Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Mayıs . 2020  
Hamza Kansız'la Röportaj
Dağ Bisikletine Dair Sporcularla Söyleşi

Hamza Kansız'la Röportaj

Yazar: Alptekin Başkır
15.1.2010

2009 Yarış sezonunda neredeyse bir kaç yarış dışında hep sizlerleydik. Yarış anını en iyi ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza aktarmayı görev bildik. Aynı olayı 2010'da da devam ettirirken yeni sezon öncesi bu işe gönül vermiş sporcuları daha iyi tanımak ve sizlere tanıtmak adına bir dizi röportajlar yapacağız. Bu röportajların ilkini 2009 sezonunda Genç Erkekler kategorisinde ilk üçte yarışan Hamza Kansız ile yaptık.

Daha işin başındayken birilerini incitir, sürçü lisan edersek şimdiden "affola!" diyerek röportajımıza geçelim.


Ben de dâhil olmak üzere birçok kişi senin dağ bisikleti sporcusu yönünü tanıyoruz. İlk olarak bize bisiklete binmediğin zaman ne yaptığından kısaca bahseder misin?

Ümraniye Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 12.sınıf öğrencisiyim. Siz de bilirsiniz ki öğrencilikte spor zordur. Okul dönemlerinde antrenman yapmaya dahi zaman bulmakta zorlandığım için genelde boş zamanım olmuyor. Olsa da biz sporcular için dinlenme de antrenman kadar önem taşıdığı için boş zamanlarımı dinlenerek geçiririm. Yaz döneminde ise antrenman ve yarışlarla en yoğun düzeyde ilgileniyorum. Arda kalan zamanda ise İzcilik Federasyonu'nun yaz kampı etkinliklerine katılıyorum. Orada bisiklet uzmanı olarak izcileri belirlenmiş parkurlarda bisiklete bindirip dağ bisikletini tanıtıyorum, ayrıca ben de izcilik aktivitelerine katılarak zamanımı değerlendiriyorum.

Hamza Kansız Çıkış Çizgisinde
Hamza Kansız Çıkış Çizgisinde
Büyük boyut için tıkla!

Bu spora nasıl başladın?

Ben kendimi bildim bileli bisikletle ilgilenirim. 14 yaşıma kadar ciddi olarak tekvando ile ilgileniyordum. Müşteri olarak gittiğim Atilla bisiklet kaptanı Atilla Atay bisiklete olan ilgimi, yeteneğimi ve sporcu fiziğimi farketti. Bisiklet sporuna yönelmemi tavsiye etti. 2005'de ailemle de bu konuyu konuşarak ilk dağ bisikletimi bana sağladı. Ardından da beni ismini hatırlayamadığım Kocaeli'de yapılan bir yarışa getirdi. Orda gördüğüm yarış ortamı ve ilk yarışım olmasına rağmen 3. olmak bende büyük bir ilgi yarattı. Sonrasında düzenli antrenmanlara başladım. 2005'de yarışmaya başladığımda federasyon yarışlarında yıldız kategorisi yoktu. Ben ve 17 yaş altı birkaç sporcunun ısrarı üzerine federasyon 2006'da yıldız kategorisini açtı. İlk yıldız kategorisi Türkiye Şampiyonası'nda 1. oldum. Sonra da bisiklet antrenman ve yarış ortamından ayrılamadım.

2009 yarış sezonuna bakarak kendini yorumlar mısın? ( Yapmak istediğin, yapabildiklerin, yapamadıkların, hatalı yönlerin, başarıların vs.)

Geçtiğimiz sezon kendimi çok şansız olarak görüyorum. Sezon başında Atilla Bisiklet'ten ayrıldıktan sonra sponsor bulmam biraz zaman aldı. Bu dönemde bisikletsiz kalmak benim için çok büyük bir şansızlıktı. Offenburg'a ve Houffalize'e çağrıldığımda henüz bir bisikletim yoktu. Apar topar yarıştan 3 gün önce Cem Anamurluoğlu sağ olsun bisikletini verdi. Hiç binmediğim bir bisikletle Dünya Kupası'na katıldım. Çok sert bir parkurdu. İnişleri gerçekten çok hızlıydı. Alışkın olmadığım bir bisikletle doğal olarak düştüm, yarış kötü geçti. 2009 sezonunda farklı dönemlerde 4 ayrı bisiklet kullandım ve hiçbirine tam olarak alışamadım. Sponsor bulmak için uğraşırken bir dönem antrenmansız kaldım. Sonrasında çok sıkı çalıştım. İpin ucunu kaçırmıştım bir kere ama yine de elimden geleni yaparak kendimi toparladım. Çok sık teknik arıza yaşadım. Türkiye Şampiyonası'nda birinciliği hedefliyordum. Ancak düşerek ve teknik arıza yaşayarak üçüncülükle bitirdim. Bu benim için çok büyük bir hayal kırıklığı olmuştu. 2009 da başarılı olduğumu söyleyemem.

