Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Scott 2010

Scott'ın 2010 Model Yenilikleri

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
25.6.2009

Scott yetkilileri toplantıda kabaca 2010 havadislerini verdi. Marka bu yıl kriz bahanesi vs. dinlemeden son derece etkileyici yeniliklerle bisikletseverlerin karşısına çıkıyor. Bütün modellerdeki ufak tefek yeniliklerin yanında 5 ana başlık var karşımızda:

 • TwinLoc System

 • Yeni CR1

 • Plasma TT

 • SUB & Sportster serisi

 • Voltage FR

  Fotoğraf Albümü

  Bu ürünlerle ilgili fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

  Sırasıyla, kısaca bakalım.

  TwinLoc System

  Geçen yıl İspanya’daki Genius tanıtımı sırasında yazdığımız deneme sürüşü izlenimlerini hatırlayanlar bu bisikletteki “Traction Control” mekanizmasından da övgüyle söz ettiğimizi anımsayacaklardır. Scott şimdi bu mekanizmayı bir adım daha ileri götürüyor ve “TwinLoc System”ı piyasaya sürüyor. Bu sistem ile binici gidondan tek bir kol ile hem arka, hem de ön amortisörü aynı anda, tek hareketle kontrol edebiliyor. Özellikle gidonların çeşitli kollarla dolmaya başladığı bu dönemde önemli bir artı. Buna tabii yarış ortamında her iki amortisörü ayrı ayrı kontrol etmenin pek de eğlenceli bir şey olmadığını düşünürsek Scott’ın deyimiyle “arka ve ön amortisörü birbirine bağlayan” bu mekanizma başta yarışçılar olmak üzere bisikletçilerin oldukça hoşuna gideceğe benzer.

  Büyük boyut için tıkla!

  Markanın Spark ve Genius modellerinde kullanılabilen bu mekanizma Rock Shox, Fox ve DT Swiss amortisörleri ile uyumlu. Farklı markalar için sadece ufak bir parçanın değişmesi gerekiyor, o kadar.

  Mekanizmanın üç kademesi var:

 • Lockout mode: Bu kademede hem ön, hem arka amortisör kitleniyorlar.
 • Traction mode: Bu kademede ön amortisör tamamen açılıyor, arka amortisör “traction” kademesine geçiyor, yani toplam süspansiyon mesâfesinin %60’ını kullanıma sunuyor.
 • Full mode: Hem ön hem arka amortisör tamamen açılıyorlar.

  TwinLoc
  TwinLoc
  Büyük boyut için tıkla!

  Sistemi parkurda yarın test edecek olsak da durduk yerde biraz kurcalayınca gerçekten etkileyici bir çalışma prensibi ile karşı karşıya olduğunu anlıyor insan. Scott takımındaki Florian Vogel’in de belirttiği gibi yarış esnâsında süspansiyonu parkura uydurmak için birebir bir yöntem.

  Voltage FR

  Ana fikir

  Voltage FR markanın serbest sürüş ve SlopeStyle için tasarladığı model. Ana müşteri kitlesi olarak gençler, bisiklet kiralama istasyonları ve kısmen de iniş yarışçıları belirlenmiş. Buna ek olarak kısa boylu biniciler ile kadınlar da bisikletin geometrısinin hitap ettiği gruplar. Modelin oluşturulmasındaki ana öncelikler fiyatının nispeten hesaplı olması, SlopeStyle geometrisi, süspansiyon verimi, ağırlığı sınırlı tutmak ve bisiklette isteyenlerin kendi zevklerine uygun modifikasyonlarına imkân tanımak.

  Voltage FR
  Voltage FR
  Büyük boyut için tıkla!

  Voltage FR
  Voltage FR
  Büyük boyut için tıkla!

  Bisiklet tam olarak Ransom ve Gambler arasında konumlandırılmış. “Scottca” konuşmak gerekirse Ransom %35 tırmanmaya, %65 inişe yönelik bir model, Gambler ise %100 iniş için tasarlanmış bir bisiklet. Voltage FR ise %5 çıkış, %95 iniş için geliştirilmiş. Gambler ile mukâyese edildiğinde fark Gambler’ın daha büyük, daha esnemez, daha çok süspansıyon mesâfesine sahip ve daha hızlı bir bisiklet olması. Voltage ise daha hesaplı, daha hafif, modifikasyona daha fazla imkân tanıyan ve daha çevik, atak bir bisiklet.

