Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
DT Swiss & Schwalbe RideCamp
DT Swiss & Schwalbe 2010-2011

DT Swiss & Schwalbe RideCamp

Yazar: Cuneyt Kazokoglu
9.3.2010

Aşağıdaki iki fotoğrafa bakınca bu fotoğrafların nerede çekildiğini düşünürsünüz? Eminiz aklınıza bin türlü yer gelir, fakat bunların hiçbiri Tossa del Mar olmaz. Evet, İspanya’nın güzîde tatil mekânında, Akdeniz kıyısında Mart ayının ikinci haftasında DT Swiss & Schwalbe kampının birinci gününde bir kar tipisine yenik düştü bisiklete binme hayallerimiz. Birinci ve ikinci fotoğraf aynı yerin Pazar akşamki ve dünkü hâli. Otelin resepsiyonisti otelde geçen 19 yıllık kariyeri boyunca böyle birşey görmediğini anlatıyor her gelene.

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Olsun, bu sayede birinci günü teknolojik özelliklere daha fazla yoğunlaşarak geçirme fırsatı yakaladık. Bugün (Salı) hava soğuk ve rüzgârlı ama en azından daha açık. Dolayısıyla dünden sonra gökten taş yağsa bisiklete binmeye kararlı olduğumuzu da düşünürsek çok da sorun değil. Bisiklet üzerindeki izlenimlerimizi müteakiben bu makâleye ekleyeceğiz. Dolayısıyla lafı fazla uzatmadan işe koyulalım. 2010 sezonunun açıldığı bu ilk günlerde markalarımız ülkemize Aslı Bisiklet aracılığıyla gelen DT Swiss ve Schwalbe.

DT Swiss

DT Swiss’in bu yılki en önemli yeniliklerini gerek Eurobike sonrasındaki gerek tekerlekler makâlesinde (Tricon), gerekse amortisörler makâlesinde (Magnesíum Torsion Box) okudunuz. Bu sistemlere şimdi biraz daha yakından bakalım. Yarın bisiklet üzerindeki izlenimlerimizi de okuyabilirsiniz.

Büyük boyut için tıkla!

Süspansiyon

Süspansiyon sahasında DT Swiss’in İngiliz Pace markasını alarak girdiği malûm. O zamandan beri köprülerin altından çok sular aktı. DT Swiss adı altında çıkan ilk seri logoları değiştirilmiş Pace modelleriyken bugün gelinen noktada tamamen DT Swiss üretimi modellere bakıyoruz. Bu yılın süspansiyon sahasındaki yenilikleri dört başlık altında toplanmışlar. Sırasıyla inceleyelim.

1) Twin Shot Damping System

Tanıtım esnâsında bu tepme kontrol sistemi sportif bir BMW, diğer sistem olan Launch Control ise konforlu bir Mercedes olarak tanımlandı. Sanırız bu genel bir tarif için yeterli. TwinShot sistemi profesyonel ve amatör yarışçılar için tasarlanmış, daha progresif bir süspansiyon eğrisine sahip, markanın XR ve XM platformlarına dâhil amortisörlerinde bulunan bir teknoloji. Dolayısıyla bu hedef kitlesinin arzuladığı özelliklere sahip: Tepme kontrol hızı ayarı, sıkışma hızı ayarı ve iki kademeli çökertme ile kitleme.

Büyük boyut için tıkla!

DT Swiss bu yıl bütün ayar düğme ile kollarını sol bacağın üstüne, yani seyir hâlindeyken de rahatlıkla ulaşılabilecek bir noktaya toplamış. Sırasıyla kırmızı düğme tepme kontrol hızını, mavi düğme sıkışma hızını kontrole derken, kol da iki kademeli olarak amortisörü çökertip süspansiyon mesâfesi azalmış ama çalışır bir halde tırmanışlarda kullanmaya ya da tamamen kitlemeye yarıyorlar. Bunlara ek olarak sezon ortasında DT Swiss bir de gidondan kumandayı da piyasaya sürecek.

