Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
AFC Ürünlerini Test Ettik!
AFC, Şık ve Hafif

AFC Ürünlerini Test Ettik!

Yazar: Alptekin Başkır
24.7.2009

Bisiklet parçaları, bisikleti sevenlerin oyuncaklarıdır bence. Benim için de aşırı derece olmasa bile bu böyle. Bazen gözünüzü bu parçalar üzerinde saatlerce gezdirirsiniz. İşte AFC ürünlerini elime alınca aynısını yaptım. Hepsi de pırıl pırıl, ince düşünülmüş detayları, kıvrım ve yazılarıyla.

AFC markasını sizlere daha önce haber yapıp tanıtmıştık. Gün geçtikçe çeşitlendirdiği ürünlerini bir kısmını yaklaşık 3 aydır kullandık. Bunları sizin için derledik.

Lite-R1 Sele Borusu

Daha önce alüminyum sele borusu kırmışlığım olduğu için ilk kullanırken biraz tedirgin olduğumu belirteyim. Çünkü bu üründe hafiflik ön planda (152gr), bunu sağlamak için de metal kalınlığı nispeten ince tutulmuş. Hafif olmasının bir diğer nedeni kafa kısmın (seleyi tutan bölüm) gayet basit bir tasarıma sahip olması. Cıvatalar kuvvet yönünde konumlandırılmış. Daha az ağırlık ile büyük yükler altında bile konumunu korur. İlk ayarlamada biraz zorluk çıkartsa da bu hafiflik için bir defalık bu zorluğa katlanılabilir.

Üreticinin verdiği maksimum ağırlık limitinin biraz altında 80kg ağırlığım ile 3 ay boyunca (XC) antrenmanların da ve yarış ortamında kullandığım Lite R1 sele borusuyla bir sorun yaşamadım. Bir kaç defa söküp taktığımda da çizilme olmadı. Sele ayarı ilk yaptığım gibi duruyor.

 Lite-R1 Sele Borusu
Lite-R1 Sele Borusu
Büyük boyut için tıkla!

 AFC Lite-R1 Sele Borusu Kafa Kısmı
AFC Lite-R1 Sele Borusu Kafa Kısmı
Büyük boyut için tıkla!

Ağırlık ön planda demişken aynı ölçülerdeki karbon sele borularıyla kıyaslayınca bile birçoğundan hafif olduğunu görüyoruz. Aradaki fark neredeyse 100 gramdan fazla. Yani bisikleti hafifletmeyi düşünen bir kullanıcı için 145 TL‘ye (2009) 80 – 100 gramın üzerinde bir hafiflik sağlarken aynı zamanda fiyat olarak da çok cazip.

Üretici Açıklaması

Sele boruları ile yeni bir soluk getirmeye karar verdik ve alışılmışın dışında mavi, kırmızı, sarı ve siyah renkleri uyguladık. Şu anda 31,6 ve 350 mm ile başladığımız sele borularında ölçü alternatiflerini de kullanıcılara sunmak düşüncesindeyiz.

 AFC Lite-R1 Sele Borusu Alt Kısmı
AFC Lite-R1 Sele Borusu Alt Kısmı
Büyük boyut için tıkla!

Sele borularında, sertliği arttırılmış 6082 T6 alaşımlı alüminyum kullandık. Kelepçe, yatak ve vidalar ise 7075 T6 alaşımlı alüminyumdan üretildi. Sele borularında dağ bisikleti için kullanıcı ağırlık limiti 85 kg. 31,6 x 350 mm ölçüsündeki sele borularının ağırlığı ise 152 gr. Bu ürün bir sene üretici garantisi altındadır.

ST-Tube Sele Borusu

ST Tube modeli AFC’nin ağırlık kısıtlaması olmayan yeni ürettiği sele borusu. 7000 serisi alüminyumdan üretilen ST Tube, 27,2 -30,9 ve 31,6 çaplarda, 350mm–365 mm ve 400 mm boylarda seçenekleri mevcut. Renkler yine kırmızı-sarı-siyah ve mavi olmakla birlikte Lite-R1’e göre tonları koyulaşmış. Fiyatı 125 TL.

Lite-R1 Furş Kapağı

Furş kapakları da yine çektirme görevinin yanında görsel olarak bisikletin renkleri ile bütünleşecek farklı renklerde üretilmiş. Ağırlıkta da nispeten kazanç sağlayan furş kapağı standart bir kapağa göre 10 gr daha hafif. Kapağı sabitleyen cıvata zaman içinde oksitlendi. Oksitlenen hem de göreceli olarak ağır olan bu cıvata değişebilir. Set toplam ağırlığı 12 gr. Perakende fiyatı ise 10 TL.