  Voltage FR
  Voltage FR
  Büyük boyut için tıkla!

  Bisikletin geometrisinde orta mil yatağının düşük ağırlık merkezinin sürüş özelliğine olumlu etkisi nedeniyle mümkün olduğu kadar aşağıda tutulmasına çalışılmış, 335mm zeminle arasındaki mesâfe. Bu birinci nokta.

  İkinci nokta bisikletin üç ana noktasının konumları. Aşağıdaki çizimde kırmızı olarak gösterilmiş olan bu noktalar zeminle temas noktası (floor contact point) ve iki vücutla temas noktası (body contact point).Bu bağlamda bisikletin çeki boruları kısa tutulmus (425mm). Karşılaştırmak gerekirse bir iniş bisikleti daha fazla denge gerektirdiği için tekerlek mesâfesi daha uzun. SlopeStyle geometrisi ise tam tersine daha tıknaz, bisikletin önünü kolay kaldırmayı sağlayacak bir yapı gerektiriyor. Bisikletin üst borusunun yerden yüksekliği (standover height) mümkün olduğu kadar aşağıda tutulmuş (777 mm). Bunun getirilerinden biri örneğin bir “table top” hareketi yaparken bisikletin manevra edilmesinin daha kolaylaşması.

  Büyük boyut için tıkla!

  Bisikletin iki kadro boyu var, uzun ve kısa. Temel olarak uzun kadro kısa kadrodan 25mm daha uzun, dolayısıyla kısa kadro daha SlopeStyle, uzun kadro ise daha inişe yönelik.

  Süspansiyon

  Üç modeli bulunan Voltage FR’da FR10 modeli 160mm amortisör, FR20 ve FR30 modelleri 180mm amortisöre sahipler.

  Bisikletin süspansiyon kaldıraç oranı çok düşük, 180:76, yani 2,37:1 olarak ayarlanmış. Düşük oranın önemli bir getirisi tepme kontrol sisteminin verimini arttırması ve de uzun süreli inişlerde süspansiyon öğesinin ısınmaması, inişin başı ile sonunda aynı performansı vermesi.

  Süspansiyonda progresivite önemli bir özellik. Aşağıdaki grafikte görülen düz çizgi lineer bir süspansiyonu temsil ediyor. Yani başka bir şekilde ifade etmek gerekirse süspansiyon mesâfesinin ilk 40mm’si, son 40mm’si için de aynı derecede güç harcamak gerek. Alttaki eğik çizgiler ise Voltage’da kullanılan değişik progresivitelere sahip çizgiler. Voltage’da örneğin ilk 40mm’lik süspansiyon mesâfesi için 400N güç gerekirken, son 40mm için 600N güç gerekiyor.

  Büyük boyut için tıkla!

  Bisikletin süspansiyondaki önemli özelliklerinden biri kısa ya da uzun süspansiyon mesâfesine göre ayarlanması ve bu ayarlamanın bisikletin geometrisine etki etmemesi. Kısa mesâfe 160mm (Voltage FR 10, FR20 ve sadece kadro modeli), 150mm (Voltage FR30) ya da 135mm (Voltage FR sadece kadro modeli) demek. Uzun mesâfe ise aynı model sırasına göre 180mm, 170mm ve 150mm anlamına geliyor.

  Ağırlık

  Bisikletin kadrosunun ağırlığı arka amortisör olmaksızın 3.4 kilo. Kadro hem tek taçlı, hem çift taçlı amortisör kullanımına uygun olarak tasarlanmış.

