Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Ocak . 2021  
Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Neden Erkekler Daha Hızlı Kilo Veriyorlar?

Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme

Çeviren: Cüneyt Kazokoğlu
7.10.2007

Sayfamızda kadın ve erkekler arasındaki fizyolojik farkları konu alan bir makâlemiz bulunuyor. Bunun üzerine inşâ edilebilecek şekilde geçtiğimiz haftalarda bikeradar.com sayfasında kadın ve erkeklerin farklı kilo verme özellikleri hakkındaki yazıyı yayınlamak sanırız konunun meraklılarının ilgisini uyandıracaktır.

Haliyle kilo verme konusunda ne kadar farklı ve ne kadar çeşitli yol, yordam da olsa kesin olan bir şey erkeklerle kadınların farklı hızda kilo kaybettikleri. Ekseriyetle erkekler kadınlara oranla daha çabuk kilo veriyorlar. Bunun elbette birden fazla nedeni var, fakat en önemli ikisi sporun iştaha etkisi ve kadın vücudunun fizyolojik yapısı. kadın vücudu 9 ay sürecek bir hamilelik sürecine sürekli olarak hazır olmaya programlandığı için mütemadiyen kâfi ölçüde kalori almaya çalışıyor.

Büyük boyut için tıkla!

Sadece spor yapmak kadınların kilo vermeleri için pek verimli bir yöntem değil. İştah kısmen vücut ısısı tarafından yönetiliyor. Sıcak havada yapılan uzun bir antrenmandan sonra vücut ısınmış, terlemişken açlık pek fazla hissedilmiyor. Öte yandan yağmur altında, soğuk bir rüzgâra karşı yapılan idmanı süsleyen tek şey herhalde çikolata rüyaları. Fakat antrenmanın iştaha olan etkisi kadın ve erkeklerde farklı. Fareler üzerinde yapılan deneylerin gösterdiği, düzenli antrenman yapan erkek farelerin daha az yemek yiyip kilo kaybettikleri. Dişi fareler ise idman sonrasında bayağı iştahlı oluyorlar ve ağırlıklarını korumak (yani potansiyel bir hamileliğe hazırlıklı olmak) için daha fazla besin alıyorlar.

Haliyle farelerden yola çıkıp insanlar hakkında yargılara varmak yönü doğru gösterse de pek de kesin olmadığı için benzer deneyler insanlar üzerinde de yapılmış. Normal ağırlıkta ama spor yapmayan bir grup erkek ve kadın bir maratona hazırlık olarak 18 aylık bir antrenman programına alınıyorlar. Erkekler antrenman boyunca aldıkları kalorileri günde 500 kalori arttırırken kadınlar sadece 60 kalori fazladan alıyor. Her iki grup da haftada 80km’nin üzerinde koşuyorlar.Erkekler deney sonucunda aşağı yukarı 2.3 kilo yağ kaybederken (ağırlık değil, yağ), kadınlar hiç yağ kaybı yaşamıyorlar.

Büyük boyut için tıkla!

Benzer araştırmalar sadece antrenman yapmanın kadınlar için verimli bir kilo verme yöntemi olmadığını gösteriyorlar. Bilhassa zaten zayıf kadın sporcular yağ oranlarını düşürmekte oldukça zorlanıyorlar. Haliyle milyonlarca yıllık bir „fizyolojik programın“ sonucu bu. Bunu böyle söylemek ilginç gelebilir ama kadınlar „yağlı ve doğurgan“ olmaya, erkekler ise atletik olmaya programlanmışlar. Besinin fazla rahat bulunmadığı kuraklık gibi dönemlerde kadınlar çok verimli şekilde enerji harcamalarını uzun döneme yayabiliyorlar. kadınlar potansiyel enerjilerini yağ olarak depolama konusunda daha başarılılar. İnsan ırkının devamını mümkün kılan bu hayati önemdeki yağ depolarını da haliyle kaybetmek kolay değil.

Genel olarak kabul edilen Bos bir mide ile daha fazla yağ yakılacağı ise ancak kısmen doğru. Haliyle kahvaltı öncesi kan sekeri seviyesi düşükken vücudun yağ depolarını harekete geçirmesi daha kolay. Ancak mühim olan toplam kalori dengesi. Kilo kaybı için günün bitiminde sabah kahvaltıdan önce ne kadar yakıldığı değil, gün içinde toplam olarak ne kadar alındığı önem taşıyor.

Büyük boyut için tıkla!

Uzun bir antrenmandan sonra yorgun ve aç olmak normal. Yalnız bilhassa kalori kontrolü esnasında sıkça yapılan bir hata yorgunluğu açlıkla karıştırmak. Özellikle geceleri yorgunluğun da verdiği hisle gerektiğinden fazla yemek, ya da iyi gecen antrenman sonrasında kendinizi zengin bir mönü ile ödüllendirmek kolay basılabilen yas tahtalar.

Hayat denge üzerine kurulu. Yemekten de bisikletten de zevk almayı dengelemek şart. Sadece kalori kaybetmek için bisiklete binmek bisikletten alınan zevki kaybetmenin birindi adimi. Beslenme alışkanlıklarını ve kilo vermeye bakış açısını değiştirmek ise çok daha verimli. Bisiklete kısa vadeli bir diyetin parçası olarak değil, sağlığımıza yaptığı uzun vadeli katkılar için binmek gerek.

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Kadınlar ve Erkekler  
yayin   Erkeklerden Farklar  

  Bu yayın 15414 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015