Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
31 . Mayıs . 2020  
Galiçya'nın Zaferi
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu

Galiçya'nın Zaferi

Yazar: Deniz Akgürgen
23.4.2008

İstanbul’daki yoğun iş trafiğinden kaçıp Türkiye’de ilk defa ProTour takımlarının da yarıştığı 44.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun son iki etabını seyretmeye Antalya’ya gidiyoruz.13-20 Nisan tarihleri arasında 7 etaptan oluşan bu turda sporcular 1071 km yarışıp,toplam olarak 8038 metre dikey tırmanış yaptılar.

Cumartesi günü saat 16:00 civarında, Finike-Antalya etabının finiş çizgisinin olduğu Konyaaltı mevkiine geliyoruz. Finike-Antalya turun 6.etabı oluyor. Sporcular,bu etapta 36.km de Yokuş Primi (Kırmızı Mayo),70.km. yani Göynük’te Sprint Primi (Yeşil Mayo) klasmanlarında puan kazanacaklar. Bu etapta Türkiye Güzellikleri Sprint noktası tespit edilmemiş. Sporcuların yarıştan en çok keyif alarak pedal basacağı İzmir-Kuşadası etabında Efes, Kuşadası-Bodrum etabında Bafa Gölü, Marmaris-Ölüdeniz etabında Dalyan, Kalkan-Finike etabında ise Demre-Santa Claus Türkiye Güzellikleri Sprint noktaları olarak seçilmiş. Buralardan birinci olarak geçen sporcular en yüksek ‘Turkish Beauty Sprint’ puanına sahip oluyorlar.

Konyaaltı’nda hazırlıklar tamamlanmış. Podyum,TRT-2’den naklen yapılan yayını gösteren büyük ekran, bariyerler, basının bulunduğu çadır kurulmuş. Çadırda, aralarında ‘cyclingnews.com’da haber yazan Jean-Francois Quénet’in de bulunduğu muhabirler, yarışı ekrandan izleyerek,sporcuları numaralarından takip ediyor. Bir hafta boyunca birlikte çalışıyor olmanın getirdiği rahatlıkla ya da haftanın yorgunluğunu gidermek için hepsi birer melodi mırıldanıyor.Ben yanlarına gidip laptop’umu açtığımda kendilerini teker teker tanıtıp bana hoşgeldin diyorlar. Fransız, İtalyan, İspanyol ve birkaç tane de Türk muhabir var. Hepsinin keyfi yerinde,birbirleriyle sıkı bir işbirliği içerisinde haberlerini giriyorlar. Bir yandan da yarışın olduğu yerlere hayran kaldıklarını, muhteşem manzaralar gördüklerini söylüyorlar.

Basın çalışıyor..
Basın çalışıyor..
Büyük boyut için tıkla!

Yarışı izleyen ve yorum yapan bir başka ekip de,Antalya halkına podyumdan seslenen, ünlü Eurosport spikeri David Duffield, MTBTR.com’dan Sarper ve Günseli Çınar. Üçlünün halka sunduğu yarış keyifle izleniyor. Etabın son 20 dakikasında öndeki yedi-sekiz kişilik grup yakalanıyor. Bu etabı Milram takımından Alessandro Petacchi’nin alması bekleniyor. Ancak Petacchi’ye takım arkadaşlarından yardım eden birisi gözükmüyor.Dünyanın en iyi bisikletçilerinden olan Alessandro Petacchi çok iyi bir sprinter.’Ale-Jet’ adı ile de anılıyor. Petacchi, ilk defa arka arkaya hastalandığını ve sonunda antibiyotik kullanmak zorunda kaldığını söylüyor. Büyük bir olasılıkla Milan-Sanremo yarışında kendisine iyi bakamadığı için solunum yolları enfeksiyonu olduğunu ekliyor. Son 10 dakika diye anons edildiğinde, muhabirler fotoğraf makinalarını kapıp basın çadırından finish çizgisine gidiyorlar.

Herkes iyi bir poz yakalama heyecanı içinde.Ancak sporcuların geleceği yol üzerinde durmak çok tehlikeli olduğundan sadece basın görevlilerine ayrılan yerden fotoğraf çekilebiliyor.Ben ise amatör bir fotoğrafçı muamelesi görüyorum ve yine bariyerlerin arkasında halkın elleri kolları arasından Petacchi’yi yakalamaya çalışıyorum!! Maalesef başarılı bir görüntü elde edemiyorum.

