Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Nisan . 2020  
Bisiklet Hurâfeleri
Antrenman, Beslenme ve İlaçlar Hakkında

Bisiklet Hurâfeleri

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
7.10.2007

1921 yılında "Kuzey’in Cehennemi“ olarak adlandırılan Paris-Roubaix yarışının başlamasına saatler kalmış. Saat 7’de bütün bisikletçiler ilk kahvaltılarını alıyorlar: Az pişmiş biftek, viski ve sade kahve. Kahvaltının akabinde bisikletçileri 270km Arnavut kaldırımı bekliyor. Sadece bir bisikletçi kahvaltıda haşlanmış buğday, fındık-fıstık yiyordu. Basında bu tutumu yüzünden „hanım evladı “ lakabı takılan Henri Pelissier o yıl yarışı kazanan isim oldu. Muhtemelen yarış öncesinde biftek yemenin de pek sağlıklı bir şey olmadığını ilk defa kanıtladı.

Doğru antrenman ve beslenme sporun ayrılmaz bir parçası. Fakat yanlış bilgiler, yerleşmiş hatalı kanılar 1920’lerde kalmış değil, bugün de hurâfelere fazlasıyla rastlıyoruz etrafımızda. Sağlık hakkında 30 hurâfe yazımızda bunların bir kısmına değinmiştik. Bu yazıda da antrenman, beslenme ve sporda ilaç kullanımı hakkında yerleşmiş kanılara bir bakalım. Hangisi hakikaten doğru, hangisi hurâfe inceleyelim.

Antrenman

Oksijen çadırında uyumak alyuvar sayısını arttırır

Elbette doğru. Yüksek irtifâ ortamının canlandırılması sonucunda vücut daha fazla alyuvar üretmeye başlıyor ve sonra „normal“ şartlarda daha fazla oksijen taşıyabiliyor.

MTBTR’den örnek: Colorado Altitude Training

Büyük boyut için tıkla!

Elektronik kas hareketlendiricileri (muscle stimulator) kasları geliştirirler

İşte bu yanlış. Kas hareketlendiricileri sadece dinlenmeye ve kasların kendilerini toparlamasına yardımcı oluyor. Dolayısıyla düzenli antrenmanı kesinlikle ikâme etmeleri mümkün değil.

MTBTR’de kas hareketlendiricileri: Compex

Büyük boyut için tıkla!

Tek bacakla pedal çevirmek akıcı pedal çevirmeyi sağlar

Açıkçası biraz disiplinli bir şekilde pedal devrini sabit tutmaya çalışarak ve etkin bir şekilde pedalı basıp çekerek pedal çevirme verimini arttırmak daha basarili sonuç veriyor.

MTBTR’de konuyla ilgili makâleler: akıcı pedal çevirmek ve Pedal Çevirme Tekniği

Su içmeden antrenman yapmak dayanıklılığı arttırır

MTBTR’de spor esnâsında sıvı alımı üzerine onca makâle var. Haliyle hepsinin ortak noktası bu konunun önemi. Dolayısıyla yukarıdaki çok tehlikeli bir hurâfe. Su içmeden antrenman yapmanın arttırdığı tek şey susuzluk. Vücut ağırlığının %1-%5’i arasında bir su kaybı performansta çok yüksek düşüşlere neden olacağından dayanıklılığımı arttırayım derken yolda kalmak – ve ma’azallah çok daha kötüsü – işten bile değil.

Büyük boyut için tıkla!

Antrenman boyunca bir şey yememek yağ yakımını hızlandırır

Kulağa ters de gelse vücut yağları yakabilmek için karbonhidrata ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla antrenman esnâsında hiçbir şey yemeyenler aslında yağlarını değil, karbonhidrat depoları tükendikten sonra kasları için çok gerekli olan proteinleri yakıyorlar. Haliyle bu istenenin tam tersi bir sonuç. Dolayısıyla antrenman esnâsında da ufak tefek şeyler atıştırmakta fayda var.

Seleyi birkaç santimetre aşağıya çekmek üst bacak kaslarını çalıştırır

Alâkası bile yok, çok çok diziniz ağrır.

Beslenme

Yarıştan önce et güç verir ve sakatlıkları önler

Yazının giriş kısmında anlattık, sayfamızda da onlarca yazı var bu konuda. Yarışlardan öncesinde ve esnâsında en önemli besin maddesi karbonhidratlar. Ette bulunan proteinler değil. Tam tersine yarış (ya da antrenman) öncesinde et yemek proteinlerin hazmı esnâsında oluşan fazla üre sakatlanma riskini de artırır. İllâ et yemek isteyenler bunu yarıştan sonra yapmalılar.

Yarış esnasında alkol ağrıları dindirir

Tamamen uydurma. Tamtersine fiziksel aktivite esnâsında alınan alkol tepki verme ve konsantrasyon yetisini olumsuz etkiler, dolayısıyla spor esnâsında „zinhar“ dokunulmayacaklardan biridir.

