Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Shimano SLX Testi

Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX

Yazar: Cüneyt Kazokoglu
17.2.2009

Shimano dağ bisikletinde özellikle son yıllarda oldukça net bir sınıflandırmaya sahipti: Deore-LX-XT-XTR. Bu ana sınıflandırmanın temelleri 1982 yılında daha dağ bisikleti türü bir araçtan dünyanın büyük çoğunluğu bîhaberken piyasaya sürülen Deore XT ile atıldı. Deore XT sınıfını 1990’ların başında Deore LX izledi, 1992 yılında ilk defa olarak Shimano XTR’yi üretmeye başladı. Dolayısıyla bu dört ana grup –doksanlı yılların ortalarında piyasaya çıkan STX ve STX-RC gruplarını saymazsak- Shimano’nun dağ bisikleti serüveninin dört köşesini oluşturdu yıllarca. Son yıllarda iniş ve serbest sürüşe yönelik açılımlar da (Hone, Saint) bu fotoğrafı değiştirmedi...ta ki 2009 sezonuna kadar. İlk defa olarak bundan tam bir yıl önce çıkacağını duyurduğumuz SLX grubu, Shimano’nun sıralamasının alt yarısını altüst etti denebilir. Deore LX grubunun gezi bisikletlerine aktarılmasından ve Hone grubunun da üretimden kaldırılmasından sonra SLX grubu sadece all-mountain sınıfında değil, sabit kadrolu bisiklet kullanan ve hesaplı bir grup arayanlara da hitap edecek şekilde Shimano’nun (bizce) hâlihazırda en çok yönlü grubu olarak ortaya çıktı.

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Bu yıl Eurobike’ta da şâhit olduğumuz üzere bu çok yönlülüğünü hesaplılığı ile birleştirmesi nedeniyle de son derece yaygın olarak kullanılan SLX grubunun belli başlı öğelerini yaklaşık 3 aylık bir test sürecinde iyice hırpalama fırsatı bulduk.

Aynakol Seti

SLX grubunda bilhassa aynakolda göze çarpan en önemli özellik setin XTR grubuna olan görsel benzerliği. Haliyle bu istenerek, bilerek atılmış bir adım. Orta mil ve aynakolun yekpâre tasarımı (Hollowtech II) hâliyle bu modelde de kullanılmış. Gerek bu tasarım sayesinde, fakat bunun ötesinde aynakol setinin all-mountain sınıfında da kullanılmak istenileceği düşünüldüğünden SLX’in esnemezliği ve güç aktarımı had safhada. O kadar ki SLX aynakolunun bundan bir önceki XT (FC-M760) seviyesinde, hattâ belki bir nebze daha esnemez olduğunu söylemek sanırız abartı olmaz.

Büyük boyut için tıkla!

Dağ bisikletine 90’lı yıllarda, dörtgen orta milli sistemlerle başladıysanız esnemezlik uğruna bugün gelinen en yüksek nokta diyebileceğimiz Hollowtech II ve muâdili teknolojilerin bir etkisini mütemadiyen hissediyorsunuz demektir: Yüksek Q-faktörü (yani kabaca iki aynakolun dış yüzeylerinden ölçülerek birbirlerine uzaklıkları).

Shimano’nun XT modelinde 175mm olan bu Q-faktörü SLX’te de aynı ölçüde. Bu ölçü dağ bisikleti aynakollarında da yüksek sayılabilir. Mukâyese etmek gerekirse Shimano’nun XTR’sinin Q-faktörü 168mm. Zamanında bu ölçünün dörtgen aynakollarda 160mm civarında olduğu, ya da bugün yol bisikletlerinde 160mm’den de dar olduğu düşünüldüğünde dağ bisikletinde hafiften kovboyvari bir şekilde geniş aynakol kullanımı herkesin hoşuna gitmeyebilir. Bu noktayı bir dezavantaj olarak belirtmekle beraber bugünkü teknolojide dağ bisikletinde 168-175mm’lik bir ölçünün artık standart olduğunu ve Hollowtech II tipi bir teknolojinin getirilerinden faydalanmak isteyenlerin bu ene râzı olmaları gerektiğini de vurgulamak şart.

FC-M660 / FC-M665
FC-M660 / FC-M665
Büyük boyut için tıkla!

Yaklaşık 890 gram ağırlığında olan üç dişlili (22/32/44) aynakolun orta dişlisi çelik ve karbondan, en küçük dişli çelikten, en büyük dişli ise alüminyumdan. Orta dişlinin çelik ve karbondan tasarlanmış olması bir taraftan sistemin ömrünü uzatırken diğer taraftan da vites geçişlerini kolaylaştıran bir etkiye sahip. Bu modelin yanında Shimano SLX grubunda all-mountain sınıfına hitap edecek şekilde iki dişlili (22/36) bir model de sunuyor. Bu modelde gerek aynakolun kendisi, gerekse dişlileri taşıyan bacaklar daha da güçlendirilmişler. Bir dişli koruyucu ile üretilen bu modelin ağırlığı ise yaklaşık 1 kilo.