  Tuning

  Bisikletin mühim özelliklerinden biri üzerinde oldukça fazla değişiklik yapmaya imkân tanıması. Bu nedenle bisiklet sadece kadro (Frame only) olarak da satılıyor. Sırasıyla bu değişim yapmayı mümkün kılan noktalara göz atalım:

 • IDS arka alıcılar: Ransom ve Gambler’da da gördüğümüz bu özellik iki şeye yarıyor. Birincisi farklı tekerlek mili standartlarını kullanmak mümkün. Normal mandallı (QR), M-axle ya da 12mm sokma mil. 12mm sokma milin bir başka getirisi daha var, o da çeki borusu uzunluğunu ayarlama imkânı sunması. 12mm sokma mil ile kısa (-10mm, yani 415mm çeki borusu), standart (0mm yani 425mm çeki borusu) ve uzun (+10mm yani 435mm çeki borusu) yaratmak mümkün.

  Büyük boyut için tıkla!

  Büyük boyut için tıkla!

 • Arka amortisör ön vida konumu: Amortisörün kısa ya da uzun mesâfe ile kullanılmasının geometriyi değiştirmediğinden yukarıda bahsettik. Amortisörün arka kısmının konumu üzerinden yapılan bu değişikliğe ek olarak daha uzun bir amortisör kullanmak istendğinde amortisörün ön vidasının takıldığı üçgen değiştirilebiliyor ve bu sayede gene geometrisinde bisikletin bir değişiklik olmuyor. Burada kullanılabilen üç ölçü var. “Shockmount 241” (241mm amortisör boyu) Voltage FR (frame only), Voltage FR10 ve Voltage FR20’de kullanılabiliyor, 160mm (kısa süspansiyon konumu) ya da 180mm (uzun konum) mesâfe sunuyor. “Shockmount 222” (222mm amortisör boyu) sadece Voltage FR30 ile geliyor ve 150-170mm arasında süspansiyon mesâfesi sunuyor. “Shockmount 215” (215mm amortisör boyu) SlopeStyle için düşünülmüş, sadece kadro olarak satılan Voltage FR modelinde ve Fox RP23 arka amortisör ile paket halinde piyasaya sunuluyor. 135-150mm süspansiyon mesâfesine imkân tanıyor.

  Büyük boyut için tıkla!

  Büyük boyut için tıkla!

  CR1

  Scott Addict’i “çok hafif ve yüksek performanslı” olarak tanımlıyor. Yeni CR1 Scott’ın deyimiyle “racing/speed/comfort” üçlüsünün bir arada buluştuğu bir model. Scott’ın bildik IMP teknolojisi ile üretilen HMX karbon kadro ve arka üçgenin konfor öğesi olarak tasarlandığı (SDS System) ile bisiklet Addict modeline oranla daha fazla konfor kazanmış. HMF karbondan üretilen kadro modellerınde dahilî orta mil yatağı ile kadro ağırlığı 920 gram, standart orta mil ile 930 gram. Çatalın ağırlığı ise sadece 380 gram. HMX karbondan olan modelde ise kadro (sadece dahilî orta mil yatağı ile) 860 gram ağırlığındayekn,çatalın ağırlığı 330 grama iniyor (ağırlıklar 54cm kadro için).

  CR1
  CR1
  Büyük boyut için tıkla!

  Bisikletin tasarlanmasında konforun ön planda tutulduğunu belirtmiştik. Arka üçgen bu tasarımın önemli öğelerinden biri. Bu kısmın tasarlanmasında dikey esnemezlik konforun artırılması için azaltılırken yanal esnemezlik pedaldan gelen gücün kayba uğramaması için yüksek tutulmuş. Keza üst çeki borularının tasarımı da genişleyip daralarak oluşturulmuş.

  CR1
  CR1
  Büyük boyut için tıkla!

  Çatalda ise aynı şekilde yanal esnemezlik gidon hakimiyeti ve bisiklete yön verme yetisininin bekâsı için yüksek tutulurken dikey esnemezliğin belirlenmesinde konfor ana unsur olarak düşünülmüş.

  CR1
  CR1
  Büyük boyut için tıkla!

  Bisikletin konfora yönelik tasarlanmasındaki ana adımlardan biri de değişen geometrisi. Alın borusu şimdiki CR1’e oranla 10mm daha yukarı alınmış, ki bu Addict’ten 20mm’lik bir fark demek. Üst boru da daha kısaltılmış. Kadro tasarımında ayrıca dinamik, üst borudan akarcasına gelip alın borusunu saran karbon lifleri ile “wishbone” tasarımlı arka yapıya dâhil edilmiş olan arka fren dikkat çeken unsurlar.

