Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Ağustos . 2020  
O Bir Toplum Gönüllüsü, Faruk SÜKAN
O Bir Toplum Gönüllüsü, Faruk SÜKAN

O Bir Toplum Gönüllüsü, Faruk SÜKAN

Yazar: Çağlar Fazlı
1.11.2007

Antrenmandan dönerken, üzerinde büyük harflerle protesto yazan bisikletiyle yol alırken rastladım Faruk Amcaya. Ona yaklaştıkça bisikletinde başka yazılar daha yazdığını fark ettim ve okudukça anladım neyi protesto ettiğini. "Doğa ve çevre ölürse, sen de ölürsün" işte bu kadar kesin bir dille uyarıyordu insanları Faruk Amca ve ekliyordu "Doğayı katledenler, çevreyi kirletenler kahrolsun".

Faruk Amca artık pedala doğayı katledenleri protesto amacıyla basıyor. Üstelik sadece pedal çevirmekle kalmayıp, gittiği yerlerde okullarda konuşmalar yapıp, çocukları bilinçlendiriyor, yerel yönetimlerle konuşup sorunlara çare arıyor. Her ne kadar bazı basın yayın organlarında birkaç haberi yayınlanmışsa da benim onu görmeden önce ondan haberim yoktu ve çoğumuzun benim gibi olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden onunla, sizlere de aktarmak üzere Tekirdağ'ın Naip köyünde konuştum.

Büyük boyut için tıkla!

1927 Tokat doğumlu Faruk Amca, emekli beden eğitimi öğretmeni aynı zamanda Edirne'de Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliği görevlerinde de bulunmuş. Birçok şehir gezmiş meslek hayatı boyunca ama onu en çok gezdiren bisiklet sevdası olmuş. Bisiklet turlarına 1958 yılında başlamış, "İngiliz malıydı" dediği bisikletiyle. Bütün Türkiye'yi gezmiş dolaşmış. Türkiye'yi bitirdikten sonra güney ve kuzey olmak üzere iki Avrupa turu yapmış ve 12 ülkede pedal çevirmiş (Yunanistan, İtalya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Almanya, Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya, Yugoslavya, Bulgaristan ). Bütün Avrupa'yı tek vitesli bisikletiyle gezmiş, bilmiyorum bunu hayal edebilir misiniz? Şimdi ise çok seneler önce Ankara'dan ikinci el aldığı bir Trek kullanıyor. Binlerce kilometre pedal çevirmesine rağmen henüz bisikletinin hiçbir parçasını değiştirmemiş.

Bütün turcuların bisikletlerinin üzerine sloganlar yazıp halkın dikkatini çekmelerini istiyor, her bisiklet sever gibi o da bisiklet yollarının olmayışından dert yanıyor ve Küçükçekmece Belediyesinin çocukların okula bisikletle gidebilmesi için yollar yapıp bunu teşvik etmesini örnek gösteriyor.

Onun için doğa sporcusu demiştik çünkü o aynı zamanda bir dağcı ve kayakçı da. Türkiye Dağcılık Federasyonu Eğitim Yönetmeliği ve Eğitmen Yönetmeliği olmayan bir federasyon konumundayken, verdiği tek yasal belge olan yardımcı eğitmenlik belgesini Haziran 1974 tarihinde açılmış olan Dağcılık Eğitmeni Yetiştirme Kampı'nı başarı ile tamamlayarak almaya hak kazanmış. Tur kayağı ile de ilgilenmiş ve eğitmenliğini de yapmış. Ağrı Dağı da dahil olmak üzere birçok dağa çıkmış.

Büyük boyut için tıkla!

Hürriyet Gazetesi'nde çıkan bir röportajı

Yola çıkarken amacınız neydi?

Doğanın yok olmasını ve çevrenin kirlenmesini protesto etmekti amacım. Halkı ve gençleri bu konuda bilinçlendirmeyi, onları spora özendirmeyi istiyorum. Bu yaşta bir insanın bisikletle günde 40 km. yol yapması çocuklarda büyük merak uyandırdığı gibi, cesaret veriyor. "Biz de yaparız" diyorlar. Hem sporu özendiriyor hem de doğaya ilgilerini arttırıyor.

Sizi bu protestoyu yapmaya iten güç ne?