Büyük boyut için tıkla!

Sistemin DT Swiss tarafından “the coolest damping system” diye de tanıtılmasının nedeni bütün birimin bacağın üst tarafında bulunması. Bu haliyle daha fazla rüzgâr, daha zor ısınma demek. Bunun sonucu olarak da DT Swiss daha düşük miktarda yağ kullanmayı başarmış. Daha az yağ da daha düşük ağırlık demek. DT Swiss ile yakından çalışan Scott Swisspower takımının da yorumları ve tavsiyeleri hesaba katılarak geliştirilen sistem bu haliyle 140mm mesâfeye sahip XMM 140 modelinin ağırlığını 1540g’da tutmayı, ya da DT Swiss’in 100mm’lik 1150g’lık XC amortisörleri üretmesini (bütün bunlar 32mm iç bacak çapına sahipler) sağlayan önemli etkenlerden. Son olarak bir artısı da ana birimin yukarıda konumlandırılması nedeniyle amortisör bacağını dışarıdan yağlarken içeriye geçen yağ ile süspansiyon yağının birbirine karışmaması.

Büyük boyut için tıkla!

Amortisörler Nisan sonu, Mayıs başı gibi piyasaya sürülecekler.

Launch Control II Damping System

Launch Control II sistemi markanın daha konfora yönelik tasarladığı, daha lineer bir süspansiyon eğrisine sahip amortisör sistemi. Bu sistem markanın EXM ve EXC serilerinde, 130mm ve 150mm’lik modellerinde karşımıza çıkacak.

Launch Control II
Launch Control II
Büyük boyut için tıkla!

Launch Control II
Launch Control II
Büyük boyut için tıkla!

Tamamen yeniden tasarlanmış olan sistemin tepme kontrol ayarı (kırmızı düğme) kademeli olarak düşünülmüş. Bu eski modelde olmayan bir özellik. Buna ek olarak tabii sisteme adını veren ‘launch control’ var. Bu amortisörü de çökertmek, yani çalışır vaziyette daha düşük süspansiyon mesâfesi ile kullanmak, bu şekilde yokuş çıkarken daha rahat bir bisiklet geometrisine kavuşmak mümkün. Fakat 5 kademeli olarak kolla ayarlanan ‘launch control’ aracılığı ile çıkıştan sonra inişe geçildiğinde hangi sertlikte bir darbe ile amortisörün tekrar tamamen açılıp bütün süspansiyon mesâfesini kullanıma sunacağını kontrol edebiliyor sürücü. Kezâ bu açılımı bisikletin önünü kaldırıp yere vurarak da yapmak mümkün.

ABS – Auto Balancing System

ABS sistemi tek bir subap aracılığıyla otomatik olarak ayarlanan pozitif ve negatif hava kartuşlarını/haznelerini betimliyor. Eski DT Swiss modellerinde pozitif hava haznesi negatif çelik yay ile beraber çalışıyordu. Şimdi bu teknolojide amortisörün üstündeki hava subabından hava basıldığı zaman önce üstte bulunan pozitif hazne doluyor. Pozitif haznede hava basıncı belirli bir seviyeye geldikten sonra dahilî ufak subap hava basıncına dayanamayıp negatif haznezi de açıyor. Bu sayede her iki haznede de eşit hava basıncı oluşuyor. Hafif darbelerde ufak dahilî subap tekrar kapanıyor ve negatif haznenin hava basıncı düşüyor. Bu gidip-gelme sistemi son derece lineer bir süspansiyon eğrisi yaratmayı da mümkün kılmış.

ABS
ABS
Büyük boyut için tıkla!

ABS
ABS
Büyük boyut için tıkla!

