Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Temmuz . 2020  
Sedona ve Aydan Çelik'ten Bir Proje
Yol Bisikleti İSTANBUL!

Sedona ve Aydan Çelik'ten Bir Proje

Yazar: Sarper Günsal
13.5.2010

Ülkemizde bisiklet kullanımı gittikçe artarken, yol bisikleti kullanımı da yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. Yerli bisiklet üreticileri de, bu trende uygun olarak, birkaç yıldır ürün gamlarında yol kadrolarına daha çok yer verir oldular. SEDONA markasıyla piyasada yer alan Aslı Bisiklet bu firmalardan biri. Firma bu sene, yazar/çizer ve bisiklet sever Aydan Çelik ile beraber değişik ve heyecan veren bir projeye imza attı. Grafiklerini Aydan’ın tasarlayıp çizdiği karbon bir yol bisikleti: İSTANBUL!

Aydan Çelik yıllardır bisikletle ilgili yazı, grafik ve çizimler üretiyor. Nexus, Shimano ve Yeşil Bisiklet için geçmişte bazı çalışmalar yapmış. Aslı Bisiklet yöneticilerinden Sacit Emanet bir gün Aydan Çelik’e “Neden bize bir bisiklet tasarlamıyorsun?” deyince “İstanbul”un ortaya çıkış hikâyesi de başlamış. Fikrin çıkış noktalarından birinin de 2009’da yarış dünyasına dönen Lance Armstrong için bazı sanatçıların tasarladığı bisikletler olduğunu açık yüreklilikle söylüyor (Damien Hirst ve illüstratör Shepard Fairey gibi sanatçıların grafik tasarımını yaptıkları 6 bisiklet, Armstrong tarafından Giro’09 ve TdF’09’da kullanıldıktan sonra LAF yararına açık artırmada satıldılar).

 Sedona İstanbul
Sedona İstanbul
Büyük boyut için tıkla!

Aslı Bisiklet’in teklifinden çok heyecanlanan Çelik epey bir eskiz yapıp, uygun gördüklerini firmaya sunmuş. Oldukça sıkı bir beyin fırtınasından sonra İstanbul teması üstünde karar kılmışlar. Elenen birçok projenin ceplerinde durduğunu da çıtlatıyor.

İstanbul bisikleti, bezenecek yüzey çok olsun diye klasik bir yol kadrosu olarak düşünülmüş. Önce sarı olması planlanmış ama son dönemin revaçta rengi beyazda karar kılınmış. Boyasız kadro ağırlığı 930 gr. Furş 320 gr. Furş yatağı ile beraber toplam kadro ağırlığı 1270 gr. Yani tüy gibi. Jantlar ve tüm aksam ile beraber UCI limitinin oldukça altında kalıyor. Kadro Tayvan’da sadece 5 adet yaptırılmış. Kadro Shimano DuraAce 7900, DT Swiss jantlar ve Race face gidon/boğaz ile tamamlanmış. Aynakol 39x53, ruble 11–25. Lastikler Schwalbe Ultremo. Zarif kırmızı kablolar bisiklete farklı bir hava veriyor.

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Sacit Emanet bu bisikletleri satmayı planlamadıklarından (en azından 2010 sonuna kadar) projenin birim maliyetini ve olası satış fiyatını düşünmediklerini söylüyor. Ancak gelecek sene bu modelin replikalarının satışa sunulması planlanıyor. Aslı Bisiklet’in temsilciliğini yaptığı İtalyan Santini firmasına aynı konseptte mayo ve tayt ürettirip piyasaya sunulacak. Tişört ve şapka gibi sürpizler de olabilir.

Aydan Çelik, 2010’da Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul’un öncelikle tarihi yarımadayı vurguladığını hatırlatarak, “Ben ise tarihi yarımadayı bisikletle yorumlamak istedim. Galata Kulesi’nin üstünde jant, Hazerfan’dan esinlenerek de kanatlı bisiklet figürü kullandım” diyor. Gerçekten de İstanbul bisikletindeki figürlerin içinde hep bisiklet aksamlarına yer vermiş Çelik. “İSTANBUL” yazarken “L” harfi bir STI kol, “U” fren ve “A” harfide çeki borusu olarak resmedilmiş. “T” harfi ise bir ruble.

