Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Temmuz . 2020  
Scott Plasma, Addict Cyclocross, Voltage, Genius
Scott 2009

Scott Plasma, Addict Cyclocross, Voltage, Genius

Yazar: Cüneyt Kazokoglu
10.6.2008

İspanya’da, Barcelona’ya iki saat mesâfede Scott’ın ürün tanıtım toplantısındayız. Havaalanından itibaren oldukça heyecanlı bir ortam içinde gelişen olayların şimdilik zirvesi bu akşam yemeğinden sonraki tanıtım sunumu oldu. Scott markasının yanında Fox, Formula, SRAM ve DT Swiss gibi markaların da temsil edildiği sunumda Scott’ın 2009 yılında piyasaya süreceği 4 ana yenilik tanıtıldı.

Genius sunumu
Genius sunumu
Büyük boyut için tıkla!

Spark+Ransom+Scale=Genius
Spark+Ransom+Scale=Genius
Büyük boyut için tıkla!

Frischknecht bisikleti anlatiyor
Frischknecht bisikleti anlatiyor
Büyük boyut için tıkla!

Baştan belirtelim, deneme sürüşler bugün (yani Salı günü) başlayacak, dolayısıyla yazının bu gece hazırlayıp sabırsız okuyucularımızı bekletmemek için yayına soktuğumuz kısmı tamamen teknik bilgi içeriyor. Lafı fazla uzatmadan Scott’ın 2009 model yılında ne gibi yeniliklerle karşımıza çıkacağına geçelim. Her bir model için fotoğraf galerisi olduğunu hatırlatalım.

Plasma

Plasma Photo Gallery

Plasma Scott’ın yeni zamana karşı ve triatlon bisikleti. Bisikletin en büyük özelliği kısaca saymak gerekirse en son nesil MP5 karbon tasarımının yanında gövdesinin yassılığı. Bisikletin bütün tasarımında havayı yarma konusunda nasıl ileri gidilebilir sorusu üzerinde durulmuş.

Bisikletin aerodinamisini arttırmak için 3 ana yöntem kullanılmış:

1) Bisiklet daha yassı bir şekilde tasarlanmış. Scott’ın belirttiğine göre Plasma doğrudan rakiplerinden 2mm daha yassı.
2) Alın borusu ve çatal birleşimi birbirine tamamen entegre şekilde tasarlanmış. Bu sayede alın borusu ve çatalın yekpâre bir görünüm kazanıp havayı da tek parçaymışlarcasına verimli bir şekilde yarmaları sağlanmış.
3) “Aerocarbon” çeki boruları tasarımı. Scott bunu kısaca “cleanest chainstay ever produced” şeklinde tanımlıyor.

Plasma
Plasma
Büyük boyut için tıkla!

Plasma
Plasma
Büyük boyut için tıkla!

Bunlara ek olarak bisikletin dikkat çeken özelliklerinden biri de orta göbek altındaki “salma”. Aynı bir teknedekine benzer şekilde bisikletin orta göbeğinin altında bulunan bu parça bu gölgede oluşan hava türbülanslarını kesiyor.

Plasma
Plasma
Büyük boyut için tıkla!

Kablo aktarımının da hiç hava direnci göstermeyecek şekilde gövdenin içinden gerçekleştiği Plasma bütün bu adımların toplamı olarak bir önceki modele göre %20 oranında daha aerodinamik.

Addict Cyclocross

Addict Cyclocross Photo Gallery

Cyclocross Avrupa’nın belirli bölgelerinde hayli revaçta fakat ülkemizde pek de bilinmeyen bir bisiklet dalı. Halbuki bilhassa sonbahar ve kış mevsiminde gerçekten hatırı sayılır bir alternatif sunuyor bisikletçilere. Scott da bu dala daha fazla eğilmek amacıyla yol bisikleti Addict’ten yola çıkarak Addict Cyclocross’u yaratmış.

Addict CC
Addict CC
Büyük boyut için tıkla!

Addict CC
Addict CC
Büyük boyut için tıkla!