DT Swiss’in 50-110 kilo arasındaki bütün bisikletçiler için tasarladığı sistem Twin Shot ve Launch Control II ile donatılmış bütün modellerde mevcut. Buna ek olarak sistemin içinde kullanılan conta ve keçeler de son derece özenle tasarlanmışlar, marka bunu da vurgulamaktan geri durmuyor.

Torsion Box

Henüz bisiklet üzerine çıkmadığımız ilk günün en etkileyici haberi kesinlikle TorsionBox idi. 2008 yılındaki Scott Genius sunumumuzu hatırlayan okuyucularımız Genius Ltd. modelinde kullanılan DT Swiss amortisörün yeteri kadar esnemez olmayışı nedeniyle bisikletin karakterine tam uymadığını belirtiğimizi anımsayacaklardır. DT Swiss’in TorsionBox tasarımı işte tam bu zaafı bertarâf etmeyi hedeflemiş.

TorsionBox
TorsionBox
Büyük boyut için tıkla!

TorsionBox
TorsionBox
Büyük boyut için tıkla!

Yola çıkış Pace markasından miras alınan “karbon HollowArch tasarımını esnemezliğinden ödün vermeden nasıl olur da daha hesaplı, daha ucuza maledebiliriz?” sorusu. Çalışmalar sonucu 32mm’lik bütün amortisörlerin sahip olacağı TorsionBox tasarımı ortaya çıkmış. Tasarım iki parçadan oluşuyor. Alt borunun torsiyonal/burgusal esnemezlik konusunda pek bir iddiası yok. Bunu kendi ellerimizle de test ettik. Bu çok etkileyici deneyi anlatmak gerek: Önce elimize karbon alt birimi, yani HollowArch’ı alıp elimizle burmaya çalıştık, ı-ıh, oynamadı. Sonra elimize Torsion Box’un üstü kapanmamış alt kısmını aldık, esniyor. Akabinde elimize RockShox SID ve Fox F32’nin alt birimini aldık, hakikaten esniyorlar. Son olarak elimize üst kısmı kapanmış TorsionBox birimini aldık, şaşırtıcı sonuç: Esneme yok. TorsionBox HollowArch kadar, muâdili markaların modellerinden ise çok daha esnemez, çok daha sağlam. Yani TorsionBox tasarımının üst kısmı alt kısmına yapıştırılınca birimin esnemezliği karbon HollowArch seviyesine çıkıyor. İki birimin birbirine hangi yapıştırıcı ile tutturulduğunu DT Swiss söylemiyor, sadece uçak gövdelerinde kullanılan yapıştırıcılara benzediğini belirtiyor.

HollowArch
HollowArch
Büyük boyut için tıkla!

Bu yukarıda “sadece bizim izlenimlerimiz” olarak geçiştirilebilecek yorumu DT Swiss’in yaptığı ölçümler de destekliyor. Markanın TorsionBox sistemi ile başabaş mücadele edebilen tek amortisör (Magura Menja, onun da çift köprülü olduğunu dikkatli okuyucularımız hatırlayacaklardır. Aşağıdaki grafikte yatay düzlem amortisörün alt bacaklarına burgusal olarak uygulanan kuvvet (Newton cinsinden) dikey düzlem ise alt bacakların ne kadar esnediği.

Burgusal deformasyon
Burgusal deformasyon
Büyük boyut için tıkla!

Amortisör modellerine gelince. XRC (Cross Race Carbon) markanın “ultimate race fork” olarak tanımladığı amortisör. Race modeli 100mm süspansiyon mesâfesinde gidondan kumanda dâhil 1170 gram ağırlıgında (normalmodel 1270 gram), ABS, TwinShot Damping, karbon HollowArch ve Race modelinde 100gram daha tasarruf sağlayan taç ile yekpâre bir birim oluşturan karbon şaft en önemli özellikleri.

XRC Race / XRC
XRC Race / XRC
Büyük boyut için tıkla!