Doğayı çok seviyorum. Dağcıyım. Dağların 50 yıl önce nasıl ormanlık olduğunu biliyorum. Şimdigidiyorum, yerlerinde yeller esiyor. Avrupa'da ormanların nasıl korunduğunu, bizde nasıl yok edildiğini gördüm. Türkiye'deki nehirler, sular, toprak ve havanın nasıl kirletildiğini görüyorum. Bu yok oluş hem Türkiye hem dünyada devam ederse, insanlık toptan ölebilir.

Gittiğiniz yerlerde nelerle karşılaştınız?

Çocuklar bu yaşta uzaktan bisikletiyle gelmiş biriyle karşılaştıkları zaman çok büyük ilgi duyuyorlar. Bu nedenle dikkatle dinliyorlar. Konuşmalar bittiğinde alabildiğine tezahürat oluyor. Bir öğretmen, öğrencilere bir senede veremedikleri çevre bilincini benim bir konuşmayla verdiğimi söyledi.

Sağlığınızı neye borçlusunuz?

Beden eğitimi öğretmeni olduğum için sürekli spor yapıyorum. Sürekli temiz hava, doğa içinde yaşadım. Dağcı olduğum için dağlarda uzun vakit geçiriyorum. Doğal olmayan hormonlu gıdalar yemiyorum. Çocuklara da bunu anlatmaya çalışıyorum.

Büyük boyut için tıkla!

Hiç yorulmayacak mısınız?

Sağlığım müsaade ettiği sürece devam edeceğim. 30 Ağustos'ta Ağrı'nın zirvesindeydim, oradan moral almasam belki bu tura çıkmazdım.

Daha iyi bir çevrede yaşasaydık ne değişirdi?

Temiz havada yaşayan bir insan sağlıklı olur, istese de istemese de. Sağlıklı insanın psikolojisi de sağlıklı olur. Gürültü hava kirliliği şehirlerde, biz beton kuşakları yetiştiriyoruz, doğadan kopuk kuşaklar. Bu kuşakların ne bedenen ne de ruhen sağlıklı olması mümkün değil. Çevre ve Orman Bakanlığı yetkili ve etkili bir duruma getirilmesi, okullarda çevri dersinin etkili hale getirilip, içinin uygulama ile doldurulması gerekli.

Gittiğiniz yerlerde sizi en çok etkileyen neydi?

Gittiğim öğretmen evlerinde beni en çok üzen, oturup kâğıt oynayan öğretmenleri görmek oldu. Öğretmenler misyonu kaybetmiş. İdealleri yok önlerinde.

Büyük boyut için tıkla!

Faruk SÜKAN, Doğal Hayatı Koruma Derneği, TEMA ve AKUT'un da üyesi. Bakın Nasuh MAHRUKİ kendi internet sitesinde yedi yıl önce onun için neler yazmış:

Faruk Sükan, Sinop'tan bisikletiyle başladığı yolculuğunu Anamur'a doğru sürdürüyor.

Aslında Türkiye'de, bir kısmını benim de tanıdığım pek çok bisikletsever, defalarca ülkemizi bisikletiyle gezmiş, ovalarında, yokuşlarında, dağlarında, göl kenarlarında, kıyılarında binlerce kilometre pedal basmıştır. Karayollarımızda bisikletçilerin uğramadığı fazla yer kalmadığını bile söyleyebilirim. Hatta bisikletiyle yurt dışına giden sporcularımız bile var. Ancak Faruk Sükan'ı, doğanın korunması ve bu konuda insanların bilinçlendirilmesi için bisikletiyle yola çıkarak gösterdiği mütevazı çabasında ilginç ve değerli kılan başka şeyler var.

Faruk Sükan, uzun yıllardır yaptığı dağcılık ve kayak sporlarının yanısıra, neredeyse Türkiye'nin tamamını ve 12 Avrupa ülkesini bisikletiyle gezmiş. Ayrıca 30 yıl öğretmenlik, bir süre Milli Eğitim müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı danışmanlığı yapmış.

Faruk Sükan bugün 73 yaşında. Faruk öğretmen 30 yıl boyunca Atatürkçü, laik, aydın gençler yetiştirmiş bu ülkeye. Hiç yitirmediği heyecanı, kararlılığı ve inancı ile bugün de bisikletinin üzerinde, pedal çevirerek gençlere yol gösteriyor, örnek oluyor. 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 8620 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015