun başına baktık, o da oradan bize bakıyor, ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Alenlerin motivasyonu ve Redbull'un etkisiyle tekrar hareketlendim ve tekrar bisiklete bindim.

Kısa bir süre sonra 13. noktaya geldik. Yandaki bakkaldan kola ve su alıp kafein takviyesi sonrasında yola devam ettik ama yine de zor ilerliyordum. Uyku beni bir türlü bırakmıyordu. O yüzden sık sık mola veriyor, beşer dakika dinlenip, bir şeyler yedikten sonra tekrar devam ediyorduk. Bozhane'ye geldiğimizde karşımıza uzunca bir yokuş geldi. Benim yine binecek halim yoktu. Haritada zikzaklı yolun 2. boğumunda gözüken 14.hedefi, olması gereken yerden çok aşağılarda aradığımızı yaklaşık 25 dakika kaybettikten sonra fark ettik.

Ders 6: Yorgun olduğunda haritayı iyi okuyamıyorsun. Kilometre saymayı unutma.

Bitkin bir halde yokuşta yürümeye başladım. Alptekin biraz gidip beni bekliyordu. 14.noktanın olduğu yol sapağını, ardından 14. nokta fenerini görünce tekrar canlandık ve hızlandık. Uykum açılsın diye avazım çıktığınca bağırarak şarkı söylemeye başladım. İşe yaradı da. Ama hala yarışı bitiremeyecek olmanın motivasyonsuzluğu vardı. Saat sabahın 8'i olmuştu. Yarış öncesi 12-13 saatlik bir yarış olduğu söylenmişti ve süreye baktıkça yarışı bitiremeyeceğizi düşünüyorduk.

İlk Zeka Oyunu

15. nokta yol üzerindeydi. 16. noktaya giderken Cüneytler'e rastladık. Onlar bize yarışın kısaldığı müjdesini verdi. Kısa bir sohbetten sonra onlardan ayrılıp deniz kenarına inmeye başladık. 16. noktaya geldiğimizde yarışa devam eden takımlar arasında sonuncu olduğumuzu ama aramızdaki mesafeyi azalttığımızı anladık. Her ne kadar yavaş olsak da önümüzdeki 2-3 takımın çok uzak olmadığını görüyorduk. Bulmacayı çözüp yola koyulduk, daha motive olmuştuk ve en önemlisi ayıktık.

17. noktaya giderken kestirme olduğunu hesaplayarak girdiğimiz yangın yolu bir süre sonra sık çalı çırpıya dönüştü. Bu defa biz bisikletleri taşımaya başladık. Bisikletler sırıtmızda orada ilerlemek kelimenin tam anlamı ile iğrençti. Bir biz takılıyoruz dikenlere, biz kurtuluyoruz, bisikletler takılıyor...

Vadi tabanındaki yola vardığımızda sevinemedim bile çünkü gene bisiklet sırtımızda karşımızda dik bir yokuş vardı. O yokuşu da çıkınca rahatladık ama keyifsiz ilerlemeye başladık. Çok su kaybetmiştik. Suyumuz da olmadığı için içemiyorduk. Alptekin'in keyfi iyice kaçmıştı. 17. nokta yolumuzun üzerinde... 18. noktayı da fazla zorlanmadan bulup kano etabına geldiğimizde moralimiz tekrar yerine geldi.

Yarış Yeniden başlıyor

Önümüzdeki 3 takıma, özellikle de karma ekibe yetiştiğimizi görmüştük. Hem de çok yakındık. Kendimizi ve bisikletleri karşıya geçirip hızlı bir şekilde kano etabına girip etabı bitirdiğimizde, önümüzdeki ekiplerle aramızda 20 dakika fark vardı. Alptekin'le birbirimize baktık ve bu farkı kapatırız deyip bastık pedallara. Bundan sonrası çok hızlı oldu. İp inişi, arkasından Kulindağ'a pedala basma, ardından tırmanış ve bitiş çizgisine geldiğimizde önümüzdeki ekiple aramızdaki fark 3 dakikaya inmişti.

 Kano Etabı
Kano Etabı
Büyük boyut için tıkla!

Bitişi 2. karma takım olarak geçmiştik. Bitirmenin heyecanıyla diğer yarışmacılarla konuşuyorduk. Aykırıyız Biz takımıyla çok az zaman farkı olduğunu, bekleme sürelerini de kattıklarında birinci olabileceğimiz zihnimizin köşesindeydi.

Bitiş

İlk hedefimize ulaşmış, ikinci hedefimiz olan ilk 5'e girmeyi ise başaramamıştık..

İp İnişi
İp İnişi
Büyük boyut için tıkla!

Fiziksel sınırlarda geçen, arada bırakmayı düşünerek biten bu yarış, bir kere daha, vazgeçmeden, inatla sonuna kadar gidildiğinde başarı elde edilebileceğini göstermişti. Yarış sırasında birimiz "bırakalım" dese diğeri hiç itiraz etmeden bırakmaya hazırdı. Bahanelerimiz de vardı. İkimiz de ilk söyleyen olmak istemediğimiz için yarış bitti.

Yarışta izlediğimiz yol haritasını görmek için tıklayınız.

 Kürsü
Kürsü
Büyük boyut için tıkla!

Yarışta emeği geçen herkese bize bir macera daha yaşattıkları için çok çok teşekkürler. Yarışmamızı eğlenceli ve zevkli hale getiren rakiplerimize, bizi zorlayan diğer karma takım Aykırıyız Biz'e çok teşekkürler! Sizler olmasa bu kadar zevkli olmazdı.

Öylesine mutlu oluyorum ki böyle bir yarış koşup, bitirince. Galiba biz direkt çatlağız... Bu yarışların en zevkli kısmı ne biliyor musunuz? Yarış sonrası anlatacak çok anınızın olması. Farklı takımlar, aynı harita, farklı maceralar...

Bir dahaki macerada buluşuyoruz değil mi?

 Kürsü Sonrası Yapılan Kutlama
Kürsü Sonrası Yapılan Kutlama
Büyük boyut için tıkla!

Fotoğraflar: Onur Uzbaşaran

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 6149 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015