Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Temmuz . 2020  
Muammer Yıldız İle Yeni Bisikleti Spark Üzerine
Scale'den Spark'a

Muammer Yıldız İle Yeni Bisikleti Spark Üzerine

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
22.9.2007

Muammer selam,

Bugüne kadar seni sabit kadrolu Scale ile görüyorduk, İzmir yarışında ilk defa Spark üzerinde gördük. Scale hala en hafif kadroya sahip bisiklet ve sen XC sınıfında yarışıyorsun? Bu değişikliğin sebebi nedir?

Merhabalar. Bir yarışçı olarak şimdiye kadar ağırlık hiç birinci planda olmadı benim için. Öncelikle bisikletimin performansını, isteklerime cevap verebilmesini önemsedim. Bunların yanında hafiflik tabii ki istenen bir şey, ancak öncelikli değil. XC sınıfı yarış bisikletlerinde tam amortisörlülere doğru bir yönelmenin olduğu şu günlerde hafiflikten pek taviz vermeden böyle bir değişiklik yapmamın bana faydalı olacağını düşündüm.

Büyük boyut için tıkla!

Konuya yabancı okuyucuları da hesaba katarak iki bisiklet arasındaki belli başlı farkları anlatabilir misin?

Her iki bisiklet de tamamen karbon kadrolara sahip. Scale sabit kadro, inanılmaz derecede hafif (975gr M size) ve hafifliğinden beklenmeyecek kadar esnemez bir kadro. Spark ise amortisörlü bir kadro (1790gr M size). Amortisörün kontrolü binicide, gidondan kontrol edilen bir mekanizmaya sahip ve bu sistem size 3 seçenek sunuyor : Tam kilitli, 70 mm esneme, 110 mm esneme.

Büyük boyut için tıkla!

Peki, Scale’den Spark’a geçme fikri nasıl gelişti, bir fikir babası var mı?

Spark ilk geldiği günden itibaren bütün takımın gözdesi olmuştu. İlk olarak Büyükada yarışında Erol Özbey Spark kullandı. Kısa bir test sürüşünde bile tadı damağımda kalmıştı. Scale’den Spark‘a geçtikten sonra aradaki farkı gören Erol ağabeydir diyebiliriz sanırım fikir babası. Kendindeki gelişmeyi fark edip benim de Spark kullanmam için gerekli çalışmaları yaptı.

Büyük boyut için tıkla!

Gelelim asıl merak edilen konuya. Spark ile Scale arasındaki kullanım özelliklerini mukayese edebilir misin?

Scale de 80mm esnemeli Fox kullanıyordum, Spark’da ise 100 mm esnemeli Reba World Cup. Kadroları hiç hesaba katmasak bile öncelikle maşadaki esneme artışı ve bisikletin önünün biraz yükselmesi inişlerde çok daha rahat olmamı sağladı. Bir de arka amortisörle daha konforlu ve güvenli inmeye başladım. Bu konfor ve güven insana cesaret veriyor ve ister istemez biraz daha hızlanıyorsunuz, biraz daha çekiyorsunuz elinizi frenden. İnişlerim beni bile şaşırtacak derecede iyileşti. Teknik antrenman yapmadan, mevcut tekniğimle, tamamen bisiklet ve donanım farkıyla.

Büyük boyut için tıkla!

Yarışlarda genelde rakiplerimden tırmanışlarda kopmam, ancak beraber çevirdiğim rakiplerim genelde inişlerde fark açardı, çıkışlarda ben yine yakalayıp farkı kapatmaya çalışırdım. Spark’ın öyle bir yapısı var ki sanki bisiklet hatalarınızı kapatıyor, inişlerde daha hızlandım, rakiplerimde kopmamak bir yana önceden bana fark atan rakiplerimden daha hızlı inebiliyorum artık.