Addict’te zâten bildiğimiz IMP teknolojisinin yanında IBA (Integrated Barrel Adjuster) gibi kullanıcı nezdinde kolaylık sağlayan özelliklere de sahip modelin kadrosunun ağırlıgı 990g.

Voltage

Voltage Photo Gallery

Voltage atlama – zıplama deyince Scott’ın ilk akla gelen modellerinden. 2009 yılındaki Voltage için Scott tasarımda daha güçlendirici adımlar atmış. Örneğin çeki borularının kısaltılması, kadro eğiminin arttırılması, borulara dahil edilen güçlendirici ek parçalar, üst boru ile doğrudan birleşen üst çeki boruları, 12mm sokma mil alan arka tekerlek mili alıcısı ‘Integrated Dropout System’ hep bisikletin dayanıklılığını arttırmaya yönelik adımlar.

Voltage
Voltage
Büyük boyut için tıkla!

Voltage
Voltage
Büyük boyut için tıkla!

Genius

Genius Photo Gallery

Gelelim markanın en büyük ve önemli yeniliğine: 2009 Genius. Genius için söylenebilecek çok şey var fakat herhalde bütün bunları tek bir paydaya getirmek gerekirse Genius’un özeti: ”Her derde deva, her koşula uygun bisiklet” olacaktır. Almanca’da bir deyim vardır “eierlegende Wollmilchsau” diye. “Yumurtlayan, yün ve süt veren, eti de yenen domuz” mânâsına gelir ve genelde “gerçek olmak için çok iyi” şeyler için söylenir. Deneme sürüşünde de göreceğiz, fakat Scott ilk izlenimlere göre bu “olmayacak” şeyi başarmış ve son derece çarpıcı bir bisiklet çıkarmış ortaya.

Go Genius!
Go Genius!
Büyük boyut için tıkla!

Kabaca bir özet geçmek gerekirse:

 • Dünyanın en hafif maraton/trail bisikleti yaratmak hedefi güdülmüş.
 • En son nesil MP4 karbon tasarıma sahip kadro
 • 150mm süspansiyon mesâfesi
 • Yeni, Ransom’dan tanıdığımız Oil Transfer System (OTS) ile donatılmış Equalizer2 arka amortisör
 • Gene Spark ve Ransom’dan tanıdığımız Traction Control sistemi
 • IAP – Isolated Axis Pivot
 • Direct Seal Cable Routing
 • SCDS – Scott Carbon Dropout System

  bisikletin ana hatlarının bir listesi.

  Genius’ın eski modelinden sonra bu hâle gelmesi için Scott 18 ay bisikleti geliştirmek için uğraşmış. Bisikletin tasarlanmasında en önemli hedeflerden biri mutlaka ön ve arka amortisörün birbiri ile uyumu, dolayısıyla bisikletin genel dengesinin mükemmel seviyede olması. Scott bu konuda özellikle iddialı ve markaya zaman zaman yöneltilen “başka marka arka amortisör kullanımına imkân tanımama” eleştirisine sürekli bu yanıtı veriyor: Bu sayede bisikletin süspansiyon dengesinin gerçekten mükemmel seviyeye ulaştığı.

  Scott’ın artık efsânevî olmuş sporcusu ve Genius ile ilk defa bir çift süspansiyonlu modelle bir dünya kupası kazanmış olan Thomas Frischknecht de bisikletin bu özelliğini vurguluyor ve bu yıl emekli olduktan sonra artık Scale veya başka bir sabit kadrolu bisiklete binmeyeceğini, çünkü yeni Genius’ın hem çok hafif, hem esnemez olduğunu, 150mm’lik süspansiyon mesâfesinin kullanım sahasını son derece genişlettiğini, maratondan başlayıp neredeyse enduroya kadar uzandığını belirtiyor.

  Bu girizgâhtan sonra (evet bu bir girizgâhtı), gelelim bisikleti detaylı bir şekilde inceleme safhasına.

