Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
31 . Mayıs . 2020  
Artık Bize Göre Bisiklet, Özgürlük Demek
Gizem ve Bryan

Artık Bize Göre Bisiklet, Özgürlük Demek

Yazar: Ayşin Özer Başkır
3.3.2008

Tesadüfen MTBTR haberlerde eski bir tanıdığımın haberini gördüm. Gizem… O mu değil mi tereddütleri ile ortak arkadaşımızla konuşunca, onun olduğunu anladım. Çok hoş bir sürprizdi. 98 yılından beri görmemiştik birbirimizi. Uzun bir aradan sonra ortak tutkumuz haline gelmiş bisiklet üzerine konuşmak inanılmaz keyif vericiydi. Gizem ve eşi Bryan ile Belgrad Ormanı’ndaki ilk buluşmamız akabinde Sarıyer Börekçisi’nde oturup derin bir sohbete daldık, öyle bir dalmışız ki bu sohbete ben not almayı dahi unuttum.

İşte size keyifle okuyacağınızı umduğum söyleşi. Bir uzun yol bisikletçisinin, bir toplum gönüllüsünün portresi.

17 ay sürecek serüveninize sadece 1 hafta kaldı. 17 ay çok uzun bir süre neler hissediyorsunuz? Bütün hazırlıklarınız tamam mı? Ne gibi planlamalar yaptınız?

Ayaklarımızın altı kaşınıyor! Yola çıkmak için gün sayıyoruz. Havalar da ısındı ya, yollar bizi çağırıyor. Antrenman yapmaya vaktimiz olmadığı için biraz hamız ama 1-2 hafta içinde açılırız.

Gideceğimiz tüm ülkelerin rehber kitaplarını ve haritalarını aldık, bol bol blog ve seyahatname okuduk. Vizelerimizin bir kısmını aldık, diğerlerini yaklaştıkça almamız gerekecek, zira ülkeler genellikle en fazla üç ay sonrasına vize veriyorlar. Bisikletlerimiz hazır, sağ olsun Delta Bisiklet bizim için uzun ve zorlu yolla dayanıklı iki canavar Geotech yaptı. Yol boyunca mümkün olduğu kadar kendi kendimize yetmeye çalışacağız, o yüzden de yanımızda emektar Kelty çadırımızı, uyku tulumlarımızı, her tür gazla çalışan MSR Whisperlite ocağımızı, elektronik aletler ve pilleri şarj etmek içi de güneş panelimizi götürüyoruz.


Evinizden yola çıkalı kaç ay oldu? Böylesi bir serüvene sizi sürükleyen neydi?

1 Mart'ta tam 1 yılımız doluyor! Bryan ve ben ilk tanıştığımız günden beri dünyayı gezmek istiyorduk. Evlendikten sonra bir süre kendimizi son model araba, en yeni TV gibi fuzuli şeylere kaptırdıksa da kısa sürede silkinip kendimize geldik ve "N'apıyoruz ya, hani biz dünyayı dolaşacaktık?" dedik. Tabii bu iş bedava olmuyor, para biriktirmek lazım. Hemen arabaları sattık ve bir anda cebimizde bayağı para kalmaya başladı. Kasko, benzin falan derken hayatımız arabaya kölelik yaparak geçiyormuş meğer! O zamanlar yaşadığımız Los Angeles'ta toplu taşımacılık falan da yok, her yere bisikletle gitmeye başladık. Sonra bisikletle dünyayı gezen bir çiftin kitabını okuduk, birbirimize baktık ve "Tam bize göre" dedik. Hayatımızı basite indirgedik, alışverişi kestik. Evi, eşyaları sattık. Bir yıl sonra yoldaydık.


Proje tamamlandığında evinizden ayrılalı 2,5 yıl olacak, neleri feda ediyorsunuz, nedir bu projenin sizin hayatınıza yüklediği bedel.