Kola içsek?

İçinde bulunan kafein ve yüksek seker oranı sayesinde kolanın hakikaten yorgunluğu azaltıcı ve uyarıcı etkisi var. Fakat fazla sekerin su ihtiyacını da arttırdığı unutulmamalı.

Büyük boyut için tıkla!

Enerji içecekleri (Red Bull vs.) güç katar

Enerji içecekleri konusunda MTBTR’de bayağı yazı var. En önemli özellikleri hipertonik olmalar, yani vücuttan su „çekmeleri“. Sekerin yanında içerdikleri kafein ve taurin sayesinde uyarıcı etkileri yadsınamaz, ancak mutlaka maden suyu ile birlikte alınmaları gerek.

Büyük boyut için tıkla!

Yarış esnâsında magnezyum tabletleri krampları önler

Bu da biraz sallantıda bir yorum. yarış esnâsında magnezyumun ölçüsünü kaçıranlar karin ağrısı, bağırsak problemleri ile karşı karşıya kalabilirler. Dolayısıyla yarışlardan önceki süreç içinde magnezyum seviyesine dikkat etmek en kesin yol.

Basit sekerler (monosakarid) sporcular için kötü

Fiziksel efor esnâsında enerji sağlamak için pek çok yol var. Bunlardan biri de basit sekerler. Elbette sporcu beslenmesinde işlenmemiş tahılların, müslinin yeri ayrı, Fakat yarış esnâsında bu tarz besinlerin faydadan ziyâde zararları var, çünkü hazımları uzun sürüyor. Dolayısıyla bilhassa fiziksel efor sırasında basit sekerler kana çabuk karıştıkları için tercih edilebilirler. Kezâ yarış ya da antrenman sonrasında hızlı toparlanma için basit sekerlerin yararı mevcut.

İlaçlar

Aspirin kani inceltir, kaslara oksijen erişimini kolaylaştırır

yanlış. Aspirinin işlevi kani inceltmek, yani sulandırmak değil, daha zor pıhtılaşmasını sağlamak. Bunun alyuvarların taşıdığı oksijen ile bir alâkası yok. Yeterli derecede sıvı alımı bu konuda çok daha faydalı.

Büyük boyut için tıkla!

Kreatin ile yüksek performans

Toz ya da tablet olarak keratin alma vücudun kendi depolarını arttırabilir elbette. Bu da birden patlama gerektiren anlarda (ataklar) daha yüksek verim demek. Ancak kreatin ile uzun süre bisiklete binmenin bir ilişkisi yok, yani kreatin alımı artınca uzun süreli mukâvemet de artmış olmuyor. Üstüne üstlük bir de zaafı var: Su tuttuğu için ağırlık arttırıcı etkisi var ve de kramplara yol açabiliyor.

MTBTR’de konuyla ilgili makâle: Kreatin

Kabartma tozu (natriyum-hidrojen-karbonat) laktat oluşumunu engeller

Teoride bu denklem doğru, ancak laktat oluşumunu engellemek için alınması gereken natriyum hidrojen karbonat miktarı 20 gram ve üstü. Yarıştan önce veya öncesinde bir perhiz kapsamında alınmalı. Ancak mide için daha sağlıklı yöntem hidrojen-karbonat içeriği 1 litrede 1000 mg’dan fazla olan maden suyu içmek.

Protein tozu açlığı bastırır

Ehh, protein daha uzun süre tok tutar, çünkü hazmı daha uzun sürüyor (meşhur Atkins diyetinin altında yatan da bu). Dolayısıyla orta vadede açlık hissini azaltabilir. Ama protein tozunun iştah kesici bir özelliği bulunmuyor. Buna ek olarak protein tozu kullananları yeteri kadar sıvı alımına çok dikkat etmeliler, çünkü protein yakımı esnâsında ortaya çıkan üre idrar yoluyla atılıyor. Bu da artan sıvı kaybı demek.

Büyük boyut için tıkla!

Yarışta ve öncesinde amino asitler kasların mukâvemetini arttırır

Zarurî amino asitlerin düzgün beslenme çerçevesinde alınmaları gerek. Ama bilhassa yarış esnâsında kasların dayanıklılığını arttırmada düşük rol oynuyorlar. Yani denebilir ki bu bilginin doğruluk oranı %50:%50.

MTBTR’de konuyla ilgili makâle: Protein ve Aminoasitler

Burun spreyi oksijen alımını arttırır

alâkası bile yok. Sadece burun tıkanıklılığında burun mukozasına gelen kan miktarını düşürerek burnu acar, oksijen alımı ile bir ilgisi yok.

Büyük boyut için tıkla!

Faydalanılan kaynaklar: Mountainbike, MB Action, Bike, MBUK, CPTips

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Sağlık Yalanları  

  Bu yayın 9540 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015