XC (Cross Country) modeli son derece hafif XC yarış amortisörü. 80 ya da 100mm mesâfeye sahip, gene hafif modelde yekpâre karbondan taç ve şaft birimi mevcut. 1250 (Race) ya da 1350 gram ağırlığında.

XC Race / XC
XC Race / XC
Büyük boyut için tıkla!

XMM (Cross Mountain) modelinin süspansiyon mesâfesi 100mm ile 140mm arasında değişiyor. ‘Cross Mountain’ adına da uygun bir şekilde gerekirse 15mm sokma mil (DT Swiss’in geçen yıl tanıttığı (RWS sistemi) ile kullanılabiliyor, ağırlıkları 1490-1660 gram arasında değişem modeller var seride. ABS ve TwinShot burada da karşımıza çıkan özellikler.

XMM
XMM
Büyük boyut için tıkla!

EXM (Enduro Cross Mountain) 130 ve 150mm’lik süspansiyon mesâfesi ve TorsionBox ile daha enduro kullanıcıları hedef alınarak tasarlanmış. 1645g, ya da 15mm sokma mil ile kullanıldığında 1745 gram ağırlığında. ABS ve Launch Control II ile donatılmış.

Büyük boyut için tıkla!

Bu modeller dışında XMC (Cross Mountain Carbon) modeli TwinShot ile, EXC (Enduro Cross Carbon) modeli ise Launch Control II ile donatılmışlar yeni ürün yılında.

Tekerlek

DT Swiss deyince akla gelen asıl ürünler elbette markanın gözağrı olan tekerlek donanımları. Markanın bu yılki en önemli yeniliği tekerleklerinde kullanmaya başladığı Tricon tasarımı.

Tricon
Tricon
Büyük boyut için tıkla!

Tricon “Triple-Connection” tâbirinden gelen bir kelime. Göbek bileziğinin beher çıkıntısının (yol modellerinde üç, dağ bisikleti modellerinde 4 çıkıntı var) üçer jant teli taşıdığını belirtiyor. Bu tasarımın ‘Triconcası’ “açık karga pençesi”. Tricon tasarımı DT Swiss’in 2000 yılına kadar uzanan bir çalışmasının ürünü. Arada değişik tasarımlar denenmiş, bayağı bir malzeme parçalanmış. Peki bu tasarımın arka planında neler yatıyor? Tricon’un en önemli özelliği tekerlek göbeğinin gövdesi ile göbek bileziğini birbirinden ayırması. Normalde çünkü göbek bileziği dediğimiz parça doğrudan göbeğin bir parçası, ayrılamaz.

Tricon
Tricon
Büyük boyut için tıkla!

Tekerlek örümünde jant tellerini sıktığımız zaman haliyle göbek bileziğini de çekiyoruz. Bu da göbeğin içindeki rulmana binen gücün azalması, rulman yatağının çapının genişlemesi demek. Dolayısıyla normalde göbek üreticileri rulman yatağının çapını hesaplarken tekerlek örüldükten sonra tellerle çekilen göbek bileziğinin rulman yatağının çapını da genişleteceğini hesaba katıyorlar. Bu hesap haliyle kolay bir hesap değil. Bu elinize aldığınız bir DT göbeğinin rulmanlarının neden tekerlek örüldükten sonra daha kolay döndüğünün de açıklaması. Göbek bileziği ile göbek gövdesini, yani rulman yatağını iki parça olarak tasarlamak işte bu nedenle toleransı daha düşük rulman yatağına sahip bir göbek tasarlamayı da mümkün kılıyor. Bunun da diğer bir getirisi daha uzun ömürlü rulmanlar.

Tricon
Tricon
Büyük boyut için tıkla!

Tricon göbek bileziği ve gövdesi
Tricon göbek bileziği ve gövdesi
Büyük boyut için tıkla!

Tricon ailesi
Tricon ailesi
Büyük boyut için tıkla!

