Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Nisan . 2020  
I'll Remember*
44.CBT ve Hatıraların Çağrısı

I'll Remember*

Yazar: Tolga Durudoğan
18.6.2008

Gecen Pazar, Alanya'ya gitme fırsatı ve imkanını bulamadığım için televizyondan izlediğim, 44. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun son etabı ve bitişi, beni bir anda, 2005 yılının aynı dönemlerinde yaptığım tatil ve yolculuğa götürdü.

O yıl, Elbistan'da (Kahramanmaraş) çalıştığım şantiyeden 4-5 günlük bir izin almış, ve uzun zamandır hayalini kurduğum planı işletmeye başlamıştım: Önce otobüsle Alanya'ya gidecek, oradan da Manavgat'a bisikletle devam edecektim.

İlk aşama, tabii ki otogarda idi. Otobüs görevlileri ilk önce "bisiklet bagaja sığar mı" dedilerse de, sadece bir altıgen anahtar ve ufak kurbağacıkla yapılan 2 dakikalık bir operasyonun ardından, bisikletim dik bir şekilde bagaja sığabilecek duruma gelmişti, tabi "tüm sesler de sustu".

Ertesi sabah Alanya'daydım. Sabahın erken saatinde ilk önce Alanya Kalesi'ni görmek istedim, şimdi düşünüyorum da, herhalde yol yorgunluğunun üstüne saglam kaşınmışım! Sabahın erken saatlerinde bile Alanya fazlasıyla sıcaktı, özellikle de dag bisikleti ve sırtımdaki yaklaşık 8-10 kiloluk sırt çantasıyla 230 m yukselige tırmanmak için... Ustune ustluk, bir de sabahın o saatinde, yani saat 9 civarlarında, kale kapalıydı! Tam bir hayal kırıklığı olmuştu.

Aynen geldigim gibi geri dondum, o dik yokuşlardan fazla hızlanmadan inmeye çalışarak. Alanya'da üniversiteden arkadaşım da var, ancak -fotoğrafçı olmasına rağmen- onu aramak için bile vakit oldukça erken sayılırdı, muhtemelen sekizinci uykusunda idi!..

Ben de Alanya'yı turlamaya başladım, bu arada diger güzel şeyleri gözden kaçırmadım. Damlataş Mağarasını görmek için iyi bir fırsattı, fotoğraf makinası da varken, tabii ki bu fırsat kaçırılmadı. Mağara içinde uygulanmış olan aydınlatmanın, mağarayı daha da etkileyici kıldığı bir gerçek...

Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası
Büyük boyut için tıkla!

Damlataş Mağarası on beş bin yılda oluşmuş ve 1948 yılında keşfedilmiş. İçindeki yüksek rutubet dolayısı ile, astım hastaları için iyileştirici özelliği olan bir mağara. Kendim de hafif astımlı olduğumdan bunu hissetmek zor olmadı. Mağaranın etkileyiciliğinin en önemli parçaları olan sarkıt ve dikitler, bugün bile oluşumuna devam ediyor, mağaranın içinde dikili olan tabelada bunları okuyunca, elimde olmadan bunun bir mağara değil, büyüyen ve gelişen canlı bir varlık olduğu duygusuna kapıldım.

Kaleye ise daha sonra çıktım, görmeden gitmek olmazdı, ama bu sefer bisikletle değil, arabayla. Zira kırk dereceye yakın olan öğle sıcağında, o çıkış, benim için imkansız değil, ancak tehlikeli olabilirdi.

Kleopatra Plajı
Kleopatra Plajı
Büyük boyut için tıkla!

Alanya
Alanya'da Akşam
Büyük boyut için tıkla!

Öğleden sonramı ise kısmen arkadaşımla, kısmen de Kleoparta Plajı'nda denize girerek geçirdim.

Ertesigünü de Alanya'da geçirdikten sonra, sonraki günün sabahında Manavgat'da doğru pedal basmaya başladım. İşte şimdi, gittiğim yol, tam 3 yıl sonra, 44. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun son 50 kilometrelik kısmını oluşturacak yoldu.

Alanya'dan batıya doğru 25 kilometre gittikten sonra ise, haritada gözüme kestirdiğim bir diğer noktaya varmıştım: İncekum Plajı. Ufak bir deniz molası verip, sonra yola devam ettim.

Öğleyin vardığım Manavgat'ta 2 seçeneğim vardı: Ya sola dönecek ve Side'ye, veya sağa dönerek Manavgat Şelalesi'ne gidecektim. Ben sağı tercih ettim, zira acıkan bir mideyi doyuracak birseyler bulma ihtimali, Manavgat Şelalesinde daha yüksekti, tahminimde yanılmadım.

Daha sonra oradan ayrılıp Side'ye vardığımda ise tam anlamıyla büyülendim: Turu izleyenler hatırlayacaklardır, daha önce Side de yarış güzergahındaydı ancak sonradan çıkarılmıştı. Aslında yarışmacıların Side'yi görmemeleri şanssızlık, hem onlar hem de bizim açımızdan. Ancak olayın emniyet yönü de önemli: Side, ufak bir belde, ve tek bir ana girişi var. Dolayısıyla 120 kişilik bir bisiklet grubunun, tek noktadan ilçeye girip, aynı noktadan çıkması, önemli kazalara davetiye çıkarabilirdi. Ayrıca gezdiğim kadarıyla gözlemlediğim bir şey daha: Eğer yarış güzergahı Side'den geçirilseydi, muhtemelen mekanisyenler ellerinde yedek tekerleklerle bisikletlerin yanında koşmak zorunda kalacaklardı! O yollar, yol yarış bisikletleri ve tabii en başta lastikleri için pek de uygun sayılmaz.

Side Harabeleri
Side Harabeleri
Büyük boyut için tıkla!

Side-Mezar Anıtı
Side-Mezar Anıtı
Büyük boyut için tıkla!

Side'nin ünlü harabeleri hemen denizin kıyısında. Bisikletle harabelerde gezmek son derece zevkli idi, ayrıca insanın kendini binlerce yıl öncesinde hissetmemesi, ve bu görkemli yapıları inşa eden isimsizlere hayran olmaması mümkün değil. 2000 yıllık bu yapılardan, özellikle Piskoposluk Sarayı ve Bazilikası, sadece sütunlarının küçük bir kısmı ayakta kalmış olmasına rağmen, ziyaretçilere görkemini hissettirmeyi başarıyor. Devlet Agorası da zamanının ihtişamını hissettiren bir diğer yapı...

Side-Piskoposluk Sarayı ve Bazilikası
Side-Piskoposluk Sarayı ve Bazilikası
Büyük boyut için tıkla!

Side-Devlet Agorası
Side-Devlet Agorası
Büyük boyut için tıkla!

Görmeniz, gezmeniz dileğiyle... Ve bütün bunlardan sonra, Side harabeleri ile karşılıklı olarak okuyacağınız bir şarkı olacak:

And I'll remember the love that you gave me
Now that I'm standing on my own
I'll remember the way that you changed me
I'll remember

(Ve bana olan aşkını hatırlayacağım
Şimdi kendi ayaklarım üstünde duruyorum
Beni nasıl değiştirdiğini hatırlayacağım
Hatırlayacağım...)
*I'll Remember (Hatırlayacağım), Madonna, 1994 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 1109 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015