Özellikle sert ve kayalık zeminlerde sabit kadrolu bir bisikletle inerken hissettiğim titreşim tamamen kayboldu. Scale ile inerken bisikletin üzerinde durmakta zorlandığım, ayağa kalkıp diz ve dirseklerimle sürekli esnediğim yerlerde artık bu esnemeleri bisikletim benim için yapıyor, aynı yerleri oturup, aynı zamanda pedal çevirerek inebiliyorum. Titreşimin azalmasıyla beraber kontrolüm de artınca daha agresif inişler yapıyorum. Ön rotorum 185mm çapa sahip, herkese kesinlikle tavsiye ederim, inişte sizi böylesine kışkırtan bir bisikletiniz var ise fren performansınızın da üst limitlerde olması gerekiyor ki Avid Ultimate ‘ler 185mm’lik rotorlarla bu işi çok iyi yapıyorlar.

Spark ‘ın avantajı inişlerle sınırlı değil tabii ki. Bir parkurda iniş kısmına gelince arka amortisörü 110mm esnemeye alıyorum, eğer hafif aşağı eğimli veya düz ama virajlı patikalarda sürüyorsam 70mm esneme tercih ediyorum. Böyle yerlerde 110mm fazla gelebiliyor, pedal çevirirken bisiklet altınızda çok hareketli gelmeye başlıyor, 70mm moduna geçiyorsunuz ve özellikle “switchback” diye tabir edilen dönüşler bir anda daha hızlı olmaya başlıyor. Bu bisikleti aldığım ilk günlerde ilk tepkim muhteşem dönüyor olmuştu. Gerek “singletrack”lerdeki seri virajlar olsun gerek “switchback”ler, bisikletin dönüşü ve viraj alışı gerçekten muhteşem. Patikada giderken bisikleti viraja göre yatırdığımda artık altımdan kayacak diye bir şüphem yok. Virajda bisikleti yatırdığım anda arka amortisörün esnemesi bisikleti dışarı savuran kuvvetin bir kısmını alıyor ki bu da dönüşünüzü biraz daha hızlı yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Peki ya çıkışlar? Yapacağınız çıkışın zemini iyi mi? Asfalt veya düz sayılabilecek toprak yol, basit diye tabir edebileceğiniz bir çıkış mı? Tam kilitli pozisyonaalıyorsunuz ve altınızdaki bisikletin sabit kadrolu bir bisikletten hiçbir farkı yok. Çıkışların çoğunu tam kilitli pozisyonda yapıyorum. “çoğunu” diyorum çünkü çıkışta da esneme isteyebiliyorsunuz bazen. Çıkışınız teknik, zemini bozuk, sert dönüşleri olan dar bir patika çıkış mı, 70 mm esnemeye alıyorsunuz. Çıkışın dikleştiği ve çekiş problemi yaşayabileceğiniz yerlerde, sert dönüşlerde bir an pedaldaki kuvvetiniz azaldığında hemen arkasından arka tekerinizin bir an boşa döneceğini düşündüğünüz yerlerde arka amortisörün esnemesiyle hiçbir çekiş kaybı yaşamadan tırmanabiliyorsunuz.

Süratli bir inişin ardından yüksek hızlarda girdiğiniz irili ufaklı kayaların olduğu bir çıkışta ön amortisör açık, arka amortisör 70mm esnemedeyken ayakta pedallayıp önünüzdeki sabit kadrolu bisiklet kullanan rakibinizle farkın ne kadar çabuk kapandığını görünce şaşırıyorsunuz.

Büyük boyut için tıkla!

Antrenmanlarda bir şey fark ediyor mu? Yani antrenman bisikleti olarak da mı Spark kullanıyorsun artık?

Arazi antrenmanlarımda Spark kullanıyorum, ancak yol antrenmanlarımda veya yokuş antrenmanlarımda bir Scale 50 antrenman bisikletim var onu tercih ediyorum. Yarışta kullandığım donanımın yıpranmasını istemiyorum tabii ki.

