Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Temmuz . 2020  
Urla Maratonundan Detaylar
İzmir Maratonu notları

Urla Maratonundan Detaylar

Yazar: Mustafa Özyılmaz
18.2.2008

Açıkçası insan sürekli kendi ilinde yarışlara girdiğinde yarışa girdiğini pek anlayamıyor. Benim yarış denilince asıl aklıma gelen 2-3 gün boyunca kendi evimden çok uzaklarda yaşadığım maceralar oluyor. Yolculuk sırasındaki muhabbetlerimiz , keşfettiğimiz yeni yerler , yeni yüzler işin asıl keyifli yanı.

Renkli geçen Kaçkar yarışlarının arasına bu yıl İzmir’i de kattık. Çok keyifli bir yolculuktan sonra İzmir’e vardık. İzmir denildiğinde hepimizin aklına güzel bir havada mis gibi bir yarış olacağı geliyordu. Vardığımızda hava kötü değildi aslında. Söylentilerin boşa olacağını düşündüm bir ara. Ancak öğleden sonra başlayan yağmur yanıldığımı gösterdi hemen. Ne zaman İzmir’de yarış olsa yağmur bize süprizini hep yapıyor zaten. Hatırlayınız en son Ekim’deki İzmir yarışından bir gün önce sağnak yağmur yağmış ertesi gün yarış saatlerinde hava açmıştı.Ondan önceki sene de yarış öncesi 2 gün boyunca yağmur yağmıştı yarış günü durmuştu.

 Start
Start
Büyük boyut için tıkla!

Elbette yarışcılar olarak biz her türlü duruma karşı hazırlıklı olmalıyız. Bahaneler üretmek yerine akıllı çözümler üretip bunun keyfini çıkartmalıyız. Yarış öncesinde daha önce parkuru gezenlerin yorumlarını aldık. Hepsinin ortak görüşü bu yağmurdan sonra bisiklete binmenin çok zor olacağı yönündeydi. Hakikaten de bölge o kadar yapışkan bir toprak yapısına sahipti ki yarışma adeta bir “survivor”a döndü.

İlk başta iki tur olarak açıklanan yarış bu durum göz önüne alınarak 1 tura düşürüldü. Böylece maraton konseptinden çıkmış olduk ama artık yapacak başka bir şey de yoktu. İlginç bir deneyim olacaktı. Bu sefer sadece güç değil , aynı zamanda akıl, taktik ve deneyim de büyük pay sahibi olacaktı. Sadece rakiplere karşı değil doğaya karşı da büyük bir mücadele verilecekti.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen katılım fena değildi. Yaklaşık 50 kişi start aldık. Startın verildiği bölge bile o kadar ilginçti ki 10 metre sürdüğünüzde bisikletin tekerleri kitleniyor ve binemez hale geliyordunuz :) .

Herkes startta toplanmış yarışın başlangıç anını bekliyordu. Starta gelene kadar çoğu bisikletli çamura bulanmıştı zaten :) . Tekerleklerin dişlileri görünmüyor kimisi elinde tahta parçası şimdiden temizlemekle uğraşıyordu.

Durumun böyle olacağını bildiğimden ısınmak için pırıl pırıl bisikletimi asfalta kadar omzumda taşıdım. Asfaltta yarım saate kadar ısındım. Mümkün olduğu kadar bisikletimi temiz tutmaya çalıştım. Yarışın daha başında 1-2 kilo çamur yükü alıp başlamak istemedim. Start verilirken önümdeki 10 metreyi düşündüm. Bindiğimde 10 metre içinde bisikletin tekeri kitlenebilir hale gelecek diye düşündüm ve koşarak start aldım. Çünkü kısa bir mesafe sonra yol biraz daha düzgün hale geliyor ve daha temiz bir şekilde sürmek mümkün olabiliyordu. Bu sayede yarışın ilk kilometrelerini sorunsuz geçtim.