  Öncelikler markanın “en hafif maraton/trail bisikleti olma” hedefine bakalım. Genius’ın LTD modeli toplamda 10 kilodan biraz daha ağır (Medium boyda). Bu 150mm’lik süspansiyon mesâfesi düşünüldüğünde inanılmaz gelen ağırlığın en önemli etkeni şüphesiz bisikletin kadrosu. Bisikletin kadrosu arka amortisör olmaksızın sadece 1.840 gram. Arka amortisör ise 410 gram ağırlığında, yani toplam olarak arka amortisör ve kadro 2250 gram (Medium boy).

  Gelelim markanın bunun dışındaki üç ana yeniliğine. Bunlar sırasıyla

 • Geliştirilmiş Traction Control tasarımı ve bununla birlikte yeni arka süspansiyon Equalizer2
 • Yeni karbon kadro
 • Yeni geometri

  Traction Control ve Equalizer2

  Markanın Spark ve Ransom modellerinden de tanıdığımız Traction Control kolu Genius’ta yenilenmiş. Tamamen alümünyumdan tasarlanan kolun gerek daha hassas gerekse daha uzun ömürlü olması hedefi güdülmüş.

  Traction Control 2004’te ilk defa Genius’ta kullanılmıştı. Bu sistem süspansiyonun açılıp kapanmasının arasında %60’lık mesâfenin kullanımına imkân tanıyan bir ara kademeyi temsil ediyor. Yani Genius’ın son hâlinde söylersek amortisör mesâfesi tamamen kilitli (0 mm), traction seçeneği (95mm) ve tam açık (150mm) olarak seçilebiliyor.

  Kronolojiye devam edelim. 2006’da Ransom’da ilk defa amortisör içindeki yağ miktarını fazlasıyla arttırmaya olanak tanıyarak yağın çalışma ısısını düşüren ve darbe emme performansını yükselten “Oil Transfer System – OTS” ile donatılmış Equilazer arka süspansiyonu gördük. 2007’de Spark modelinde en hafif OTS kullanan ve DT Swiss işbirliği ile geliştirilmiş arka süspansiyon çıktı karşımıza. Şimdi 2009 model serisinde OTS ile Traction Control’ın birleştirildiği yeni Equalizer2 arka amortisörü Genius modelinde.

  Sıkışarak değil açılarak çalışan amortisörün çalışma mesâfesi 50mm. Bu arka tekerlekte 150mm’ye tekâbül ediyor, yani kadronu süspansiyon oranı 3’e bir. Amortisörde iki ayrı ventil (pozitif ve negatif) üzerinden hava basılıyor, iki ayrı vida ile de tepme kontrol ayarı yapılıyor. Bütün olay bundan ibaret.

  50mm - 150mm
  50mm - 150mm
  Büyük boyut için tıkla!

  50mm calisma mesafesi
  50mm calisma mesafesi
  Büyük boyut için tıkla!

  Gelelim bu OTS’nin asıl çalışma prensibine. OTS arka amortisörün üç ana gövdesi içinde yağ aktarımını kontrol eden bir tasarım. Amortisör ‘tam açık’ konumdayken ortadaki bölümün hareketi ile yağ dışta yer alan iki yan gövdeye geçiyor.

  OTS - Full
  OTS - Full
  Büyük boyut için tıkla!

  Amortisör “traction” konumunda iken sadece bir yan gövdeye yağ akımı açık, diğer tarafa kapalı. Haliyle bu yağı alan yan gövdedeki hava basıncını arttırıyor.

  OTS - Traction
  OTS - Traction
  Büyük boyut için tıkla!

  Amortisör tamamen kilitli konumdayken ise her iki yan gövde de kapalı. Yağ akımı olmayınca doğal olarak amortisör de çalışmıyor. Elbette amortisörün sert bir darbede açılmasını sağlayan bir emniyet subabı var.

  OTS - Lock
  OTS - Lock
  Büyük boyut için tıkla!

