Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
13 . Ağustos . 2020  
Bisiklet Konulu Fotoğraf Çekerken Neler Önemli?
Temel Bisiklet Fotoğrafçılığı

Bisiklet Konulu Fotoğraf Çekerken Neler Önemli?

Derleyen: Cüneyt Kazokoglu
6.8.2008

Profesyonel spor fotoğrafçılığı gerek teknik alet-edevat, gerekse fotoğrafçılık bilgisi açısından oldukça zengin donanım gerektiren bir uğraşı. Öte yandan dağ bisikleti ya da genel olarak bisiklet ile bir şekilde içice bulunan herkes de günün birinde bir fotoğraf çekmek zorunda kalır. Bu ya bir yarış esnâsında parkur kenarından önümüzden hızla gecen sporcuları çekmek olur, ya bisikletle yaptığımız bir geziyi kayda düşmek için tutulan fotoğraflar olur, fotoğraf çekmeye bahâne çok. Dijital makinelerin çıkmasından beri teorik olarak fazladan fotoğraf çekmenin masrafı değişmiyor olsa da eve gelip de fotoğraflara büyük ekranda bakıldığında beklenenden farklı sonuçlarla karşılaşmak (ve kısmen hayal kırıklığına uğramak) çokça rastlanan bir durum.

Sayfamızda daha önce en önde gelen dağ bisikleti fotoğrafçılarını tanıttığımız bir habere yer verdik. Bu listede yer alan Seb Rogers geçtiğimiz günlerde Bikemagic dergisinde bisiklet fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gereken ana noktaları özetlemiş. Beraber bakalım.

Önceden Plan Yapın

Bütün fotoğraflar gerçeğin derinlik boyutu eksik bir şekilde dörtgen kesiti. Mühim olan da bu dörtgen içindeki bütün öğeleri göze hoş gelecek şekilde düzenlemek, ki buna fotoğrafçılık da kompozisyon deniyor. İyi kompozisyon için gerekli olan ise fotoğrafı çekmeden önce biraz plan yapmaktan fazlası değil.

Doğru yerde durmak önemli
Doğru yerde durmak önemli
Büyük boyut için tıkla!

Fotoğrafı çekeceğiniz yerde biraz dolaşıp duracak en iyi noktayı bulmaya calisin. farklı açılar ya da farklı odak uzaklıkları (eskilerin mihrak mesâfesi dedikleri) ile denemeler yapın. Bisikletler olmadan birkaç fotoğraf çekip nasıl gözüktüğüne bakin. Her şeyin en iyi olduğu noktayı yakaladığınızda ise bisikletleri ve bisikletçileri de ekleyebilirsiniz. Bu şekilde sadece biraz zaman harcayarak ortalama fotoğraflardan çok daha iyilerine ulaşmanız mümkün.

Hareketi Takip Edin

Eğer duvara yaslanmış bisiklet fotoğrafı çekmeyecekseniz muhtemelen fotoğraflarınızda hareketli nesnelere odaklanacaksınız demektir. Hareket eden bir öğeyi bir fotoğraf karesinde net tutmak için nesnenin fotoğrafın çekim süresi boyunca kameranın gözünde ayni pozisyonda kalması gerek. Bunun için de nesneyi doğru bir şekilde takip etmeniz gerek.

Bunu yapmak için önce asil nesnenin fotoğraf karesinin neresinde durması gerektiğini kararlaştırıp kameranın gözünden ya da ekranından baktığınız zaman tam bu noktada bir işaret olduğunu düşünün. Bisiklet yaklaştıkça bisikletçi ve bisikleti tam bu işareti düşündüğünüz noktada sabit tutarak ve vücudunuzun üst kısmından güç alarak kamerayı hareket ettirin. fotoğrafı çekin, fotoğrafı çekerken de bisikletçi ile birlikte hareketi sürdürün. fotoğrafı çektiğiniz anda kamerayı bisikletçi ile birlikte çekmeyi bırakırsanız muhtemelen çok erken durdunuz demektir.

Ana nesne net, arka plan flu
Ana nesne net, arka plan flu
Büyük boyut için tıkla!

Ufak makinelerin pek çoğu deklanşöre yarı basılınca nesneye odaklanıyorlar. Bu hareket ettirme esnâsında deklanşörü yarı basılı ve makineyi nesneye sabitlenmiş bir halde tutmak fotoğrafın kalitesini yükselmesini de garantiler.

Çerçeveyi Doldurun

Hareketli fotoğraf çekmeye başlayanların yaptıkları en büyük hatalardan biri etkileyici bir sahneyi etrafında büyük boşluklarla fotoğraf karesine yansıtmaktır. Eğer fotoğrafta odaklandığınız şey bisikletçi, bisikletçinin hareketi vs. ise fotoğraf çerçevesinden gereksiz her şeyi çıkardığınızdan emin olun. fotoğraf çerçevesi içinde daha az öğe bulunması daha çok öğe bulunmasından neredeyse her zaman daha iyidir, dolayısıyla çekmek istediğiniz nesneye gerektiği kadar yaklaşmaktan çekinmeyin.Spor fotoğrafçılığı alanında değil ama savaş fotoğrafçılığının kurucusu diyebileceğimiz efsânevî Macar fotoğrafçı Robert Capa’nin bu bağlamda söylediği “If your pictures aren’t good enough, you’re not close enough” (fotoğrafların yeteri kadar iyi değilse, yeteri kadar yakında değilsindir) sözünü hatırlatalım.