Cem Anamurluoğlu - Hamza Kansız
Cem Anamurluoğlu - Hamza Kansız
Büyük boyut için tıkla!

2009'da milli takım adına yurt dışında yarışma (Almanya/Offenburg, Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası'nın ikinci ayağı, - üçüncü ayak) olanağınız oldu? Oradaki atmosfer nasıldı? Yarış sonrası parkur için 'koştuğum en iyi parkur' demişsin. Neydi en iyi yapan? Yarışırken ne hissettin?

Evet, hayatımda en hazırlıksız yakalandığım yarıştı. Temel antrenman döneminde iken sezon başında yol bisikleti ile temel antrenmanın ilk 1000 km sindeydim. Yarışa katılabilecek bir dağ bisikletim yoktu. Yine Cem Anamurluoğlu'nun bisikletini ödünç aldım. Ankara'da yaşanan pasaport sorunları dolayısıyla Dünya Kupası'nın ikinci ayağının olduğu Offenburg'a yarıştan önceki gece 02.00'da vardık. Ertesi gün yarış günüydü. Yorgun ve uykusuz bir halde çıkış aldık. Atmosfer, seyirciler ve organizasyon gerçekten çok üst düzeydi. Parkur çok seri iniş ve çıkışlarıyla çok hızlı bir parkurdu. Yarışta hissettiğim en güzel şey ay yıldızlı formanın vermiş olduğu gururdu. İkinci turda parkurun en hızlı inişi olan noktada sert bir şekilde düştüm. Gidonum ters döndü. Kadroya çarpan vites kolu kadroyu ezerek diğer tarafageçti. Kalktım hemen, yaralanmıştım ancak devam etmek için bisikleti düzeltmeye çalıştım. Gücüm yetmemişti. Çaresizce ters dönmüş bir gidon ve teker ile öylece kalmıştım. Tam yarışı terk ederken seyircilerden bir adam demirlerden atlayarak gidonumu düzeltti ve devam etmem için sırtımı sıvazladı. Kaybettiğim onca zamandan sonra parkura dönerek devam ettim. Yarışta ve yarıştan sonra hissettiğim en kötü ve ağır duygu ise milli formamızı olması gereken yere getiremeyişimizdi.

Hamza Kansız Göreme
Hamza Kansız Göreme'de Yarış Sonrası Dinleniyor
Büyük boyut için tıkla!

Hamza Kansız, Ürgüp Yarışı 2009
Hamza Kansız, Ürgüp Yarışı 2009
Büyük boyut için tıkla!

Houffalize, Belçika'da daha iyiydim. Daha tecrübeli, dinlenmiş ve daha hazırdım. Rakiplerimiz dünyanın en iyileriydi. Finişe kadar tüm gücümle elimden geleni yaptım. Ancak orda da iyi bir derece edinemedik.

2010 için hedeflerin neler?

2010 için hedeflerimden öncelikli olanı yarışacak olduğum U23 kategorisine sezonun ilk yarışlarından itibaren ilk 3'e girmek. Bunun için geçtiğimiz yıllardaki çalışmalarımdan daha bilinçli, kontrollü ve daha sıkı çalışacağım. Herhangi bir kulübe geçmek gibi bir düşüncem yok. 2010'da yine ferdi olarak yarışacağım. Türk İzcilik Federasyonu ve Trek Türkiye'nin desteğiyle 2010 sezonuna yeni ve daha güçlü bir sponsorlukla girmeyi planlıyorum. Kısacası 2010 yılını 2009 sezonu gibi geçirmeye hiç niyetim yok ve bunun için elimden geleni yapacağım.

Geçtiğimiz sezonda İsak Ünal senin en iddialı rakibindi diyebiliriz. 2009'da da çok defalar arka arkaya yarıştınız. Onu yakından tanıyorsun. 2010'da İsak'ı geçmek için nasıl bir strateji planlıyorsun?