İlk kilometreler geçilirken söylentilerin doğru olmadığını düşündüm. Yol güzel bir şekilde akıyordu. Elbette çamur vardı yine ama pek sorun çıkartmıyordu. Bazı noktalar sıkışmasına rağmen bisiklet kendiliğinden çamuru atıyor ve devam ediyordu.

 Bisikletlerin hali
Bisikletlerin hali
Büyük boyut için tıkla!

Tam gaz yola devam ederken bir çok arkadaşımın talihsiz bir şekilde vites kırdığını zincir kırdığını görüyordum. Onları o halde görünce insan ister istemez acaba bana da olacak mı diye düşünüyor. Ancak biraz da bu kırılmalar bize bağlı. Eğer bisikletin tepkisini iyi okuyabilirsek, yarıştan önce vites ayarlarımızı çok iyi yaparsak, kulakçığın yamuk olup olmadığını kontrol edersek güzel bir bakım yaparsak ve yarış esnasında da mümkün olduğu kadar vitesi en büyük dişliden uzak tutarsak bu riskleri en aza indirmiş olmaz mıyız?

Bir yandan bu talihsizliklere şahit olurken bir yandan da güzel akan yolun keyfini çıkartıyordum. Ah ne güzel gidiyor işte boşuna yaygara yaptılar diye düşünürken bir L dönüşü yapıp çıkışa başladığımız anda bisiklet duruyor :) . Israrlı pedallara rağmen sürebilmek mümkün olmuyor. Koşmayı deniyorum ama o da olmuyor çünkü tekerlekler kitliyken bisiklet yürümüyor. Hadii başlıyoruz temizlemeye. Neyse ki çok dert olmuyor ve inişe gelince açılıyor lastikler. Bu sırada Halil arkadaşımızın lastiklerinin sürekli tıkandığını görüyorum. O da sürekli temizlemekle uğraşıyor. Sanırım lastikleri ve kadrosu bu çamur için pek uygun değildi.

Benim tek derdim ön amortisörün yarattığı sıkıntıydı. Arka tarafta ince ve çamur için özel bir lastik kullandığımdan hiçbir sıkıntı olmadı ama ön tarafta amortisör nal bağlantısının lastiğe çok yakın olması ve ön lastiğimin çamuru çok toplayan bir lastik olması çok sıkıntı yarattı. Kuru havadakullandığınız zaman seçtiğiniz ürünün özellikleri çok fazla önemli olmuyor ancak iş zor koşullara geldiği anda birçok şeyi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Hiç aklıma gelmezdi doğrusu bu nalın bu kadar yakın olmasının bana sıkıntı yaratacağı… şimdi daha iyi anlıyorum Manitou’nun neden nalı arka tarafa koyduğunu ve neden Fox un nal bağlantısını daha yukarıdan yaptığını. Bizim ki biraz kuru havaya özel olmuş…

İnsan zor hallerde kaldı mı ister istemez yeni teknikler üretiyor. Bazı noktalar çok yumuşak zemin olduğu için lastik bir anda çamur toplamaya başlıyordu ben ise bu anlarda elimdeki çomağı lastiğin dişlerine doğru tutarak temizlemesini sağlıyordum. Bu sayede birçok yerde lastik tıkanmasını önleyerek biraz daha fazla yol alabildim. Ancak ikinci asfalt geçişinden sonra ne yaparsak yapalım hangi teknik ve taktik olursa olsun bisikletin gitmesi imkansızdı. Birkaç kilometrelik yokuş boyunca “sırtımızda” evet sırtımızda bisikleti taşımak durumunda kaldık. Çünkü tekerler kitlenmiş ve imkanı yok 1 metre ilerleyemiyordunuz hemen doluyordu.

Burada yaptığım bir hata temizleyip binmeye çalışmakla çok vakit kaybetmek oldu. Buralar beni yıldırıyordu nerdeyse. Fiziksel olarak çok güçlü olmayan biri için gerçekten çekilmezdi.

