Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Eylül . 2020  
Scott Gambler
1 Bisiklet - 2 Geometri - 2 Bisiklet

Scott Gambler

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
4.10.2007

Eurobike makâlelerini takip edenler Scott’ın Gambler modelini tanıtan etraflı bir yazı hazırladığımızı söylediğimizi hatırlayacaklardır. Scott’ın Nitrous ve High-Octane modellerinin yerine çıkardığı, bu modellerden ufak detayları alan ancak onun dışında değişken geometrisi ile tamamen yeni bir tasarım olan Gambler bu yılın önemli yeniliklerinden biri. Dolayısıyla bu model ve özellikleri hakkında etraflı bilgi vermek fena olmaz, hele de Türkiye'de gelişmeye en muhtaç sahanın serbest sürüş ve iniş olduğu düşünüldüğünde.

Gambler’ın iki ayrı modeli var. Bunlar serbest sürüş modeli Gambler FR ve tepe iniş modeli Gambler DH. 190mm süspansiyon mesâfesine sahip Gambler FR 10 ve 20 slopestyle, bisiklet parkları, atlama-zıplamalar içinken, 230mm süspansiyon mesâfesine sahip Gambler DH 10 ve 20 mümkün olan en yüksek hızda yokuş aşağı inmek için tasarlanmış.

Gambler modellerini tasarlama projesinin başında gözetilmiş 5 hedef var. Bunlar

1) IFD: Interchangeable frame design. Yani „1 bisiklet – 2 geometri – 2 bisiklet“ denklemi.
2) Progresif süspansiyon özelliği
3) Bakım gerektirmemesi ve gerektirdiğinde kolay Bakım
4) Yüksek esnemezlik, alçak ağırlık merkezi
5) Entegre işlevler

Gambler özellikler
Gambler özellikler
Büyük boyut için tıkla!

IFD – Interchangeable Frame Design

IFD bisikletçinin Gambler’ı kullanım sahasına göre “değiştirebilmesi” demek. Bu noktada önemli bir nokta bisikletin ağırlık merkezinin her türlü geometride mümkün olduğunca alçak olması. Gambler’ın ağırlık merkezi High Octane’den 15mm daha aşağıda. Bir diğer husus da değişik kadro boylarında geometrinin değişmemesi gerektiği. Bunu sağlamak için Gambler planlanırken bisikletin kadrosunun iki ayrı boyda değil de iki ayrı „uzunlukta“ tasarlanması düşünülmüş.

Kısa (short – S) ve uzun (long – L) boydaki kadroların arasındaki far kadronun ana üçgeninin uzun boyda 35mm daha uzun olması. Değişikliğin bu ölçüde olması sayesinde orta mil yüksekliği, oturma yüksekliği ve kadronun geri kalan bölümleri aynı boyutta tutulabilmiş. Her iki boyda da kadronun yükseklik cinsinden boyu 418mm (16.5“).

Bir diğer özellik DH kadrosunda arka tekerlek mili alicisi (dropout) 10mm daha uzun olması. Dolayısıyla çeki borusunun uzunluğu FR kadrosunda 430mm iken, DH kadrosunda 440mm. Kadro geometrisi yazımızda da belirttiğimiz gibi bu şekilde artan çeki borusu uzunluğu, yani dolayısıyla kadro uzunluğu hızlı parkurlarda iniş esnâsında bisikletin dengesini olumlu etkileyen bir unsur. Arkadaki bu parça ise değiştirilebiliyor (Interchangeable Dropout System – IDS Dropout). Yani DH modelinin çeki borusunu FR modelindeki 430mm’ye düşürmek mümkün.

Gambler dropout
Gambler dropout
Büyük boyut için tıkla!

Buna ek olarak alın açısı DH modelinde 64°. Aynı şekilde bu alın borusu açısı kolaylıkla 66°’ye çıkartılıp bisikleti daha oynak ve çevik bir hâle getirmek mümkün. 66° FR modelinin standart alın açısı. Alın açısının değiştirilmesi High Octane modelinden alınmış bir özellik.

