Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Mart . 2021  
Kötü Havalarda Bisiklete Alternatifler
Kış Antrenmanları

Kötü Havalarda Bisiklete Alternatifler

Yazar: Cüneyt Kazokoglu
13.1.2008

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte gerek havanın nispeten erken kararması, gerekse „güzel hava bisikletçilerinin“ evlere çekilmesi ile birlikte antrenman açığı kendini gösteriyor. Bu durumu sele üzerinde telâfi etmek için kapalı ortamda üç tane seçenek var. Bunlar kondisyon bisikleti, spinning bisikleti ve sabit antrenman aleti ile makara. Bu üç antrenman sistemini 7 ayrı noktayı dikkate alarak birbiriyle mukâyese edelim. Bu noktalar

 • hitap edilen kitlenin genişliği,
 • açık havadaki bir antrenmanı canlandırma yetisi,
 • antrenmanı programlama imkânı,
 • oturma konumu,
 • söz konusu aletin ne kadar gürültü çıkardığı,
 • fiyatı ve
 • evde ne kadar yer kapladığı.

  Kondisyon Bisikleti

  Kondisyon bisikleti herhalde sadece bisikletçilere değil, en geniş kitleye hitap eden kışlık antrenman aleti. Buna ek olarak bisikletçiler arasında da bu aletler her tür bisikletçiye yönelik tasarlanmışlar. Kondisyon bisikletlerinin avantajlarından biri şüphesiz bilhassa üst modellerde gördüğümüz antrenman programlama imkânları. Hayli gelişmiş elektronik sistemlere sahip bu aletlerle profesyonel seviyede bir antrenman da mümkün.

  Hedef Kitle

  Kilo vermek için uğraşandan profesyonel bisikletçiye kadar herkesin kullanabileceği bir alet kondisyon bisikleti.

  Gerçek Antrenmana Uyum

  Elektronik programlama ile “sanal” bir antrenman imkânı ve nispeten gerçeğe yakın pedal hissine sahip olsalar da haliyle gerçek bir bisikletten bayağı farklılar kondisyon bisikletleri.

  Antrenman Programlama

  Üst sınıf kondisyon bisikletlerinin (örneğin Daum) en önemli üstünlüklerinden biri pedala verilen Watt cinsinden programlamaya imkân tanımaları. Bu da profesyonel bisikletçilerin fazlasıyla kullandıkları bir yöntem. Dolayısıyla bu imkânı bir artı olarak not etmekte fayda var. Ancak bunun sadece üst sınıf modellerde olduğunu da hatırlatalım.

  Büyük boyut için tıkla!

  Oturma Konumu

  Kondisyon bisikletlerinin güzel bir yani her tür oturma pozisyonunun ayarlanabiliyor olması. Elbette bir bisikletçiden diğerine geçiş esnâsında biraz vakit kaybı da söz konusu ancak gerek gidon, gerekse sele ayarı geniş bir yelpâzede mümkün. Buna ek olarak diğer ürünlerle karşılaştırıldığında kondisyon bisikleti nispeten kısa boylu, daha doğrusu „ortalama dışı“ kişilere de (örneğin çocuklar) uyuyor.

  Gürültü

  Bilhassa üst modellerde manyetik dirence sayesinde kondisyon bisikletleri en sessiz ürünlerden.

  Fiyat

  Kondisyon bisikleti alırken dikkat edilecek nokta maalesef nispeten pahalı ürünlerin genelde daha iyi oldukları. Özellikle ucuza getirme durumunda kondisyon bisikletlerinde tam bir „ucuz etin yahnisi“ durumu söz konusu oluyor. Kettler, Daum, Tunturi ilk akla gelen markalar.

  Yer İhtiyacı

  Bu nokta kondisyon bisikletlerinin zaafı. Aletler hem ağırlar, hem de nispeten fazla yer kaplıyorlar. Dolayısıyla alınacaksa genelde sabit bir yerlerinin olması en mantıklısı.

  Spinning Bisikleti

  Spinning sporu hakkında MTBTR’de konuyu etraflıca inceleyen bir makâlemiz mevcut. Dolayısıyla spinning hakkında fazla bilgi vermeden değerlendirmeye geçebiliriz.

  Hedef Kitle

  Spinning kondisyon bisikletine oranla daha fazla güç gerektirdiği için yetişkinlere, onlar arasında da belirli bir seviyenin üzerindekilere hitap eden bir spor. Buna ek olarak profesyonel yarış bisikletçilerinin de sıkça tercih ettiği bir dal.

  Büyük boyut için tıkla!

  Gerçek Antrenmana Uyum

  Spinning sporunun en önemli unsuru 18 kilo ağırlığındaki metal disk. Bu disk sayesinde oldukça akıcı ve nispeten gerçeğe yakın bir pedal hissi mümkün. Öte yandan özellikle yeni başlayanlar için spinning bisikletlerinde serbest düzenek olmaması ve hızlanma ve yavaşlamanın nispeten zor olması alışılması zaman alan unsurlar.

  Antrenman Programlama

  Spinning bisikletlerinde genelde herhangi bir elektronik program imkânı bulunmuyor. Diskin mukâvemeti mekanik bir sistem üzerinden ayarlanıyor. Bu aslında sorunsuz çalışan bir sistem, ancak pedal direnci,nabız ve pedal devri gibi unsurları belirli bir program dâhilinde ayarlayabilmek için tecrübe gerekiyor. Antrenman verisi ise sadece nabız saati üzerinden mümkün. Dolayısıyla aslında spinning güç/mukâvemet gelişimi ve akıcı bir pedal çevirme tekniğini öğrenmek için ideal.

