Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Ocak . 2021  
Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Lastik Tamiri

Bayanlara Resimli Lastik Tamiri

Yazar: Alptekin Başkır
9.11.2008

Bisiklete binen her insanın başına gelebilecek basit bir sorundur lastik patlağı. Eğer gerekli malzemesi yanındaysa 3–5 dakika gibi bir sürede bu sorunu bertaraf edebilirsiniz. Her ne kadar lastik patlağı basit bir konu dahi olsa bayanların bu tür tamirlerden uzak durduğuna şahit olmuşuzdur. Kimisine kirli bir iş, kimisine de çok karışık bir uğraş gibi gözükmüş ya da yanlarında her zaman bu tür işleri yapacak başka insanlar bulmuşlardır.

Eşim ile tanıştığımız günden bu yana bu tür gereksinimlerini neredeyse hep ben karşılamışımdır. Dolayısıyla lastik tamir edip edemediğini bilmezdim. Aslında nasıl yapıldığı bilindiği takdirde çok kolay olduğunu belirtmek isterim. Bilmezdim diyorum ama geçenlerde antrenman için ormanda bisiklete binerken ön lastiğimin patladığını fark ederek, eşime “ hadi buyur buda antrenman sayılır!” diyerek bisikletimi uzatmamla ilk defa lastik tamir etmesine şahit oldum. Sonucu görünce hoşuma gitmedi desem yalan olur. Yanımızda da fotoğraf makinesi olunca “lastik tamiri” ile ilgili bir yazı yazmak elzem oldu.

Büyük boyut için tıkla!

Dilerseniz lastik tamirini aşama aşama fotoğraf eşliğinde bakalım.

1)Hangi lastiğiniz patladıysa o tekerin mandalını (quick release) gevşeterek çıkartın. Burada mandal kullanışına da bakmakta yarar var. Mandal kolunu şekildeki yöne doğru açıyoruz. Diğer tarafta yer alan ayar somununu çevirerek mandalı gevşetiyoruz. Bunu yapmamızın nedeni mandal kolunun kadro ( ya da önde maşa ) ile temas ettiği yüzeyde tahribat oluşmaması içindir. Disk fren kullanıcıları lastiği açığa aldıktan sonra takana kadarki süre içinde fren kolunu kesinlikle sıkmayın. Sıkıldığı taktirde pabuçlar kapanacağından, tekeri yerine oturturken disklerde sorun yaşatacaktır.

 Mandalın Doğru Kullanımı
Mandalın Doğru Kullanımı
Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!

2) Sıra iç lastiği çıkarmaya geldi. sibop kapağı ve somununu sökün ve bulabileceğiniz bir yere koyun. Yanınızda bulundurduğunuz iki adet kaşık, bu aşamada çok işinize yarayacak. Lastiği bir yerinden tutarak jant ile dış lastiğin arasına kaşığı takın ve jant teline sıkıştırarak bırakın. İkinci kaşığı birincinin yanından sokarak lastiğin kenarını dışarı alarak sıyırın. Lastiğin yarısına kadar sıyırdığınızda artık elle devam edebilirsiniz.

Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!

3) İç lastiğin sibobunu janttan çıkararak, dışarı alın. Bu noktada dış lastiği tamamen janttan ayırmayın ki monte ederken dış lastiğin dönüş yönünü tekrar ayarlamanız gerekmesin.

4) Dışarı aldığınız iç lastiği pompa ile hava basın. Çokça basmanız deliği bulmanıza yardımcı olacaktır. Bazı patlaklar gözle görülmeyebilir. Bu neden lastiğin iç ve dış yüzeyini sırayla kulağınıza yaklaştırarak her yerini kontrol edin. Duyamayacak kadar gürültülü bir ortamda iseniz dudağınıza yakın tutarakta hava çıkışını hissedebilirsiniz. Unutmayın ki birden fazla delikolabilir.

Büyük boyut için tıkla!

5) Patlağı bulduktan sonra yama boyutundan büyük bir alanı zımpara ile dışındaki pisliklerden temizleyin. Temizlenmiş yüzeye yamanızı yapıştırın ve iyice bastırın. Klasik yamalarda yapıştırıcı ayrı sürülebilir. Ben çok pratik olduğu için Park Tool’un ürettiği GP2 kendinden yapışkanlı yamasını kullanıyorum.

Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!

6) Tamir ettiğiniz iç lastiğin havasını içinde çok az bırakacak şekilde söndürün. Bu noktaya dikkat etmekte yarar var. Tamamen söndürürseniz, yerine takarken iç lastik katlanarak dış lastiğin içinde doğru yerleşmeyebilir. Daha sonra iç lastiği janta yerleştirin

Büyük boyut için tıkla!

7) Sıra dış lastiği jant üzerine yerleştirmeye geldi. Dış lastiği yine bükerek jantın içine sokabilirsiniz. Bir yerden içine sokarken diğer taraftan jantın dışına çıkabilir. Bu sinir bozucu olayı bertaraf etmek için bir arkadaşınız dış lastiğin bir noktasından tutarak işinizi kolaylaştırabilir.

Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!

8) Lastiği janta oturttuktan sonra sibobun janta dik olduğunu kontrol edin. Doğru yerleşmeyen sibop, bir süre sonra jantın kesmesi sonucu tamir edilemez şekilde patlayabilir.

9) Sıra lastiği şişirmeye geldi. Şişirmeye başlamadan önce sibobun somununu takarak sıkın. Pompa ile sizin ağırlığınıza ve sürdüğünüz zemine uygun basınca gelinceye kadar hava basma işlemine devam edin.

Büyük boyut için tıkla!

10) Tamir ettiğiniz tekerleğinizi doğru yerleştirmek için lastik profiline ve mandal kolunun ne tarafınıza geldiğine dikkat edin. Bisikletle aynı istikamete doğru durduğunuzda mandalın kolu sola gelecek şekilde çatal yuvasına yerleştirin. Mandal milinin çatal yuvasına tam oturduğuna emin olun. Eğer disk fren kullanıyorsanız diskinizin kaliper içinde yer alan pabuçların arasına düzgün yerleştiğini kontrol edin.

Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!

11) Mandalın kolu açık komumdayken diğer tarafta yer alan ayar somununu birkaç defa çevirerek boşluğunu alın. Tamamen sıkmayın çünkü mandal kolunu kapalı konuma getirmek için biraz boşluğa ihtiyacınız olacak.

 Mandal Kolunun Doğru Duruşu
Mandal Kolunun Doğru Duruşu
Büyük boyut için tıkla!

12) Son olarak mandal kolunu kapalı konuma getirin. Çok zorlandıysanız ya da çok kolay kapandıysa, tekrar ayar somununu gevşetin ya da sıkarak optimum sıkılık konumuna getirin.

13) Gidondan tutarak bisikletinizi havaya kaldırın. Tekerleğinize yukardan bir iki kere vurarak doğru yerleşip yerleşmediğini kontrol edin.

Lastik Tamirinden Sonra Kontrol Edin
Lastik Tamirinden Sonra Kontrol Edin
Büyük boyut için tıkla!

14) Son olarak bisikletinizin üzerine çıkmadan son olarak frenlerini kontrol edin.

 Korkusuzca Yolunuza Devam Edin
Korkusuzca Yolunuza Devam Edin
Büyük boyut için tıkla!

Detaylı anlattığım için uzun gibi gözüken bu işlem, pratiklik kazanıldıktan sonra en fazla 3–5 dakikanızı alacaktır.

Artık tek başınıza lastik tamir edebilir, ormanın derinliklerine korkusuzca gidebilirsiniz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

  Bu yayın 32375 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015