Sonuç ne: Kadro uzunluğu/çeki borusunun uzunluğu ile alın açısı değiştirilebiliyor. Yani pratikte DH modeli ile FR modeli arasında geçiş yapmak mümkün. Dolayısıyla “1 bisiklet - 2 geometri – 2 bisiklet” denklemi doğru. Bir Gambler geometrisi değiştirilerek hem DH hem FR bisikleti olabiliyor.

Progresif Süspansiyon Özelliği

Tek eklemli ya da dört/çok eklemli arka süspansiyon tasarımlarından hangisinin çift süspansiyonlu bisikletler için “en uygun” olduğu mütemadiyen tartışılan konulardan biri. Scott’ın bu konudaki tercihi Multi Pivot Linkage System. Sistemin önemli bir parçası ILS – Integrated Linkage System. Bu tasarımda arka amortisörü ve amortisörün sıkışma özelliklerini arazi şartlarına uygun bir şekilde ayarlamak, daha detaylı söylemek gerekirse arka süspansiyonun progresivitesini arttırıp azaltmak mümkün.

Progresif bir süspansiyon eğrisi ne demek? Bu konuyu Temel Amortisör Terimleri makâlemizde etraflıca işlemiştik. Basit bir şekilde ifâde etmek gerekirse progresivite amortisör sıkıştıkça amortisörü sıkıştırmak için gereken kuvvetin artması anlamına geliyor. Aşağıdaki grafikte de bu durum açıkça görülüyor. Amortisör ne kadar sıkışırsa amortisörü 1mm daha fazla sıkıştırmak için gereken güç o kadar artıyor.

ILS buna ek olarak yanal düzlemde arka amortisöre etki eden güçlerin bertaraf edilmesi, dolayısıyla yanal esnemeyi mümkün olduğunca azaltmak için tasarlanmış.

Integrated Linkage System
Integrated Linkage System
Büyük boyut için tıkla!

Buna ek olarak M8 boyutunda bir vida aracılığı ile arka süspansiyon üç konumda ayarlanabiliyor. En üst delik 190mm,ortadaki delik 210mm, alttaki delik ise 230mm süspansiyon mesâfesi sağlıyor.

Bakım Kolaylığı

Bugünün çift süspansiyonlu modellerinde en önemli noktalardan biri vidalara erişim. Giderek çetrefilleşen kadro tasarımlarında allen anahtarların, amortisör pompalarının giderek zor ulaştığı vidalar da fazlasıyla karşımıza çıkan özellikler. Örnek vermek gerekirse Fox’un 2008 RP23 modelinde subabın yerini 35° değiştirdiğini hatırlatalım.

Yataklar
Yataklar
Büyük boyut için tıkla!

Gambler modelinde bu tarz kullanıcıyı sinir edecek durumlarla karşılaşmamak için bütün eklem noktaları ve amortisör ile yatak vidaları kolayca erişilebilecek şekilde tasarlanmış. Amortisörün yerinden sökülmesi ile yatakların değiştirilmesi ve bakımı bu şekilde fazlasıyla kolay kılınmış. Amortisörü tutan bir yatak ya da vidanın sökülmesi ya da değişmesi 61901 ve 61902 tipinde standart yataklar ile gene standart M8 vidalarının kullanımı sayesinde rahatça hallediliyor.

Yüksek Esnemezlik, Alçak Ağırlık Merkezi

Bugün kadro tasarımındaki en önemli noktalardan biri esnemezlik. Scott Gambler modelinde de bu konuda oldukça özen göstermiş. Hydroforming yöntemi ile 7005 alaşımlı alüminyumdan üretilmiş borular birbirleri ile düzgün hatlar oluşturacak şekilde kaynaklanmışlar. Bu sayede kritik noktalarda yüksek esnemezlik ve kırılma vb. durumlara karşı mukâvemet sağlanmış.