  Burada bu “traction control” sisteminin en önemli özelliği görülüyor: Bu sistem sadece süspansiyon mesâfesinin ayarlanmasını değil, değişen hava basıncı oranları ile amortisörün hassasiyetinin de ayarlanmasını sağlıyor. Amortisör “Traction” konumunda iken daha sert tepki vererek çalışıyor.

  Yeni Karbon Kadro

  Genius’ın yeni kadrosu IMP4 tasarımı ile üretilmiş, IMP “Integrated Molding Process” anlamına geliyor ve Scott’ın kadronun ana gövdesini 4 parçası ile birlikte yekpâre bir şekilde kalıpladığını belirtiyor. Bu tasarımda ana üçgen 820gram. Buna ek olarak ayrıca üretilen üst çeki boruları 177 gram, alt çeki boruları ise 356 gram. Kadronun üst çeki boruları ile ana üçgen arasında bağlantıyı sağlayan parçası ise 82 gram ve alüminyumdan.

  IMP4
  IMP4
  Büyük boyut için tıkla!

  Kadronun ilgi çekici özelliklerinden biri tekerlek mili yuvasının da karbondan olması (SCDS – Scott Carbon Dropout System) ve vites kulakçığının buraya vidalanması.

  SCDS
  SCDS
  Büyük boyut için tıkla!

  Genius kadrosunun şüphesiz en çarpıcı kısımlarından biri ön vites attırıcı. Bu parça normal bisikletlerdeki gibi oturma borusunda değil, çeki borusu üzerinde yer alıyor (Direct mount front derailleur). Bu sayede çeki borusu ile birlikte hareket ederek süspansiyonun konumundan etkilenmeden son derece başarılı bir vites geçirim sağlanıyor. Gerçekten takdir edilesi derecede incebir zekâ ürünü.

  Direct mount front derailleur
  Direct mount front derailleur
  Büyük boyut için tıkla!

  Gelelim bir başka özelliğe, IAP’ye (Isolated Axial Pivot). Bundan önceki Genius modelinde sele borusu süspansiyon bağlantısını taşıyan mafsalın konumu nedeni ile sonuna kadar oturma borusuna sokulamıyordu. Bu yeni modelde IMP4 üretim şekli sayesinde bu durumun önüne geçilmiş. Buna ek olarak sele borusu geniş tutulmuş (34.9mm), sağlamlık ve esnemezlik arttırılmış.

  IAP
  IAP
  Büyük boyut için tıkla!

  Kadronun bir diğer özelliği bütün kabloların kapalı/korunmuş olması (direct seal cable routing). Kısmen yekpâre bir parça olarak üretilen 140 gramlık orta göbek yatağının içinden geçirilmesi ile kablolardaki kıvrımların sayısı da azaltılmış.

  Orta mil yatagi
  Orta mil yatagi
  Büyük boyut için tıkla!

  Genius kadrosu 2.4”’e kadar tekerleğe izin veriyor. Small/küçük ölçüdeki kadroda azamî 0.65 litrelik, diğer boylarda 0.75 litrelik şişeler monte edilebiliyor.

  Yeni Geometri

  Genius’ın yeni modelinin geometrisinde eskiye oranla en büyük değişiklik üst borunun uzatılmış, ama buna karşılık gidon boğazının daha kısa tutulmuş olması. Kadronun boyuna göre bir önceki Genıus nesline oranla üst borunu uzunlugu 5mm (S boy) ile 24mm (XL boy) arasında değişiyor. Buna karşılık bisikletin üst borusu ile zemin arasındaki mesâfe 15mm (S boy) ile 30mm (XL boy) arasında daha alçaltılmış

  Buna ek olarak bisikletin alın borusunun açısı da değişmiş. Eski Genius 69.5 derece ile neredeyse XC sınıfına girecekken yeni Genius’ta bu açı 68.5 dereceye indirilmiş. Elbette bu geometri bisikletin süspansiyon konumu ile değişiyor. Kilitli konumda 68.5 derece alın açısı ve %0 SAG’e (negatif sıkışma mesâfesi) sahip olan kadro çıkışlarda tercih edilmesi düşünülmüş “traction” konumuna gelince alın açısı çıkışlarda sorun yaratmaması için hemen aynı kalırken (68.4 derece) SAG %15’e çıkıyor. Daha ziyâde inişlerde tercih edilecek olan tam açık konumda, yani 150mm süspansiyon mesâfesi varken alın açısı 67.7 dereceye düşüyor, SAG ise %25’e çıkıyor. Dolayısıyla “traction control” sadece süspansiyonun mesâfesini ve tepkisini değiştirmekle kalmıyor, bisikletin geometrisini de etkiliyor.