Bunun yanında yatakların da her türlü hava koşuluna son derece dayanıklı olduğunu vurgulamak gerek. Bu 3 aylık deneme sürecinde grubu sağanaktan diz boyu çamura, oradan son bir aydır karlı ortama kadar her türlü zor hava koşulunda kullanılmasına rağmen hiçbir sorun yaşamadık.

Vites Sistemi

Vites Kolları

Vites kollarından başlamak gerek. Shimano nasıl yapmış, nasıl etmişse, SLX grubu vites kollarında olağanüstü denebilecek bir kalite yakalamış. Shimano’yu „çok yumuşak“ bulanlara da biraz kulak vermiş olsalar gerek, çünkü SLX grubu klâsik Shimano’dan aşinâ olduğumuzun aksine daha „tepkili“ vites geçirtiyor. Buna rağmen gene markanın vites sistemini betimleyen kolay vites geçirimi, fazla güç harcamadan ufak dokunmayla vitesin tepki vermesi bilhassa Deore ve „tedâvülden kalkan“ LX grubu ile karşılaştırıldığında SLX vites kollarını rahatlıkla XT, hattâ XTR seviyesine çıkartıyor. Vites kollarının verimi o kadar etkili ki, „bütün grupta en başarılı öğe nedir?“ sorusunun cevabı muhtemelen „vites kolları“ olur. „Ağabeyleri“ ile mukâyese edildiğinde SLX vites kollarının bir eksikliği Shimano’nun „multi release“ tasarımı. Birden 4 vites atmayı mümkün kılan bu sistem Rapidfire tasarımı ile birlikte ancak XTR’de (ya da XT’de “dual control” ile) var.

SL-M660
SL-M660
Büyük boyut için tıkla!

Teknik olarak bildik „Rapidfire Plus“ tasarımının yanında göze çarpan “2-way release”, yani zinciri önde de arkada da küçük dişliye düşürmenin vites kolunu başparmak ile iterek de, işaret parmağı ile çekerek de gerçekleşiyor olması, ki kullanımda bir süre sonra gerçekten büyük kolaylık. Bir başka güzel özellik de vites kollarının kelepçelerinin tasarımı sayesinde fren kollarının içine ya da dışına takılabilmeye imkân tanımaları. Son olarak vites kollarının göstergelerinin sökülebilir olduğunu da belirtmekte fayda var.

Ön Attırıcı

Ön vites attırıcı hakkında söylenebilecek birkaç şey var. Öncelikle SLX grubunda “aynakola göre ön vites attırıcı” seçmek gerekiyor. Değişik aynakol modellerine bir de üstten salınımlı, alttan salınımlı vb. seçenekleri ve muhtelif kadrolara uyması için tasarlanmış farklı modeller ekleyince SLX’in dağ bisikletleri için 5 değişik ön attırıcı modeli var. FD-M660, FD-M660E ve FD-M661 modelleri üç dişlili aynakol için, FD-M665 ve FD-M667 modelleri iki dişlili aynakol için.

FD-M660 / FD-M660E / FD-M661
FD-M660 / FD-M660E / FD-M661
Büyük boyut için tıkla!

36/22’lik aynakol için olan modeller zincir atması ihtimâlini daha da azaltan ve lastik ile çeki borusundan daha uzakta duran bir şekilde geliştirilmiş. Gerek bu model, gerek üçlü aynakol için üretilen modelde “wide link design” adı verilen ve genel olarak ön attırıcının esnemezliğini arttıran tasarım hakim. Buna ek olarak ön attırıcıların tasarlanmasında değişen çift süspansiyonlu bisiklet kadrolarına uyum göstermeleri de bir hedef olarak güdülmüş.

FD-M665 / FD-M667
FD-M665 / FD-M667
Büyük boyut için tıkla!

Arka Attırıcı

Kendisinden beklendiği üzere gayet başarılı şekilde görevini halleden ön attırıcıdan ziyâde „Shadow“ tasarımı ile arka attırıcı daha fazla dikkat çekiyor dersek sanırız yanlış olmaz. Bu tasarım kafesin son derece daraltılarak vites attırıcının kadrodan “çıkıntısının” düşük durulması ve böylece parkurda vites attırıcının bir yere vurma ihtimâlinin azalması anlamına geliyor. Bu tasarım gözle de görülecek şekilde vites attırıcıyı genelde hizâ olarak çeki borusunu geçmeyecek şekilde konumlandırıyor. Bunun yanında vites attırıcının kablo yolunun attırıcının arkasında bir kavis çizerek gelmek yerine doğrudan dik olarak attırıcıya bağlanması vites kollarında belirttiğimiz vites değişimindeki eskiye oranla daha hissedilir tepkinin ana kaynağı. Son olarak vites attırıcının yayının da oldukça güçlendirildiği ve eski bir Shimano özelliği olan sarsıntılı yollarda vites attırıcının çeki borusuna çarpmasının SLX modellerinde görülmediğini vurgulayalım. Arka attırıcı uzun (45 diş kapasiteli) ve orta boy bacaklı (35 diş kapasiteli) olmak üzere iki model ile üretiliyor. Bu “diş kapasitesi de ne?” mi diyorsunuz? Buradan buyurun.