  CR1
  CR1
  Büyük boyut için tıkla!

  Plasma TT

  CR1 yol bisikletinin geldiği noktayı gösteriyorsa Plasma TT projesi de gidilecek noktanın ibâresi. Bu yıl Giro’da ilk defa tanıtılan bisiklet TwinTurbo Oversize çeki boruları, arka frenin ve orta mil yatağının kadroya gömülmesi, kullanılan elektronik Shimano vites sistemi ve kadro içi kablo geçirimi ile –teşbihte hata olmaz– “bıçak gibi” bir bisiklet. Bıçak gibi, çünkü herhalde bisiklet dünyasında aerodinamiğine bu kadar yoğunlaşılan başka bir model yok.

  Plasma TT
  Plasma TT
  Büyük boyut için tıkla!

  Plasma TT
  Plasma TT
  Büyük boyut için tıkla!

  Plasma TT
  Plasma TT
  Büyük boyut için tıkla!

  Plasma TT
  Plasma TT
  Büyük boyut için tıkla!

  Plasma TT
  Plasma TT
  Büyük boyut için tıkla!

  Plasma TT
  Plasma TT
  Büyük boyut için tıkla!

  SUB&Sportster

  Şehir bisikleti dalı Scott’ın da giderek daha fazla üstüne eğildiği bölümlerden biri. Günümüzde malî kriz kadar çevreye olan duyarlılığın da artması ile günlük hayatta bisikleti bir taşıt olarak kullananların sayısı da artıyor. Scott yeni SUB serisi ile bu kitleye yeni bir alternatif sunmakta. Bisikletlere monte edilen “urban kit” örneğin Sportster gibi “çıplak” bir modeli anında tam donanımlı bir şehir bisikletine çeviriyor. Tam donanımlı, çünkü portatif de olsa örneğin arka bagaj 20 kiloya kadar yük taşıyabiliyor. Sevgilisini taşımak isteyenler de gidona oturtsunlar bir zahmet. Son bir nokta: Serinin renkleri cıvıl cıvıl!

  SUB
  SUB
  Büyük boyut için tıkla!

  SUB
  SUB
  Büyük boyut için tıkla!

  SRAM XX

  Bu özel olarak Scott yeniliği değil tabii ama Swisspower takımının yarışlarda kullandıkları Spark ve Scale LTD modelleri de SRAM XX donanımlı halleri ile oldukça göz doldurdular.

  Büyük boyut için tıkla!

  Büyük boyut için tıkla!

  Büyük boyut için tıkla!

  Kasklar

  Kask üretimine Scott üç yıl önce başlamış. Bu yılki yeniliklere gelince. Scott kaskların güneşliğini oldukça enterasan bir şekilde, mıknatıs yardımı ile kaska bağlanıyor, bu sayede iki ayrı konumda kullanılabiliyor. Patentini Scott’ın elinde tuttuğu bu yöntem oldukça kullanışlı, dezavantajı ise (en azından bizim yaşadığımız) alışana kadar bisiklet üzerinde elinizi her kaska götürdüğünüzde siperliğin elde kalması. Fakat dediğimiz gibi, alışana kadar olan bir süreç bu.

  Büyük boyut için tıkla!

  Büyük boyut için tıkla!

  Kasklar tek bir çevirmeli mekanizma ile kafaya göre ayarlanıyorlar. Bunun artısı gene bisiklet üzerindeyken tek elle kaskın ayarı değiştirilebiliyor. Örneğin yokuş yukarı çıkarken kaskı gevşetmek istediğinizde tek hareket yetiyor.

  Fuga
  Fuga
  Büyük boyut için tıkla!

  Fuga Contessa
  Fuga Contessa
  Büyük boyut için tıkla!

