Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Şubat . 2020  
Römorklar ve Çocuk Oturakları
İki Tip Çocuk Taşıyıcısı Karşılaştırıyoruz!

Römorklar ve Çocuk Oturakları

Yazar: Alptekin Başkır
20.12.2008

Bisiklet tutkunu iseniz, bir de ufak çocuğunuz ya da bebeğiniz varsa mutlaka birlikte bisiklete binmeyi istemişsinizdir. Bazen de bisiklete binmek istediğinizde çevrenizde çocuğunuza bakacak birisini bulamadığınız anlarda bisiklete birlikte binmek çözüm olabilir.

Bunu yapabilmek için bisikletinize takılan ek araçlara ihtiyacınız var. Bu yazı da tecrübe ettiğim iki tip çocuk taşıma sistemini karşılaştırmak istiyorum. İlki bisikletin üzerine monte edilen çocuk oturağı, ikincisi ise son zamanlarda ülkemizde de ilgi odağı olmaya başlayan, bisikletinizin arkasına takılan çocuk arabalarından (römork) bahsedeceğim. Lafı daha fazla uzatmadan, buyurun! Çocuk oturağından başlayalım.

Çocuk Oturakları

Ağırlıkları 4–6 kilo arasında değişen, sert plastikten, iç kısmında konforu sağlamak adına ince sünger tabakası ve çocuğunuzun emniyeti için çok noktalı kemerler bulunan bir yapıya sahiplerdir çoğunlukla. Taşınma kolaylığı açısından katlananları olduğu gibi bazıları güvenliğe önem vererek monoblok üretilir.

 Çocuk Oturağı
Çocuk Oturağı
Büyük boyut için tıkla!

Montaj

Çocuk oturağını bisikletinize sabitlemek için kadronuzun sele borusuna monte edeceğiniz bir parça mevcut. Bu parça ikiye açılarak 4 vida ile kadroya monte ediliyor. 5 mm allen anahtarına ihtiyacınız olacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir husus, eğer bisikletinizin ön vitesi üstten çektirmeli ise bu parça olması gereken yüksekliğin altında kalarak (kadro yapısına bağlı olarak) çocuğunuzun ayağı ile sizin topuklarınızın değmesine neden olabiliyor. Çözümü ise bu parçayı daha yukarıya bağlamaktır. Bazı tip bisikletlere de monte edilmediğini belirtelim. Örnek vermek gerekirse, çift süspansiyonlu bisikletler, katlanır bisikletler ve hareket bisikletleri. Çocuk oturağı kadroya sabitlediğimiz parçaya iki mili geçirmek suretiyle bağlanıyor. Üzerindeki sıkıştırma mandalı sayesinde sürüş anında çıkmasının önüne geçiliyor. Ben sürekli bisikletin üzerinde durmasını sevmediğim için çok pratik olmasa da söküp takıyorum. Bu işlem de yaklaşık 10 dakika gibi bir süre alıyor.

 Pratik Şekilde Sökülüp Takılıyor
Pratik Şekilde Sökülüp Takılıyor
Büyük boyut için tıkla!

Çocuğunuzu Oturturken

Çocuğunuzu çocuk oturağına oturtmak biraz sorunlu bir işlem. Bu işlem sırasında bisikletinizin dengesi bozulabiliyor. Birisinin gidonu tutması sizin işinizi kolaylaştırabilir. Ben bu sorunu ters binerek çözdüm. Bacaklarımla bisikleti sabitlerken, serbest kalan ellerim ile de oğlumu kolayca oturtabiliyorum. Eğer uzun bir sürüş yapacaksanız sık sık tuvalet ya da yemek molaları vereceğinizi düşünerek önceden çalışmanızı tavsiye ederim.

Oturuş Pozisyonu

Çocuğunuz sizin hemen arkanızda. Bu nedenle ileriyi göremiyor. Daha çok yanlara bakabiliyor. Bunun aksine yerden yaklaşık bir metre yüksekte olduğu için sağ ve soluna bakış açısı oldukça iyi. Çocuk oturağı tek noktadan kadroya bağladığınız için yaylanma yapıyor. Bazı markalar bu özelliği doğal süspansiyon sistemi diye adlandırmış. Bu da çocuğunuza daha az titreşim gitmesi demek. ( 4 noktadan sabitlenenleri de bulmak mümkün. Bu modeller yaylanmaz. )

Büyük boyut için tıkla!

Sürüş

Eğer daha önce çocuk oturağı kullanmadıysanız bisikletinizin dengesi farklı olacağını belirtelim. İlk deneme için trafik dışında ve mümkünse düz bir yüzeyde seçin. Sürüşe gelecek olursak, oturak bisiklete sabit olduğu için tek vücut hareket ediyorsunuz. Bu size bir bakımdan hareket serbestliği sağlıyor. Çocuğunuz arkada olduğu için bisikletin ağırlık merkezi haliyle arkaya kayıyor. Bu da ön tekerleğinizin kontrolünü (özellikle yokuşlarda) azaltıyor. Aynı şekilde yokuş çıkarken ayağa kalkmakta güçleşiyor. Bu nedenle uzun yokuşlarda beliniz ağrıyabilir. Aynı şekilde oturağın ve çocuğunuzun ağırlığı doğrudan bisikletinize bindiği için dengeleme aşamasında kollarınıza çok fazla yük biniyor.