  Scott’ın bütün süspansiyon öğelerinin bir birim hâlinde, birbirleri ile etkileşerek bir bütün olarak çalışmasından amaçladığı da bu zâten.

  Diğer Yeni 2009 Scott Modelleri

  Spark 50

  Scott bu yıl Spark isteyip de karbon istemeyen, ya da üst modeler için uygun bütçeye sahip olmayanları da düşünmüş. Alüminyum kadrolu Spark 50 Rock Shox Recon 335 ve Ario 2R süspansiyon ikilisine sahip. Frenler Avid Juicy 3.5, vçekiş sistemi olarak önde Shimano Deore, arkada Shimano XT vites attırıcılar ile Deore aynakol seti tercih edilmiş. Jantlar Alexrims, göbekler Scott.

  Büyük boyut için tıkla!

  Genius Contessa

  Scott kadın bisikletçileri de oldukça ön planda tutan bir marka. Bu anlayış doğrultusunda Genius’ın Contessa modelini de çıkarıyor. Amortisör Fox Talas, arkada haliyle Equalizer, Avid’in yeni Elixir frenleri, Truvativ Firex aynakol, SRAM X.9 arka, Shimano SLX ön vites attırıcılar ve Mavic Crossride Disc de bu bisikletin donanımı.

  Büyük boyut için tıkla!

  Genius 50

  Genius 50 Scott’ın Genius serisinin en alt modeli. Alüminyum kadrolu, Rock Shox Revelation 409 amortisör, Shimano XT, SLX vites sistemi, Deore aynakol Avid Juicy 3.5 frenler ile donatılmış. Genius serisine girişi temsil eden bu modelin Avrupa için tavsiye edilen satış fiyatı 2.600 avro.

  Büyük boyut için tıkla!

  Deneme Sürüşleri

  Genius LTD – Such a Genius Ride

  Dün yaklaşık 5 saat ve aşağı yukarı 100km boyunca yukarıda tanıttığımız Genius LTD modelini test etme fırsatı bulduk. İzlenimlerimize geçmeden önce bisikletin özelliklerini sıralayalım:

  Büyük boyut için tıkla!

  Büyük boyut için tıkla!

  Haliyle test sürüşlerinin iyi yanlarından biri bisikletin biniciye göre ayarlanma imkânının bulunması. Dolayısıyla test ettiğimiz bisikletin özelliklerinde bu listeden farklı olarak Thomson gidon boğazı, Eggbeater yerine Shimano XTR pedal ve Conti lastikler yerine de Schwalbe Nobby Nic kullandığımızı belirtmekte fayda var.

  Büyük boyut için tıkla!

  Donanımı böyle bir bisikletin haliyle fiyatını merak edenlere Avrupa için tavsiye edilen satış fiyatının 7.900 avro olduğunu söyleyebiliriz. İlk bakışta insana âmiyâne tâbirle fâhiş bile gelebilecek bu fiyat aslında Genius LTD’ın bütün potansiyeli ve bisiklette nasıl bir üstün teknoloji kullanıldığı düşünüldüğünde haklı gözüküyor.Unutulmamalı ki, Genius LTD bisiklet teknolojisinin ulaştığı en yüksek zirvelerden biri.

