Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
31 . Mayıs . 2020  
Emin Müftüoğlu İle Bir Sohbet
Proje ve Haberler

Emin Müftüoğlu İle Bir Sohbet

Yazar: Sarper Günsal
2.4.2009

MTBTR olarak Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ile geçenlerde bir sohbet yapma olanağı bulduk. Değişik konulara değindiğimiz sohbette Emin Müftüoğlu'nun geleceğe yönelik olarak iddialı hedefleri olduğunu gözlemledik.

Emin Müftüoğlu sohbetimize Bisiklet sporunun halen GSGM rakamlarına göre 8000 civarında lisanslı sporcusu olduğunu söyleyerek başladı. Federasyon başkanı sporu geliştirmek için birkaç projeleri olduğunu söyleyerek bu anlamda master kategorisine büyük önem verdiğini söyledi. Anababalarını yarışırken gören, evde bisiklet görmeye alışan çocukların sporu rahatlıkla benimseyeceklerini iddia etti. Son yapılan Antalya K.A.P yarışlarına 53 master sporcunun start aldığına çok sevindiğini söyleyen Başkan rekabetin de arttığını ve ortalama süratlerin 37-38 km/sa'ya ulaştığını ekledi. Bisiklet sporunun artık "okumuş adam" sporuna dönüştüğünü iddia eden Müftüoğlu yine de sporcunun ancak antrenörle ve antrenörün bilgisi kadar gelişebileceğini gözönüne alarak çalıştırıcı yetiştirme konusunda Alman bisiklet federasyonu ile bir kurs düzenlediklerin söyledi. Ayrıca Bolu ve G.Antep'te iki sözleşmeli antrenör istihdam edildiğini de bildirdi.

Halka bisikleti yakınlaştırmak için federasyon bir Halk Bisiklet Günü düzenlemeyi de amaçlıyor. 17 Mayıs Pazar günü 81 ilde yapılması düşünülen etkinliğe bisiklet sanayiinin çatı derneği BİSET de destek veriyor. Bu noktada Alanya'daki "Call-a-Bike" uygulamasını da size tekrar hatırlatalım. Paris ve Londra gibi kentlerde çok tutulan "bisiklet kiralama otomatı" bir süredir Alanya'da da hizmet veriyor. ilçe içinde 15 kadar istasyonda hizmet veren sistemde kiralanan bisikletler diğer bir istasyonda teslim edilebiliyor. İlk saati bedava, sonra ise 50 krş/sa gibi cüzi bir ücreti olan sistem özel sektör yatırımı olmasına karşın Alanya Belediyesi'nin de desteğini almış durumda. Müftüoğlu sistemin diğer turizm merkezlerine de yagınlaştırılmasını dilediğini söyledi.

 Kiralık bisiklet!!
Kiralık bisiklet!!
Büyük boyut için tıkla!

 Alanya liman Call-a-bike istasyonu
Alanya liman Call-a-bike istasyonu
Büyük boyut için tıkla!

Emin Müftüoğlu sözü uluslararası ilişkilere getirerek daha önceden sözü alınan UEC (Avrupa Bisiklet Fed.) kongresinin 7 Mart 2010 tarihinde Alanya'da yapılacağını tekrar etti. Daha sonra UEC Yol Bisikleti Avrupa Şampiyonası'nın 21-25 Temmuz 2010 tarihleri arasında Ankara'da yapılacağını açıkladı. Ülkenin güney yörelerinin o tarihlerde aşırı sıcak olacağı ve yarış tarihini değiştirmenin de olası olmaması nedeniyle Ankara'da karar kıldıklarını iletti. İstanbul'un trafik sorunları nedeniyle yarış düzenlemenin zor olduğu bir gerçek. Başkentte önemli bir yarış düzenlenmesinin devlet bürokrasisinebisiklet sporunu yakınlaştırmak açısından anlamlı olduğunu düşünmek de zor değil. Bu organizasyonun başarılı geçmesi durumunda 2014 yada 2015 yılında UCI Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası'na ev sahipliği yapmaya aday olacak Türkiye'nin şansının artacağı düşünülebilir.

 Emin Müftüoğlu TRT
Emin Müftüoğlu TRT'ye demeç verirken
Büyük boyut için tıkla!

Emin Müftüoğlu Kapadokya'da başarıyla düzenlenen Avrupa MTB Şampiyonası'ndan sonra sıranın Dünya Şampiyonası'na geldiğini, bu amaçla 2012 yılını gözlerine kestirdiklerini ve ciddi bir dosya hazırlandığını açıkladı. Dünya Şampiyonası'nda XC (arazi sürüşü) ile beraber DH (iniş) de koşuluyor. Bu da DH sporcuları ve bisikletlerini tepeye taşımak anlamına geliyor. Bu nedenle dünya şampiyonaları genelde teleferik, telesiyej gibi olanakların olduğu kayak merkezlerinde yapılıyor. Emin Müftüoğlu bu nedenle çok istemelerine karşın Kapadokya bölgesinin Dünya Şampiyonası düzenlemeye uygun olmadığını söyleyerek akıllarındaki merkezin Isparta Davraz olduğunu açıkladı. Davraz'a Antalya havaalanından br saatte ulaşılabildiğini, konaklama olanaklarının olduğunu söyleyen Başkan Müftüoğlu parkur oluşturulması sonrasında merkezin 2011'de bir World Cup ayağı düzenlemesinin şart olduğunu da ekledi.

Emin Müftüoğlu daha sonra Mart ayı içinde Alanya'da yapılan MTB yarışlarına sözü getirerek 1997'de ilk defa koşulduğunda yol, konaklama ve katılım ücreti ödeyerek yarışa ancak 15 yabancı sporcu getirtebildiklerini, bu sene ise sıfır reklamla 51 yabancı sporcunun yarışa katıldığını söyledi. Gelecek yıldan itibaren Alanya MTB festivalini farklı bir kavrama dönüştürmeyi amaçladıklarını söyledi. Müftüoğlu Alanya'yı bir sezon açılış kamp merkezine dönüştürmeyi amaçlayan bu projede üç haftada 4 yarış düzenleyerek sporculara hem kamp ve antrenman olanağı yanında yarış da koşturarak form tutmalarını amaçladıklarını söyledi. Belek bölgesinin çaba, tanıtım ve doğru yatırımla 15 yıl içinde futbol için bir devre arası kamp üssü haline geldiğine dikkat çeken Emin Müftüoğlu Alanya için düşünülen sistemde ilk hafta sonu bir, 2. ve 3. haftasonları tek ve son hafta sonu yine iki yarış düzenlenmeyi planlıyorlar. Böylece bölgeye kamp yapmaya gelecek takımlara yarış olanağı sağlanacak. Çok ufak yatırımlarla bisiklet takımlarını son derece rahat ağırlayacak kapasite ve imkanlara sahip olan Alanya'nın 3-4 yıl içinde sezon başı kamp merkezlerinim em önemlilerinden biri olması amaçlanıyor. Geçen ay Alman yol milli takımı Alanya'da kamp yaptı ve Avrupa kışından kaçacak MTB takımlarının da ilgileneceği düşünülüyor. Benzer bir sistemin Güney Kıbrıs'ta da olduğunu hatırlatalım.

 Alanya Kalesi
Alanya Kalesi'nde poz veren Hollanda ekibi
Büyük boyut için tıkla!

,

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 6418 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015