Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Şubat . 2020  
Manavgat Maratonu Sonrası Sporcuların Yorumları
Manavgat'tan Sesler

Manavgat Maratonu Sonrası Sporcuların Yorumları

Derleyen: Cüneyt Kazokoglu
20.3.2008

Aşağıda Manavgat Maratonu sonrasında sporcularla yaptığımız söyleşileri bulacaksınız. Bizim yorumlarımızın olayın ruhunu haliyle parkurda yarışanlar kadar yansıtmayacağı düşünülürse Manavgat Maratonu’nun nasıl geçtiğinin özeti aşağıdaki satırlar.

Bilal Akgül:

Gerçekten çok zor bir yarıştı, XC gibi yarıştık, maraton gibi değildi, gerçekten çok süratli geçti. En çok zorlandığım kısım, Türbe-Köprü 15km’lik tırmanma, bitiş biraz daha yokuş olsaydı [ed. hemen önünde bitiren] bu iki kişiyi çok rahat geçebilirdim, ama zayıf olduğum için rüzgara karşı dezavantajlıyım, karşıdan rüzgar vardı. Bundan sonraki hedefim Olimpiyatlarda en iyi dereceyi yapabilmek. Bu benim için bir hazırlık dönemi, kendimi en üst seviyede yormamam gerekiyordu, ama ben gene de yordum. Bundan sonra Avrupa’da kampa gireceğim Olimpiyat için, belki orada uluslararası yarışlara girebilirim. Parkur çok engebeli, çok fazla yokuştu, dinlenecek yer yok, eğer yalnız kalırsanız hiç şansınız yok, yalnız kalmamak gerek, bir grupla gitmeniz gerek, ben de birkaç defa yalnız kaldım. Motivasyonu kırıyor, bir de karşılıklı ateşliyorsunuz birbirinizi, çok önemli yalnız kalmamak. XC’de çok önemli değil, daha bireysel bir yarış, ama maraton çok uzun, yalnız kalmamak gerekiyor.

Büyük boyut için tıkla!

Muammer Yıldız:

Kontrollü gittim. Nabız saati ne gösteriyorsa onu gittim, rakiplerim giderken onların peşine takılmadım. Türbe çıkışında 170-175 aralığını belirlemiştim, o aralıktan çıkmamaya çalıştım. Aslında ben kilolu olduğumdan dolayı Türbe’de geçilmeyi bekliyordum ama o nabız aralığında kalınca 5-6 kişi geçtim tırmanışta, inişte de bisiklet avantajıyla 2-3 kişi geçtim. ‘Full suspension’ın avantajını çok yaşadım. [Parkur] kesin böyle bisiklete göre, yumruktan büyük kayalar var ve çok süratli geçiyorsunuz, herkesin beli ağrırken biraz konforlu gitmek avantaj oluyor. Türklerde 3-4 bekliyordum. 4 kilo falan fazlam var, bu performansta 1 kilo bile versen hemen fark ediyor. Ben ayarlamıştım ‘feedzone’ları, 1-2-3’te de istediğimi aldım, biraz şekerli şeyler tam dibe vururken kurtardılar. Son 15 km bitmek bilmiyor, ben iki tane Elit B buldum, iyi gidiyorlardı, beraber çevirdik iyi oldu. Ufak adam yokuşta avantajlı, karşıdan rüzgarda da ben avantajlıyım. Bundan sonra tam gaz Kapadokya’ya hazırlanacağım.

Büyük boyut için tıkla!

Kamil Alev:

Gerçekten zor bir yarıştı, bu Dünya Kupası'ydı, gelen sporcular dünya çapındaydı. İlk başlarda tempo çok yüksekti, Naras Köprüsü'nden sonraki bölümde bayağı zorlandım. Aslında iyiydim ama bisikletimde bir problem vardı, ön disk frenim sürtüyordu, yaklaşık 1 saat sonra durdum, 15 dakikalık bir zaman kaybettim. Tabii ki de motivasyonumu etkiledi. Daha sonraki zamanlarda arayı kapatmak için yüklendim. Yarış maratondu, geçen hafta örneğin Alanya’da XC’de daha iyiydim, maratonda biraz daha zorlandım.

Büyük boyut için tıkla!

