Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
13 . Ağustos . 2020  
Yasin Yaman'la Röportaj
Yasin Yaman'la Röportaj

Yasin Yaman'la Röportaj

Yazar: Alptekin Başkır
24.2.2010

İki senedir Kaçkar Bisiklet Antrenman Yarışı Serisi Elit kategoride birinci olan Yasin Yaman'la, dağ bisikletine gönül vermiş sporcuları tanıttığımız röportaj serimizin ikincisini gerçekleştirdik.

Kendinden bahseder misin? Yasin Yaman bisiklete binmediği zaman ne yapıyor?

1986 Giresun doğumluyum, akrep burcunun tüm özelliklerini taşıyan gamzeli bir kişiliğim vardır :). Hayata hep olumlu tarafından bakmaya ve olumlu olmaya çalışıyorum, Bisiklet bu sene bayağı bir vaktimi almaya başladı. Onun dışında, şu an mesleğimi ek iş konumda yürütüyorum. Macintosh (Apple) bilgisayarlarına destek vermekteyim. Film izleyerek ve dostlarımla vakit geçirerek bisiklete binmediğim zamanları değerlendiriyorum.

 Yasin Yaman, 2010 İstanbul
Yasin Yaman, 2010 İstanbul
Büyük boyut için tıkla!

Bu sene dağ bisikletine başlayalı 4 yıl olmuş. Bu spora nasıl başladın?

Türk filmlerini aratmayacak bir geçmişim var. Ben çocukluğumda bisikletin yokluğunu gördüm. Bir tane bisikletim olmuştu sanırım 5 yada 6 yaşında ama freni sıkmaya gücüm olmadığı için çarparak dururdum. Haliyle bisiklet kısa bir süre sonra kırıldı ve yıllar bisikletli çocuklara imrenerek geçti. Ortaokul yıllarında yeğenimin sıkıldığı bisikleti sayesinde, uzak kaldığım iki tekere ulaştım. Bu sevinçle sürekli pedallardım. Bu güzel dağ bisikleti camiasına ise 2005 kışında bir program sayesinde katıldım, Belgrad Ormanı'nda tur düzenliyorlardı. İzlerken bile inanılmaz haz aldım ve programın sonundaki iletişim bilgileri sayesinde kendimi bu sporun içinde buldum.

 Denizçalı Yarışı, 2009 Yalova
Denizçalı Yarışı, 2009 Yalova
Büyük boyut için tıkla!

Kaçkar Bisiklet Yarışlarında seni zirvede görüyoruz bu sene de olduğu gibi. (Bu arada tekrar tebrikler) Ama aynı şey federasyon yarışlarında pek olmuyor. Bu konuda ne düşünüyorsun?

Çok Teşekkürler. Evet, haklısın ama sezon için ilk defa bu sene bir şeyler yapmaya başladım. Kış dönemini ilk defa Alanya'da kendi imkanlarım ve dostlarımın yardımıyla kamp yaparak geçirdim, Hamza Kansız ve Yavuz Kilim'le birlikte güzel antrenmanlar yaptık. Sanırım son Kaçkar yarışında yaptığım doğru şeylerin karşılığını aldım. Hedef elbette Kaçkar yarışları değil; bu sebepten antrenmanlara devam ediyorum.

 Yasin Yaman, Kapadokya 2009
Yasin Yaman, Kapadokya 2009
Büyük boyut için tıkla!

2008'de U23 koşuyordun, ilk kez geçen sene Elit koştun. 2009 yarış sezonuna bakarak kendini yorumlar mısın? (Yapmak istediğin, yapabildiklerin, yapamadıkların, hatalı yönlerin, başarıların vs.)

2009 yılında her şey çok güzel başladı. Yeni bir bisikletle güzel bir hava yakalamıştım. Yarışlar da 2008 yılına göre iyi sonuçlanıyordu, neredeyse her yarıştan puan alıyordum. En kötü yarışım aynı zamanda en önemli yarıştı. Ancak yarış sabahı parkura gidebildiğim Manisa'da gerçekleşen Türkiye Şampiyonası. Maalesef yarıştaki hedefim üçüncülük iken 3.turdan sonra yarışa devam edemedim. Sezonu da erken kapadım ve ilk defa bir yol yarışı (Zafer Yolu) koşarak tamamladım.

 Yasin Yaman
Yasin Yaman
Büyük boyut için tıkla!

2010 için hedeflerin neler?

2010'da başarılara çok açım. Geçmişime bakarsam, tüm rakiplerime göre en yeni sporculardan sayılırım. Her yıl çıtam yükseliyor, gelişecek çok özelliğim var. Hedefim emin adımlarla ilk beşe girmek ve Türkiye Şampiyonası'nda kürsü görmek. Milli Takımın bir parçası olmaksa inanılmaz gurur verici bir olay olacaktır.

  Yasin Yaman, Kapadokya 2009
Yasin Yaman, Kapadokya 2009
Büyük boyut için tıkla!

Antrenmanlarını neye göre yapıyorsun? Profesyonel bir destek alıyor musun? Antrenman tempondan bahseder misin? Antrenman yaparken farklı bir disiplini de kullanıyor musun?

Antrenmanın ne olduğunu yeni öğreniyorum. Profesyonel birinden maalesef yardım almıyorum, kış aylarından itibaren temel antrenmanlarla başladım. Salonda çalışarak ve koşu yaparak geçirdiğim yaklaşık üç haftalık Alanya kampımda güzel bir dönemi Hamza Kansız'la beraber geçirdim. Kamp boyunca sadece bir gün dinlendim. Ayris Işık'a ve Yunus Yetkin'e değerli antrenman bilgilerini ve manevi desteklerini benimle paylaştıkları için çok teşekkür ederim.

Yasin Yaman, 2010 İstanbul
Yasin Yaman, 2010 İstanbul
Büyük boyut için tıkla!

Geçen sene Marin sponsorluğunda bir takımınız vardı. Bu sene sanırım başka bir takımla devam edeceksin. Bundan biraz bahseder misin?

Türk sporunun en büyük eksiği sponsor. Geçen Sene İzzet İllel Marin Türkiye dağ bisikleti takımında bana sahip çıktı. Güzel ve başarılı sayılacak bir yıl geride kaldı, 2010 ve sonrası içinse kesin bir şey yok maalesef. Türkiye dağ bisikletinin ve dağ bisikletçisinin en ufak desteklerle nerelere varabileceğini hepimiz hayal edebiliriz sanırım. Antrenmanlarıma devam edip bekliyorum...

Türkiye'de bu spora sadece gönül verip karşılığında sadece o değeri görmek isteyen sporculara bu değeri verdiğiniz için siz MTBTR'ye çok teşekkür ederim.

İyi bir sezon geçirmeni dileyerek bu güzel söyleşi için bize de sana teşekkür ederiz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 6753 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015