  Bisikletin üzerine oturduğunuz zaman ilk farkedilen nokta kesinlikle 150mm’lik bir bisiklette değil, sıradan bir XC bisikletinde oturuluyor hissini vermesi. Biraz 660mm’lik gidon bisikletin hangi sahalarda ne gibi potansiyele sahip olduğunu belirtse de herhangi bir enduro ya da all-mountain bisikletinin kullanım sahasına yoğunlaşmış ve dolayısıyla insanı nispeten kısıtlayan ergonomisi Genius’ta yok.

  Bisikletin en önemli özelliklerinden biri şüphesiz Traction Control sistemi. Bilhassa çıkışlarda bisikletin 150mm’lik arka süspansiyonunu 95mm’ye indirerek amortisörü çıkış ortamınada daha verimli kullanmak mümkün. Bu teori uygulamaya geçildiğinde kulağa geldiğinden çok daha fazla zevk veriyor. Parkura ulaşana kadarki asfalt bölümde Traction Control’u kapalı tutup, parkurun çıkışlarında 95mm ile kullanma imkânı gerçekten tatmin edici ve “gaza basmayı” teşvik ediyor.

  Büyük boyut için tıkla!

  Dolayısıyla çıkışlarda bisikletin arka süspansiyonu çok verimli. Geriye ön süspansiyon kalıyor. Scott Genius LTD modelinde DT Swiss EXC 150 amortisörü tercih etmiş. Hafiflik açısından doğru olan bu seçim belki de Genius LTD’ın tek zaafı. Bunun nedeni tam da Scott’ın vurguladığı ön ve arka süspansiyonun bir birim olması hedefi. Çıkışlarda arka süspansiyon 95mm’ye indirildiğinde ön süspansiyon hâlâ 150mm’de kaldığı zaman süspansiyon dengesi bozuluyor. Elbette DT Swiss’i de bastırıp kilitlemek suretiyle alçaltmak mümkün, fakat arazide kilitli bir amortisörün de anlamı yok. Dolayısıyla (özellikle dik) çıkışta bisikletin önünün kalkma tehlikesi var. Buna ek olarak nispeten arkası “sert”, önü yumuşak bir bisiklet ortaya çıkıyor.

  Büyük boyut için tıkla!

  Büyük boyut için tıkla!

  Öte yandan DT Swiss’in seçiminin ağırlıktaki avantajı da yadsınamaz. Genius LTD yaklaşık 10.6 kilo ağırlığı ile yokuşları neredeyse –pek çok test edenin belirttiği üzere- bir Spark kadar iyi ve hızlı tırmanıyor. Kadronun karbonun sonucu olan esnemezliği pedala aktarlına gücün anında tekerleğe yönelmesini sağlıyor, arka süspansiyonun lineere oldukça yakın tutulmuş progresiv çizgisi ufak engebelerde de yüksek konfor sağlıyor.

  Gelelim inişlere. İnişte haliyle Traction Control’u açıp 150mm süspansiyon mesâfesine sahip bir bisikletin bütün artılarından faydalanılıyor. İspanya’nın yağmurla birlikte artan bol su kanallı orman yollarında bisiklet inişlerde yoldan geri bildirimi tamamek kesmeden oldukça derin çukurlardan bile rahatça geçmeyi mümkün kılıyor.

  Bu noktada gene bir zaaf DT Swiss amortisör. Özellikle bizim gibi 90 kilo üzeri binicilerde haliyle amortisör bir nebze yumuşak kalıyor, sert dönüşlerde ve su kanallarında amortisörün karbona rağmen torsiyonal olarak esnediği, kullanılan 15mm’lik sokma milin hakikaten son derece olumlu etkisine rağmen hissediliyor. Öte yandan gene aynı nokta hafiflik burada da söz konusu.Bisikletin önünün 150mm’ye rağmen bu kadar hafif olması kontrole fazlasıyla kolaylık katan bir etken.

  Bisikletin kullanım özellikleri dışında donanım hakkında fazla söze hâcet yok.180mm disk çapına sahip Formula R1 frenler her tür koşulda güven veren ürünler, SRAM X.0, Truvativ Noir ve Shimano XTR’den oluşan çekiş sistemi zâten yoruma yer bırakmıyor.

  Büyük boyut için tıkla!