Mustafa Özyılmaz

Hep derim maraton akıl işidir diye. Ne kadar kuvvetli olursanız olun gücünüzü kontrol etmeyi bilmiyorsanız maratonda hiçbir zaman başarılı olamazsınız. 3. maratonumda artık çok daha deneyimli ve akıllı hareket ettim. Rakiplerimden çok nabız saatim ile yarıştım. Her nokta için bir nabız ve süre limiti koymuştum. Baraja kadar oldukça iyi bir sıralamada geldim. Gücümü türbeye ve sonrasına saklamış ve hazırdım. Ancak baraja gelirken zincirim kırıldı. Yanımda zincir anahtarım olmasına rağmen bakla olmadığından 12 dakika kaybettim. Aslında bu noktada yarışı bırakıyordum ama takım arkadaşım İbrahim Küçükdoğan geçerken bana bakla atınca herşey bir anda değişti. Kısa süre içinde yapıp yoluma devam ettim. Türbe çıkışında 6-7 kişi geçtim.Bu sene türbeyi 4 dakika daha iyi tırmandım. Ancak 12 dakikanın verdiği moral bozukluğu ile sonrasında fazla asılmadım. Normal bir tempo ile finişe kadar gelip yarışı tamamladım. Takım olabilmenin önemini bu yarışta net bir şekilde gördüm. İbrahim olmasa yarışı tamamlayamazdım. Sağol İbo ;)

Büyük boyut için tıkla!

Esra Kürkçü:

Bu sefer değiştirmişler parkuru, geçen senekinden daha zordu, ama bitirdim en sonunda. 4 saat 40 dakika bayağı uzun bir zaman. Düz yolda değil de teknik parkurda daha çok zorlandım, daha çok baraja kadar olan kısımda yokuşlar biraz zorlayıcı, orada yoruldum, sonrasında bitirmeye çalıştım. [Parjurun sonunda]su yoktu, ilk parkurda yine vardı, son parkurda gerçekten yoktu. Bundan sonra olursa Hollanda’da yol yarışı var, Milli Takım olarak oraya gideceğiz ama Cumhurbaşkanlığı Turu olduğu için bayanlara Haziran’a kadar yarış yok. Benim tekniğim iyi aslında ama burada uzun mesafe olduğu için güç kaybediyorsunuz, son kilometrelrede biraz daha zorlandım, ilk kilometrelrede yabancılarla birlikteydik ama son yokuşlarda artık gücüm kalmadı. Onlar bana güre biraz daha iyiydi[ler], o yüzden biraz daha geriden geldim. Danimarkalı bir kızla birlikteydim, geldik, en son teknik bir yokuş vardı, uzun bir yokuş, gücüm kalmadığı için bırakmak zorunda kaldım, son 20km falan tek başıma geldim. Ben MTB ile çıkmıyorum antrenmana, maraton için uzun mesafe daha gerekli, çok fazla interval yapmamakgerekiyor, çok fazla interval yapmadım.

Büyük boyut için tıkla!

Pia Sundstedt:

İtiraf etmeliyim ki zordu, çünkü bir maraton parkuru için nispeten kısaydı, 3 saat 30 dakika sürdü. Ama bunu zaten biliyordum, yarış başından itibaren çok hızlıydı, Annabella daha ilk tırmanışta çok hızlı sürdü, takip edemedim, yukarıda 30 saniye arkasında kaldım. İnişte zincirle ilgili sorunlar yaşadım. Arada Annabella yanlış yola saptı, motosiklet sürücüsü biraz kafamızı karıştırdı, o da ne tarafa gitmemiz gerektiğini bilemedi. Ama ben parkuru tanıyordum, Annabella’ya gel beraber kullanalım, son tırmanışta kim daha iyiyse o geçsin dedim. Son tırmanışta atak yaptık, ben asfaltta Annabella’dan biraz daha tecrübeliyim. Şimdi Cape Epic’e gidiyoruz, gerçekten hevesle bekliyorum. Alison Sydor ile beraber yarışacağım, onunla yarışmak büyük bir onur.

Büyük boyut için tıkla!

Marielle Saner-Guinchard:

İlk çıkıştan sonra parkurun daha kolaylaşacağını düşünüyordum ama sürekli iniş, çıkış, iniş çıkış seklinde devam etti. Özellikle son kısım çok zordu. Tepenin zirvesinde su istedim fakat su hazır değildi, çok susamıştım, 15-20 saniye beklemek zorunda kaldım.

Büyük boyut için tıkla!

Kerstin Brachtendorf:

İyiyim, başta lastik patlattım, ondan sonra da bir sıkı bir takip başlatmak zorunda kaldım ama onun dışında her şey iyiydi. Tamir fazla uzun sürmedi ama motivasyonumu etkiledi. Daha yarışın başında geriye düşmek kolay değil. Parkurun ilk kısmını daha önce gitmiştim, fakat ikinci kısmını tanımıyordum. Hafife alınması kolay bir parkur, ama özellikle patika inişinden sonra güçleşiyor. Zor bir parkur, çok sarsıntılı, bir türlü dinlenmenize izin vermiyor. Çift süspansiyonlu bir bisikletim olduğu için çok mutlu oldum. Maalesef Elit Kadınlar yarışı Cuma günü 78km’ye indirildi, biz de aslında erkekler gibi 90km yarışacaktık. Tek ciddî tırmanış sayılabilecek 700m irtifâ kazanılan çıkışı cidden hevesle bekliyordum ama kadınlar parkurundan çıkarıldı ne yazık ki.