Tricon tasarımının bir getirisi de jant telleri ile ilgili. Bu tasarım jant tellerini bir dirsek olmadan monte etmeye ve böylece daha esnemez, kırılma imkânı daha düşük jant telleri kullanmaya imkân tanıyor. Sistem için DT Swiss özel olarak torx tasarımına sahip bir vida tipi de geliştirmiş.

Tricon
Tricon
Büyük boyut için tıkla!

Tricon torx vida
Tricon torx vida
Büyük boyut için tıkla!

İçine bakacak olursak göreceğimiz şey Tricon’un DT Swiss’in değişik mil tip ve ölçüleri kullanımına imkân tanıyan ‘StarRatchet’ dişlilerine sahip olduğu.

Tricon StarRatchet
Tricon StarRatchet
Büyük boyut için tıkla!

Tricon StarRatchet
Tricon StarRatchet
Büyük boyut için tıkla!

Tricon ile birlikte gelen bir diğer tasarım ise jantın içine yerleştirilen ek yatak. Bu tasarımın amacı jantın iç tarafını tamamen düz tutmayı sağlamak, böylece hem iç lastik kullanılıyorsa onu delme ihtimâli olan bir yapıyı engellemek, hem de jantın daha esnemez olması. DT Swiss gene de jant bandı kullanmayı tavsiye ediyor. Bunun nedeni de jantın içinin tamamen düz olmaması, içeride bir tek delik (subap deliği) gene de kalıyor sonuçta. Jantın daha esnemez olması daha ince jant duvarları kullanarak daha hafif jantlar üretmeyi de mümkün kılıyor elbette.

Tel vidası yatağı
Tel vidası yatağı
Büyük boyut için tıkla!

Tel vidası yatağı
Tel vidası yatağı
Büyük boyut için tıkla!

Jant tellerinden ve lastiğin hava basıncından gelen basınca daha dayanıklı olması için atılan bir adım da jantın yanaklarının içbükey tasarlanmış olması.

içbükey jant yanakları
içbükey jant yanakları
Büyük boyut için tıkla!

Tricon sisteminde göbek bileziğinin beher çıkıntısından 1 radyal, iki kesişmeli tel çıkıyorlar. Radyal tel yanal esnemezliği sağlarken kesişmeli çıkan teller de disk fren ya da pedaldan gelen torka mukavemet ediyorlar.

Sürüş İzlenimleri

Şimdi gelelim yeni amortisörlerin kullanımına. İspanya’da bulunduğumuz üç gün içinde hava muhalefeti nedeniyle sadece son gün 2 defa birer saat bisiklete binme fırsatı bulduk. Bunlardan birinde dize kadar kar içinde debelenme ile geçti, ikincisi ise gayet zorlu singletrack/patika kullanımı ile. Dolayısıyla bu konuda –maalesef– fazla söylenebilecek bir şey yok elimizde. Bunu demekle birlikte iki noktaya kısa da olsa parmak basmakta fayda var:

Progresyon

Bizim öncelikle test etme fırsatını bulduğumuz 140mm’lik XMM modelinde son derece belirgin bir progresyon mevcut. 140mm’nin son 20mm’si amortisör fazlasıyla sertleşiyor. Bu progresyon (biraz muhtemelen bizim ayarlarla oynayacak fazla vakit ve ortam da bulamamamız nedeniyle) nispeten lineer olarak devam eden süspansiyon eğrisinin ani bir kırılması seklinde kendini gösteriyor ve amortisöre biraz dikkafalı bir karakter veriyor. TwinShot ile donatılmış bu modelin daha sert, daha sportif ve konfordan ziyâde daha yarış ortamına uygun olduğunu yukarıda da belirtmiştik. Dolayısıyla amortisörün karakteri bu kullanım sahasına uymuş.

TwinShot
TwinShot
Büyük boyut için tıkla!