  Büyük boyut için tıkla!

  Büyük boyut için tıkla!

  Bir nokta DT Swiss’in XRC 330 karbon jantları hakkında söylenebilir. Bu jantlar ile DT Swiss gerçekten üstün bir ürüne imza atmış. Gerek jantların (ağır siklet biniciye rağmen) yanal esnemezlikleri, gerekse hafiflikleri nedeniyle bisikletin hızlanmasına ve çıkışlardaki atikliğine olan katkılarını kelimelerle anlatmak pek mümkün değil.

  Büyük boyut için tıkla!

  Uzun lafın kısaı Genius LTD gerek amortisörü, gerekse tekerlekleri ve geri kalan donanımı ile Spark ve muâdili bir bisiklet kullanıp da çıkışlarda daha fazla bir ağırlık yüklenmeden inişlerde çok daha yüksek performans almak isteyenler için birebir.

  Genius 20 – Take Me to the Flow

  Bugün yaklaşık 4 saatlik bir süre için Genius’ın bir alt modelini, 20’yi test ettik. Bu bisikletin farkı çekiş sistemi ve frenlerdeki farklı donanımın yanında (XT) ve jantlarda alüminyum DT Swiss X430’un tercih edilmiş olması. Fakat en önemli özellik Fox 32 Talas RL amortisör.

  Büyük boyut için tıkla!

  Genius 20 Genius LTD’a göre yaklaşık 800 gram daha ağır. Her şeyden önce bu çıkışlarda kendini hissettiriyor. Genius LTD’ın hafifliği, uçarılığı 20’de yok. Elbette 20 de ağır bir bisiklet değil, fakat daha bir “yokuş çıkıldığı hissini” veriyor bisiklet.

  Öte yandan bisikletin en büyük artısına gelelim, amortisörü. Fox’un Talas modellerinin adından da anlaşılacağı üzere en büyük artıları süspansiyon mesâfesinin değiştirilebilmesi. Ve bu gerçekten Genius gibi kullanım sahası son derece geniş bir bisiklette çok büyük bir artı demek. Çıkışlarda arka Equalıizer’ı 95mm, yani Traction konumuna getirip, önde Talas’ı 100mm’ye indirince bisikletin çıkış performansı çok artıyor. Üstüne üstlük önde hem alçak, hem de çalışan, etkin bir amortisör oluyor. Sonuç olarak gerçekten Scott’ın vurguladığı, ön ve arka süspansiyonların “bir birim” olma hedefine ulaşılıyor.

  Buna ek olarak Fox Talas’ta Fox’un Shimano ile birlikte geliştirdiği yeni 15mm’lik sokma mil sistemini de denedik. Gerek Fox’un zâten kendinden gelen yapısal esnemezliği, gerekse yeni sokma mil sistemi sayesinde Fox bilhassa teknik inişlerde çok daha güven veren, su kanallarına girildiğinde tekerleği tekrar çıkartmayı çok daha kolay kılan amortisör. Dolayısıyla yukarıda da belirttiğimiz gibi Spark LTD vs. kabilinden bir bisiklet kullanıp da bundan inişlerde tatmin olmayanlar için Genius LTD kesinlikle doğru tercihken bisikletin geniş kullanım sahasını daha etkin bir şekilde kullanmak isteyenlere Fox Talas’ın Genius serisinin karakterine kesinlikle daha uygun olduğunu belirtmek şart.

   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Teknoloji - Donanım

  Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
  Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

  Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
  “Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
  Devamı » » » 

  Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

  Etixx – Quickstep


  Marka / Model: Specialized Venge
  Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
  Devamı » » » 

  Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
  Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
  Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
  Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
  Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
  Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
  Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
  Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
  Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
  Tem.11 Mamut Trailers Testi
  Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
  Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
  Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
  Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
  May.10 Sigma Topline 2209
  Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
  Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
  Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
  Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
  Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
  Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
  Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
  Teknoloji - Donanım Arşivi

   

  İlgili Linkler:  

  haber   Scott 2009 - Güncellendi  

    Bu yayın 18372 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015