Çocuğunuzun canı sıkılıp da yanınızdanbakmak isterse ya da şarkı söyleyip vücudunu sağ sola sallamaya başlarsa bu sizin dengenize etki eden faktörlerden.

 Römork Tipi Çocuk Taşıyıcısı
Römork Tipi Çocuk Taşıyıcısı
Büyük boyut için tıkla!
Üretici firma tarafından bozuk satıhlarda kullanılmaması önerilse de hızınızı ve sürüşünüze dikkat ettiğinizde bir tehlike içermediğini bizzat kendim tecrübe ettim. Çukurlara girmemeye özen gösterin. Aksi takdirde ağırlık arka tekerlekte olduğu için çukurları çok sert hissedeceksinizdir.

Emniyet

İki omzunun üstünden ve belden gelen kemerler, bacak arasından çıkan kemer ile bir toka yardımıyla birleşiyor. Ayaklar ise oturağa sabitleniyor. Bu çocuğunuzun ayağını uzatarak lastiğe sıkışmasını önlerken aynı zamanda ayaklarınızın çakışmadan rahatça pedal çevirmenize yarıyor.

Bisikletle bir yerde durdunuz, çocuğunuzu indirmeyeceksiniz, bisikletiniz kendi başına düz duramayacağı için sıkıca tutmanız gerekiyor.

Çocuk oturağı varken olası bir kazada çocuğunuzun ellerinde ve boynunda yaralanmalar olabilir. Bu tarz oturaklar takılıyken önerilen hız limiti 25 km olarak verilmiş.

Çocuk Arabaları (Römorkler)

Ağırlıkları 10 ila 15 kg arasında değişiyor. Alüminyum, metal, branda ve iç kısmında çocuğun oturmasına imkân sağlayan oturak ve emniyet için kemerler bulunuyor.

Montaj

Bu tür römorkları bisikletinize bağlamak çok kolay. Arka lastik mandalını ( quick release ) çıkartıp küçük bir dikdörtgen metal parça geçirip, mandalı kapatmanız yeterli. Römorkun kancasını bu metal parçaya bağlayarak montajı tamamlıyorsunuz. Bu pratik işlem 3 dk gibi bir sürenizi alır. Ayar gerektirmez.

Çocuğunuzu Oturturken

Römork bisikletten ayrı ve kendi yükünü taşıdığı için çocuğunuzu oturmak çok kolaydır. Bu işlemi yaparken bisikletinizi bir yere dayamanız yeterli.

Oturuş Pozisyonu

Çocuğunuz yere yakın ve sizden ayrı konumda. Özellikle motorlu araçların arasında biniyorsanız mümkün olduğunca görülebilir olmasına dikkat edilmeli. Römork kapalı olduğu için dış etkilerden çocuğunuzu korur. İç hacmi büyük olduğu için siz bisikletinizi sürerken çocuğunuz kitap okuyabilir, uyuyabilir. Ayrıca römorkun arkasında bir takım eşyalarınızı taşıyabilirsiniz.

Büyük boyut için tıkla!

Sürüş

En başta uzun bir araç kullanıyorsunuz. Bu nedenle hareketleriniz de bir hantallaşıyor. Dönüşleriniz yaklaşık 4 m çapından küçük olamıyor. Yokuşlar da çok az da olsa ayrı bir şey çektiğinizi hissediyorsunuz. Buna karşılık bisikletinizin üzerinde yük olmadığı için ayağa kalkmak, sağa sola yatırmakta zorlanmıyorsunuz. Kollarınıza aşırı yük binmiyor.

 Geniş Dönüş Çapı
Geniş Dönüş Çapı
Büyük boyut için tıkla!

Emniyet

Yük taşıma kapasitesi 35- 45 kg arasında markadan markaya değişiyor. Çok noktalı kemerlerle emniyet sağlanıyor. Römorkun üst kenarlarında da alüminyum borular olduğu için devrilmelere karşı daha güvenli. Kapalı bir ortamda olduğu için güneş, yağmur, soğuk gibi dış etkenlere karşı daha korumalı. Lastik çapının büyük olması arazi sürüşlerinde konforu arttırırken, çift tekerlekli olması dar yollara veya patikalarda sorun yaratabilir. Güvenliğiniz için 25- 30 km gibi azami hız sınırı koyulmuş. Aşırı taşlıklı zeminlerde lastiklerin sekmesi sonucu çocuğunuz sarsılabilir.

Fiyat

Fiyatlarına gelince çocuk oturağı daha ekonomik. $40 ile $200 arasında değişen fiyatlarla ülkemizde bulmak mümkün. Römork tipi çocuk taşıyıcıları ise biraz daha fazla bütçe gerektiriyor. Ülkemizde pek rastlamadığımız bu tip taşıyıcın fiyatı ise $300 ile $600 arasında özelliklerine göre değişiyor.

Her iki modelinde artılarını ve eksilerini kendi deneyimlerime dayanarak sizlere aktardım. Her iki çocuk taşıma biçiminde de üzerinde önemle durulması gereken kural ise çocuğunuzla birlikte sizin de kaskınızı takıyor olmanız. Diğer bir husus ise bir yaş üstü çocukların taşınmasını öneriliyor.

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 43516 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015