Esnemezlik

Ellerimizle teyit ettiğimiz esnemezlik bu yıl DT Swiss’in TorsionBox tasarımını kullanması ile bisiklet üzerinde de kendini kesinlikle gösteren ikinci etken. Özellikle dar patika kullanımlarındaki 150-160°’lik sert virajlarda anında durup dönme gibi amortisörün sertliğinin güvenlik açısından çok önemli olduğu şartlar altında TorsionBox tâbir caizse „taş gibi“.

Büyük boyut için tıkla!

Schwalbe

Schwalbe bugün bisiklet lastiği söz konusu olduğunda dünyanın en önde gelen firmalarından, Avrupa’nın en büyük bisiklet lastiği üreticisi. 1922 yılında kurulan firma bisiklet lastiklerine yoğunlaşmaya 1973 yılında başlıyor, o zamandan beri de (ufak bir kısım olan tekerlekli sandalye ve vespa sınıfını saymazsak) sadece bisiklet lastiği üreten en büyük firmalardan olan marka yaklaşık 40 yıllık bir Alman/Kore ortaklığı. Gelelim markanın bahar yeniliklerine.

29 İnç

Ne kadar zorlansa da Avrupa’da bu moda tam olarak kendini gösteremiyor. Buna rağmen Schwalbe bu yıl iki tane lastik sürecek piyasaya bu sınıfa hitap eden: Rocket Ron ve Nobby Nic modelleri. 26 inçlik modellerini bildiğimiz her iki lastik de 2.25” eninde olacaklar. Rocket Ron 520 gram ağırlığında olacak, güçlendirilmiş yanaklara (SnakeSkin) sahip olan Nobby Nic ise 645 gram olacak.

RocketRon 29"
RocketRon 29"
Büyük boyut için tıkla!

NobbyNic 29"
NobbyNic 29"
Büyük boyut için tıkla!

Beyaz

Scott Swisspower takımının bisikletlerini sayfamızda ya da başka yerlerde muhtelif defalar görenlerin dikkatini çekmiştir beyaz lastikler. Scott’ın OEM modellerinde kullanarak ilerlettiği bu modayı şimdi Schwalbe bu modayı denemek için beyaz RocketRon modelini (2.25” eninde) 4000 lastikten oluşan sınırlı bir seri olarak piyasaya sürecek.

Beyaz RocketRon
Beyaz RocketRon
Büyük boyut için tıkla!

Tubular

Eurobike tekerlekler makâlemizi dikkatli inceleyen okuyucularımız bu yıl ‘tubular’ sisteme gerek lastikler gerekse jantlar nezdinde biraz daha ağırlık verdiğimizi görmüşlerdir. Schwalbe de öncelikle (bizi pek ilgilendirmese de) yol bisikletinde Ultremo HT ile tubular sisteme bir giriş yapıyor. HT’nin açılımı ‘Handmade Tubular’. Dağ bisikletinde de örneğin Cannondale takımının Schwalbe tubular lastik kullandığını vurgulayan marka önümüzdeki sezonlarda bu sistemi daha da yaygınlaştırmayı planlıyor.

Sneak Preview

Bu yenilikler dışında Schwalbe 2011 model yılında bizi başka neler beklediğini de çıtlattı. Öncelikle bütün lastikler 5 gram daha ağırlaşacaklar. Bu ağırlık farkı Schwalbe’nin artık bütün lastiklerini ‘tubeless ready’, yani iç lastiksiz kullanım için tasarlanmış jant sistemlerine uygun hâle getirmesinin sonucu. Lastikler hem bu tarz, hem de normal jantlarla kullanılabilecekler. Bu nedenle lastiklerin topuk tellerinin tasarımı değiştirilmiş, yanaklar iç lastiksiz kullanımda hava sızdırmayacak şekilde dokunmuş.

DT Swiss & Schwalbe Türkiye Distribütörü

Aslı Bisiklet 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 9645 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015