  Scott’ın kask serisinin üst modeli olan Fuga’nın hava aktarımının da son derece başarılı olduğunu vurgulayalım. Özellikle bizim gibi çok terleyenler için gerçek bir “oh be” nidasına yol açıyor kask. Fuga yol olsun, dağ bisikleti olsun, yarışçılar için tasarlanmış bir kask. Marka’nın all-mountain sınıfı için tasarladığı Karma modelinde ise kullanım sahasına daha uygun olacak şekilde mat bir yüzey tercih edilmiş. Yüzeyin özelliği üzerine düşen ışıkla beraber kaskın rengini değiştirmesi. Groove modeli bu yıl piyasaya çıkıyor, spor kategorisinde ve nispeten hesaplı bir model. Tavsiye edilen satış fiyatı €79 civarında. Buna ek olarak Scott bu seviyenin de altında €49 civarında fiyata sahip bir de giriş modeli üzerinde çalışmakta. Prototipi tamamlanmış olan bu model de yakında piyasaya çıkacak.

  Groove
  Groove
  Büyük boyut için tıkla!

  Bunlara ek olarak Voltage modeli seriye yeni gelen kask. Adından da anlaşılacağı üzere serbest sürüş camiasına hitap eden model Scott’ın bu sahadaki modelini (karbon ve polikarbonat iki model) tamamlıyor.

  Voltage
  Voltage
  Büyük boyut için tıkla!

  Spectre
  Spectre
  Büyük boyut için tıkla!

  Korumalar

  Voltage FR gibi bir bisikleti çıkardıktan sonra Scott tabii ki koruma sahasında da yeni adımlar atmış. Sırt koruması all-mountain ve iniş için iki ayrı modele sahip. Tasarlanmasında güvenlik, hareket serbestliği ve vücuda uyum ana hedefler olarak gözetilmiş. Hareket serbestliğini sağlayan ana etken korumanın parçalarının birbirinden bağımsız hareket edecek şekilde birbirlerine bağlanmış olmaları. Bu sayede koruma vücudun hareketlerine daha klay uyum sağlayabiliyor. Vücuda oturmayı en iyi derecede sağlamak için koruma geniş kemerlerle üstten sıkı bağlanmış, bel bölgesinde ise nispeten daha gevşek bir kemer mevcut. Ayrıca korumanın şekli tasarlanırken full-face kask ile kullanılabileceği de hesaba katılmış. Korumanın iniş ve all-mountain modellerinin arka kısımları aynı, yalnız iniş modelinde sırt koruma setine ek olarak dirsekler, alt kol ve göğüs için de parçalar mevcut. Bu arada bu parçaların her birinin teker teker sökülebildiğini de belirtelim. İniş setinin tavsiye edilen fiyatı €250.

  Koruma AM ön
  Koruma AM ön
  Büyük boyut için tıkla!

  Koruma arka
  Koruma arka
  Büyük boyut için tıkla!

  Koruma DH ön
  Koruma DH ön
  Büyük boyut için tıkla!

  Scott alt kısımda da yeni bir tayt piyasaya sürüyor. Özellikle taytın taşınmasında konfor ve hareket serbestisinin hedef gözetildiği modelde iki katmanlı destek maddesi son derece esnek ve normalde kullanılan bacak korumaları gibi kaba değil.

  Koruma tayt
  Koruma tayt
  Büyük boyut için tıkla!

  Ayakkabılar

  Ayakkabılarda gerek yol, gerekse dağ sahasında Scott bu yıl da ilgi çekici yenilikler LTD modeli. Çifti sadece 240 gram ağırlığındaki bu ayakkabıda üstten herhangi bir bant vs. Kullanılmamış, onun yerine döner bir mekanizma ile ayakkabı ayağı sarıyor. En üst modeli €250 civarında bir fiyata sahip olan ayakkabının esnemezlik indeksi de 9. Scott artık ayakkabılarda esnemezlik indeksi de belirtiyor. Buna göre 9 neredeyse hiç esnemeyen yarışçılar için tasarlanmış modeller, bunun altında performans serisi olarak adlandırılan 8 indekse sahip modeller var, giriş seviyesinde ise altı taha yumuşak tasarlanmış olan 6 indeksli modeller bulunuyorlar. Üst model bütün ayakkabılarda Scott’ın geliştirdiği “ergologic” iç taban mevcut ve tabana yapılan eklemelerle ayakkanın ayağa, daha doğrusu ayağın ayakkabıya tam oturması sağlanıyor.