Bedel ödediğimizi düşünmüyorum hiç. Aksine, hep istediğimiz bir şeyi gerçekleştiriyoruz, üstelik çok sevdiğimiz ama başı küresel ısınma yüzünden belada olan dünyamız için bir şeyler yapıyoruz. Hiç arkamıza bakmadık.

Turunuzun ilk etabından biraz bahsedelim mi rotanız nasıldı?

Hiç bisiklet turu tecrübemiz olmadığı için dünyanın en düz ülkesi Hollanda'da başladık turumuza. Havaalanından indiğimiz anda önümüze kırmızı halı gibi bisiklet yolu uzandı. Tüm ülkeyi bisiklet yolundan hiç ayrılmadan geçtik, inanılmaz bir tecrübeydi. Daha sonra bisikletle kat ettiğimiz 10 Avrupa ülkesi de bundan çok farklı değildi. Daha çok çadırda kalarak, kendi yemeğimizi pişirerek, son derece mutlu mesut 3,700 km pedal bastık. Prag'a geldiğimizde eşimin ailesi bize sürpriz yapıp İstanbul'a gelince oradan uçağa atlayıp Türkiye'ye gelmek zorunda kaldık.


En zorlandığınız bölüm, en hoşlandığınız bölüm?

En hoşlandığım bölüm, "başarabildiğimi" anladığım bölümdü, yani yola çıktıktan yaklaşık bir ay sonra. Ciğerler, kaslar açılmış, yokuşlardan inerken ha babam frenlere asılmaktan vazgeçilmiş, bisikletle bir ülkeden diğerine geçilmiş… Harika bir özgürlük duygusu.
En zorlandığım bölüm yola çıkarken köpeğimizi Bryan'ın anne babasına bırakmak zorunda kaldığımız bölümdü.

Hayatı dolu dolu yaşayan insanların yaşları ile barışık olduğunu düşünerek sana yaşını sorabilir miyim?
( Gülücükler ) 33. Yaşımı çok seviyorum.


Eminim bu satırları okuyan okuyucularımız sizlerin mesleklerinizi çok merak ediyorlardır? Yaşamınızda bisikletten başka neler var?
Ben halkla ilişkiler uzmanıyım, Bryan proje müdürü. Bu turu yapmak için işlerimizden istifa ettik. Şu ana kadar pişman olduğumuz tek bir an bile olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.
Tümdoğa sporlarını severek yapıyoruz, plaj voleybolu, snowbord, yüzme, dalış, trekking, sörf… Arkadaşlarımızı evde toplamayı, muhabbeti, iyi şarap ve birayı, kitap okumayı çok severiz. Evde olduğumuzda ben yazarım, Bryan resim yapar. Zaten Türkiye'de de ebru dersleri aldı, harika çalışmaları var.

Döndükten sonrası için, nerede ve nasıl yaşamayı hayal ediyorsunuz?
Nerede yaşayacağımız konusunda hiçbir fikrimiz yok ama şurası kesin: İnandığımız işlerde çalışarak ve doğaya yakın yaşamak istiyoruz.

Bu proje fikri oluşmadan önce hayatınızda bisiklet var mıydı?
Çok fazla değil. Bisiklet, arabaları satınca gündeme geldi. İyi ki de geldi, hoş geldi…