Yanal düzlemde yüksek esnemezliğe „BB-Box“, „Yoke-Box“ ve amortisörün montaj bölümünün de katkısından bahsetmek gerek. BB- ve Yoke-Box’un bir arada tek bir birim oluşturması orta mil bölümü ve etrafında yanal esnemezliği en çok arttıran özellik. BB-Box orta mil yatağı çevresinde üst boru ve alt borunun da birleştiği tek bir birim olarak tasarlanmış. Yoke-Box, yani amortisör montajının yapıldığı ayakların aynı zamanda Y-Stay tabir edilen bölümü kadronun alt borusu ile birleştirerek bir kapalı kutu oluşturması ile amortisör ayaklarının ana kadronun orta bölümüne denk getirilmesi Gambler kadrosunun en önemli özelliklerini oluşturuyorlar.

BB-Box
BB-Box
Büyük boyut için tıkla!

Yoke-Box
Yoke-Box
Büyük boyut için tıkla!

Amortisör montaj ayakları
Amortisör montaj ayakları
Büyük boyut için tıkla!

Ağırlık merkezine gelince. Girişte de belirttik, bir önceki iniş modeli High-Octane’e oranla Gambler’da ağırlık merkezi 15mm daha aşağı çekilmiş, ki bu kullanımda fazlasıyla fark getiren bir gelişme.

Entegre İşlevler

Bu nokta kadronun hangi kısımlarının fazladan güce maruz kaldığı ve dolayısıyla desteklenmesi gerektiğini konu alıyor.

“Integrated Linkage System – ILS“ hakkında yukarıda bilgi verdik. Buna ek olarak alın borusunun etrafı fazladan güçlendirilen bölgelerden biri. Alt borunun alın borusu ile birleştiği bölgede ortaya çıkan kuvvetlere mukâvemet için alüminyum desteklenmiş. Üst boruda da aynı durum söz konusu. Buradaki önemli bir neden de çift köprülü bir amortisörün gidon fazla kırıldığında üst boruya çarpma ihtimâli. Bu güçlendirmeler sayesinde üst borunun böyle bir durumda ezilmesi vs. önlenmiş.

Entegre işlevler
Entegre işlevler
Büyük boyut için tıkla!

Entegre işlevler
Entegre işlevler
Büyük boyut için tıkla!

Gambler’ın 4 tane modeli var. Bunlar FR 10, FR 20, DH 10 ve DH 20.

Gambler FR 10 – 20

FR serisi 66°’lik alın açısı ile bisiklet parkı, slopestyle için tasarlanmış. Ancak yukarıda saydığımız geometri değişim seçenekleri ile tepe inişi (DH) bisikletine de çevrilebiliyor rahatlıkla. Üst modelde Rock Shox Totem (180mm), ve Rock Shox Vivid 5.1 (190mm) kullanılmış. SRAM X9 vites sistemi, Truvativ Holzfeller aynakol, Mavic EX325 jantlar ve Maxxis lastikler diğer özellikler.

FR 10
FR 10
Büyük boyut için tıkla!

FR 10 detay
FR 10 detay
Büyük boyut için tıkla!

FR 20
FR 20
Büyük boyut için tıkla!

Gambler DH 10 – DH 20

DH 10 tepe inişi dünya kupası yarışları hedeflenerek tasarlanmış bir bisiklet. Üst modelde DOX DHX 5.0 (230mm) ve FOX 40 RC2 (203mm) amortisörler var. FR modeline oranla 10mm daha fazla olan kadro uzunluğu ve 64°’lik alın açısı yüksek hızlarda denge sağlıyor. Arka tekerlek göbeğinde 12mm sokma mil, üst çeki borularının karbondan olması (DH 10), SRAM X.0 çekiş sistemi, Formula One fren, Truvativ Holzfeller aynakol ve DT Swiss tekerlekler bisikletin etkileyici donanımından belli başlı noktalar.

DH 10
DH 10
Büyük boyut için tıkla!

DH 10 çeki boruları
DH 10 çeki boruları
Büyük boyut için tıkla!

DH 20
DH 20
Büyük boyut için tıkla!

Kaynak: Scott

Scott Gambler’in Eurobike Demoday kapsaminda biraktigi izlenimler icin DemoDay makâlesine bakabilirsiniz.

Eurobike 2007 Fotoğraf Albümü– Scott

Eurobike 2007 Makâle – Scott bisikletler

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Scott  

  Bu yayın 11619 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015