Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Mart . 2021  
Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Eğri Diski Düzeltmek

Disk Yamulursa Ne Yapmalı?

Yazar: Cüneyt Kazokoglu
6.1.2008

Dağ bisikletçiliğinde disk frenlerin giderek yayılması ile birlikte disk fren problemleri de ortaya çıkıp kafalarda soru işaretleri yaratmaya başladı. Bu konudaki soruların büyük bir kısmını, örneğin frenlerin sürtmesini, ötmesini bundan önceki muhtelif makâlelerimizde isledik. Önemli ve daha can sıkıcı bir konu ise disk frenlerin çeşitli nedenlerden ötürü yamulmaları. Bu durum haliyle yüksek hız esnâsında basa geldiği takdirde oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Bu tür kazaların nedeni muhtelif.

Birinci neden olarak yanlış fren tekniği düşünülebilir. Çeşitli yazılarda da çokça belirttiğimiz üzere yokuşun tepesinden freni sıkmaya başlayıp yokuş bitene kadar frende inmek gerek jant, gerekse disk frenler için yanlış bir yöntem. Bu şekilde fren diskinin gereğinden fazla ısınması ve sonucunda hidrolik sistemde havadan diskin tahrip olmasına kadar pek çok tatsız sona ulaşmak mümkün.

İkinci bir neden ise son yıllarda disk frenin de görsel bir öğe olarak ağırlık kazanması ve bu nedenle disklerin giderek büyük ve nispeten ağırlıktan tasarruf baskısının da sonucu olarak giderek ince yapılmaya başlanması. Asgarî disk kalınlığı konusuna daha önce İki Diskin Ötesi makâlemizde değinmiştik. Haliyle yukarıda belirttiğimiz hatalı fren yöntemi ile diskin de inceliği birleşince ortaya bâriz bir tehlike potansiyeli çıkıyor.

Diskler elbette sadece bu iki nedenden ötürü değil, bir düşüş sonucu da deforme olabiliyorlar.

Her ne şekilde olursa olsun, belirli bir seviyeye kadar yamulmuş diskleri tekrar düzeltmek mümkün. Fakat aşağıdaki hâle geldikten sonra takdir edilir ki tek çare diski yenilemek.

Büyük boyut için tıkla!

Özellikle diskteki yamukluk gözle doğrudan seçilmiyor, fakat diskin sürekli fren balatasına sürtmesi ile kendini belli ediyorsa yapılacak is tekerleği sökmeden kaliperlerin arka tarafından fener tutarak diskteki eğriliğin hangi noktada olduğunu saptamak.

Büyük boyut için tıkla!

Disk fren yamulmasında kullanılacak belli başlı parçalar aşağıdakiler.

Büyük boyut için tıkla!

Eğriliğin bir adım önünde fren yapıldıktan sonra tamir işlemi başlıyor. Haliyle burada daha açık olması için göbekten sökülmüş bir diskte gösterilen adımlar disk göbekten sökülmeden yapılacak.

İşin özeti yamukluğu diski kanırtarak düzeltmek. Fren diskinin çelikten olduğu düşünülürse bunun kolaybir işlem olmadığı da aşikâr. Bunun için diskteki eğriliğin nereden kaynaklandığını kesin olarak belirlemek de şart.

Büyük boyut için tıkla!

1) Diskteki eğriliğin çıkış noktası eğer diskin teli ise, yani asıl yamulma diskin frenle temas eden bölgesinde değil de diskin telindeyse yapılacak şey tek bir çatal ya da kanırtaç ile diskin telini tekrar kanırtarak düzeltmek, ki bu aslında en kolay iş.

2) Diskteki eğrilik fren balatasına temas eden yüzeyin içe ya da dışa doğru diskin telinden itibâren eğrilmesi şeklindeyse yapılacak şey bir çatal ve bir kanırtaç kullanmak. Kanırtaç diskin telini tutarken çatal ile de diskin frenle temas eden bölgesi düzeltiliyor.

Büyük boyut için tıkla!

3) Diskteki eğrilik frenle temas eden kısmın „kırılması“ ise en zor durum. Bu durumda çatalların uzun yarıkları ile karşılıklı olarak kırığı düzeltmek gerekiyor. Haliyle bu işlem sonrasında kırıktan hiç iz kalmaması, diskin sathının tamamen düz olması fren verimi açısından şart.

Büyük boyut için tıkla!

Bütün bu adımlar sırasında elbette ufak adımlarla ilerlemek gerektiğini ve her adim sonrasında tekrar kaliperin arkasından ışık tutarak gelinen noktayı ve bir sonraki adımda kullanılacak kuvveti belirlemek şart. Aksi takdirde bir tarafa yönelik eğriliği düzelteyim derken diğer tarafa doğru eğmek işten bile değil.

Bütün işlem bittikten sonra ise frenle bir defa diski ısıtacak şekilde fren yapmak da gerekli.

Elbette profesyonellik ve milimetrik ayarlarda yukarıya ve aşağıya doğru sinir yok. Burada Park Tool markasının aletleri ile gösterdiğimiz işlemin en kaba hâli diski söküp, düz bir satıh üzerinde (örn. bir masa) eğriliğin nerede olduğunu belirleyip bir İngiliz anahtarı ile kaba kuvvet düzeltmeye çalışmak. Haliyle İngiliz anahtarının diske zarar verme olasılığı çok daha yüksek, eğer çok acil bir durum söz konusu değilse kaçınılması gereken bir yöntem.

Diski yeni disk seviyesine getirmeye kararlı olanlara da gene Park Tool markasının bu iş için geliştirdiği milimetrik ayar yapmaya imkân tanıyan disk akord ayarı aletleri olduğunu belirtelim.

Büyük boyut için tıkla!

Son olarak söylenebilecek şey, bu kadar uğraşmayıp yeni bir disk de alınabileceği. Fakat biliyoruz ki atölye müdâvimleri için yenisini almak yerine (ya da yenisi alınsa bile eskisini) tamir etmek kaçınılmaz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Yeni Disk Fren Alırken  
yayin   Disk Fren Soruları  

  Bu yayın 28370 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015