Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Temmuz . 2020  
Büyük Mavi Okyanus
İhmal Edilen Bisiklet Piyasası

Büyük Mavi Okyanus

Yazar: Tolga Durudoğan
31.3.2009

Katlanabilir Strida bisikletlerinin tasarımcısı Mark Sanders, Tayvan’da yapılan Taipei Ticaret Fuarı’nda, gözden kaçan fırsatların “Mavi Okyanusu”nu anlatan bir sunum yaparak açıklamalarda bulundu.

Strida Tasarımcısı: "Bisiklet pazarı, büyük resmi görmüyor."

En son bisiklet tasarımı ile yakın zamanda iF Altın Tasarım Ödülü’ne layık görülen Mark Sanders, Mavi Okyanus pazarlama taktiklerini kullanarak yaptığı sunumda, bisiklet ticaretinin, potansiyel bisiklet pazarının çok küçük bir kısmına ağırlık verdiğine dikkat çekti.

Sanders’in sunumuna göre mavi okyanus potansiyel pazar olmakla birlikte, bisiklet ticareti sadece daha küçük bir “kırmızı okyanus”ta ve genelde sporcu erkeklere yönelik olarak çalışıyor. Sanders’e göre bisiklet üreticileri, sporcu erkek kullanıcılara gereğinden fazla dikkatlerini veriyorlar, bu da sayıları daha fazla olan diğer potansiyel bisiklet kullanıcılarının gözden kaçmasına sebep oluyor. Aynı zamanda, alternatif ve çok yönlü bisiklet tasarımlarının da, daha fazla kişiyi bisiklet kullanmaya özendirebileceğinin altını çiziyor Sanders.

Örneğin dünyada 23 milyon sportif bisiklet kullanıcısına karşılık, karşı sınıfta 161 milyon kullanıcıyı içeren bir pazar mevcut.

Bu durum, dünya pazarının yaklaşık %20sinin, tüm bisiklet üreticilerinin rekabet ettiği “sportmen erkekler”den oluşmasına yol açarken, geri kalan %80in ise “mavi okyanus”a dönüşmesine sebep oluyor. Bu kesimde yer alan özellikle kadın kullanıcılar, bisikleti, “üst-başlarını kirleten bir nesne” olarak görüyorlar.

 Ne Zaman?
Ne Zaman?
Büyük boyut için tıkla!

 Sürüş Posizyonu?
Sürüş Posizyonu?
Büyük boyut için tıkla!

Endüstrinin esas olarak dikkatini yoğunlaştırdığı küçük kesim “aktif haftasonu sporcular”ından oluşuyor, bunlar bisikleti, özel bisiklet kıyafet ve aksesuarları ile kullanıyorlar. Mavi okyanusta ise bisikleti günlük ulaşım ve eğlence amaçlı olarak ve gündelik giyimleriyle kullananlarvar.

Bu bağlamda Sanders’in görüşlerinde çok da haksız olduğu söylenemez: Aktif sportif amaçlı olarak bisiklete binenler dışındaki birçok kişi, MTBTR forumlarında da görüleceği üzere teknik konularda oldukça fazla sorularla karşılaşabiliyorlar. Son model ve son teknoloji donanımlara sahip birçok bisiklet, konu hakkında fazla bilgisi olmayan müşteriler için, belki de eğlenceden daha fazla soru işareti yaratabiliyor.

 Kim İçin?
Kim İçin?
Büyük boyut için tıkla!

 Ne İçin?
Ne İçin?
Büyük boyut için tıkla!

Forumlarımıza, özellikle teknik konularda gelen sorulara da bakınca, bu sınıfta değerlendirilebilecek kullanıcılar için amortisöre bakım yapmak, jant ayarlaması, disk fren ayarlaması veya seçimi, vites kullanımı, vites ayarlaması ve diğer birçok konuyu öğrenmenin oldukça zor olduğunu görmek mümkün. Bu tür soruların üzerine ısrarla gidenleri ve öğrenmeye hevesli olanları gördükçe mutlu olsak ve MTBTR ekibi ve üyeleri olarak elimizden gelen tüm desteği vermeye çalışsak da, diğer birçok kişinin neden bisikleti bir ulaşım aracı olarak düşünmediğini sorgulamak, belki de karşımıza ilginç ve bisiklet endüstrisine yön verecek cevaplar çıkartacaktır. Mesela bisikletin evde olabildiğince az yer kaplaması, mümkün olduğunca temizleme-yağlama-ayar gerektirmemesi ve arabalarda olduğu gibi koşullar ne olursa olsun -belki de senede sadece bir kez- düzenli bakımın yeterli olması, karşılaşacağımız cevaplardan bazıları olabilir.

Bu açıdan bakınca, Sanders’in sunumunda gösterilen (özellikle bazılarıyla toplu taşıma araçlarına bile rahatlıkla binilebilen) katlanabilir tasarımların ise, 100 yıldan uzun süredir kullanılagelen tasarımlar karşısında, “mavi okyanus”a ciddi olarak hitap eden bir seçenek olduğu kuşku götürmez olduğu görünüyor.

Sunumun Tamamı

Mark Sanders’in Taipei Fuarındaki sunumuna ilişkin notlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Bike Biz

 

En son bisiklet tasarımı ile yakın zamanda iF Altı ...">
 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 6216 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015