 AFC Furş Kapağı
AFC Furş Kapağı
Büyük boyut için tıkla!

5-10mm Halkalar (Spacer)

Bisikletin üzerinde halkalar hep dikkatimi çekmiştir. Bisiklet ile kullanıcısının bağlılığı temsilen takılmış bir yüzüktür adeta. CNC ile desenli bir yüzeyi bulunan, birden fazla renge sahip halkalar, sizin sürüş pozisyonunuza göre gidon yüksekliğine uygun seçeceğiniz kalınlıkta halkalar ile ergonomik açıdan en mükemmel konumu yakalamanın yanı sıra bisikletinizi çarpıcı kılan bir aksesuar.

Üretici Açıklaması

5 mm halkalar 2,5 gr ağırlığında. Dış yüzeyindeki özel işleme ayrı bir görsellik katmakla birlikte, bisikletini kişiselleştirmek isteyenlere de renk çeşitlerini sunmakta.

 AFC Halka
AFC Halka
Büyük boyut için tıkla!

Günümüzde kalın ve hantal gidon boğazı sayısı giderek azalıyor. Bunu gözlemleyerek belki de dış çapı 35 mm den 33 mm’ye düşüren ilk AFC oldu. Bu sayede hem alüminyumda karbondaki hafifliği yakaladık, hem de gidon boğazının kenarlarından sarkan fazlalıkları yok ettik. 10 mm halkalarda da 5 mm’de olan özelliklerin yanı sıra alternatif ölçülerde sunduk. 10 mm halkaların ağırlığı ise 5 gramdır. 5mm halkanın fiyatı 3 TL iken 10mm halkanın tanesi 5 TL’ye satılıyor.

Vites Makaraları

Makaraları sıfır konumda bir XT değiştirici üzerine takarak bir süre kullandık. Gördüğümüz ilk şey Shimano’un makaralarına göre daha ince yapılı ve zarif oldukları idi. Dönüşlerinde herhangi bir sıkışma olmadı. Sanırım bunda en önemli faktör rulmanlı olması. Dişli uçları hafif oval olsa sanırım daha iyi olabilir. Shimano XT üzerinden çıkan makaralar ile kıyaslayınca çiftinde 10 gr hafif olduğu gözlendi.

 AFC Değiştirici Makaraları
AFC Değiştirici Makaraları
Büyük boyut için tıkla!

Üretici Açıklaması

Vites makaralarını yine hafifliği ön planda tutarak üretik. Dünyanın en hafifleri arasında sayabileceğimiz bu makaralar aynı zamanda çift rulmanlı. Makaraların alüminyumun yanı sıra, dişli yapımında çokça kullanılan ve mukavemeti çok yüksek olan Delrin'den yapılmışları da mevcut. Çifti 10 gr (1 çift alüminyum olanı 14 gr.) gibi inanılmaz bir hafiflikteyken, vites geçişlerinde çok büyük oranda yumuşama gözlendi. Vites makaralarında diğer AFC ürünlerinde olduğu gibi geniş bir renk seçeneği mevcut. Kırmızı-mavi-sarı ve gümüş renkleri 7075 T6 alüminyum, siyah ve beyaz renkler ise Delrin’den üretilmiş. Çiftinin fiyatı 55 TL.

 AFC Değiştirici Makaraları
AFC Değiştirici Makaraları
Büyük boyut için tıkla!

Sonuç

Son yıllarda artan kadro dışındaki parçalarında renkli olması özellikle bu yazımızda anlattığımız ürünlerinde gelişmesine alt yapı oluşturuyor. 2010’da parça üreten büyük firmalar (Shimano, Sram vb.) kendi ürünlerini daha fazla renk alternatifleriyle satışa sunduklarında bu tür ürünlere talep daha da artacak.

Bisikletini hafiflemek ve farklılaşmak isteyen her meraklıya cazip fiyatlarla satılan AFC ürünlerini öneririz. Ben ağırım ve zor şartlarda kullanıyorum, hafiflik ikinci planda diyenler de AFC’nin alternatif ürünlerini kullanabilir. Tüm ürünler görsel olarak kullanıldığında bisikletin albenisinin artacağı kesin. Bir şeyi de belirtmek gerekir. Maalesef bu ürünler belirli bir kalite standardı testinden geçmemiş. Bunun ana nedeni ise ülkemizde konuyla ilgili mercilere başvurulmasına rağmen örneğin bir sele borusunu test edebilecek aletlerin olmayışı. Bu ürünleri kullanan arttıkça eminiz AFC'nin kaliteyle eşanlamlı bir marka olduğu daha da belirginleşecek.

www.afcbike.com 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 10035 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015