Bu sırada arkadan Serkan Kes bana yetişti. Onun gelişi biraz beni motive etti. Biraz daha canlı ve hevesli hale geldim. Onun bisikleti bazı noktalarda çamura saplanmadan gidebiliyordu. Lastikleri biraz daha direnebiliyordu. Bende binilebilir noktalarda tam gaz ilerleyerek kopmamaya çalışıyordum.

 Elit birincisi Muammer Yıldız
Elit birincisi Muammer Yıldız
Büyük boyut için tıkla!

Öyle böyle finişe kadar geldik birlikte. Sonlara doğru bisiklete binilebilme imkanı artmıştı birlikte finişe doğru tam gaz gidiyorduk. Son 500 metre kalmıştı. Ancak ikimiz de üçüncülüğü fazlasıyla istediğimizden dolayı sürekli birbirimizi kolluyorduk. Yokuş biterken ben iyice tempoyu arttırarak Serkan’ı geçmeye hazırlanırken yol ayrımını fark etmedi ve yanlış yola döndü. O sırada ben de ona odaklandığımdan yanlış yol olduğunu fark etmedim. Serkan’ı inişin başında geçtim ve tam gaz yanlış yolda kapışır olduk :d . Finişten uzaklaştığımızın farkındaydım ancak bir yerlerden döner ve bağlanır diye düşünüyordum. Yokuş aşağı iniyorduk ve tatlıydı :). Derken bir süre sonra Birol Toraman ATV ile geldi arkamızdan ve yanlış yola gittiğimizi haber verdi. Meğer o sapaktan sola dönseymişiz finişe gelecekmişiz. Nereden bilelim :).

Bu haberi alır almaz bu gibi durumlara alışkın olduğumdan hiç duraksamadan geri döndüm. Serkan durdu biraz isyan etti. O sırada yanından geçtim geriye doğru basmaya başladım. Tam performans yokuşu geri çıkmaya başladığımda Serkan görünmüyordu. Aslında beklemeyi düşündüm. Yan yana gelip birlikte basmaya başlayabiliriz diye düşündüm. Belki de böylesi daha doğru olacaktı. Ancak sonuçta bu bir yarıştı. Yarış ortamı performansınızın yanı sıra hızlı düşünebilme , hızlı karar verebilme ve deneyiminizi de yarıştırdığınız bir ortam. Kısa süre içinde finişe geldim ve üçüncü oldum.

 Elit kürsüsü
Elit kürsüsü
Büyük boyut için tıkla!

Enteresan bir yarış oldu. İzmir’e giderken aklımda hiç kürsü yoktu. Benden daha iyi performansa sahip olan arkadaşlar vardı. Lakin yarış ortamının çok yönlü yapısı kürsüyü bir anda değiştirdi.

Her yarışta, her antrenmanda bir şeyler öğreniyor keşfediyoruz. Bu çamurda yarışmakta ayrı bir deneyim oldu hepimiz için. Öğrendik viteslerimizi nasıl kullanmamız gerektiğini, lastik seçiminin önemini. Belki uzaktan yarışmaya değmez gibi görünebilir ancak içinde bulunduğunuzda çok şey öğrenebildiğiniz bir yarış oldu. Buradan yarışta emeği geçen herkese teşekkür etmek gerek.Bunların başında da Birol Toraman geliyor. Sürekli koşuşturarak elinden geleni yaptı sağolsun.

Ayrıca son olarak katılan herkesi tebrik ediyorum ve kırılan parçalar yüzünden yarışı terk etmek zorunda kalan arkadaşlara geçmiş olsun diyorum. Umarım bu kırıklar hevesinizi kırmaz. Unutmayalım bir yarışcı düştüğü yerde kalıp başını dövmemeli, düşse de hemen kalmasını bilmeli, öyle değil mi?

Foto Hasan’ın fotoğraflarını görmek için buraya

Sonuçları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Wantedbikers'ın hazırladığı video 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 6068 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015