 Petacchi
Petacchi'siz finiş
Büyük boyut için tıkla!

Finike-Antalya etabının birinciliğini Alessandro Petacchi alırken, Saunier Duval Scott takımından Benitez Roman Kırmızı Mayo’yu, Karpin Galicia takımından da David Garcia Dapena Sarı Mayoyu taşımaya devam ediyorlar.

Genel Klasman birincisi 75 numara David Garcia Dapena, çok sempatik, güleryüzlü bir sporcu. Turun başından beri çok sıkı çalışıyor. İlk etapta 25., 2.etapta 7. ve 3.etapta da 3. olarak genel klasmanda birinci olmayı başarıyor. David Garcia turun ilk günü İstanbul’da koşulan Grand Prix’de üçüncü olarak tura başlıyor. Bu özellikleriyle benim de favori sporcum oluyor. Marmaris’ten beri de Sarı Mayoyu giymeyi başarıyor. Bu başarısında, Bodrum-Marmaris etabında ilk dördün içinde olmayı başaran ve ona yardımcı olan takım arkadaşı 73 numara Gustavo Cesar Veloso’nun büyük payı var.

Ödül töreninden sonra basın çadırında biz de yerlerimizi alıp MTBTR.com’a ilk haberimizi girmeye başlıyoruz. Bu arada kurulan bariyerler kaldırılıyor ve alandaki herşey yarın sabahki start öncesine kadar tırlara yükleniyor.

Ve Pazar Günü

Sporcular ile aynı otelde kalıyoruz. Sabah kalktığımızda, hemen hemen her balkondan bir mayo sarktığını görüyoruz. Yıkanmışlar ve kurumaktalar. Hangi takımın hangi odada kaldığı bu mayolardan anlaşılıyor. Öğleden sonra bisikletçiler Antalya–Alanya arasında yarışacaklar. Son etap toplam 169km ve düz bir etap. Ya da David Duffield’in deyimiyle sıkıcı bir etap. 76.km’de Manavgat’ta ara sprint primi var. Start dün yarışın bittiği yerden verilecek. Otelden 12:30 gibi ayrılıyoruz. Ayrılırken takımlara ait bisikletlerin minibüslere bindirilmek üzere kapıdabeklemekte olduklarını görüyoruz. Bizim Türkiye’de göremediğimiz markalar. Karpin Galicia takımına ait Orbea’lar, Silence Lotto takımına ait Ridley’ler, Astana’nın TREK’leri ve Lampre’nin Wilier’leri....

 TREK Madone 6.9
TREK Madone 6.9
Büyük boyut için tıkla!

Start alanına geldiğimizde basın çadırında, basından kimsenin kalmadığını görüyoruz. Tüm ekip Alanya’ya doğru yola çıkmış. Alanya ve bisikletçiler için çok önemli bir gün. Yarışın son etabı ve Sarı Mayonun sahibi bugün kesinleşecek. Turda ve bu etapta dereceye giren sporculara, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ödül ve madalyalarını Alanya halkı önünde törenle verecek.

Yarış öncesi sporcular teker teker podyuma gelip, yarışa katıldıklarına dair imza atıyorlar. İmza sonrası ısınma turları atan da var basın çadırında oturup kahve içen de... Saunier Duval ekibi birbirinden ayrılmamayı ve yarış öncesi biraz dinlenmeyi tercih ediyor.Benim derdim ise Juan Jose Cobo ya da David Garcia’dan yarış sonunda eldivenlerini alabilmek. Juan’a sorduğumda ellerini sağa sola sallayıp sanki vermek istemiyormuş gibi bir hareket yapıyor. Sonra Benitez Juan’ın yarışta eldiven takmadığını söylüyor ve ben utançtan kızarıp uzun bir süre bisikletçilere bulaşmamayı düşünüyorum.Ta ki sempatik David Garcia Dapena’nın imza atmaya geldiğini görene kadar... David’le yarış sonrası eldivenini bana verme konusunda anlaşıyoruz.

 Yarış öncesi rahatlama seansı
Yarış öncesi rahatlama seansı
Büyük boyut için tıkla!

 David Garcia & Matteo Priamo
David Garcia & Matteo Priamo
Büyük boyut için tıkla!