  Ergologic
  Ergologic
  Büyük boyut için tıkla!

  Road Comp
  Road Comp
  Büyük boyut için tıkla!

  Road LTD
  Road LTD
  Büyük boyut için tıkla!

  Road LTD
  Road LTD
  Büyük boyut için tıkla!

  Road Pro
  Road Pro
  Büyük boyut için tıkla!

  Team Issue Road
  Team Issue Road
  Büyük boyut için tıkla!

  Tri Carbon
  Tri Carbon
  Büyük boyut için tıkla!

  Dağ bisikleti modellerinde ayağı pedala mümkün olduğu kadar yakına getirmek ana hedef olarak gözetilmiş, bu nedenle ayakkabılarn tabanı elden geçirilmiş. İki taban modeli mevcut, birbirlerinden farkları başparmak bölgesinde sundukları sertlik. Dağ bisikleti modellerinde de yol bisikleti modellerinde de 1mm kalınlığında Japon mikrofiber kumaş kullanılmış ve ayakkabının şekli üzerinde kumaş hiç katman yapmayacak şekilde tasarlanmış, yani gerçekten ayağa çorap gibi giyilen bir ayakkabı çıkmış ortaya. Dağ bisikleti modellerinin en üst modeli €199 fiyatına sahip.

  MTB Comp
  MTB Comp
  Büyük boyut için tıkla!

  MTB Comp Lady
  MTB Comp Lady
  Büyük boyut için tıkla!

  MTB Pro
  MTB Pro
  Büyük boyut için tıkla!

  MTB Pro Lady
  MTB Pro Lady
  Büyük boyut için tıkla!

  Team Issue MTB
  Team Issue MTB
  Büyük boyut için tıkla!

  Team Issue MTB
  Team Issue MTB
  Büyük boyut için tıkla!

  Bunlara ek olarak zevk için binenlere yönelik spor seviyesi ayakkabı serisini de yenilemiş Scott. Bu serideki ayakkabılar haliyle daha rahatlar, başparmak kısmında ayakkabı tabanının açısı daha düşük ve taban da elbette daha yumuşak.

  Boulder
  Boulder
  Büyük boyut için tıkla!

  Boulder Lady
  Boulder Lady
  Büyük boyut için tıkla!

  Trail
  Trail
  Büyük boyut için tıkla!

  Trail Lady
  Trail Lady
  Büyük boyut için tıkla!

  Kıyafetler

  Scott kıyafet modellerini iki ana grupta ayırıyor: Race Concept ve All-Mountaın Concept. Adlardan da anlaşılacağı gibi her iki grup yer yer kesişmeler olsa da farklı müşteri kitlelerine hitap ediyorlar. Aynı ayırım eldivenler için de geçerli.

  Kıyafet sahasında birkaç önemli yenilik var. LTD askılı taytta üç farklı kalınlıkta sünger kullanılmış, kadınlar ve erkekler için kullanılan süngerlerin sertlikleri de ölçüleri de farklı. All-Mountain sınıfında Roarban düğmeli gömlek en ilgi çekici yenilik. Dışarıdan bakıldığında sıradan bir oduncu gömleğini andırsa da bilhassa kollar dirseklik vs. gibi parçalar için geniş tutulmuş. Temelde all-mountain sınıfının getirdiği bütün teknik ihtiyaçlar düşünülmüş, ancak tasarım tamamen serbest.

  Roarban
  Roarban
  Büyük boyut için tıkla!

  Roarban
  Roarban
  Büyük boyut için tıkla!


   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Teknoloji - Donanım

  Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
  Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

  Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
  “Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
  Devamı » » » 

  Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

  Etixx – Quickstep


  Marka / Model: Specialized Venge
  Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
  Devamı » » » 

  Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
  Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
  Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
  Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
  Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
  Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
  Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
  Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
  Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
  Tem.11 Mamut Trailers Testi
  Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
  Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
  Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
  Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
  May.10 Sigma Topline 2209
  Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
  Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
  Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
  Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
  Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
  Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
  Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
  Teknoloji - Donanım Arşivi

   

    Bu yayın 13295 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015