Biliyoruz ki BisikleTema projesi, toplumu küresel ısınma konusunda harekete geçirmek isterken, bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanılması içinde çalışmalar başlattı. Birazda bu çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?
Mesleğim halkla ilişkiler olduğu için TEMA Vakfı'nın halkla ilişkiler bölümü ile birlikte kapsamlı bir stratejik medya planlaması yaptık. Medya desteği sayesinde hem projenin amacı hem de bisiklet fikri daha fazla konuşulmaya başlandı. TEMA Vakfı'nın Yeşiliz dergisi Mart-Nisan sayısını bisiklete ayırdı. Habertürk, CNN, Kanal 24, Kanal B, Kanal 7, Açık Radyo, TRT harika destek verdi. Gazete makalelerini isteyenler web sitemizden okuyabilir.
6 Şubat'ta Türkiye'nin ilk bisiklet sempozyumu olan "Bisiklet Bir Ulaşım Aracıdır"ı gerçekleştirdik. Hafta içi olmasına rağmen inanılmaz ilgi gördü, bisiklet gruplarıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi bir araya geldi, durum analizi yapıldı, çözüm arandı. Bunun "tek" değil, "ilk" bisiklet sempozyumu olacağını umuyoruz.
Biz yola çıktıktan sonra Türkiye'de bisiklet altyapısını gelişmesi için bir gönüllüler grubu oluşturuyoruz. Bu grup TEMA Vakfı projeler bölümü ile birlikte etkinlikler organize edecek ve bisiklet lobisi yapacak. Gönüllü olmak isteyenler gruba katılabilirler: groups.google.com.tr/group/bisikletema

BisikleTema projesini sahiplenen size destek olan firmalar var mı?
Ne yazık ki hala ana sponsorumuz yok, bu önemli bir sorun. Delta Bisiklet, bisiklet ve malzeme sponsorumuz, Genel Sigorta ve Genel Yaşam Sigorta ise elektronik malzeme ve sağlık sigortalarımızı yapıyor. Ancak manevi desteğin muhteşem olduğunu eklemek isterim. "Fakir ama gururlu" bir projeyiz :

Bana biraz rotanızdan bahsedebilir misiniz?
İstanbul'dan Orta Anadolu ve Karadeniz'i geçerek Sarp sınır kapısına varıyoruz. Oradan Gürcistan-Azerbaycan-Kazakistan-Özbekistan-Kırgızistan-Çin-Vietnam-Laos-Kamboçya-Tayland-Malezya-Endonezya-Singapur ve Avustralya.

Neden bu rota neden Sidney?
Tarihi İpek Yolu'nu bisikletle geçme fikri bizi çok heyecanlandırıyor. Sidney'se İstanbul'dan baktığımızda aklımıza gelen en uzak nokta olduğu için…

Bu rotanın sizi en endişelendiren bölümü nedir?
Taklamakan Çölü geçişi.

İyi bir ekip misiniz?
Kesinlikle iyi bir ekibiz, olmasak böyle bir yolculuğa çıkmamız mümkün olmazdı zaten.
Kaç yıllık evlisiniz?
4 yıllık evliyiz.
Bu tarz zorlayıcı projelerin genelde ilişkileri yıprattığı ya da çok güçlendirdiği söylenir, ne düşünüyorsunuz?

İlk başta "Bu proje bizi yıpratır mı?" endişesi duymadım değil, çok kavga etmeye başlamıştık çünkü. Ama sonra her şey oturdu, biz de hiç olmadığımız kadar yakınlaştık. İkimiz de tek başımıza bu turu yapamayacağımızın farkındayız ve birbirimizi bulduğumuz için çok şanslıyız.


Gizem biraz da yazdığın ve yazacağın kitaplardan bahsedebilir misin?
İlk kitabım "Bir Bilet Al", 2000 yılında yayınlandı. O zaman da kendimi işten attırıp aldığım tazminatla beş haftalığına interrail'e gitmiştim, Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belliymiş yani... İkinci kitabım "Dostum Pasifik"se yeşil kartla gittiğim Amerika izlenimlerim ve Amerika'dayken keşfettiğim doğa ve bisiklet sevgimi anlatıyor. Boyut Yayıncılık her iki kitabı da önümüzdeki günlerde yayınlamayı planlıyor. Üçüncü kitabımsa tabii ki İstanbul-Sidney turumuzu anlatacak. Kitabın resimlerini de Bryan yapacak.

Çok teşekkürler, kitabını okumak için sabırsızlanıyor olacağım.. size imrenmiyorum desem, kıskanmadım desem yalan olur….Yolunuz hep açık, şansınız bol olsun… 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 7687 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015