  Oturma Konumu

  Spinning bisikletlerinde de oturma konumu son derece geniş bir şekilde ayarlanabiliyor. Ancak bu bisikletler yapıları nedeniyle kondisyon bisikletlerine oranla daha sportif ve alışık olmayanları yorabilecek bir konum sunuyorlar.

  Büyük boyut için tıkla!

  Gürültü

  Spinning bisikletleri gayetle gürültüsüz çalışan aletler. Duyulan tek ses çuha fren pabucunun diske sürtmesi, onun da kimseyi rahatsız edeceğini sanmıyoruz.

  Fiyat

  Tamamen mekanik bir sisteme sahip olduklarından iyi spinning bisikletleri yıllarca hiç sorun çıkarmadan çalışıyorlar. Dolayısıyla bu tarz bir alet alınacağı zaman bastan biraz fazla para verip kaliteli bir model almakta fayda var. Schwinn (zâten Spinning sporunu bulan marka) ve Tomahawk ilk akla gelen markalar.

  Yer İhtiyacı

  Spinning bisikletleri basta metal disk, onun dışında da metal gövde ve çekiş sistemi nedeniyle son derece ağırlar, hareket ettirilmeleri bayağı güç. Dolayısıyla altında ufak tekerlekler de olsa sürekli sabit durmaları daha mantıklı.

  Sabit Antrenman Aleti ve/veya Makara

  Kisin antrenman zaafına karşı en pratik ve ucuz yöntem aslında bir makara ya da sabit antrenman aleti. Sistemlerin neye benzediği, artı ve eksileri, bilhassa sabit antrenman aleti ile makara arasındaki mukâyese için daha fazla teferruatı bu makâlemizde bulabilirsiniz.

  Büyük boyut için tıkla!

  Hedef Kitle

  Sportif bir bisikleti olan herkes bu ürünleri rahatlıkla kullanabilir. Bu sistemlerin en büyük avantajı da bu zâten: alışık olduğunuz, sevdiğiniz geometriden vazgeçmek zorunda olmamanız.

  Gerçek Antrenmana Uyum

  Haliyle kendi bisikletinizin üzerinde olduğunuz için bisiklet hissinde değişen bir şey yok.

  Antrenman Programlama

  Bu aşamada kullanılan aletin de donanımı önemli. Üst sınıf modellerde bilgisayar destekli programlama imkânı aslında çok önemli bir artı.

  Büyük boyut için tıkla!

  Oturma Konumu

  Oturma konumu kendi bisikletimizle ayni, dolayısıyla bundan iyisi can sağlığı. Dikkat edilmesi gereken nokta bisikletin tam olarak yere paralel durması için ön tekerleğin yaklaşık bir 5-10 cm kaldırılması gerektiği.

  Gürültü

  Bu sistemlerin en büyük zaafı bu, ki bu da aslında modelden modele değişen bir şey. Her şeyden önce dikkat edilmesi gereken ya bir yol bisikleti lastiği, ya da daha iyisi Continental’in Ultra Sport Hometrainer türünde ses çıkarmamaları için özel olarak tasarlanmış lastikler kullanmak. Aksi takdirde alt komşunuzun kapıda bitmesi isten bile değil.

  Kullanılan direnç sisteminin de çıkan gürültü ile ilgisi var. Manyetik bir direnç sistemi fazla gürültülü değilken hava direnci ile çalışan bir sistem çok daha fazla ses çıkarıyor. Buna ek olarak son dönemlerde bilhassa Minoura E-RDA serisinde görüldüğü üzere jantın sıkıştırılması ile direnç oluşturan sistemleri hatırlatalım, bunlarda elbette gürültü oluşumu çok daha düşük.

  Büyük boyut için tıkla!

  Fiyat

  Bu tür aletler söz konusu olduğunda Tacx, Minoura, Crono Fluid, Elite ilk akla gelen markalar. Haliyle bu ürünlerin fiyatları da spinning bisikletleri ya da kaliteli kondisyon bisikletleri ile karşılaştırıldığında son derece düşük.

  Yer İhtiyacı

  Elbette diğer sistemlerle karşılaştırıldığında en büyük üstünlük burada. Katlanmış bir halde istenilen yere sokulabiliyor bu cihazlar.

  Sonuç

  Günümüzde her zevke ve ihtiyaca hitap eden bunca alet olduktan sonra kisin antrenman eksikliği çekmenin bahânesi yok. çok çok kapalı bir mekânda yapılan idmanın açık havadaki ile alınan zevk açısından karşılaştırılamaması söz konusu olabilir, onda da teknolojinin bugün ulaştığı noktada çeşitli simülasyonlar ile insanin kendini Fransa Turu’nda hissetmesi mümkün.

   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Sağlık ve Antrenman

  Bisikletle Oryantiring Nedir?
  Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

  Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

  Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
  Devamı » » » 

  Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
  Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
  Devamı » » » 

  Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
  Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
  Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
  Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
  Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
  Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
  Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
  Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
  May.09 VO2 Max Testleri
  Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
  Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
  Auğ.08 Sınırların Peşinde
  Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
  Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
  Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
  Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
  Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
  Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
  Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
  Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
  Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
  Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
  Sağlık ve Antrenman Arşivi

   

    Bu yayın 20996 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015