Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Şubat . 2020  
New York'da 30,000 Bisikletli
NYC Bike Tour

New York'da 30,000 Bisikletli

Yazar: Deniz Akgürgen
7.5.2009

New York’ta otuz iki senedir, Mayıs ayının ilk Pazar günü Five Boro Bike Tour adı verilen bir bisiklet turu gerçekleşiyor. New York şehrini oluşturan beş ilçeyi (borough yada kısaca “boro”) yani Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens ve Staten Island’ı dolaşan 67km’lik bir bisiklet turu bu. İlk olarak 1977 yılında 250 kişilik bir katılımla 80 km’lik bir yarış olarak başlayan etkinliğin ertesi yıl belediyenin önayak olmasıyla mesafesi kısaltılıp, ismi de rekabet çağrıştıran “challenge” dan “tur” a çevrilerek katılım 3000 kişiye çıkması sağlanmış. Uzun yıllardır da bu tura 30,000 kişi katılıyor.

 NYC Bisiklet Turu
NYC Bisiklet Turu'nun güzergahı
Büyük boyut için tıkla!

5 Boro Tur’a katılmak için bisikletçiler bir buçuk ay önceden $48 dolar vererek bilet almak zorunda. Turun VIP hizmeti de var! Eğer $250 verip VIP bilet alırsanız en önlerden start alabilirsiniz. Bu biletleri alamayıp karaborsadan elde etmeye çalışan çok fazla NY’lu da var!!

Turun başlangıcı
Turun başlangıcı
Büyük boyut için tıkla!

Bu sene tura katılanlardan çatlak sesler yükseldi. Katılımcı sayısı olarak 30,000’in çok fazla olduğunu, turun bir süre sonra ‘bike walk’ yani bisikletle yürüyüş haline geldiğini iddia edenler vardı. Hava durumuna bakılarak turun bir tarih değişikliğine gitmesi gerektiğini, yağmurda güvenli biniş yapılamadığını belirtenler oldu. Ancak New York’un trafiğe kapalı köprülerinden bisikletle geçmenin çok keyif verici olduğunu da eklemeden duramıyorlar. Bu sene, organizasyon tarafından aynı zamanda tura ait bir de fotoğraf yarışması düzenlenmiş. Katılımcılar için turdan sonra,sonuçlarını heyecanla takip edecekleribir yarışma var.Ancak bisiklete binerken fotoğraf çekmek yasak

 Verrazano Köprüsüne giriş
Verrazano Köprüsüne giriş
Büyük boyut için tıkla!

Tur Aşağı Manhattan’daki Battery Park’tan başlıyor ve kuzeye doğru gidip Central Park’ın içinden geçerek Harlem ve Bronx’a kadar devam ediyor. Bronx’dan güneye doğru dönen parkur East River’a paralel, Franklin D. Roosevelt otoyolunu takip ederek Queensboro Köprüsü’nden Queens ve Brooklyn’e geçiyor. Brooklyn’de bir mola veren 30,000 kişi daha sonra zorlu bir tırmanış sonrasında da iniş içeren Verrazano Narrows Köprüsü’nden geçerek Staten Island’a varıyor ve buradaki kutlama ile tur sonlanıyor. Bisikletliler daha sonra arabalı vapur ile tekrar Manhattan adasına dönüyorlar. Turun rotası köprüler dışında oldukça düz. Katılımcıların en çok zorlandığı kısım Verrazano Narrows Bridge’den geçiş. Staten Island’daki kutlama bu sene çok zengin yapılmış. Bisiklet tanıtımları,sporculara masaj imkanları, yeme içme faaliyetleri festivali daha eğlenceli hale getirmiş.

Köprüye doğru...
Köprüye doğru...
Büyük boyut için tıkla!

Yetkililer 2003 senesinden bu yana NY’ta bisiklete binen kişi sayısında önemli ölçüde artış görüldüğünü ve bisiklet yollarını arttırmak için çok yoğun çalıştıklarını belirtiyorlar. TD Bank, New York Post ve şehre elektrik sağlayan ConEdison gibi firmalar bu olaya sponsor oluyorlar. Ayrıca LRF (Lymphoma Research Foundation) gibi yardım kuruluşları da bu turdan bağış geliri elde ettiler.

Trafiği en az New York kadar çılgın olan İstanbul’da da bu tür organizasyonların yapılması ve katılımcıların en az New York’taki kadar istekli olması ümidiyle...

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 6824 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015