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Bisiklet tasarımının gittikçe öne çıktığını vurguluyor Aydan Çelik. Prestijli tasarım yarışması “red dot”ta bu sene CUBE Reaction GTC SL dağ bisikletinin ödül aldığını hatırlatıyor. Ayrıca 2009’da eski Galata Köprüsü’nde düzenlenen Design Week’de Chris Boardman’ın Corima bisikletini görüp çok etkilendiğini söylüyor. Böylece “İstanbul” bisikletinin gerisindeki duygu ve fikirler biraz daha aydınlanıyor. Aydan’dan bisikletin üstündeki İstanbul’u anlatan temalardan bahsetmesini istediğimizde “’Güzellik bakanın gözündedir’ diye bir söz var” diyor. “Dolayısıyla onların keşfetmesini tercih ederim. Örneğin bisikleti ilk gören bazı dostlarım, benim hiç aklıma gelmeyen ayrıntılar yakaladı. Ama kabaca şunu söyleyebilirim. Bu bisiklet için 8 ay kafa yorduk. Bu arada çok fikir çöpe gitti, çok sayıda fikir teknik kısıtlar yüzünden uygulanamadı. Eğer onları da hayata geçirseydik iki tane daha kadro tasarımı çıkardı”. Elenen fikirler arasında Orhan Veli de var. Ama bir başka şairin, Yahya Kemal’in bir beyitini değiştirerek kullanmaya devam ediyor Aydan Çelik: “Sana dün bir seleden baktım Aziz İstanbul!”

Önce sadece çizgi kullanmayı düşünen sanatçı, daha sonra daha farklı olanaklar sunduğu için leke ile çalışmayı tercih etmiş. Siyah-beyaz kontrastıyla grafikler çok rahat göze çarpıyor. Aydan’ın kelime oyunlarını sevdiğini, kelime ve kavram çağrışımlarından hoşlandığını biliyoruz. O da gidon boğazına Boğaz Köprüsü, boğazın altındaki alın borusuna Boğazkesen figürlerini işlemiş. “İstanbul’un ilham veren çok fazla objesi var. Bu nedenle minimalist bir yaklaşımı tercih etmedim” diyen Çelik, Tanpınar’ın İstanbul’unda hep geçen su sebilini –beklendiği gibi- suluk yuvasına nakşetmiş.

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Furş üstüne Sultanahmet’teki Dikilitaş’ı resmeden sanatçı hiyeroglifleri de bisiklet parçalarından seçmiş. Ayrıca büyük İstanbul fotoğrafçısı Ara Güler’in bir resminden esinlenerek tramvay çeken bir bisiklet ve denizden bisiklet çıkaran balıkçı figürleri de kadrodaki yerini almış. Elbette şehir hatları vapuru (üstünde bir aynakolla beraber) İstanbul’un olmazsa olmaz imgelerinden. Etrafındaki martılarla…

İstanbul 2010 logosu dışında bisiklette fark edilen diğer figürler arasında Ahırkapı Feneri, Kız Kulesi, hamam kubbesi ile Radikal Cumartesi ekinin yıldızlarından kedi Pişo da bulunuyor. Üste çeki borusunda sanatçının imzası da yer alıyor.

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Bu projenin onun için ne anlam ifade ettiğini sorduğumuzda “Çok şey. Âşık olduğum iki varlığı, İstanbul ve bisikleti bir araya getirmek rüya gibi. Ama İstanbul ve bisiklet birbirlerini çok sevmiyorlar. Ben o iki sevdiceğimi barıştırmak istiyorum. İstanbul bisiklete hak ettiği kadar yer vermiyor. Bu durum giderek değişecek” diyor.

 Sacit Emanet - Aydan Çelik
Sacit Emanet - Aydan Çelik
Büyük boyut için tıkla!

“İstanbul” bisikletini kendi web sitesinden de inceleyebilirsiniz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 14177 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015