Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Eylül . 2020  
Bilgisayar Destekli Bisiklet Tasarımı
Bisiklet Mühendisliği

Bilgisayar Destekli Bisiklet Tasarımı

Yazar: Tolga Durudoğan
15.12.2007

Bilgisayarlardaki gelişmenin ortaya çıkardığı kaçınılmaz bir sonuç olarak, artık hemen hemen tüm tasarımlar bilgisayar ortamında CAD (Computer-Aided Design, Bilgisayar Destekli Tasarım) ve CAE (Computer-Aided Engineering, Bilgisayar Destekli Mühendislik) sınıfındaki programlarla, oldukça kolay, hızlı ve doğru bir şekilde yapılabiliyor.

Tabii bisiklet tasarım ve mühendisliğinin bu gelişmeleri de takip etmesi kaçınılmaz. Bu yazımızda, bisiklet tasarımında kullanılan programları sizin için araştırdık.

FS-Kinematics

fs-kinematics.igorion.com

FS-Kinematics, özellikle süspansiyon tasarımı üzerinde özelleştirilmiş bir program, internet üzerinden veya bilgisayara indirilerek kullanılabiliyor. Tasarlanan süspansiyonun çalışması, sürücüyle uyumu ve sürüş sistemiyle etkileşimi canlandırılabiliyor.

FS-Kinematics
FS-Kinematics
Büyük boyut için tıkla!

Hem ön, hem de arka süspansiyon tasarımı için kullanılan program, tasarlanan süspansiyonun çalışmasını, bisiklet geometrisindeki değişimleri, sürücü ve sürüş sistemiyle olan etkileşimleri, gerçek zamanlı olarak canlandırabiliyor. Internet üzerinden veya bilgisayarda kullanılabilen FS-Kinematics, arka hazne, zincir, dişliler ve aktarıcılar üzerine etki eden kuvvetleri; çeki borusu (chainstay) boyundaki değişimleri, pedala basma ve frenleme esnasında ve amortisör üzerindeki değişimleri gösterebiliyor. Ortaya çıkan çeşitli sonuçların, grafik olarak görüntülenip analiz edilmesi de mümkün.

BikeCAD

www.bikeforest.com

BikeCAD, bisiklet tasarımında kullanılan bir diğer program, FS-Kinematics gibi bir tek noktada özelleşmek yerine, daha geniş kapsamlı bir tasarım uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Kadro, geometri, amortisörler, sele sürüş sistemi ve daha birçok bileşen, programın veritabanında öntanımlı olarak kayıtlı bileşenler de kullanılarak, bir bisikleti herşeyiyle tasarlamak mümkün.

BikeCAD ve Yardımcı Modülleri
BikeCAD ve Yardımcı Modülleri
Büyük boyut için tıkla!

Ancak BikeCAD, tek başına değil: FullSuspensionCAD adlı modül ile, verilen ölçüler ve parametrelere göre, süspansiyon tasarımı yapmak ve çalışmasını canlandırmak mümkün.

WheelCAD, seçilen parametrelere ve malzemelere göre, tekerlek tasarımı yapılması için yardımcı bir modül olarak düşünülmüş.

HulaCAD ise, WheelCAD gibi, ancak bir nev'i "hula hop" bisiklet tekerleği tasarlamak için kullanılan, eğlenceye dönük tasarımları hedefleyen bir modül. Eğer isteseniz, bu şekildeki bir tekerleği bisikletinize takarak kelimenin tam anlamıyla "hoplaya zıplaya" bisiklet sürebilirsiniz, bunun adı da sayfada doğal olarak "biking" değil "hulabiking" olarak tanımlanmış.

RecumbentCAD, yarı-yatar pozisyonda kullanılan bisikletleri tasarlamaya dönük bir modül.

TandemCAD, adından da anlaşılacağı gibi iki kişilik bisikletlerin tasarlanmasına hizmet ediyor.

Ayrıca bütün bu araçlar kullanılarak yapılmış birbirinden ilginç tasarımları da Bike Forest'in sayfalarında görmek mümkün.

