Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Eylül . 2020  
Türkiye'deki En Üstün Yol Bisikletleri
Türkiye’de Bulunan Yarış Makineleri

Türkiye'deki En Üstün Yol Bisikletleri

Yazar: Cüneyt Kazokoglu
16.4.2008

MTBTR her ne kadar adı itibâriyle bir yol bisikleti sayfası olmasa da bu sahada da oldukça etkiniz. Bu günlerde süren 44. Cumhurbaşkanlığı Turu’nun ve geçtiğimiz hafta sonu biten Paris-Roubaix ve Bask Turu gibi yarışların da gölgesinde Türkiye’de de bulunan profesyonel, yani en üst seviyedeki yol bisikletleri ve takımları hakkında bir derleme yapmak sanırsak fena olmaz. Malûm ülkemizde son yıllarda giderek hızlanan bir şekilde zenginleşen pazarın en önemli sonuçlarından biri artık en üst seviye modellerin de piyasada bulunabiliyor, marka temsilcilerinin mağazalarında incelenebiliyor olması. Dolayısıyla Türkiye’de distribütörlüğü bulunan bazı markaların en üst seviye yol bisikletlerine ana sponsorluklarını üstlendikleri takımlarla birlikte kısaca bakalım.

Markalara bakmadan önce belki belirtilmesi gereken 44. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na katılan 5 ProTour takımının dördünün (kısmen de olsa) kullandığı markaların ülkemizde yer aldığı. Bu Türk piyasasının ulaştığı seviyeyi göstermesi açısından önemli bir nokta. Saunier Duval (Scott) ve Astana (Trek) ana sponsor markaları Türkiye’de bulunan takımlar. Bunlar dışında Specialized şirketi Lampre (ana marka Italyan Wilier) ve Silence Lotto’nun (ana marka Ridley) yan sponsoru. Milram ise bisiklette Colnago’yu tercih ediyor.

Specialized / Quickstep

Geçtiğimiz hafta sonu yol bisikletinin en önemli yarışlarından, nâm-ı diğer „Kuzey’in Cehennemi“ Paris Roubaix sona erdi ve Quickstep takımının yıldızı Tom Boonen birinci oldu. Yarışı Fabian Cancellara ve Alessandro Ballan’in önünde kazanan Boonen’in kullandığı bisiklet de „Roubaix“. Adından ve yarışın parkurundan da anlaşılacağı gibi bisikletin tasarımında, bilhassa üst boru ve üst çeki borularında darbe emmek üzerine yoğunlaşılmış. Tamamen Shimano DuraAce donanımına sahip bisikletin kadrosu FACT (Functional Advanced Carbon Technology) karbon. Bisikletin en dikkat çeken özelliği ise ön çatal ve arka üst çeki borularındaki darbe emmeye yönelik plastik polimer ek parçalar (Zertz inserts). Son olarak bisikletin tekerlekle çatal arasindaki mesafenin çamurlu yollar için daha geniş tutulduğunu da belirtelim.

Specialized Roubaix
Specialized Roubaix
Büyük boyut için tıkla!

Specialized Zertz Insert
Specialized Zertz Insert
Büyük boyut için tıkla!

Specialized Türkiye – Aktif Pedal

Quickstep Cycling

Trek / Astana

Trek ismi yıllarca Lance Armstrong ve Discovery Channel takımı ile birlikte anıldı. Bugün ise Trek Türkiye Turu’nda da yarışan Astana takımının bisikleti. Astana takımı (ve dolayısıyla Trek) son zamanlardaki en büyük başarılarını Levi Leipheimer’in Şubat ayı sonundaki Kaliforniya Turu’nda David Millar’ın önünde (ve David Zabriskie, Tom Boonen, Christian Vandevelde, Paolo Bettini, Oscar Freire, Mario Cipollini ve Fabian Cancellara gibi isimleri geride bırakarak) birinci gelmesi ile elde etti. Trek OCLV (Optimum Compaction, Low Void) karbon kadroyasahip Madone 6.9 Pro’da tamamen SRAM Red tercih edilmiş.

Trek Madone 6.9 Pro
Trek Madone 6.9 Pro
Büyük boyut için tıkla!

Trek Madone 6.9 Pro
Trek Madone 6.9 Pro
Büyük boyut için tıkla!

Trek Turkey – Bahar Hırdavat

Astana

Scott / Saunier Duval

Scott’ın yol bisikletleri hakkındaki Simoni, Ricco ve Piepoli’nin Bisikletleri haberini sadık okuyucularımız hatırlayacaklardır. Scott’ın bugün yol bisikletindeki en önemli temsilcisi Saunier Duval de 44. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Turu’nda yarışıyor. Saunier Duval’in Scott Addict Ltd modelinde Scott’ın Spark ve Scale Ltd modellerinde de aşinâ olduğumuz IMP karbon kadro kullanılmış, Scott’ın bisikleti Campagnolo donanımı ile piyasaya sürmesine karşın Saunier Duval takımının bisikletler SRAM Red ile donatılmışlar.

Scott Addict Ltd
Scott Addict Ltd
Büyük boyut için tıkla!

Scott Türkiye – Marintek

Saunier Duval

Cannondale / Liquigas

Cannondale Super Six modeli ile Liquigas takımının ana sponsoru. Geçtiğimiz yıl Pro-Tour sıralamasında ikinci takım olan Liquigas’ın seçtiği bisiklet karbon kadrolu ve en büyük özelliği kadroda orta mil yatağı ile çeki borularının yekpâre özellik göstermeleri. Cannondale’in Si BB30 aynakolu için tasarlanmış olan orta mil yatağı bu tasarımda normal boyuttan çok daha büyük ve pedala aktarılan gücü mümkün olduğunca az kayıpla tekerleğe iletmeyi hedefliyor. Cannondale bisiklette çekiş sistemi için Campagnolo’yu tercih etmiş.

Cannondale Super Six
Cannondale Super Six
Büyük boyut için tıkla!

Cannondale Türkiye – Delta Bisiklet

Team Liquigas

Giant / High Road Sports

Giant da son yıllarda yol bisikletindeki en önemli markalardan biri. Marka ana sponsoru olduğu T-Mobile’ın takımdaki doping skandalı nedeniyle yol bisikletinden çekilmesinden sonra oluşan High Road Sports’un ana sponsorluğunu üstlenmiş durumunda. George Hincapie ya da Mark Cavendish gibi ünlü isimleri barındıran takımın kullandığı bisiklet şimdilik T-Mobile takımının TCR Advanced Team kadrosu üzerden kurulu bisikleti ile aynı. Son derece kısa çeki borularının çeviklik kattığı, TCR Composite kadrosunun geliştirilmiş modeli olan Advanced Team kadrosunda boru çaplarının büyütülmesi ve kadroya verilen form ile bugünün klâsik hedefleri olan esnemezlik ile uzun yol konforu bir araya getirilmeye çalışılmış. High Road çekiş sisteminde büyük ölçüde SRM onun yanında da Shimano DuraAce kullanıyor.

Giant TCR Advanced Team
Giant TCR Advanced Team
Büyük boyut için tıkla!

Giant Türkiye – Bikegames

Team High Roads

.

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

İlgili Linkler:  

haber   Trek-Astana  

  Bu yayın 27136 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015