Büyük boyut için tıkla!

Janka Stevkova:

İyi bir yarıştı ama beslenme istasyonunda kimse yoktu. Su da yoktu, kimse su vermediği için son 30 km çok zor geçti. Parkur teknik olarak çok iyi, zor, bütün yol boyunca sürekli asılmanız, pedal çevirmeniz gerekiyor. Bu ilk maratonumdu, sonuçtan gayet memnunum.

Büyük boyut için tıkla!

Thomas Dietsch:

Çok zor yarıştı, 10km düz, sonra çıkışlar. Lakata sürekli 100m arkamdan geldi, özellikle düzlükte çok iyi bir bisikletçi, çok güzel bir parkurdu. Son kısımda sürekli arkama bakarak Lakata'yı kontrol ettim. Bugün en iyi ya da en güçlü ben değildim ama hiçbir sorun yaşamadım.

Büyük boyut için tıkla!

Alban Lakata:

Çok iyiydi, çok zorladı. Pek çok kişi teknik sorun yaşadı, ben hiçbir şeyi riske atmadım ve kendi planıma göre gittim, işe de yaradı. Son kilometrelerde daha iyiydim. Sahm ve Platt’ı uzun çıkış sonrasında solladık, Miguel Martinez orada kopmuştu, arkasından Thomas Dietsch geliyordu, orada 4 kişilik bir grup oluşturduk ben, Sahm, Platt ve Käß. Zirvede Sahm ve Platt ile beraberdim, fakat sonra teker teker geride kaldılar. Son 30km’de çift süspansiyon kullanmam çok büyük avantaj oldu. Ben de Cape Epic’e gideceğim buradan, formumdan çok memnunum.

Büyük boyut için tıkla!

Karl Platt:

Türbe yokuşunun başında midem ağrıyordu, bütün ‘powerjeller’ vs. yüzünden. Kusacağım sandım, son 30km sırf acı çektim denebilir. Takım arkadaşım Stefan ile bütün yolu beraber gittik ve birbirimize yardım ettik, birimiz kötü hissettiğinde diğeri ittirdi, öylece bitişe geldik. Türbe’ye çıktığımızda sadece Miguel Martinez ve Thomas Dietsch ile birlikteydik, ama inişte Käß ve Lakata da bizi yakaladılar. İki hafta içindeki Cape Epic’ten önceki son hazırlık yarışıydı, kışın iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyorum ve hazır olduğumuza inanıyorum. İki kişi olarak 3. olmayı denedik ama takım arkadaşımın 1mm önündeydim, kahretsin. Sonuçtan memnunum.

Büyük boyut için tıkla!

Hector Leonardo Paez Leon:

İkinci çıkışta ön grubu yakaladım ama sonraki inişte gruptan tekrar koptum. Tepeyi çıkarken çok yorulduğum için değil, düşme riskinden dolayı inişte koptum.

Hannes Genze:

Çok zordu. Başta lider grupta kalmaya çalıştım ama başaramadım. Sonra bir boşluğa düştüm ve 21.’liğe kadar geriledim. Ancak uzun çıkışta diğerlerini yakalayabildim ve sollamaya başladım. Bir gazeteciden su istedim, çünkü arada kendi şişemi kaçırdım, biraz benim hatamdı. Parkur gerçekten çok güzel, özellikle Türbe’den inişteki manzara olağanüstü, ben de tadını çıkardım manzaranın. Parkurun seviyesi yüksek. Şimdi takım arkadaşım ve Almanya şampiyonu Jochen Käß ile Cape Epic’e katılacağım.

Büyük boyut için tıkla!

Miguel Martinez:

Bitişten 15 km ya da 20 dakika önce 30 saniye öndeydim ama lastik patladı. Değiştirmek zorunda kaldım. Ne kadar vakit kaybettiğimi bilmiyorum, iç lastik bir türlü janta oturmadı, halbuki ben bu yarışı kazanmayı düşünüyordum. Parkur çok iyiydi, büyük tırmanışta avantaj yakaladım, birinci durumdaydım, inişte de her şey yolunda giderken asfalta çıkmaya 2km kala lastik patlattım.

Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

İlgili Linkler:  

haber   Manavgat'ta Yarışa Bir Gün Var  
haber   Maraton Dünya Kupası 2008  
haber   Dünya Kupası Öncesi Son Bilgiler  
haber   GÜNCELLEME: UCI Manavgat Videoları  

  Bu yayın 5791 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015