Bir türlü adını söylemeyi beceremediğim Serramenti PVC Diquigiovanni (SDA), takım olarak birinci sırada bulunuyor. SDA takımı bisikletçileri genelde bireysel derece almak yerine takım olarak başarıyı elde etmeyi hedefliyor. 3. etaptan son etapa kadar SDA takımının 4 bisikletçisi hep ilk 25’in içerisinde yer alarak bu hedefe ulaşıyorlar. Özellikle Danilo Hondo ve Gabriele Missaglia ilk 15’in içinde kalarak takımlarına puan kazandırıyorlar. Serramenti bu sene Malezya’daki Langkawi Turu’nda da takım klasmanında birinci olmuş.

Bugün Alanya’ya, yarış başlamadan 10 dakika önce, sporcuların önünden gidecek olan özel bir arabayla gideceğiz.Bu yüzden sadece yarışın başlamasını bekleyen sporcuların resmini çekebileceğim. Start çizgisinin en önüne Sarı ve Yeşil Mayo sahipleri geldikten sonra, son on dakika işareti veriliyor ve biz Alanya’ya doğru yola çıkıyoruz.Yol boyunca sağdan, denizden karaya doğru esen bir rüzgar var. Bu da bisikletçilerin performansını etkileyecek. Arabada, David Duffield, genel klasman sıralamasını ancak yandan esen rüzgarda çok iyi yarışan Belçikalı Silence Lotto takımının değiştirebileceğini ve takımın 3.sıradaki Pieter Jacobs’u 2. yapmaya çalışabileceği yorumunu yapıyor.

Alanya’da bizi büyük bir kalabalık karşılıyor.Organizasyon daha geniş bir alanda kurulmuş. Güvenlik önlemleri arttırılmış ve ödül töreninin nasıl olacağı konusunda tartışmalar devam ediyor. Basın çadırında Jean-Francois Quénet sadece kendisinin okuyabileceği bir elyazısı ile Petacchi için hazırlamış olduğu yazıyı laptop’unda düzenliyor. Bundan sonraki ilk işinin Fransa’da Brötanya’da olduğunu ve sürekli seyahat etmekte olduğundan bahsediyor. Bariyerler arkasındaki seyirci sayısı giderek artıyor. Sporcuların saat 18:00 gibi gelmesi bekleniyor.

Sporcuların gelmesine 10 dakika kala finish çizgisine doğru ilerliyoruz.Bu etabı CSF-Navigare takımından Richeze Ariel Maximiliano 1.olarak bitiriyor.Ancak finish çizgisinden 200 metre önce büyük bir kaza oluyor. Serramenti’den Danilo Hondo yaralanıyor. Kaza bu etabı kazanmak istediğni yarış öncesi söyleyen Hondo’nun derece almasını engelliyor.

David Garcia etabı öndeki grupta bitiriyor ve ekibindeki arkadaşlarına sarılarak onlara teşekkür ediyor. Yarış hayatının ikinci zaferi bu. 7.etap sonunda Sarı ve Kırmızı Mayo sahipleri değişmiyor.Yarış sonrası sporcular dinlendikten sonra ödül alacaklar podyuma doğru ilerliyorlar. Bu arada ben neyin resmini çekeceğimi şaşırıyorum.

44.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, Karpin Galicia takımından David Garcia Dapena (Sarı mayo) ve Saunier Duval takımından Jose Alberto Benitez’in (Kırmızı Mayo) başarıları ile sona eriyor. Genel klasmanda Türkiye’den Mert Mutlu 55., Behçet Usta ise 75. olurken; takım olarak Brisa 17.,Türkiye ise 21. oluyor.

 Genel Klasman 1-2-3
Genel Klasman 1-2-3
Büyük boyut için tıkla!

Yarışın sonunda David Garcia, ona doğru yürüdüğümü görünce eldivenlerini çıkartıp bana veriyor. Utanmadan bir de şapkasını istiyorum. Onu da veriyor. Karşılığında çektiğim fotoğrafları ona göndermemi istiyor.

Kısa günün karı bir şapka ve eldiven
Kısa günün karı bir şapka ve eldiven
Büyük boyut için tıkla!

Otele döndüğümüzde yarış bisikletlerinin yıkanıp, sökülüp çantalarına koyulmaya başlandığını ve sporcuların Alanya’da verilen parti için hazırlandıklarını görüyoruz. Biz ise yarın tekrar İstanbul’a, işimize döneceğimiz için erken yatıp, erken kalkmayı, bir yumurtayı sütle çalkalamayı tercih ediyoruz… Güzel bir yarış daha, heyecanı ve nefis manzaralarıyla beraber sona eriyor.

,

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 6332 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015