Evet, 2009 da İsak ile pek çok kez teker tekere mücadele ettik. İsak çok iyi bir ilerleme kaydetti, onu tebrik etmeliyim. Bu mücadelemizde, dediğiniz gibi, İsak'la yakından tanıştık. İsak'ı geçmek için hiçbir stratejik düşüncem yok. Bu sezon onunla kategorilerimiz ayrılacak. 2011'de İsak beni geçmek için strateji yapma ihtiyacı duyabilir.

Hamza Kansız, Aksa Kupası 2009
Hamza Kansız, Aksa Kupası 2009
Büyük boyut için tıkla!

Antrenmanlarını neye göre yapıyorsun? Profesyonel birinden destek alıyor musun? Antrenman tempondan bahseder misin? Antrenman yaparken farklı bir disiplini de kullanıyor musun?

Evet, antrenmanlarımı Almanya'dan bağlantı halinde olduğuz Alman bir antrenörün günlük verdiği programlara göre yapıyorum. Bu çalışmaya Aralık ayı itibari ile başladım. Şu an temel antrenman dönemindeyim. Bisiklet antrenmanlarımın yanında kuvvet, salon, koşu gibi antrenmanlar yapıyorum. Şimdiki antrenman tempom maksimum nabzımın %80 düzeyinde. G1 ve G2 aralıklarında yapıyorum. Antrenmanlarımda, kendimi iyi hissettiğim sürece, programıma her zaman sağdık kalmak prensibimdir.

Ferdi sporcu olarak yarışıyorsun, buna rağmen İzcilik Federasyonu sana sponsor oluyor. 2010'da da bu sponsorluk devam edecek mi? Bu sponsorluğun boyutu ne düzeydeydi?

İzcilik Federasyonu ile sponsorluğum devam ediyor. Bunun yanı sıra şu an kesinliğe kavuşmamış yeni bir sponsorluk çalışması var. En geç Şubat ayı içerisinde bisiklet camiasına girecek yeni bir sektörün, yeni bir oluşum ve desteği ile tüm yarışçılara müjdeli bir haber olacak. İzcilik Federasyonu tam teşekküllü bir sponsor gibi ulaşım, konaklama, ekipman, yedek malzeme yanında tesislerinde konaklama ve kamp imkanı sağlıyor. İzcilik Federasyonu'na bana olan desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu sezon da yine benimle beraber bisiklet camiasında çalışmalarına devam edeceğini söyleyebilirim.

Hamza Kansız, Aksa Kupası 2009
Hamza Kansız, Aksa Kupası 2009
Büyük boyut için tıkla!

Kuzenin Ömer (Ö. Faruk Kansız) de yıldız erkeklerde yarışıyor, onun bu spora başlamasının başlıca nedeni senin ona iyi bir örnek olman diyebilir miyiz?

Ömer 2010'da yine yıldızlarda yarışamaya devam edecek. Onun bu spora başlamasının nedeni söylediğiniz gibi benim. Ömer de benim gibi bisikletten önce yine aktif bir sporcuydu. Bisiklet öncesinde futbolla ilgileniyordu. İstanbul ve çevresindeki yarışlara beni desteklemek için birkaç kez geldi. Yarış ortamı, atmosfer ilgisini çekti. Biraz da benim ilgimle Ömer'i futboldan bisiklete çapraz geçiş yaptırdık. Zaten kondisyonu iyi olduğu için, ilk antrenmanlarında Ömer'deki ışığı gördüm ve ilk yarışa onu hazırladım. Ama biraz şanssızdı. İlk koştuğu Eskişehir yarışıydı ve yıldız kategorisi yoktu. Juniorlarla yarışmak zorunda kaldı. Yarış sonunda biraz hayal kırıklığına uğradı ama pes etmeden çalışmalarına devam etti. İlk sezonunda kategorisinde ilk dörde girmeyi başardı. 2010 Ömer'in yıldız kategorisindeki son yılı. Bu sezonun en iyi yıldız yarışçısı olma hedefi var. Çalışmalarına benimle beraber devam ediyor. Ömer'e başarılar diliyorum, onun başarılarının devamını bekliyoruz.

Hamza bu tatlı sohbet için çok teşekkürler. Amacımız seni ve senin gibi sporcuları tanımak ve tanıtmaktı. Yakında tekrar görüşmek üzere.

,

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 7172 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015