Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Ocak . 2021  
Fırtınada Ne Yapmalı?
Şimşek Altında Bisiklet

Fırtınada Ne Yapmalı?

Yazar: Cüneyt Kazokoglu
20.7.2009

Yaz aylarındayız. Tartışmasız sıcak havanın hüküm sürdüğü mevsimler. Öte yandan bilhassa küresel ısınmanın ülkemizde de hissedilen etkilerinden biri olan artan fırtınalı hava ve sağanaklar doğal olarak dağ bisikletçileri için de önemli. Türkiye’de de son günlerde fazlasıyla artan yağışlar maalesef hem heyelan ya da sel, hem de örneğin birkaç gün önce Sakarya’da balık tutan iki kişiye yıldırım isabet etmesi olayında olduğu gibi can kaybı ile sonuçlanabiliyorlar.

Büyük boyut için tıkla!

Şu an itibariyle Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasına girince sağ üstte görülen „Meteorolojik Uyarı“ kutusunda görülen uyarı: „Rize, Artvin ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor... oluşması muhtemel riskler ...yıldırım.“. Bu bir tesadüf değil. Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan Mahmut Kayhan’ın son derece ilgi çekici çalışması Küresel İklim Değişikliği ve Türkiye’de (PDF) belirttiği gibi gerek tropikal kasırga, orkan ve tayfunlarda hem sayısal hem şiddet açısından artış (shf. 6-7) kendini aynı şekilde Türkiye’de de gösterecek, hem de “meteorolojik karakterli doğal afetlerin (don, ani ve kuvvetli yağış, dolu, yıldırım, fırtına, çığ v.b.) sayısında ve kuvvetinde önemli artışlar olacaktır” (shf. 14). Türkiye elbette tropikal kuşakta yer alan bir ülke değil, öte yandan bu belirtilerin ülkemizde de kendini artarak gösterdiği yadsınamaz bir gerçek. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı 2008 Yılı İklim Verilerinin Değerlendirilmesi’nde (PDF) gösterildiği gibi bir yandan 1980’li yılların ortalarından beri mütemadiyen artan “ekstrem hava olayları sayısı”, diğer yandan 2008 yılında gerçekleşen 296 ekstrem hava olayında en fazla payı 172 adet ile fırtınaların alması durumu ile karşı karşıyayız.

Büyük boyut için tıkla!

Dağlık alanda bisiklete binerken bir fırtına ile karşılaşmak hiçbir dağ bisikletçisinin hoşuna gitmeyecek bir durum. Bir taraftan gök gürültüsü ve şimşek altında bisiklete binmenin stresi, yağışla birlikte ufak çayların büyük nehirlere dönmesi, dik yamaçlarda heyelan türü olaylar kimsenin yaşamak istemediği olaylar haliyle. Dolayısıyla aşağıdaki kutuda gene DMI’nin verdiği yıldırımdan korunma yollarına ek olarak bisikletle dağ başında neler yapmalı, bilmek mühim.

Büyük boyut için tıkla!

Erken Kalkmak

Bilhassa yazın sıcak hava fırtınaları sıkça yaşanan olaylar. Özellikle kayalık bölgelerde sıcağın gün içinde artması ile birlikte ısınan hava yükseliyor ve bu esnada soğuyor. Öğle saatlerinde ilk bulutlar oluşuyor ve bulutların „kümülonimbus“ haline dönmeleri ile fırtına geliyor. Bu tür fırtınalar nispeten hızlıgeçip gitseler de öngörülememeleri nedeniyle tehlikeliler. Fakat bir avantajları genelde öğleden sonraları oluşmaları. Dolayısıyla bisikletle tura mümkün olduğunca erken çıkıp vakitlice geri dönmek ya da bir sonraki menzile ulaşmak bu tarz bir fırtınaya yakalanma ihtimâlini azaltır.

Hava Durumunu Takip

Elbette söylemesi bile fazla ama bisikletle tura çıkmadan bir gece önce hava durumunun ne öngördüğüne bakmak gerekli. Günlük binişlerde öngörüye göre turu ertelemek de mümkün. Birkaç günlük veya daha uzun gezilerde ise eğer fırtına ihtimâli de varsa yöreyi bilenlerle konuşup sorun yaşanmayacak şekilde rota değiştirilmesi bir çözüm olabilir. Bu işler için de gene Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün sayfasına kesinlikle uğranmalı. Sayfa sadece sıcaklık ve yağış tahmini yapmanın ötesinde sıcaklık akım haritaları ve yörelere özel meteogramlarla bilhassa uzun geziler planlayanlar için birebir.

Büyük boyut için tıkla!

Korunma

Basit korunma yollarını yukarıdaki metin kutusunda okudunuz. Bunlar dışında önemli olan fırtınanın geldiği anlaşıldıktan sonra bir sığınak bulmak. İlk adımda fırtınanın uzaklığını belirlemek gerekli.

Bunun için şimşek çakması ve gök gürültüsü arasında kaç saniye olduğunu saymak yeterli. Sesin saatteki hızı yuvarlak 340-350 m/s (15°C ile 30°C hava sıcaklığında) olduğuna göre saydığınız saniyeyi bu rakamla çarpmak size fırtınanın kaç metre ileride olduğunu verir. Yani şimşek çaktıktan sonra saymaya başlayıp, beş saniye sonra gök gürültüsünü duyuyorsanız 5 x 340 = 1700m ileride fırtına.

Şimşek ve gök gürültüsü arasındaki süre 10 saniyenin altındaysa fırtına oldukça yaklaşmış demek. Dolayısıyla bu durumda yapılacak şey en yakındaki kapalı yere kapağı atmak olmalı, ya da başka bir deyişle “basarsam bir sonraki zirveyi de geçerim” düşüncesi yanlış. Fırtınalı havalarda doğru yön aşağısı, yukarısı değil.

Elbette paratonerli bir bina kadar olmasa da arazide bulabildiğiniz ahırlar, kulübeler bir alternatif olabilirler. Kezâ mağaralar da öyle. Mağaraya girilecekse ağızdan mümkün olduğunca uzakta durmak ve ıslak kaya duvarlara yaklaşmamak gerekli. Sık ormanda bisiklete biniliyorsa kesinlikle ormanın kıyısında durulmamalı, tam tersine 100 metre kadar ormanın içine girilmeli. Tek ağaçlara mesâfeli durmalı.

Durum oldukça kötü, fırtına üzerinize geliyor ve kaçacak da bir yer yok. Yapılabilecek iyi bir şey arazide bir çukura girmek, bisiklet dâhil metal eşyalar en az 50m ötede olmak kaydıyla. Cep telefonu ya da GPS gibi elektronik cihazlar kapatılmalı, bacaklar birbirine yapışık bir arada, kollar vücuda yapışık vaziyette mümkünse sırt çantasının üzerinde çömelme pozisyonu alıp beklemeli.

Kesinlikle kaçınılması gereken yerler tek başına duran ağaçlar, nehir veya su kanalları, zirveler, kayalıklar, metal cisimler (parmaklık vs.), heyelan nedeniyle dik yamaçlar. ,

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 15916 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015