SolidWorks

www.solidworks.com

SolidWorks
SolidWorks
Büyük boyut için tıkla!

SolidWorks, ilk olarak piyasaya sürüldüğü 1995 yılından bu yana sürekli gelişerek,endüstri standardı bir program haline geldi. Doğrudan 3 boyutlu katı modellemeye odaklı bir program olan SolidWorks ile malzemenin modellenmesi, modelin teknik çizimlerinin oluşturulması, parçanın üzerine etkiyen çeşitli kuvvetlere bağlı olarak stres analizi yapılması mümkün. Bunu yanında, tasarlanan parçalar birleştirilerek sistemler oluşturulabiliyor ve bu sistemlerin çalışması ile, ortaya çıkan çakışmalar görüntülenebiliyor.

Bütün bu gelişmiş özellik ve yetenekleriyle öne çıkan SolidWorks, doğal olarak bisiklet tasarım ve imalatçıları tarafından da kullanılıyor. SolidWorks, Mart 2007'den bu yana, Trek tarafından, bir şehir bisikleti olan "Lime"ın imalatında kullanılıyor. Ayrıca Ocak 2007'de, SolidWorks, Bianchi tasarımlarında kullanılmaya başlandı. Daha uzak bir geçmişte ise, Eylül 2004'te, Kanada'nın önce gelen bisiklet üreticilerinden Cervelo Cycles (www.cervelo.com) tarafından, aynı yılın yaz aylarında yapılan Tour de France, Ironman Triathlon ve olimpiyatlarda kullanılan karbon-fiber bisikletlerin tasarımında kullanılmıştı.

 Trek Lime-SolidWorks Çalışması
Trek Lime-SolidWorks Çalışması
Büyük boyut için tıkla!

AutoCAD

www.autodesk.com

AutoCAD'in, yıllardan beri, özellikle endüstriyel mekanik tasarım uygulamalarında öne çıkan standart program olması, her ne kadar açıkça belirtilmese de bisiklet tasarımında da kullanıldığını düşünmemiz için oldukça yeterli bir neden.

Ancak kabul edilmesi gereken esas gerçek, AutoCAD'in doğrudan bir katı modelleme ve canlandırma programı olmadığı. Bunun ana sebebi ise, AutoCAD'in temelinde hiç değişmemis olan, koordinat sistemi temelli, tel kafes sistemine dayalı tasarım yaklaşımı. Her ne kadar iki veya üç boyutlu olarak oldukça detaylı çizimler yapılması mümkün olsa da, yukarıda açıkladığımız programların sahip olduğu, özellikle stres analizi ve canlandırma gibi birtakım yeteneklerin AutoCAD'de de kullanılabilmesi için, LISP adı verilen özel bir dilde programlama yapılması gerekiyor.

AutoCAD ile Bisiklet Çalışması
AutoCAD ile Bisiklet Çalışması
Büyük boyut için tıkla!


AutoCAD ile Bisiklet Çalışması
AutoCAD ile Bisiklet Çalışması
Büyük boyut için tıkla!

Bütün bunların sonucunda da AutoCAD karşımıza komple bir modelleme çözümü olarak değil, daha çok bağımsız parçaların teknik resimlemesine uygun bir program olarak çıkıyor.

AutoCAD ile Bisiklet Çalışması
AutoCAD ile Bisiklet Çalışması
Büyük boyut için tıkla!

AutoCAD ile Bisiklet Çalışması
AutoCAD ile Bisiklet Çalışması
Büyük boyut için tıkla!

Dileğimiz, yakın zamanda ülkemizde de, yüzde yüz kendi tasarım ve imalatımız olan, kalite olarak Trek, Kron, Cannondale gibi bisikletleri ve Shimano, SRAM, CatEye, Sigma Sport gibi parça ve aksesuarları aratmayacak kalite ve standartlarda ürünleri görmek.

Kaynaklar:

FS-Kinematics
fs-kinematics.igorion.com

BikeForest
www.bikeforest.com

SolidWorks Official Website
www.solidworks.com

CAD Digest
www.caddigest.com

The Boston Globe
www.boston.com

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 19896 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015