Çerçeveyi doldurun
Çerçeveyi doldurun
Büyük boyut için tıkla!

Elbette gerektiği zaman çevreden, yoldan, ormandan, manzaradan da fotoğrafa bir şeyler katmak daima iyidir. Fakat seyirciler, ağaçlar vb. gereksiz nesneleri fotoğraftan çıkartın. Elbette dijital fotoğrafçılık fotoğraflardaki gereksiz nesneleri bilgisayar başında da kesmeyi mümkün kılıyor. Fakat fotoğrafı çekerken çıkartırsanız bunları zaman kazanmış ve ana öğeye mümkün olduğu kadar çok piksel ayırmış olursunuz.

Parkuru Kullanın

Herhangi bir manzara resmi veya fotoğrafına baktığınız zaman bakışınızın odaklandığı bir yol, sunî bir derinlik olduğunu fark edeceksiniz. Muhtelif kompozisyon hileleri ile bu tesiri yaratabilirsiniz, fakat ayni şekilde bisiklet yolunu, parkuru da bu is için kullanmak mümkün. birkaç adim yolun kenarına geçip baktığınızda parkurun ya da yolun fotoğraftaki yakın, orta mesâfedeki ve uzaktaki öğeleri birleştiren bir hat olduğunu fark edeceksiniz. Buna bir de bisikletçi eklediğiniz zaman turnayı gözünden vurdunuz demektir. Şahâne bir bisikletli manzara fotoğrafı çektiniz bile.

Yolun fotoğrafın ruhuna etkisi
Yolun fotoğrafın ruhuna etkisi
Büyük boyut için tıkla!

Aşağıdan ya da Yukarıdan Bakın

İnsanların büyük çoğunluğu dünyayı yerden 1.5m ile 2m arasında bir mesâfeden seyrederler. dünyayı bu şekilde görmeye alıştığımız için başka bir mesâfeden çekilen fotoğraf doğal olarak anında ilgimizi çeker. Yani farklı bakış noktaları kullanmak siradisi fotoğraflar çekmek için çok önemli.

Muammer Yıldız
Muammer Yıldız'a alttan bakış
Büyük boyut için tıkla!

LCD ekrana sahip kameralar zor pozisyonlarda, kumlar arasında fazla sürünmeden fotoğraf çekmek için fazlasıyla faydalılar. Pek çok parkurun ağaçlara ya da duvara yakın geçtiği düşünülürse ağaca çıkıp ya da duvar üstünden fotoğraf çekmek fotoğrafları farklı kılacaktır.

Donanım

Buraya kadar teknik donanım hakkında bir şey söylemedik. Fakat fotoğrafçılığın temel prensiplerini anlamak güzel fotoğraflar çekmek açısından şahâne makinelerden çok daha önemli. Makineniz istediğiniz kadar iyi olsun, yukarıdaki temel prensiplere dikkat etmediğiniz sürece iyi fotoğraf çekmek zor.

DSLR Kuralı

Haliyle boyut ve ağırlık olarak dijital SLR kameralar dağ bisikletçiliği için ideal değiller. Fakat tepki hızı, bilhassa düşük ışıklarda sonuçların kalitesi ve kullanılabilecek alanların genişliği bu makineleri ciddi tek alternatif yapıyor. Daha ufak bir makine kullanacaksanız deklanşör hızı en önemli unsur. deklanşöre basmak ve fotoğrafı çekmek arasındaki süre ufak makinelerin en büyük zaafı. Öte yandan son yıllarda „bridge“ tâbir edilen makinelerde çok önemli gelişmeler olduğunu ve bu makinelerin gerek hızlı çekim, gerek seri çekim, gerekse fotoğraf kalitesi açısından SLR modelleri ile yarışır hâle geldiğini belirtelim. Yıllarca hem bridge, hem SLR kullanmış biri olarak şahsî tecrübelerimden de söyleyebileceğim, amatör seviyenin üzerinde spor fotoğrafçılığı ile uğraşılmıyorsa SLR almanın gereksiz ve üstüne gerekecek ek donanım düşünüldüğünde oldukça da masraflı olduğu.

Megapikseller Önemli Değil

En azından kataloglarda gözlerimize sokulduğu kadar değil. A3 boyutunun üzerinde baskılar yapmıyorsanız 6 MP ve üzeri kesinlikle yeterli. Bundan çok daha önemlisi kameranın elde nasıl durduğu, berrak bir göze sahip olup olmadığı, kontrol düğmelerinin kolay kullanılıp kullanılmadığı vs. gibi unsurlar.

Fotoğraflar: MTBTR

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

İlgili Linkler:  

haber   Dağ Bisikleti Fotoğrafçılığı  

  Bu yayın 10842 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015