Peki, bunun üzerine şunu merak ediyoruz: Türkiye’deki yarış parkurların hepsini tanıyorsun. Türkiye’deki parkurlar söz konusu olduğunda Spark gerekli mi? Ya da hangi parkurlarda Spark’ın getirisinin yüksek olmasını bekliyorsun? Belli parkurlarda Scale, belli parkurlarda Spark kullanacak mısın?

Sadece Türkiye parkurlarında yarışmak için bir bisiklet seçmem istense yine Spark’ı seçerdim. Scale’in Spark’a üstünlüğü sadece ağırlık konusunda ve söz konusu olan ağırlık 900 gr bile değil. Scale’im 10.4 kg idi, donanımları biraz iyileştirerek şu anda kullandığım Spark’ımı 10.7 kg yaptım. Birçok yarışçının yaptığı gibi lastikleri NoTubes sistemiyle hafifletirsem 10.3kg oluyor, bir iki ufak müdahele ile 10 kg nun altına çekmek hiç zor değil.

Peki neden Spark? Az önce bahsettiğim özellikler için değil birkaç yüz gram, 1,5-2 kg ağır bisiklete bile binilebilir. Bunu gayet ciddi ve samimi bir şekilde söylüyorum. Spark 12 kg bile olsa Spark tercih ederdim.

Parkurlara gelince tabii ki en büyük getiriyi beklediğim parkur Alanya, yarış yaklaşıyor ve ben kaleden inmek için sabırsızlanıyorum. Bunun yanında Adana parkurundaki kayalık da tam Sparklık. Manavgat maratonunun kayalıklı zemini ve türbenin inişi düşünülürse Spark tek tercihtir. Özetle bazı parkurlarda çok işime yarayacağı kesin, bunlar dışındaki parkurlarda da beni hızlandırdığı ve inişlerimi geliştirdiği düşünülürse artık benim için bir “Spark Bağımlısı” demek doğru olur sanırım.

Büyük boyut için tıkla!

Takımda başka kimler kullanacak zaman içerisinde herkes Spark’a mı binecek?

Şu anda ben ve Erol Özbey Spark kullanıyor, zamanla Spark kullananlar artacak ama bu herkes Spark’a binecek demek değil.

Takımda sadece senin standart donamın dışı Scale kullanmana izin vardı. Yanlış hatırlamıyorsam amortisörün SID idi. Spark’ta da bu tür değişikliklere gidecek misin?

Evet. Sadece ben standart dışı donanım kullanıyordum. Takım arkadaşlarımın aksine Sram grubu vites sistemi, X0 attırıcı, GripShift kollar, Avid Juicy 7 Carbon frenler kullanıyordum, amortisörüm yine takım arkadaşlarımınki gibi Fox idi. Scott takımını kuran Marintek benim kullanmak istediğim markaların hepsinin distribütörü oldu ve artık takımın tamamı Sram grubunun en üst seri donanımını kullanıyor, maşalarımız da artık Reba World Cup. Benim standart dışı olan donanımım sadece Crossmax SLR jant setlerim. Mevcut Spark donanımımı değiştirmeyi düşünmüyorum.

Muammer Scale-Spark haricinde seni yakalamışken bir soru soralım. Scott Turkey’in önümüzdeki yıldan itibaren UCI takımı olma çalışmalarının olduğunu biliyoruz. Bu konuda bilgileri tazelemen ve gelişmeleri anlatman mümkün mü?

Bu takım olarak çok istediğimiz ve istekli olduğumuz bir konu. Gerekli çalışmalar devam ediyor diyelim.

Çok teşekkür ederiz Muammer!

Scott markasının Eurobike 2007’de sergilenen ürünlerini bisikletler albümünün 17. sayfasından itibaren görebilir, markanın 2008 yenilikleri hakkında etraflı bilgiyi ise 3. bisikletler makâlesinden edinebilirsiniz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

İlgili Linkler:  

haber   Muammer Yıldız ile Scott Spark Üzerine  

  Bu yayın 8314 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015