RD-M662 GS
RD-M662 GS
Büyük boyut için tıkla!

Frenler

Shimano’nun verilerine göre LX sınıfı frenlere oranla %20 daha fazla güç sunan SLX grubu çift pistonlu frenin bizce en büyük artısı dozunun çok iyi ayarlanabilmesi. Her iki özelliğinde arkasında yatan etkenlerden biri Shimano’nun daha önce V-frenlerden tanıdığımız ve fren kolu sıkıldığı zaman kaliperin daha çabuk harekete geçmesini sağlayan, bunun yanında fren boştayken balataların diskten daha uzakta durmasına imkân tanıyan Servo Wave teknolojisi. Fren haliyle bilhassa önde disk çapı büyüdükçe etkisini arttırıyor, 203mm’lik disk ile gerçekten neredeyse bir iniş frenine sahip oluyorsunuz. „Sert“ frenlerden hoşlananlara SLX fren seti bir nebze yumuşak gelebilir, lâkin yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu yumuşaklık bir taraftan fren gücüne olumsuz etki etmezken diğer taraftan fren dozunu ayarlamada önemli bir unsur. Shimano’nun standart organik balataları bilhassa ıslak havalarda ve karlı ortamlarda oldukça gürültü çıkarsalar da (zâten hangi balata çıkarmıyor bu durumda?) gâyet başarılı fren gücü sunuyorlar. Daha da önemlisi, bu yüksek fren verimini sabit olarak uzun inişlerde de güç kaybına uğramadan sunmaları. Shimano alternatif olarak gene organik ya da metal balata kullanımına da izin veriyor.

BR-M665
BR-M665
Büyük boyut için tıkla!

RT64 (203-280-160mm)
RT64 (203-280-160mm)
Büyük boyut için tıkla!

Fren kollarının ergonomisi oldukça başarılı. Shimano bu kolları 1.5 parmaklık diye tanımlasa da genelde bir parmak ile binilen ortamların büyük çoğunluğunda kâfî bir fren gücüne sahip olmak mümkün. Son olarak eklenebilecek oldukça esnemez fren kollarında kolun gidona olan mesâfesi herhangi bir âlet gerektirmeden ayarlanabiliyor.

BL-M665
BL-M665
Büyük boyut için tıkla!

Haliyle bütün fren sistemi ağırlık konusunda bisiklet dünyasında çok da önde yer almıyor. Fakat genel olarak fren veriminin çoğu durumda bir XT grubu ile rahatlıkla yarışabileceği ve fiyatı da düşünüldüğünde ağırlık da bir karşı argüman olmaktan çıkıyor denebilir pek çok kullanıcı için.

Göbekler, Kaset dişli

Tekerlek göbekleri ve kaset dişli hakkında söylenebilecek fazla bir şey yok. Yekpâre alüminyum bir ayak üzerine kurulu ve 11-32 kombinasyonunda 282 gram ağırlığındaki kaset dişli üç ay boyunca ses çıkarmadan görevini yaptı. Kezâ tekerlek göbekleri de (20mm’lik sokma mil modeli de mevcut) onca olumsuz hava şartına rağmen hiç tınmadan dönmeye devam ettiler. Uzun lafın kısası her iki parça da „tak & unut“ prensibini vurgulayan parçalar.

Sonuç

Sonuç oldukça etkileyici. İlk başta akla gelen şey tabii Shimano için biraz tatsız olma ihtimâli olsa da “neden XT, hattâ neden XTR alayım?” oluyor. Elbette her iki üst grubu tercih etmek için de gâyet haklı gerekçeler (bir nebze daha yüksek çalışma verimi, hafiflik, prestij vs.) var. Fakat salt kullanım ve verim açısından bakacak olursak SLX hiç sorun çıkarmadan, gâyet yüksek bir seviyede çalışan bir grup olmuş. Bu haliyle SLX, daha yüksek grupların teknolojilerinin daha hesaplı alt gruplarda da –kısmen basitleştirilmiş olsalar da- son derece etkileyici bir şekilde çalışabileceğinin kanıtı. Buna ek olarak all-mountain türü daha sert ortamlar için alternatifler sunması ve fiyatının hesaplılığı gibi unsurlar, son olarak görsel çarpıcılığı da eklenince SLX’in öncelikle giden LX’ten kesinlikle daha iyi olduğu, sonra da bir üstü XT, hattâ en büyük ağabey XTR’nin ensesinde nefesini hissettireceği muhakkak. Gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğimiz bir seri.

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Shimano  
haber   Shimano 2009  
haber   Shimano'dan Yenilikler  

  Bu yayın 18809 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015